Aneleh Aneleh komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Žádná slova nestačí, opravdu žádná! Musíte si přečíst sami a dala bych to jako povinnou četbu už ve školách.

30.09.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět bravurní dílo paní Mornštajnové. Setkáváme se s mnoha postavami jedné rodiny, které si více či méně oblíbíme a díky umění této spisovatelky se ponoříme do děje, který plyne nenásilně a se syrovou realitou tehdejší doby. Chování všech je vylíčeno tak, abychom je dokázali pochopit, abychom vždy znali jejich příčinu až do úplné hloubky. Tu úžasně vyjádřenou psychologii každé postavy nejvíce oceňuji - lidé, kteří se každý svým způsobem stávají oběťmi politického režimu, jenž plnou vahou dopadne na jejich životy a mezilidské vztahy, ať se tomu brání jakkoliv. Doporučuji všem, kteří si tuto manipulaci, nařizování, co smíme chtít a co si smíme myslet, zažili a všem, kteří nic podobného už nikdy zažít nechtějí: "Jistě, vaši práci nikdo nezpochybňuje. Ale co vaše smýšlení? Proč nejste ve straně?"

22.10.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tohle nebylo lehké čtení, tím spíše, když jste ten socialismus zažili. Já osobně vnímám tuto knihu jako varování. Sice to má být vymyšlená fikce, ale mně to tak moc nepřijde. Cenzura, lži médií, rozdělování rodin, dva tábory lidí proti sobě, zákazy, příkazy, nařízení, zákazy vycházení, zavírání restaurací, okresů, strach, nejistota. Co mi to jen v dnešní covidové době připomíná? Nechat si vzít svobodu může být velmi snadné, když se necháme zmanipulovat, když se necháme zastrašit a také když nebudeme ochotni si sami hledat informace a vytvářet svůj vlastní názor. "Tenhle režim padne ve chvíli, kdy tuhle hru přestaneme hrát."

24.07.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Promyšlená detektivka od mojí oblíbené spisovatelky. Když mám náladu přečíst si zajímavý detektivní příběh, sáhnu vždy po jejích knihách. A opět jsem se nezklamala. Tajemné prostředí malé vesničky, spousta věrohodně vykreslených postav, s kterými se rychle sžijete, sympatický vyšetřovatel Bergman se svojí milou kolegyní Sylvií. Do poslední chvíle jste napnutí, v každé kapitole vás čeká další a nové překvapení. Nemůžete přestat číst, protože pořád netušíte, kdo může být vrah a jak se vztahy všech vyjasní. Doporučuji k dokonalé relaxaci.

28.12.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihám s válečnou tématikou se odjakživa spíše vyhýbám, ale jsem za to moc ráda, že jsem nyní udělala výjimku. Tenhle příběh je hluboce emotivní i přesto, že se odehrává v tak strašné době. Jeden z těch, který ve vás zanechá stopy navždy. Vyprávění smrti bylo hrozné, děsivé, ale úžasné a tak lidsky opravdové. Zajímavý je pohled na život obyčejných Němců, těch, co si válku nikdy nepřáli a odsuzovali ji, v jaké přetvářce a hrozbách trestů museli žít. V závěru mě trochu mrzelo, že autor neprozradil, zda se manželem Liesel stal Max, i když chápu, že to nebylo v tomto příběhu důležité.

03.06.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Drsný příběh na pozadí 1. a 2. světové války ukazuje, co vše museli ženy vydržet a jak těžký život měly, jak silné dokáží být. Je to moje první setkání s touto spisovatelkou, které mě příjemně překvapilo. Mám ráda příběhy inspirované skutečnými událostmi, navíc tento je velmi čtivě vyprávěn. Podrobně se seznamujeme se životem všech postav, poznáváme jejich charakteristiku a pohnutky jejich jednání, takže postupně vše vygraduje do smířlivého konce. Sice bych vynechala silně vytištěné odstavce o tehdejší politické situaci, které působily ve vyprávění o osudech žen spíše rušivě, ale celkově se kniha nedá odložit a přináší neuvěřitelný čtenářský zážitek. Zařazení do románů pro ženy? Ne, tuto knihu by si měli přečíst i všichni muži!

