annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Tento příběh byl pro mne ukázkou nekomunikace ve vztahu. Oba protagonisté se vedle sebe postupem času hroutí a já se jim ani nedivila.

Jestli hledáte takové pomyslné pokračování knihy VĚCI, NA KTERÁ NASTAL ČAS od Petry Soukupové, tak vám knihu vřele doporučím. Myslím si, že základní myšlenka, kterou je asi především nekomunikace, alkoholismus a péče o dítě, je velmi dobrá a dostatečná. Autorka však naházela postavám tolik klacků pod nohy, že už jsem postupem času otupěla a nedokázala jsem soucítit či s nimi věci prožívat. Konec jak z béčkové české komedie byl už jen pomyslnou třešničkou na mém dortu nespokojenosti.

02.10.2022 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Kniha je zpracována zajímavou formou, která je velmi blízká textu divadelní hry. Ze začátku mi tato forma úplně neseděla, ale nakonec musím tento nápad velmi ocenit. Jedná se o umělecký prvek, který je v kontextu s celým příběhem opravdu bravurní. Autorce se navíc podařilo dokonale vystihnout nejen dobu 90. let, ale také myšlení mladičké Františky, ve které se mísilo dětské a dospívající já. Někdy naprosto dětský čin byl doplněn existenčními otázkami a to vše bylo ještě doplněno "papouškováním" dospělích v ne, vždy vhodných chvílích.
Je hodně těžké říct, že se mi kniha líbila, protože toto téma se vám prostě líbit nemůže. Během čtení budete znechucení, nešťastní, rozzuření.... nicméně přesně to ve vás autorka chce vyvolat. A povedlo se jí to bravurně.

19.08.2022 5 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Přestože kniha začíná hned první vraždou, což mám ráda, z nějakého důvodu mi prvních 100 stran přišlo takových pomalejších. Přisuzuji to ovšem tomu, že se nás autor snaží dostatečně seznámit s hlavním vyšetřovatelem, jeho týmem a průběhem vyšetřování. U 120.strany byl ale dán prostor nové forenzní techničce Hannah a ta vše zlomila. Od strany 120 jsem knihu dočetla na dva zátahy. Hannah je totiž absolutně bezprostřední a říká co má na jazyku. O vtipné situace tak není nouze a jsou s Fordem super dvojka.
Kniha není rozdělena do klasických kapitol, ale do dnů a jejich časového určení. Kromě vyprávění z pohledu vyšetřovatelů je tam také malý vhled do pohledu vraha. Nic mi ovšem přímo nenapovědělo kdo to je. Naopak si se mnou autor hezky pohrál. Celý příběh trvá 22 dnů, které vás prostě nenechají vydechnout.

Pár much jsem v příběhu našla, ale taky jsem si čtení moc užila. Troufá si tvrdit, že kniha osloví především čtenáře Adlera Olsena nebo Helen Fields. Já se moc těším na pokračování.

HODNOCENÍ: 90 %

05.08.2022 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Kniha je od prvních stran brutální. Na prvních 3 stranách vám autoři vylíčí, jak první oběti pronikají meče do těla. Proto rozhodně není pro ty, kterým vadí bruralita. Mně to nijak zvlášť nevadí, ale i mně se při popisu jedné scény udělaly mžitky před očima.
Hodně mi sedli hlavní dva protagonisté, a to Mina a Vincent. Mina je úchylná na čistotu a to tak, že se si dezinfikuje ruce cca 3krát za hodinu, všude okolo sebe totiž vidí viry, bakterie a roztoče. Vincent je kromě mentalisty také téměř autista, vše přepočítává na čísla a vždycky mu musí vyjít sudý výsledek. Možná proto si Vincent a Mina tak rychle sednou, protože jsou oba okolím nepochopení.
Dvojice mě od začátku bavila. Autoři jim dali velký prostor a postupně odkrývali jeji strasti i minulost. Kolem strany 300 šel detektivní případ velmi do pozadí a hodně prostoru bylo věnováno osudům všech členů vyšetřovacího týmu. Hodně toho zbylo i do dalších dílů, ale přesto si myslím, že kniha mohla být klidně o 100 stran kratší. Neříkám, že mne kniha nebavila. Na čtení jsem vždy těšila, ale byly pasáže, které mi přišly zdlouhavé.
HODNOCENÍ: 80 %

17.07.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Lehká kniha o nelehkém téma. Hlavní hrdinka Anna je od začátku za vše vděčná, chápající, pracující. Pro klid je schopna na sobě nechat dříví štípat, jakoukoliv křivdu zahání prací a výchovou dětí. Bylo to pro mě jako ženu 21.století prostě nepochopitelné a přišlo mi, že Anna neprošla během celé knihy žádným vývojem. S každou nastalou situací se okamžitě vyrovnala, zatnula zuby a pustila se do práce. Může to být obdivuhodné, ovšem na mě to působilo velmi nereálně a romantizovaně.

