Asterixxka Asterixxka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Rozuzlení chování tety Hany mě dostalo! Nato, kolik knih na toto téma už jsem přečetla, byla jsem strašně mile překvapená! Četla jsem knihu dříve, než ke mě dolehnul ohlas ze všech stran - kvůli názvu si ji koupila kamarádka mé mamky, protože se také jmenuje Hana (vůbec nevěděla, o čem kniha je) a mamce se líbila a koupila jí mě, takže jsem ji dostala bez recenzí a referencí a úplně mě nadchla. Doporučuji určitě i těm, kteří už z recenzí ví, o jaký příběh se jedná.

09.09.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poslední dobou vidím všude kolem...škoda, že některé lidi taky nemůžu vaporizovat. To, že je kniha úžasná, asi zmiňovat nemusím, vzhledem k počtu hodnocení a komentářů.

16.09.2019

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem měla též na doporučení, samotnou by mě to asi nenapadlo si ji koupit a tyhle "dětské" až teenage příběhy se mi poslední dobou už malinko zajídaly. Nicméně - fakt, že vypravěčkou bude smrt a ještě na pozadí 2.sv.v mě přesvědčilo si ji nakonec také přečíst. Musím říct, že se mi moc líbila a různé příměry, popisy a charakteristiky "očima" smrti byly zase něco jiného a bavily mě. Spíš bych asi doporučila čtenářkám než čtenářům, na ty by tam mohlo být té přeslazenosti a citových ohňostrojů až moc. Ale mě to nevadilo :-)

19.02.2020 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Opravdu krásný příběh - škoda že nebyl trochu delší, ráda bych se dověděla, co bude dál (ale to by asi ztratilo to kouzlo závěru, jaký autor nechal). Shodou okolností v současnosti běží v TV 4-dílný dokument o Afghánistánu od pádu monarchie po nástup Talibánu a skvěle mi to zapadlo i do děje příběhu v knize, kde mi více detailů právě o politickém pozadí trochu chybělo. No a když teď vidím děti venku s papírovými draky, hned mě napadne - Hasan :-)

27.10.2020 4 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Skvělá kniha, díky které jsem navíc získala větší přehled o dění těsně po 2.sv.v. a vzniku samostatného Izraele. Všechno, co se člověk naučil nebo dozvěděl na škole, jsou jen holá data a pár datumů, která moc neosloví, ale v tomto příběhu jako by se člověk viděl a pochopí toho daleko víc a aspoň já jsem trochu začala i jinak nahlížet na současný Izraelsko-Palestinský konflikt.

07.10.2020 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Sakra, to bude dlouhý čekání na Nastereu...první díl mi vzal dech, druhý už se nesl v duchu prolínání postav s dávným příběhem o prvním Fajovi a otázkou, co bude s lidmi v Duvalském pohoří dál..těším se moc na další rozuzlení, která Ilan odhalí..

19.11.2019 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

V této době jsem chtěla nějakou pohodovku. Neměla jsem náladu na thrillery, horory a dramata plná neštěstí. Gejšu jsem měla vždy ráda jako film a musím říct, že kniha byla ještě lepší! Jde do hloubky příběhu Sajuri i jejího okolí, překvapil mě např. její vztah k Nobu, který z filmu vyzníval mnohem hůř. Hacumomo naopak v knize dostala více prostoru pro své intriky. Dovídáme se i co se stalo se Sajuri dál, což nám film neřekl. Knihu z trochu jiného světa plného japonských tradic, malebných čajoven a barevných lampionů můžu jen doporučit!

21.03.2021 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Wau, tak to byla jízda! Kdybych mohla dát 10*, dám jich 11 :-) už dlouho mě nějaká kniha nechytla tolik jako Poutník. Opravdu jsem se bála počtu stran, ale zbytečně (pravda, četla jsem i do 3 hodin do rána, protože jsem potřebovala vědět, co bude dál). Amerika je tam trochu zobrazená jako "the best" na světě, ale že autor není Američan, tak jsem mu to prominula. Skvělé zápletky obou případů, zvlášť propracování Saracéna mě bavilo nejvíc (i přes jeho počínání v Hindúkuši, které jsem trochu těžko rozdýchávala). Popis postupu tajných služeb také úžasný (z pohledu čtenáře, nikoliv odborníka), říkala jsem si, že autor musí pár agentů znát, protože tohle snad nevymyslíš :-) obratem přesouvám do "Doporučených" knih!

15.01.2021 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q miluju jak knižně, tak filmově - doteď jsem měla největšího oblíbence Carla, ale po dočtení Nesmírného ho zaručeně troufnul Asad, nešlo jinak :-) Hodně překvapivě jsem si svým způsobem oblíbila i Pirjo, i když možná to spíš byla lítost. Kniha má jako vždy skvěle vyobrazeny obě dějové linky a moc mě baví, že nikdy nedopadne tak, jak člověk předpokládá. Dám si teď chvilku od Q pauzu ale za měsíc to vidím na další díl!

08.08.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá kniha, konečně něco nového a neotřelého. Příběh mě hned vtáhnul do děje. Škoda, že je více dílů, protože bych nejradši osud Ilan sledovala pořád a bohužel druhý díl u sebe nemám, tak budu muset čekat celý víkend, než se začtu zas! Styl, jakým je kniha psaná, mám moc ráda. Ještě, že existuje web databazeknih, jinak bych se o tomto skvostu nejspíš nedozvěděla, a to by byla velká škoda! Komentáře jsem záměrně nečetla, aby mě zbytečně nenavnadily nebo neodradily, ale dle hodnocení vidím, že nás není málo, koho pohltil svět sklenařů, lidí z nížin a hlavně Ilan a "pětadvacítky".

