Allys Online Allys komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha je napísaná tak úžasne a pútavo, že sa mi ani nechce veriť, že je to autorkina prvotina. Dej čitateľovi približuje život v hornických osadách na prelome 19. a 20. storočia z Karvinskej oblasti. Príbeh je veľmi silný, plný emócií, pôsobí autenticky a všetko prežívate spolu s postavami. Napriek drsnému prostrediu a ťažkému životu, v ktorom postavy žili panovala medzi nimi súdržnosť, láska a pokora. Dokážete si predstaviť reálie doby a hornický život v tom období.
Spočiatku som myslela, že to bude najmä príbeh okolo jednej hlavnej postavy, čo je však ešte lepšie, že sa jedná o viac-generačný román, ktorý dokáže pokryť väčšie časové obdobie. Veľmi oceňujem, že autorka vychádzala z historických prameňov a čo je úplne úžasné, že vychádzala aj z príbehov a spomienok miestnych ľudí. Prekvapil ma CZ-PL konflikt, o ktorom som vôbec nevedela, rovnako ako aj soľné púte. Toto je kniha, ktorú som neprečítala za deň a to najmä preto, že mi bolo ľúto ju rýchlo dočítať. Určite odporúčam a teším sa na pokračovanie :-)

21.09.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha útla rozsahom, ale veľká obsahom. V príbehu je popísaná časť dejín Sovietskeho zväzu a je až desivé sledovať, ako sa z ušľachtilých ideí stávajú nástroje diktatúry a neslobody. Kniha je nadčasová a dajú sa v nej nájsť podobnosti aj so súčasným svetom, ktorý poznáme. Alegorické vyobrazenie zvierat namiesto ľudí je spracované geniálne. Každý druh zvieraťa predstavuje iný typ človeka a vidno, kde by sa kto v hierarchii farmy nachádzal. Niektoré zvieratá boli naozaj veľmi naivné, niektoré veľmi ovplyvniteľné, niektoré zaslepené, ale tak je to aj s ľudmi. Metafory, ktoré autor používa sú jasné, výstižné a trefné. Na pár stranách je popísaná cesta k slobode, ktorá končí otroctvom a diktatúrou. Páči sa mi, že každá veta v knihe má či už väčší, alebo menší význam a nie je tam žiadny zbytočný balast navyše. Smutné je, že je v knihe zobrazená ľudská prirodzenosť. Knihu som mala prečítanú za necelý deň, určite odporúčam. "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie."

11.05.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ku knihe som sa dostala na základe pozitívnych ohlasov tu na databázi, aj keď som úplne nemyslela, že ma zaujme sci-fi s prerastenými rastlinami. Je to skvelá kniha, ktorá aj na menšom počte strán dokáže výborne vykresliť príbeh a psychológiu postáv. Čítala som ju jedným dychom a často som sa zamýšlala nad dominanciou ľudstva ako takého a ako málo stačí, aby sa to otočilo - v tomto prípade si ľudia svoju skazu vypestovali sami.
V knihe sa okrem nebezpečenstva zo strany Trifidov ukazujú aj hrozby zo strany preživších ľudí navzájom medzi sebou, ktorých zúfalstvo doháňa k šialeným a často nemorálnym činom. Prekvapila ma nadčasovosť knihy, hoci bola písaná pred viac ako 50 rokmi, jej posolstvo je aktuálne aj dnes.
Niektoré pasáže mohli ísť viac do hĺbky, ale s odstupom času si myslím, že je kniha je dokonalá práve tak, ako je. Ak autor dokázal podať všetko dôležité na relatívne malom rozsahu, na čo príbeh plniť zbytočným balastom navyše :-)