11.01.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Autorka píše velmi čtivě, zajímavě a ze života, o tom jsem se již přesvědčila v její knize Sítě. I tady jsem si to opět užila a při čtení zažívala všechny možné pocity k doktoru Hynkovi. Většinou jsem ho odsuzovala, ale chvílemi zase chápala až skoro obdivovala. Tato spisovatelka dokáže čtenáře naplno zaujmout a hluboce vtáhnout do svého příběhu. Jedno tedy vím jistě: že od takového doktora bych nechtěla být operována nebo mu dokonce svěřit svoje dítě. Na druhou stranu, i když byl vlastně slaboch, svoje problémy nakonec dokázal zvládnout a postavit se k nim čelem. Jen ten otevřený konec... tak ráda bych poprosila paní Dvořákovou o pokračování! Jak se vyvinula jeho pracovní kariéra, manželství a vztah s Andreou - bylo by velmi zajímavé sledovat dál Hynkův život, tentokrát už zcela určitě bez berličky alkoholu.

26.09.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Nejprve jsem si myslela, že tohle asi nebude pro mě, že je to četba spíše pro o hodně mladší ročníky, ale je v ní tolik poučení a porozumění pro nás pro všechny, že mě nakonec vůbec nezklamala, ale naopak chytila za srdce. Moc hezky napsané, pravdivé a ze života. Silný příběh, který všem doporučuji!

03.04.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Bravurní zpracování silného a bolestivého příběhu. Mám ráda tuhle autorku, že se nebojí zabruslit do temných a tíživých témat, které se skutečně dějí. Napsáno takovým stylem, abychom pochopili vnitřní pocity a pochody malého dítěte a posléze mladé ženy, jenž se musí srovnat s neuvěřitelnou krutostí svých nejbližších. Líbí se mi způsob, jakým paní Mornštajnová vystihuje všechny situace, jak zachází do hloubky a chce, abychom jednání všech postav správně pochopili. To, jakým způsobem to podává, je zcela originální. Každá její kniha mi přinese neobyčejný čtenářský zážitek, na který se nedá zapomenout, ale Les v domě je tím nejlepším, co jsem vůbec dosud četla.

21.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková nám opět připravila neobvyklý čtenářský zážitek. Ona je prostě mimořádná spisovatelka, její všechny knížky mají neotřelý styl a přesah. Tato nemá ani 200 stran a přesto je tak hluboká a intenzivní, až přechází mráz po zádech.
I když slovo za-hra-da má v sobě to lehké slovíčko hra, tohle je hra jen na první pohled. Jarek se věnuje zahradě po svých prarodičích s neuvěřitelnou péčí, po odchodu z církve si stále hledá svoje místo ve světě a zdá se, že se mu to začíná dařit a najde si i nové přátele. Jenže něco v něm je úplně špatně. Jarek totiž nezapadá do správného světa dospělých a ač si ho docela oblíbíme, společnost a tedy naprostá většina z nás ho musí krutě odsoudit. I když vlastně nic neprovedl, okolní svět mu přiřkne ty nejhorší činy. I my jsme zcela vykolejeni, protože se vžíváme jak do pocitů vyděšených rodičů, tak do Jaroslavovy beznaděje a jeho temného dna.
Příběh vás zcela pohltí a možná si ho budete muset dávkovat po kouskách, abyste mohli vstřebat něco tak děsivě pravdivého. Líbil se mi konec, který přece jen naznačuje jakési řešení v podobě setkání s doktorem. Zdá se, že tady bude ta cesta pro smysluplný život někoho, kdo dostal od života jeden z nejhorších darů.
Jako milovnice koček si nemohu odpustit zmínku o úloze zrzavého kocoura. Smíření se s osudem je totiž vidět i ve vztahu k němu. Nejprve to byl pro Jaroslava jen plesnivý zmetek, ale postupně zjistil, že vlastně je to věrný kamarád, který ho zahříval tu nejhorší noc v jeho životě...