09.11.2019 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ježiš, ten Adam mě neskutečně štval! Za to Kate mě bavila, to je konečně pořádná mrcha! Celkově skvělá kniha, a to si na ságy moc nepotrpím..

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Mam ráda propojení našeho a nějakého jiného světa, v tomto případě pohádkového. Škoda že taková knížka nebyla, když jsem byla dítě, to bych dala jistě 5*. Ale i jako dospělákovi se mi moc líbila a určitě si přečtu i další díly. Není od věci se občas vrátit do dětských let, to mám na takových knížkách nejradši.

31.05.2021 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dostala jsem jako dárek - takže jsem to zkusila. Tohle jsem fakt nedala. Je mi asi jedno, že to všichni strašně vychvalují. Tak laciný prvoplánový humor mě úplně rozčiloval. Jak už někdo psal - žádný příběh, žádný posun v knize...pouze deníkový zápis dne po dni, kde na každém řádku musel být nějaký "vtip" o rodině naprostých imbecilů (jinak je popsat nemůžu), ovšem vtip hrozně levnej. Bohužel. Zavřeno za polovinou.

29.09.2020 1 z 5

Popravdě rozporuplné pocity, hodně čtenářů vyzdvihuje, jak je kniha čtivá - no já si teda čtivost představuju jinak. Čekala jsem popravdě víc (pokud nepočítám počet stran, tam bych naopak uvítala tak aspoň o čtvrtinu méně). V postavách jsem se ztrácela, bylo jich zbytečně moc, kronikou zániku Evropy bych to také nenazvala, spíš kronika rodu nesympatických snobských spratků, co chtějí ovládat své "poddané" a ubrání se s Karlštejnem celému světu (no tak určitě!). Jednou tam krafou o humánnosti a pak střílí vojáky zezadu nebo rovnou do lidí za plotem - každého věc, mně to celé nějak iritovalo. Oceňuji autorův přehled o dění ve světě (myšleno první půlka knihy), druhá byla strašně přehnaná a ani těch muslimů tam na můj vkus moc nebylo, spíše jen budování pevnosti, válčení se sousedy a vyzdvihování Wagnerovského Kmotr klanu.

25.03.2020 2 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

(SPOILER) Čím dál více se mi líbí knihy, které napsal život sám. Film jsem viděla jako malá, takže si ho už moc nepamatuji, ale příběh je známý celosvětově, takže jsem věděla, jakou knížku si kupuju. Musím uznat, že je skvěle napsaná, lépe než od některých "profi" spisovatelů. Hrozné je, že Moody se choval v USA jako každý "průměrný Američan", no ale ejhle, stačí zavřít branku u zahrady ve své domovině a máme tu příběh plný hrůzy, útisku, bití a totální beznaděje - jinak bych život Betty v Íránu nazvat nemohla.

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tolik jsem chtěla dát 5* jako u předchozích dvou dílu, ale bohužel to nejde. Do světa Ilan a “25” se hrozně ráda vracím a možná proto jsem knihu přelouskla za víkend, ale nadšení už není takové. Prvních 200 stran jen dialogy, děj se vrátil až s Pětadvacítkou, některé pasáže jsem musela číst víckrát - nedávaly mi smysl nebo i moje přebujelá fantazie si s popisem nedokázala poradit. Ale smekám u poslední třetiny, která byla čtivá a napínavá jako předchozí díly. Pokračování určitě budu napjatě vyhlížet! Snad těch hádanek už ale bude trochu míň :-)

11.05.2021 4 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Silný příběh silné ženy. Byla jsem v Keni a poznala jsem i částečně kulturu Samburů (mimochodem, tu knihu tam znají snad všichni a jim se zase tak moc nelíbí, prý je ukazuje ve špatném světle, protože oni se takto nechovají). Mě Afrika naprosto pohltila, s její přírodou, s příběhy místních (nejen Masajů), s divokými lvy v savaně...prostě nádhera! Moc ráda jsem si poté přečetla Corinnin příběh o soužití se Sambuřany a o jejím životě v buši.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Krásná kniha. Slovo trest nabylo úplně jiného významu. Z "povinné četby" konečně něco, co mě nadchlo. V povinné četbě jsem sice knihu nečetla v rámci bojkotu něčeho povinného, ale po letech, kdy jsem na ni natrefila, uznávám, že tahle kniha stojí za to přečíst.

16.09.2019 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych po ní určitě nesáhla - ale tak co už, když mi přistála na stole. Bohužel moje představy o tom, že to není můj šálek kávy, se brzy naplnily. Člověk musí při některých těch trapnostech až přestat číst, ale pořád jsem čekala, kdy začne nějaké to hard vzrůšo a všude zmiňované BDSM (na rozdíl od pubertálních výlevů, jak se hlavní "hrdinka" celá zvencne, když se jí pomalu jenom sáhne na rameno...uff!), no nedočkala jsem se. A myslím že už každý puberťák toho má v repertoáru taky daleko víc než velezkušený pan Grey, který víc žvanil než konal na můj vkus. Dvě hvězdy dávám za to, že na 1* to zase nebylo, jsou i horší knihy. Druhý díl ale v žádném případě ne, BEJBY.

02.09.2019 2 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tento díl se mi líbil víc než Přízraky domu Carrow, který jsem četla dřív. Přijde mi, že Ashburn je víc děsivější a má víc ponurou atmosféru. Staré domy s tajemnou historií a duchařinu mám ráda, příběh měl i docela spád a zároveň se zase nemusíte bát jít ve 3 ráno do koupelny. Spíš takový napínavý příběh s prvky hororu a zlých duchů, který vám zpříjemní večery pod lampou :-)

01.05.2021 4 z 5