01.02.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Je to moja prvá kniha od autorky a naozaj je skvelá. Štýl písania je netradičný, kapitoly sa venujú jednotlivým postavám a sú medzi sebou krásne prepojené. Trochu som mala obavy z viacerých hlavných postáv, ale neboli na mieste.
Silný príbeh plný emócií o ceste za slobodou, ktorá vyzerá, že každú chvíľu skončí predčasne, vzhľadom k všade prítomnému nebezpečiu. Krátke kapitoly sú písané svižne a pútavo, v deji nebolo jediné slabé miesto. Dej bol síce často krutý a bezútešný, ale také žiaľ to obdobie bolo.
Dozvedela som sa o lodi Wilhelm Gustloff a jej tragickom konci, čo ma prinútilo si vyhľadať viac informácií aj o operácii Hannibal. Bolo to najtragickejšie potopotenie lodi v dejinách, som prekvapená, že sa o týchto udalostiach nehovorí viac.
Je to jedna z mála kníh, ktorá sa venuje oblasti Východného Pruska v období druhej svetovej vojny a pre rozšírenie celkového obrazu o vojne určite doporučujem. Autorka si dala veľkú prácu s prípravou podkladov, robila rozhovory s pamätníkmi, ich príbuznými, dokonca cestu svojich postáv sama prešla, aj keď o veľa rokov neskôr.

29.03.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ku knihe som sa dostala na základe odporúčaní a zaujala ma téma žítkovských bohýň. Čakala som, že príbeh a popis poslednej generácie bohýň bude intímnejší a viac od srdca, vzhľadom k anotácii, kde Dora mala byť poslednou bohyňou. Z knihy som mala dojem, že je prítomný neustály emocionálny odstup hlavnej hrdinky, aj keď bola priama príbuzná. Áno, bola vedkyňa, ale mala som pocit, akoby v nej nezostalo nič z jej predkov. Smutné bolo aj to, že keď mala možnosť sa niečomu priučiť, nevyužila ju.
Kniha sa venuje hlavne ženám a muži sú vykreslení prevažne v zlom svetle, čo bol zrejme účel príbehu, ale príde mi to trochu tendenčné. Krásne bol popísaný vzťah ľudí v danej oblasti k prírode, k veciam medzi nebom a zemou.
Kniha je prínosom, čo sa týka histórie ČR v období totality, hlavne o potláčaní prírodnej liečby, pohanských zvykov (tých málo, čo sa ešte zachovali). Jazyk a spôsob rozprávania sa mi páčil, záznamy z archívov dodávali celému príbehu autenticitu. Čo bolo fajn, boli odkazy na iné zaujimavé knihy k téme, snáď sa k nim raz dostanem a možno tému objasnia viac. Celkovo sa mi príbeh páčil, čitateľ sa dozvie aj nejaké fakty, čo nikdy nie je na škodu. Ďakujem autorke za spracovanie témy.

09.04.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ku knihe som sa dostala v rámci čitateľskej výzvy a na základe dobrých recenzií. Príbeh je veľmi silný a smutný zároveň a je prepracovaný do najmenších detailov. Krásne vykreslené postavy, dej aj spoločenská situácia. Vďaka príbehu si čitateľ dokáže uvedomiť ako každé jedno rozhodnutie dokáže zmeniť nie len jeho život, ale aj život ostatných blízkych ľudí. Je to nezabudnuteľná kniha, ktorú určite odporúčam ďalej. Príbeh si viem predstaviť aj na filmovom plátne.

27.02.2019 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Úžasné pokračovanie prvej knihy, ktoré vyvoláva mnoho emócií. Táto časť je plná historických faktov z daného obdobia a popri tom sa odohrávajú zároveň životy hrdinov z príbehu. Čitateľ si môže spojiť udalosti s emóciami a získať iný pohľad na históriu, ako len učebnicový.

Autorka píše veľmi pútavo a všetky starosti, obavy, beznádej, radosť aj lásku prežíva čitateľ spolu s postavami, ktoré sú vykreslené veľmi plasticky. V knihe môžeme nájsť aj viac starších slov, alebo miestnych výrazov, čo dodáva príbehu autenticitu. Z toľkej nespravodlivosti , nevraživosti a pomstychtivosti medzi ľudmi mi bolo ťažko. Správanie sa ľudí k sebe navzájom, ktorí dovtedy spolu v mieri nažívali a narastanie prejavov extrémizmu v rámci CZ-PL konfliktu mi prišlo priam nepochopiteľné, aj keď viem, že sa to žiaľ deje dodnes (aj keď na iných miestach).

