AllyKumari AllyKumari komentáře u knih

Rudolf - korunní princ a rebel Rudolf - korunní princ a rebel Brigitte Hamann

Vynikající studie zajímavého člověka, který, kdyby byl jeho život jiný, mohl vykonat velké věci. Jediné, co mi trochu vadilo v české verzi, je kompletní ignorace spojení "v roce" nebo "roku". A tak se letopočty objevují následovně: Už 1888 mluvil o sebevraždě. Mluvil s císařem ještě 1877. Atd.

22.06.2017 5 z 5

Ritmatik Ritmatik Brandon Sanderson

Ačkoliv jde o knihu určenou mladším čtenářům, především těm okolo patnácti let, a přestože začátek a úvod do všech těch linek, kružnic a alternativní reality byl trochu pomalý, Ritmatik je kniha napínavá, dobře napsaná a působivě vygradovaná.

20.06.2017 4 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Antonia Fraser

Antonia Fraser předkládá čtenáři skvěle zpracovanou, dobře napsanou a detailně doloženou hromadnou biografii šesti žen, které si jejich manžel nezasloužil. :D

15.06.2017 5 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Jablíčko jsem spocívala s chutí a nemohu zapomenout na jeho skvělou chuť..... Avšak toto stejné, sladké jablíčko zdaleka neutišilo hlad, naopak, člověk by chtěl víc, víc a víc!

10.06.2017 5 z 5

Dějiny krásy Dějiny krásy Umberto Eco

Krásně ilustrovaná, velmi zajímavá, poměrně těžká na čtení.

10.06.2017 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Knihu jsem si užila, šlo o rychlé čtení zasazené do zajímavého prostředí. Otázky, které si čtenář klade, mne nutily číst téměř bez přestávek, tím spíše jsem byla zklamaná z toho, že některé z těch nejdůležitějších zůstaly nezodpovězeny. To, spolu s poněkud slabší druhou polovinou knihy, mi nedovoluje dát více než tři hvězdy. Nicméně další knihy od autorky si asi přečtu.

04.06.2017 3 z 5

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Lyrické příběhy které doslova kvetou před očima, ale jejich květy voní smutně, přesmutně.....

19.05.2017 5 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Paulo Coelho nepotřebuje mnoho slov ani stran, aby vyprávěl zajímavý příběh...... většinou. Bohužel u této knihy to neplatí. Příběh Maty Hari je jistě nosným pilířem, kolem kterého se může autor rozvášnit, ovšem "Vyzvědačka" působila sterilně, její hrdinka nesmírně povrchně, a vysvětlující třetí část očima jejího advokáta mne vyloženě nudila. Kniha, kterou velice rychle zapomenu.

17.05.2017 2 z 5

Anastázie Anastázie Colin Falconer (p)

Nemám sílu ani vypsat všechno, co je s touhle otřesnou publikací špatně. Znásilnění historických postav, lidí, kteří opravdu žili, a JSOU DOKONALE ZDOKUMENTOVANÍ je zde dovršeno se vší nechutností. Ne, nehovořím o "možném úniku Anastázie". Ale o prvních 40 stranách. Ne. Ne. Ne. Všechno špatně, i ty věci, které se snadno najdete na Googlu. Pokud má někdo zájem, může si přečíst mou recenzi v AJ zde https://www.goodreads.com/review/show/1997326951?book_show_action=false&from_review_page=1

14.05.2017 odpad!

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Knihu jsem četla v originální angličtině, proto nevím, zda český překlad neznehodnotil autorovu práci. Nicméně příběh Sugar, ačkoliv mne obvykle sex a vulgarismy odrazují, mne strhl jako dramatická opera s temným, pomalým začátkem, která však na konci graduje vášnivým crescendem. Michel Faber dokonale zachycuje tu méně hezkou a méně reprezentovanou tvář viktoriánské doby a průmyslové Anglie. Na rozdíl od mnohých jiných autorů již jeho styl vyprávění jako by vycházel přímo z 19. století, a postavy myslí, hovoří a chovají se tak, jak by se v té době opravdu chovaly (což vůbec není obvyklé v žánru historické fikce). Skvěle propracované je dílo i po psychologické stránce, kdy jednotlivé postavy živě vystupují ze stránek, a je možné je milovat, soucítit s nimi, nenávidět je a někdy se i bát toho, jak jsou nepředvídatelné. Napůl otevřený konec dává čtenáři vymyslet si vlastní verzi toho, jak postavy skončí, což po tak intenzivním zážitku vítám, než aby mne pan Faber ještě neokradl o veškeré naděje dalším vyprávěním.

Kvítek karmínový a bíly je mistrovské dílo moderní literatury, které je zcela rovno jakékoliv velké klasice slavných autorů.