Abych si ale jen nestěžovala. Kniha se velmi dobře četla, navíc jsem byla ráda, že autorka nepojala poválečné téma jako X jiných autorů a vyhnula se koncentračních táborů, pochodů smrti apod. Autorka naopak zpracovala velmi zajímavé období navrácení se obyvatel do Česka. Bohužel mi přišlo, že jakýkoliv s tím spojený problém byl pouze nakousnut a rychle se od něj upustilo.
Hodnocení: 70 %

24.04.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha není fantasy, i když cestování napříč životy může k této myšlence svádět. Toto téma však není v knize stěžení. Stěžejním tématem knihy je smysl života. Autor se nás snaží vést k zamyšlení nad našimi životy a dodat nám optimismus, že prostě není vše jen černobílé. V jednu chvíli mi přišlo, že je to stále dokola a Nora je prostě stále nespokojená a nešťástná, ať je její život jakýkoliv. Postupně jí však dochází, že ne vždy dokáže vše ovlivnit.

Matt Haig vložil do knihy myšlenku, kterou se mu rozhodně podařilo předat. Přestože byl začátek knihy téměř depresivní, postupně jsem získávala na optimismu a docházelo mi, že můj život by možná byl jiný, kdybych v určitých fázích udělala jiná rozhodnutí, ovšem neznamená to, že by byl zákonitě lepší. ️

HODNOCENÍ: 90 %

07.03.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

První polovina knihy pro mne byla velmi náročná. Autor se nás snaží seznámit se všemi protagonisty, kterých bohužel není málo. Střídání protagonistů navíc nemá žádný řád a během jedná kapitoly se vystřídá několik postav. V jednu chvíli jsem měla pocit, že si snad budu muset napsat tahák kdo je kdo, jenže to není rodinná sága, kde byste si namalovali strom.
 Cca v polovině nastane zvrat, který je postupně naznačován, vy tušíte, že se ta věc stane a když to skutečně přijde, nejste ani tak zaskočeni tím, že se to stalo, jako tím, jak se zachovají obyvatelé města. Najednou se ve vás tak bouří emoce (u mě to byl neskutečný vztek), že vůbec neřešíte styl psaní nebo střídání postav.
 Nechci nic spoilerovat, ale upřímně říkám, že bych nikdy nechtěla v Medvědíně žít! Snad nikdy pro mne nebylo hodnocení knihy tak těžké! Jak můžu říct, že se mi ta kniha líbila, když jsem její obsah chvílemi nenáviděla? Nicméně jestli bylo autorovým cílem vyvolat ve mně tyto emoce, pak se mu to podařilo na 100 %.
 Vzhledem k tomu, že jsem knihu na jejím začátku dokonce odložila a nebýt to štafeta, tak bych možná ani nedočetla, na druhou stranu autor ve mne dokázal vyvolat velmi silné emoce:
HODNOCENÍ: 70 %

20.01.2022 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Tento díl měl svým stylem velmi blízko ke knihám Jo Nesbøa a jeho serii s Harry Holem. Autor zdánlivě děj prodlužuje různými popisy a odbočkami od hlavního děje, jenže na konci zjistíte, že celé je to dokonale promyšlené. Krátké kapitoly, kde skoro každá končí napínavě vás navíc nutí číst dál a dál knihu téměr neodložit. Miluji, když prostě zaklapnu knihu, nemám otázky a jen si řeknu "To bylo skvělé". Přesně takový pocit jsem měla po dočtení Kurátora.

27.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Této románové kronice jsem se poměrně dlouho výhýbala, za prvé kvůli tomu poprasku okolí ní, který zase ožil vydáním druhého dílu a za druhé jsem si myslela, že to nebude nic pro mě. Pravdou je, že mě příběh hned od začátku chytl za srdce a četl se mi překvapivě dobře.

Kniha sleduje osudy lidí v jedné ztracené vesnici, kdy hlavními vypravěči je Barbora, její kamárka Julka, mladý Ludwik a Barbory dcera Barka. Asi vás moc nepřekvapí, že osudy vyprávěčů v podstatě tvoří jeden příběh.