Trochu som sa obávala, či si budem pamätať postavy z prvého dielu, vzhľadom k tomu, že som sa k druhej časti dostala neskôr, ale postavy sú priebežne dostatočne pripomínané, vrátane dôležitých bodov z predošlej časti.

Roky v ktorých sa dej odohráva už vopred evokujú, že to nebude prechádzka ružovým sadom, ale aj keď je príbeh ťažší, na kráse mu to neuberá, práve naopak. Teším sa na ďalší diel.

10.08.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Útla knižka s veľkou výpovednou hodnotou. Autor používal dialekt, čo čitateľa viac vtiahne do deja a doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Psychológia postáv je vykreslená kvalitne aj bez siahodlhých popisov. Obe hlavné postavy mali medzi sebou v podstate bratský vzťah, napriek tomu, že postihnutý Lennie každú chvíľu niečo vyviedol a museli sa často sťahovať/utekať, George ho neopustil a tvorili spolu tím. Autor poukázal aj na rasizmus a podmienky chudobných robotníkov v tej dobe. Páčilo sa mi ako ich spoločný sen postupne menil aj životy ľudí okolo nich a ich vnímanie sveta. Silný a nadčasový príbeh je jednoducho vyjadrený na malom rozsahu s neobyčajným, tragickým záverom, kde prestáva boj proti veterným mlynom a nastáva zmierenie s plynutím osudu.

01.02.2021 5 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Krásny a pútavý príbeh, ktorý ma očaril. Za posledné roky je to jedna z najzaujímavejších kníh, ktoré som mala možnosť čítať. Dej je rozprávaný výhradne z pohľadu Charlieho denníkovou formou. Čitateľ sa pomocou denníka oveľa viac a hlbšie dokáže vcítiť do Charlieho. Autor a aj prekladateľ sa pohrali so spôsobom písania, slovami a pravopisom, preto je na začiatku neuveriteľne veľa pravopisných chýb, ale majú svoj zmysel. Môžeme sledovať Charlieho vývoj a pokroky a rovnako ako aj to, že keď sa mu začne plniť sen o tom, aby bol múdry, zistí, že vlastne vôbec nie je šťastnejší. Začína vnímať situácie a udalosti, ktoré si predtým uvedomovať nedokázal a je postavený pred mnohé neľahké voľby. Vzťah s Algernonom je taktiež spracovaný nádherne. Postavy sú vykreslené kvalitne a do hĺbky. Príbeh je veľmi emotívny a nie len zo psychologickej stránky kvalitne spracovaný. Jediné, čo mi je ľúto, že od autora nie je dostupných viac kníh. Určite odporúčam.

30.06.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Zaujímavá kniha s tematikou 2sv. vojny z iného, vcelku nezvyklého pohľadu, ako je v literatúre tejto tematiky bežné. Kniha je písaná formou denníka hlavného hrdinu, ktorého postava bola inšpirovaná Rudolfom Hössem - vojnovým zločincom, ktorý môže za smrť miliónov ľudí. Denníkové zápisky začínajú v detstve, ktoré by poznamenalo každého. Miestami mi ho bolo naozaj ľúto. Hlavný hrdina sa na svoje činy pozerá ako na plnenie pracovných povinností a vykonáva ich naozaj perfekcionisticky. Nič ako svedomie, rešpekt k iným ľuďom a podobne nepozná. Originálne nápady, ako napr. čím rýchlejšie vyhladiť čím viac ľudí mu umožňujú stúpať po kariérnom rebríčku nacistického Nemecka. Vďaka tejto knihe je možné si predstaviť koncentračné tábory aj z iného pohľadu (dozorcovia a pod). Kniha sa napriek nepríjemnému obsahu čítala veľmi dobre a je napísaná pútavou formou. Určite odporúčam každému, kto sa o danú tému zaujíma.