13.05.2017 5 z 5

Osvětim: Nacisté a konečné řešení Osvětim: Nacisté a konečné řešení Laurence Rees

Po knize jsem sáhla krátce poté, co jsem Osvětim sama v dubnu letošního roku navštívila. Už jsem četla mnoho o koncentračních táborech dříve, proto pro mne mnohé nebylo novinkou, přesto knize nelze upřít působivost. Pouze bych řekla, že jsem očekávala podle názvu něco trochu jiného, nejlépe detailní studii celé té odporné mašinérie. Namísto toho tato poměrně útlá publikace poukazuje na věci, které Osvětim ovlivňovaly spíše "zvenčí", a její hlavní přínos je ve zpracování přímých svědectví těch, kteří přežili, i některých jejich věznitelů.

06.05.2017 4 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Má recenze této třpytivé, blyštivé věcičky: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/caraval-7821

22.04.2017 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

2,5 hvězdy. To, co mohlo být intenzivní a působivý horor, kolem mne proletělo rychlostí blesku a skončilo bez jediného vysvětlení. Ráda bych hodnotila výš, ale na to nemá "kniha" dost materiálu. Škoda.

20.04.2017 2 z 5

Izba s vyhliadkou Izba s vyhliadkou Edward Morgan Forster

Půvabné dílko připomínající zaměřením díla Jane Austenové. Mladá dívka objevuje své vlastní zásady a názory, zatímco se musí rozhodovat mezi tím, co je rozum a co cit :) Kniha je psaná velmi lehce, často i vtipně, snad se jen hýbe kupředu poněkud hlemýždím tempem.

19.04.2017 4 z 5

Agnes Greyová Agnes Greyová Anne Brontë

Lepší než Charlottin Profesor, nicméně stále je poznat, že jde o prvotinu. Jak Charlotte tak Anne vykvetly plně až se svými druhými knihami. Co se týče Agnes, je rozhodně praktičtější a méně vášněmi zmítaná než jiné hrdinky, které sestry Brontëovy vypustily do světa, a spíše než její příběh je kostrou knihy odkrytí reality toho, jak se někteří lidé chovali k najaté pracovní síle. A jako učitelka nemohu než sympatizovat s věčnou pravdou, která je zde vyslovena: Pokud si děti nevychovávají sami rodiče, a zároveň vychovatelům nedají žádné "zbraně", pak se můžete rozkrájet, ale haranty prostě nezměníte.

13.04.2017 3 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Rozkošné, půvabně vydané a prostě milé. Tolkienovy ilustrace jsou kouzelné.

07.04.2017 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Možná je to proto, že jsem ještě nikdy předtím nečetla sci-fi, takže nemohu posoudit, nakolik je tento příběh originální. Nicméně Illuminae ve mne zanechalo hluboký dojem jako příběh odvyprávěný v zajímavém formátu, bleskovou rychlostí (těmi 599 stránkami jsem proletěla) a skvěle vygradovaného napětí a emocí. Na samém konci mi paradoxně těch několik malých zázraků trochu nesedělo, ale na celkovém dojmu to ubralo jen drobně. Doufám, že Albatros vydá i pokračování.

05.04.2017 5 z 5

Princezna nevěsta Princezna nevěsta William Goldman

Miluji Princeznu nevěstu jako film a vzhledem k tomu, že autor byl zároveň scénáristou, bylo to jako číst scénář. Autorovy "osobní vstupy" mne nudily a rušily, ale naštěstí jsem si i tak onen lahodně satirický příběh užila. Zkrátka je to úsměvné, o tom žádná, a vůbec to není špatně napsané.

02.04.2017 3 z 5

Profesor Profesor Charlotte Brontë

2,5 hvězdičky. Ačkoliv čas od času textem probleskne genialita a působivost Charlottina talentu, přeci jen je tato prvotina nudnou selankou prakticky bez jediného konfliktu, který by nějak výrazně zasáhl do osudu hlavní postavy. V knize je také jasně patrná Charlottina hořkost vůči jejím spolužačkám v bruselské škole, její předsudky, které stavěly anglické způsoby na všechny ostatní, a také její malá tolerance vůči katolictví (což ovšem u dcery anglikánského pastory nepřekvapuje). Kdyby nebyla autorkou knihy právě nejstarší Brontëová, dávno by se Profesor propadl do zapomnění. Naštěstí se Charlotte rozhodla napříště méně zaobírat porovnáváním sebe (neboť jak jinak vnímat její drobné, nepůvabné hrdinky) s krásnějšími osobami, upustila od ideje dokonale vznešeného muže bez záporných vlastností, a namísto rozumu prozkoumala vášně.

27.03.2017 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nevinné, čisté, dojemné. Jaké dítě jsem ji nechápavě odložila. Jako dospělá jsem ji přijala do srdce.

24.03.2017 5 z 5