Andi Andi komentáře u knih

Japonsko - gejša a samuraj Japonsko - gejša a samuraj Veronika Válková

Moje první knížka série. Stejně tak první seznámení s paní Válkovou. Sáhla jsem po ní kvůli tématu, které je mi blízké. Memoirs of a Geisha je moje nejoblíbenější kniha vůbec...
Myslela jsem, že jde o komiks. Tohle je mnohem lepší. Krásný příběh, ke konci pak i hrozně napínavý, jsem citlivka, brečela jsem. Jak mě bylo Báry líto, že se vrátila zpátky do současnosti. Už jsem si malovala její život tam jako Geiko ...
Nádherné ilustrace. ♥

27.10.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Pěkná kniha, vtipná, pobaví.

25.10.2018 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Čítám tu v komentářích, že bylo v příběhu až moc postav, čtenáři se ztráceli v jednotlivých časových skocích - minulost, součastnost... Nechápu.
Příběhy jsou krásně propletené a dávají smysl, podle mě vůbec nejsou zamotané a už vůbec ne nudné. Dávám 4 hvězdičky - za děj, u kterého jsem se ani jednou nenudila, další za promyšlené postavy - výrazné charaktery, které si zapamatujete, třetí za skvělou čtivost (pan autor prostě umí psát) a čtvrtou za krásnou obálku.

02.05.2018 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Nuda, nuda, nuda. Knihu jsem odložila a nechápala, kde vzala tak vysoké hodnocení. Ale nedalo mi to, po přečtení nějakých komentářů zde, jsem tomu dala druhou šanci. Pořádně se to rozjede až od poloviny, a potom už jsem se nemohla od knížky odtrhnout, tak moc jsem chtěla vědět, jak to dopadne. No, zhruba do té půlky jsem měla pocit, že jsem tu knížku už četla, možná nějaký podobný námět? Skvělá pomocnice. Trefný název.

28.02.2024 4 z 5

Byla jsem nadšená, že i Brida měla v knížce svůj štěk, velmi podstatný štěk. Nakonec byl příběh o něčem jiném, než jsem myslela. Jak nemám ráda v knihách náboženské kecy, tak tady to toleruji, protože opisem hledám význam mezi řádky. A to autor umí, napsat a, ale myslet přitom něco jiného. Takové Coelhovi příběhy zkrátka jsou. Přece jenom nejslabší knížka od něj, napsal i mnohem lepší.

23.02.2024 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Rozhodně hnus, kdybych tušila, kam se bude příběh ubírat a o čem knížka skutečně bude, rozhodně bych jí neotevřela. Do poloviny je všechno v pohodě, dokonce se zdá, že by mohlo jít i o tu zahradu, chyba lávky. Nakonec jsem byla moc zhnusená a v šoku na to, abych dokázala knihu dočíst.

10.02.2024 odpad!

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Obsáhlejší než film, poskládala jsem si tak ucelený obrázek o tomto díle. Jedna z mála knih, ke které film patří a doplňují se. Snad autor promine. Heh.

20.11.2023 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Jsem opravdu ráda, že autorem vyobrazená budoucnost v této knize se nás ve skutečnosti netýká. Čtivé. Po trilogii Propast času jsem si přísahala, že od tohoto autora už raději nikdy nic nepřečtu, občas píše tak surově. Tak snadno o hnusných věcech. Fuj. Tušila jsem, že tady to nebude takové psycho a tak jsem se do toho pustila, fajn kniha, přesto obnovuji svůj slib. :-D

29.06.2022 4 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Mám chuť na všechno to exotické ovoce a zeleninu. Ananas, avokádo, kokos. Mňam. Fandila jsem, když si musel znovu projít setkání se "zlem" a překonat ho. No a pro nás obyčejné smrtelníky - zas a znovu, další cestopis, který nad míru dokázal, (ať už vyrážíte na cesty autem nebo letadlem, stopem nebo pěšky - jo nebo na kole ... ) že takové cestování samo o sobě je pro člověka vždy přínosem.

19.08.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nedočteno. Nezaujalo.

22.06.2021 1 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Spíše pro pamětníky. Za mého dětství už to v televizi nedávali, nebo si to nepamatuju. Je to super pohádka. Taková netypická. Řekněme, že Heidi se mi líbila více, ale to neznamená, že Ronja není super. Je to frajerka a smekám, opravdu.

14.05.2021 4 z 5

Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Kathy Lette

Místy se autorka až moc na sílu snažila, aby napsala něco vtipného. Ale mnohokrát jsem se zasmála. Je to dobrá taktika - napráskám tam těch vtípků tolik, že aspoň jednomu se čtenář musí zasmát. Chtěla jsem si přečíst nějakou jednoduchou knihu pro ženy, tohle to splnilo ukázkově, každopádně mě trochu rozesmutnilo, že ani jedna z hlavních hrdinek neměla na pořádného chlapa štěstí ... trochu pesimistické pro mladé ženy, ještě plných ideálů a představ o tom pravém chrabrém rytíři ... jakoby neexistovali.

24.04.2021 4 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

17.01.2021

Stopy mých otců Stopy mých otců Helena Šmahelová

Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.

04.12.2020 4 z 5

Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Jan van Helsing (p)

Při čtení bylo poznat, že si zpovídaný pán dává pozor na to, co říká a kolikrát odpověděl vyhýbavě nebo prostě jen žvanil a nic při tom neřekl. Přesto prozradil o té tajné společnosti dost informací, ale to jen proto, že v dnešní době už není třeba nic skrývat, jdeme do finále.
Koukám, že kniha je už 10 let stará, v té době byl ten jejich světový řád ještě nasnadě, ale mám pro vás dobrou zprávu, nevyjde jim to, karta se obrátila.