18.06.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hoci som čítala už niekoľko kníh o živote v KĽDR, táto kniha mi prišla originálna a veľmi prínosná. Príbehy utečencov sú spracované formou rozhovoru a doplnené krásnymi ilustráciami. Konečný výber respondentov, ktorý je v knihe uverejnený je veľmi pestrý - od profesorky po prevádzača a tým je možné vidieť život v KĽDR z pohľadu rôznych typov ľudí, či už čo sa týka úrovne vzdelania, pohlavia, alebo sociálneho statusu.

Miestami bolo až neskutočné, čo tí ľudia zažili a príde mi nepredstaviteľné v takom režime žiť, hoci viac ako 20miliónov ľudí tak žije aj v súčasnosti. Otázky v rozhovoroch neboli len ohľadom režimu, ale často veľmi emotívneho a osobného charakteru.
Celkovo mám z knihy veľmi smutný pocit, avšak je prínosom a ďakujem autorke za námahu a vynaloženú prácu. Knihy, ako je táto by mali byť súčasťou povinného čítania na školách.

25.08.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Krásny príbeh, pri čítaní ktorého som zažila asi všetky možné emócie od hlasného smiechu až po slzy. Anotácia je značne nepresná - určite to nie je "naprosto bláznivá komedie" a tým pádom chápem nižším hodnoteniam od ľudí, ktorí ju čakali a nedostali.

Štýl písania je veľmi osobitý, na začiatku pôsobilo preskakovanie v deji zmätočne, ale keď sa čitateľ zorientuje v deji je to úžasná jazda so zaujímavými životnými príbehmi ľudí, ktorí sa dostavili na prehliadku bytu. Väčšina z nich je síce od začiatku nesympatická, ale autor dokáže tak skvelo podať charakter postavy, že ku koncu som už súcitila s každým :-)
Na prvý pohľad úplne odlišné osudy sa v priebehu deja krásne, nenásilne prepájajú. Kniha je plná dôverných rozhovorov medzi ľudmi, ktorí vedia, že sa už nikdy znovu neuvidia - o to viac sú k sebe úprimnejší . Policajti boli taktiež skvelí, obdivovala som ich trpezlivosť so svedkami :-D
Myslím, že aspoň v kúsku príbehu sa nájde každý z nás. Kniha je plná veselosti, smútku, krehkosti, reálnosti - napriek absurdnej situácii, v ktorej sa hrdinovia ocitli.
Príbeh je plný myšlienok o živote, o postoji k ľuďom okolo, k našim životom a o ľudskosti, ktorá sa miestami pomaly vytráca. Záver je úplne skvelý.
Kniha vo mne zanechala hlboký dojem a určite odporúčam každému. Rada sa k nej v budúcnosti vrátim :-)

19.03.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásne spracovaná kniha, avšak na základe reklamy som čakala obsahovo trochu viac. Príbeh mi prišiel plochý a ako podľa anotácie mal byť srdceryvný, viac ako polovicu príbehu som videla len autora, ako sa snaží aplikovať svoje myšlienky na postavu psíka - šteniatka. V druhej polovici som sa už do psíka dokázala vcítiť viac, škoda že ten príbeh, kde naozaj naučil človeka žiť mal pár stránok. Prvoplánové hranie na city ma za srdce úplne nechytilo. Príliš veľa používania nespisovnej češtiny (napr. vozejk) - ak to malo pôsobiť roztomilo, nepôsobilo. Našťastie s každou stránkou toho bolo menej. Jazyková úroveň mi pripadala ako z knihy určenej pre deti, aj keď to je kniha skôr pre dospelých. Čo však oceňujem, je spracovanie témy ako sa správať/nesprávať k psíkom pre širokú verejnosť a šírenie osvety. Myšlienka je to pekná a je super, že je aj film. Grafické spracovanie knihy a ilustrácie sú nádherné, za to +1* :-) Za o dosť "srdceryvnejšiu" knihu v podobnom žánri považujem napríklad Psí poslání ;-)