03.01.2024 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Není jich mnoho, knih, které takto pohladí po duši. Proto se pro mě tato stala jednou z těch, na které nezapomenu. Jelikož čtu od dětství (a navíc miluju kočky), knížky jsou pro mě největší přátelé a příběh plný lásky k nim byl pro mě tak úžasný, že jsem ho zhltla za jeden den. Opravdu jsem si to užila a vychutnala. Díky, pane Henne, za toto nádherné a originální dílo!

20.12.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Každá detektivka od paní Klevisové je perfektně promyšlená, líbí se mi, že mohu zapojovat svoji vlastní představivost a po celou dobu tipovat vraha. Tenhle její styl mě prostě nutí ke stoprocentnímu soustředění a přemýšlení, o co vlastně těm postavám jde, proč se tak chovají a kdo z nich by byl něčeho takového schopen. Opět je zde další psychologicky laděný příběh pro nás z exotického prostředí a tím tajuplnější a zajímavější. Mám-li náladu na detektivku, vždycky sáhnu po této autorce. Přečtené mám téměř všechny a těším se na Vraní oko.

08.03.2023 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Velmi náročné a depresivní čtení. Ale prostě musíte číst a dočíst, tak je to zajímavé a důležité téma, které nikoho nemůže nechat chladným. A paní Hanišová opravdu umí čtenáře zaujmout. Nebylo tam sice vysvětleno, jak přesně Julie této nezákonné adopce dosáhla, ani se nám neříká, jak to vlastně s Julií a Agnes dopadlo, ale chápu úmysl spisovatelky. Jde jí o to, abychom se zamysleli, aby podtrhla všechny důležité momenty tohoto příběhu a vyvolala v nás tu správnou emoční odpověď. Nevkládejme do druhých očekávání, která nám nemohou splnit a nechtějme přetvořit druhé k obrazu svému: z Agnes se nikdy nemůže stát Anežka..

19.02.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Musím velmi ocenit myšlenku této knihy, zabývající se depresí a na příběhu Nory ukazující, proč stojí za to žít. Každý z nás si občas představuje, jak jinak se mohl ubírat jeho život a čím vším mohl být, kdyby něco udělal jinak či se jinak v určitém okamžiku rozhodl. Nemusíme však být kvůli tomu smutní, protože ať bychom žili jakýkoliv život a dělali cokoliv, nikdy nebudeme ušetřeni bolesti či zármutku. Na můj vkus se to uprostřed trochu moc táhlo, zbytečně dlouze se rozebírali jednotlivé životy, které byly Noře umožněny. Ale můj celkový dojem je velmi pozitivní, cítím se nabitá energií, spisovatel to zvláště v samém závěru krásně podal. Hezká a motivující kniha, zvlášť pro ty, kteří mají sklon ke špatným náladám a depresím: "Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš."

21.11.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tohle byl nejlepší psychothriller, jaký jsem dosud četla. Výborně vymyšlené, chvílemi vážně děsivé a ten konec - to jsem opravdu nečekala. A teprve na tom úplném konci pochopíme název knihy: Pravda, nebo lež. Vlastně nevíme, záleží na tom, čemu uvěříme. Styl psaní také bravurní. Celkově fascinující příběh s perfektní tajemnou atmosférou, určitě si jej nenechte ujít.

25.06.2022 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Tvrdě a syrově zachycené rodinné vztahy. Autorka si nebere servítky a ukazuje nám, jak nejvíce si ubližují lidé, kteří by k sobě měli mít nejblíž. Právě proto, že se nejlépe znají, jsou jejich zásahy nejbolestivější. Vztah dcery k matce, charakterizován slůvkem "ona". Dvě sestry, které ještě ani v dospělém věku netuší, zda jsou vlastní či nevlastní a které proto nikdy k sobě nenašly cestu. Popis samoty ve své rodině, jakou cítí malý postižený kluk, jehož nenáviděný brácha najednou zmizel. Všichni by chtěli nejraději zmizet a prožívat život se svými nejbližšími úplně jinak. To však nejde, neboť si je nevybrali. Umění této spisovatelky je na vysoké úrovni, ráda mám všechny její knížky.