28.08.2020 4 z 5

Sága rodu Forsytů 1-3 Sága rodu Forsytů 1-3 John Galsworthy

Párkrát jsem knihu zavřela s tím, že je to moc zdlouhavé. Natahované to ale nebylo, později mi došlo, že mi některé postavy prostě jen nejsou sympatické, naneštěstí šlo o postavy, které nás provází celou knihu. Mno jo, třeba mám na mysli Irenu. Hlavně tu. Nechápala jsem to zaujetí mnohých její osobou, kolikrát až nábožné. Pěkných ženských je sice všude plno, ale pan autor připodobňoval knižní Irenu své skutečné velké lásce ... tak mu to odpouštím. Na začátku pomalejší čtení a tempo, jakoby opravdu dokázal zachytil ducha doby a jak léta ubíhala, s náladou 20. let přišla kýčovitost a další mi protivná postava - Fleur.
Mé hodnocení při čtení stoupalo tak až se stalo, že jsem nechtěla, aby vyprávění skončilo. Na pokračování už se nechystám, já totiž Fleur na dalších 800 stranách v "Moderní komedii" opravdu nebudu schopna vystát.

18.08.2020 5 z 5

Krutá hra o tvé zdraví Krutá hra o tvé zdraví Tomáš Kašpar

Doporučeno od mamky, která tu knížku zhltla jedním dechem, toš říkala jsem si, co tak najednou ty změny v jídelníčku ... každopádně jsem za to ráda, protože starat se o své zdraví je alfa a omega, taky "povinností" každého z nás, svěřit své zdraví farmamafii je riskantní. Tedy jsem v tomhle s autorem zajedno. První kniha od autora, obohacující, svižné čtení, nutí zastavit se a přemýšlet, děkujeme.

13.08.2020 4 z 5

Adriena aneb Život paní de La Fayette Adriena aneb Život paní de La Fayette André Maurois

Skvěle napsáno, ale tak tenké stránky a malá písmenka jsem dlouho neviděla. Naštěstí mě to bavilo. Po knize jsem sáhla, protože mám ráda reálie 18. století, Adrienne měla zajímavý život, vesměs se (podle této fantas-biografie) obětovala pro ostatní. Ale nelíbilo se mi číst tak velebně a pochvalně o jejím manželovi, který byl určitě zajímavá osobnost, ale zednář je zednář. Fuj. Velmi čtivé dílo. Paráda.

30.03.2020 4 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Kniha, která má lidem mnoho co dáti. Slyšela jsem, že byla i dost kritizovaná, to určitě proto, že autoři píšou zcela otevřeně i o tabuizovaných tématech, ne jen o pornografii.
Byly i pasáže, se kterými jsem nesympatizovala, vesměs jde o to, že je kniha napsána z úhlu pohledu dvou autorů, nemusíte s nimi ve všem souhlasit, ale i přesto mnoho v knize mě přimělo k zamyšlení.

24.04.2019 5 z 5

Italské renesanční novely Italské renesanční novely Leonardo Da Vinci

Nad komentářem k těmto novelám jsem dlouho přemýšlela. Vzhledem k tomu, že některé byly super, ale některé zase hrůza a děs, dávám celkově průměr. Vím, nemělo by se to hodnotit celistvě, pač jde o soubor mnoha autorů i z různých období renesance...
Novely (i krátké povídky) bych rozdělila na 3 druhy - tragické; o šprýmech; a milostné. Těch tragických tam naštěstí moc nebylo - jen asi 5, dokonce i ta od Luigi da Porto - Giulietta a Romeo, nevím teď, která verze. To jsem netušila, že Shakespeare vlastně nenapsal pomalu nic z vlastní hlavy, ale inspiroval se v italské literatuře. Nemám ráda násilí a krev, takže jsem je rovnou přeskakovala.
- Ty o šprýmech, těch tam bylo nejvíce. Vesměs šlo jen o to, že si někdo udělal z někoho dobrý den. Různými způsoby, podle i podleji, nebo jen tak mezi kamarády z legrace.
- Milostné. Ti Taliáni asi nedělali celou renesanci nic jiného, než že se snažili kde jakou holku dostat do postele. Nejhorší na tom však je, že to všichni ti spisovatelé pokládali za lásku. Nebo šlo jen o vhodné slovo, čím nahradit slovo soulož. Každý tam chtěl nějakou ojet. Hodně nevěry, nějaké útěky od manželů, sem tam nějaké to znásilnění. Normálka. - Zhruba takhle:
Týpek chce vdanou ženu. Teď se různí JAK to ten někdo provede, aby ji dostal. Buď lstí, nebo k tomu nějak využije někoho dalšího. Manžel o ničem neví. Pokud se dozví, schytala to žena, neřestnice jedna. Každý chlap si dělal nárok na každou, ať už s ní byl sezdán nebo ne. A taky byli hodně žárliví. A láska? Kde nic tu nic. Jen zamilovanost. Žádná povídka na tohle téma snad nebyla o opravdové lásce. - Hrůza tyhle povídky.
___________________
Naštěstí tam bylo i dost těch se šťastným koncem. Tak jak to mám ráda. V závěru knihy je napsáno, že v té době byla volnější morálka. Ne, nechtěla bych v té době žít.

20.03.2019 3 z 5