16.03.2021 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Túto časť by som si pozrela aj sfilmovanú. Mala som pocit, že z thrilleru to miestami prechádza to psycho hororu. Príbeh bol napínavý od začiatku do konca, samozrejme je tam autorov brutálny rukopis, čiže nie je to asi úplne pre každého. Krátke kapitoly mi vyhovujú, kniha sa číta sama. Predošlé časti som ale čítala zrejme s krátkym rozostupom, takže miestami mi popisy, či už ľudí alebo miest prišli trochu predvídateľné. Vrah bol klasicky najviac inteligentný, trpezlivý a perfekcionistický. Napriek týmto skutočnostiam je dej bohatý aj na nečakané zvraty. Dosť desivé, mi prišli časti s internetovým hlasovaním ľudí o živote/smrti na štýl reality show. Mám obavu, že v reálnom svete by to dopadlo podobne. Záver bol jeden z najnapínavejších, aké som kedy čítala. Určite odporúčam.

13.12.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Veľmi pútavá kniha z obdobia 2sv. vojny, ktorá medzi tým množstvom v súčasnosti vydávaných kníh s podobnou tematikou určite vyniká. Veľká časť príbehu popisuje život pred vojnou a odchodom do koncentračného tábora, skok z jednej reality, kde bol človek ľudskou bytosťou a mal svoj život rád do úplne inej, kde je menej než zviera musel byť pre ľudí strašný a v tomto príbehu mám pocit, že to vidno viac, ako v iných. Popis života v Lučenci pred vojnou bol krásny, sú to skutočné spomienky pani Violy na mladosť, na obdobie nádejí a snov. Osobne mi prišiel dosť krutý už presun židov do ghetta a život v ňom, ešte pred transportom do koncentračných táborov. Scéna zo psíkom bola pre mňa nepochopiteľná, ale vtedy mali ľudia asi iný vzťah k zvieratám. Chápem, prečo bola pani Viola označovaná ako Mengeleho dievča, ale vzhľadom k tomu, že Mengele v knihe nevystupuje takmer vôbec a interakcií s ním bolo v knihe minimum (našťastie), mi príde názov knihy skôr ako marketingový ťah, čo mi však pri tak skvelej knihe príde zbytočné. Páčila sa mi komplexnosť príbehu (obdobie pred vojnou, počas a aj po vojne), dej je podaný veľmi emotívne a vierohodne, miestami to bolo aj na slzu. Knihu odporúčam každému, mala by byť súčasťou povinnej literatúry v školách.

04.05.2021 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Na ďalšiu knihu od autora som sa veľmi tešila a nesklamala. Trochu trvalo, kým som sa začítala, ale oplatilo sa. Mala som obavy, že v príbehu bude veľa futbalu, ale bolo to tak akurát. Páčilo sa mi popisovanie ľudí podľa tímov, ktorým fandia :-) Príbeh bol trochu predvídateľný, ale dojemný. Britt Marie chvíľkami pôsobila ako hašterivá babizna, ale človeku jej časom začalo byť aj ľúto. Po prečítaní knihy mam viac pochopenia pre podobné typy starších žien. Telefonáty so slečnou s úradu práce naznačovali, že Marie má navyše asi aj aspergerov syndróm, alebo niečo podobné. Autor však poukazuje aj na veľkosť jej srdca a je naznačená aj nejaká forma vnútornej premeny, akurát škoda, že kniha nemala viac strán, aby bola premena úplne uveriteľná. Páči sa mi autorov láskavý a dojemný štýl písania a jeho úsmevný humor.