Přestože se mi kniha po většinu času dobře četla a držela mě v napětí co ještě hlavní protagonisty čeká, po jejím dočtení prostě nejsem presvědčená, že chci číst další díl. Kniha mi připomínala Rybí krev od Jiřího Hájíčka, ale jak jsem po dočtení Rybí krve měla chuť sáhnout po další knize od autora, u Šikmého kostela to bohužel nenastalo.

12.03.2021 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Kniha je napsaná velmi, velmi jednoduchým stylem a ani rozsah není kdo ví jak velký. Díky tomu jsem ji zvládla přečíst v podstatě za 2 večery. Přirovnala bych ji asi k takové novodobé, moderní harlequence. Jestli hledáte knihu, u které nebudete muset přemýšlet a navíc je v ní láska a sex, překvapí vás Jeho banán i občas vtipnými hláškami.

27.09.2020 2 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Autorky si se mnou hezky pohrály. Myslela jsme si, že to bude taková klasika, kdy za vše může samozřejmě zlý manžel. Po první části jsem ale měla pěkně zamotanou hlavu. Konec už mi přišel takový nereálný a trochu přehnaný. Čtení jsem si ale užila.

29.08.2020 3 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Oproti první dílu mi kniha přišla slabší. Naopak jsem velmi ocenila mapu vztahů a postav na první dvoustraně.

28.07.2020 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Knihu jsem bohužel vzhledem ke zkouškovému období četla rozkouskovaně. Bála jsem se stylu, vzhledem k recenzím, ale vůbec jsem neměla pocit, že čtu noviny a že je styl žurnalistický. Naopak mi to přišlo, že jde o ucelený příběh. Kniha se četla velmi dobře a byla čtivá. Jedinou nevýhodou jsem spatřovala v dlouhých kapitolách (celá kniha je rozdělena do 4 kapitol). Pokud bych měla příležitost si ji v budoucnu přečíst znovu, neodmítnu.

05.02.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Opět kniha, který řeší aktuální téma velmi lehkou formou. Ze srdce za knihu autorce děkuji!

29.10.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Začátek knihy byl pro mne naprosto úchvatný. Prvních 50 stran bylo plných tak krásných myšlenek, že jsem z toho byla téměř v euforii. Bohužel převratné myšlenky postupně mizely a objevovaly se jen zřídka, naopak někdy jsem měla chuť knihu odložit nebo alespoň pár stran přeskočit, protože mi některé pasáže přišly nemístné a urážející. Přesto jsem knihu dočetla (bez přeskakování) a hned po přečtení mám pocit, že přijde den (minimálně jeden) kdy si ji přečtu znovu. Před tím bych ale ráda přečetla od Murakamiho ještě něco a měla tak porovnání.

08.10.2019 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Kniha mě bavila od první strany. Detektiva Roberta Huntera jsem si hned oblíbila. Chyběly mi náznaky, kdo je vrah, ale závěr byl o to větší šok. Autorovi se podařilo seznámit mě s obětí tak, že mě její vražda velmi naštvala. Palec nahoru!

21.09.2019 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Tak tentokrát si s námi Nesbø hezky pohrál! Opět výborný počin. Po minulém díle jsem se bála, začne být s Harry nuda. Ale v tomto díle mne velmi bavil! V knize bylo vše a nic mi nechybělo. Těším se na další díl!

18.05.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Velké překvapení! Knihu jsem měla doma již nějaký čas a pořád jí odkládala, anotace mě nějak moc nezaujala, říkala jsem si, že na to moc náladu nemám. Ale hned od začátku napětí a jedno překvapení za druhým. Občas se dali některé věci a akce předvídat, ale nakonec to bylo velmi zajímavé rozuzlení. Určitě si přečtu i další pokračování.

14.03.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Kniha se řadí mezi oddechovky. Když ji nedočtete o nic nepřijdete, ale dobře se čte a krátké kapitoly po dnech rychle odsýpají. Ideální čtení na cesty. Přečtu si i pokračování.

25.02.2019 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Opět výborné! Nemohla jsem se odtrnout a četla každou volnou chvíli. Napínavé od začátku. Někdy mal člověk problém se do knihy začít, u Keplera tento problém nikdy nemám. Mám spíš problém na chvíli skončit a jít spát. :) Na konci Jsem musela zatlacit slzu.

09.06.2018 5 z 5