20.01.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Je to určitě krásně psaná kniha, která osloví zvláště každého, kdo žil v této době a ví, co obnášela. Pokud však jde o hlavní postavu, jsem z ní trochu rozhozená. Nevím, je-li to v tomto příběhu záměr, ale není zcela jasné, zda Bohdana je či není němá. V některých pasážích vypráví tak, jako kdyby normálně komunikovala, jen že je zamlklá. Až téměř na konci knihy se pak dočteme, že je vlastně němá a píše vzkazy na lístečky, předtím jsem si myslela, že nemluví jen s otcem? Moc si nedovedu představit, jak němá dívka zařizuje tolik věcí se svým manželem, pracuje a domlouvá se se všemi jen gesty, neboť učit se znakovou řeč odmítla... Možná to není na závadu, ve mně to však nejprve perfektní pocit z knihy trochu narušilo. Navíc jsem si všimla jedné nepřesnosti, kterou nevím jestli někdo jiný ještě zaznamenal: Bohdana se narodila v roce 1980, po 25-ti letech manželství, což je řečeno hned v první kapitole. Ovšem o kus dál, přesně na str. 74 nahoře se dočítáme, že svatba jejích rodičů, se konala v roce 1959. Tudíž by se přece Bohdana musela narodit v roce 1984 nebo svatba by, dle toho, co bylo řečeno na začátku, musela být roku 1955. Je to banalita, přesto ale tyto dvě nesrovnalosti trochu pokazily můj celkový dojem z knihy, která má jinak velmi zajímavý příběh, vyprávěný s hloubkou a citlivostí.

22.08.2020 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Příběhů o domácím násilí si můžeme přečíst mnoho, ale tento je jedinečný tím, že je z velké části příběhem autobiografickým. Vysvětluje, proč ženy často nejsou schopné opustit muže, který jim ubližuje, dává nám zblízka nahlédnout do jejich nejhlubších emocí a zcela upřímně vysvětluje jejich pochyby a jednání. Zcela bez příkras také vykresluje osobnost takového násilníka, který bývá velmi inteligentní, vzdělaný a překvapivě mívá mnoho dobrých lidských vlastností. Skvělá kniha, jejíž hloubka ve vás navždy zůstane.

18.11.2019 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Připravte se na hodně depresivní čtení. Příběh z pohledu syna, matky a otce vám nechá nahlédnout do jedné obyčejné rodiny, jejíž život se však vlivem událostí, a to i těch politických, naprosto zhroutí. Na vině však nejsou jen ty vnější události, ale především vnitřní svět každé postavy a nekomunikace mezi nimi. Na mě kniha působila jako děsivý thriller o tom, jak to dopadne, když se problémy zametají pod koberec, když se nemluví o tom, co a proč se stalo, jak se na věc díváme, jak se cítíme, když nechceme, aby nám druzí porozuměli.
Jednu hvězdičku ubírám jen za tu příšernou mluvu v první části, která se mi i na dospívajícího kluka zdála přehnaně hrubá a na tak strašné pravopisné chyby se prostě nemůžu dívat. Chvílemi mi to přišlo až dost rozvláčné, než jsme se konečně dozvěděli, co se celá léta a proč vlastně dělo každou neděli odpoledne.

23.01.2024 4 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Ačkoliv v knize je hned na začátku upozornění, že osoby i události jsou pouze dílem fantazie, můžeme najít ve Wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/Franca_Viola) i v několika dalších článcích na internetu, že Franca Viola je skutečnou postavou, jejíž příběh v roce 1965 otřásl sicilskou tradicí a změnil zákony. Příběh Olivy v knize této spisovatelky (jenž překvapivě má také jméno Viola, jen křestní) je v podstatě stejný, jen jsou změněny některé nedůležité události, které však ve skutečnosti byly ještě mnohem horší. Například skutečné Viole dokonce unesli bratra a zbili její matku. Soud je však popsán téměř přesně dle skutečnosti.
Až poté, co jsem si našla tato fakta, jsem v plné míře ocenila význam a sílu této knihy. Jen jedno jsem nepochopila: proč spisovatelka svým způsobem vlastně zatajila, že jde o příběh podle skutečné historické události.

16.12.2023 5 z 5