07.06.2021 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Jeden z najlepších dielov série. Príbeh je rozdelený krátkymi kapitolami, čo spôsobuje, že kniha sa číta sama a neuveriteľne rýchlo (až je to niekedy škoda). Pôvodne som sa trochu obávala rôznych klišé, ktoré sa často objavujú v spracovaní podobných tém - súkromná škola, spolky v nej, rivalita medzi študentmi. Autorka však tému spracovala úplne úžasne. Príbeh začína smrťou 13- ročnej študentky, ktorá je vyústením dávnej minulosti - nitky sa postupne splietajú v celok, ktorý odhaľuje prekvapivé fakty. Ako vo viacerých dieloch od Angely Marsons je aj táto časť prepletená rôznymi zápiskami, tentokrát prvej obete. Prostredie bolo vykreslené zaujímavo, nedoriešené účty mali temné dohry. Po celú dobu čítania som v knihe nepostrehla jediné slabé miesto. Vďaka kartám mala detektívka značne thrillerový nádych. Celý príbeh bol plný emócií a tomu záveru som nemohla uveriť. Určite odporúčam, avšak myslím, že pre plnohodnotný zážitok je nutné prečítať si aj nejaké diely predtým ;-)

12.04.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Celá táto séria sa naozaj podarila. V Nočnom lovcovi mi to prišlo zvrátené už trochu cez pomyselnú hranicu znesiteľnosti, ale tak hranice sú na to, aby sa posúvali (avšak zašívanie takýchto predmetov je ajtak už moc psycho). Dej je ako vždy napínavý a kniha sa číta sama. Nie sú tam žiadne zbytočnosti navyše a postavy sú skvele vykreslené. Páchateľ je tak narušený, že to môže vymyslieť asi len Carter. Je zaujímavé sledovať, ako môžu rôzne traumy z detstva a z dávnej minulosti ovplyvniť psychiku človeka. Hlavný vyšetrovateľ je sympatický, rovnako ako jeho parťák. Oceňujem krátke kapitoly a super spracovanie rozuzlenia príbehu. Teším sa na ďalší diel.

22.03.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Výborne napísaná detektívka. Príbeh je pútavý, číta sa sám, autor dokáže čitateľa vtiahnuť do deja bez zbytočne siahodlhých opisov. Charaktery postáv boli prepracované do detailov a vierohodne. Vyšetrovateľ Morck mi bol tiež sympatický, rovnako ako jeho asistent. Je až podivuhodné, ako za daných okolností a s tragickou udalosťou v nedávnej minulosti dokázal vôbec riešiť nejaký prípad. Čo mi však prišlo menej reálne bolo tak skoré uzatvorenie (odloženie) prípadu zmiznutia známej političky s celkom chabým odôvodnením. Celkom som nepochopila významu postavy Sos Norupovej, myslela som, že bude s niečím jej počínanie významne súvisieť, ale buď mi to ušlo, alebo nesúviselo. Čo ma prekvapuje vo veľa detektívkach, že posily volajú ak vôbec, úplne neskoro. Napriek tomu je však kniha super :-)

15.06.2020 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

O rasizme na juhu USA bolo písaných viac kníh, avšak nečakala som, že to bude také silné ešte v 60-tych rokoch 20.storočia. Mississippi bolo v tomto dosť špecifické, mesto Jackson bolo rozdelené na 2 časti na základe rasy. Takmer každá "biela" rodina z vyššej vrstvy mala svoju "čiernu" služobnú, ktorá sa starala o všetko vrátane výchovy detí. Toto je vlastne dosť podobné aj v súčastnosti, akurát služobné sú obvykle juhoamerického pôvodu. Čo ma zarazilo bola napríklad nemožnosť hospodyniek, aby nakúpili jedlo mimo svoju polovicu mesta (pokiaľ nešli na nákup pre svojich zamestnávateľov) a nápad s toaletami mimo domu. Kniha je rozprávaná z pohľadu 3 postáv ( 2 hospodyniek a pani Skeeter). Príbeh je napriek pálčivej téme, rasizmu a predsudkom podaný s nadhľadom a miestami aj humorne. Pri tomto príbehu som mala v očiach slzy od smiechu aj dojatia :-) Kniha je písaná s ľahkosťou a krásnym štýlom. Čo by ma odradilo je obálka jedného z vydaní(2015,2019), pôsobí, že to bude úplne iný žáner, tak sa nedajte odradiť :-) Určite odporúčam.

03.12.2021 5 z 5