AllyKumari AllyKumari komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Betty MacDonaldová byla nadaná spisovatelka s pichlavým smyslem pro humor, a bohužel to také byla odporná rasistka ("Vzít Indiánům tuto zemi byl báječný nápad" - ano, genocida je přeci super, když jsou lidé jiní, než je váš standard). Kniha je vlastně pouze snůškou propojených anekdot, což by bylo v pořádku, ale po nějaké době toho bylo prostě moc. Do čtení jsem se musela nutit a nikdy jsem nepřečetla více než 10 stránek najednou, což je u mne značně neobvyklé. Satira funguje jen tehdy, pokud je vlastně míněna dobře. Ovšem ze satiry Betty MacDonaldové to vypadá, že ona byla jediná slečna dokonalá, jediná, kdo se koupal a měl hygienicky ošetřené dítě, a jediná, kdo všechno kdy dělal správně.
Jedna z knih, jejich ohromující popularita mi naprosto uniká.

09.02.2018 1 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Bolestně krásné.

02.02.2018 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Ačkoliv jsem viděla filmy a nic v knize pro mne tak nebylo překvapením, nedokázala jsem ji odložit a zhltla ji během tří dnů. Kvalitní YA.

02.02.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nemám slov.
Jedna z těch knih, který by měl přečíst každý.

21.01.2018 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Odloženo na straně 120.

Nemohu říci, že by s touto knihou bylo něco vyloženě špatně. Vůbec ne. Ale už dlouho jsem se u čtení tak zoufale nenudila. Tohle mi prostě nesedlo. A docela mě to mrzí.

18.01.2018 2 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

3,5 hvězdičky.
Dobré, pořád dobré. Ale přeci jen ne tak dobré jako první díl.

14.01.2018 4 z 5

Dopisy Děda Mráze Dopisy Děda Mráze J. R. R. Tolkien

Příhodně dočteno na Štědrý den :) Nádherné a dojemné. Tolkien zcela jasně miloval své děti velmi něžnou láskou, a nebál se dávat ji najevo. Více otců by si z něj mohlo vzít příklad, a ani by nemuseli vytvářet nádherný svět plný kouzelných ledních medvědů.

24.12.2017 5 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Bohužel tuto knihu shledávám vcelku nudnou a především plnou klišé. Psaní (nebo za to mohl překlad) bylo neohrabané, někdy až rušivé (takže v této pseudo-arabské zemi se kamarádi zdraví "Ahoj"?). 80% knihy jsou dialogy, často nicneříkající a plytké. Postavy jsou podivně šedé a hlavní hrdinka má pošahanou logiku. Je představena jako neohrožená princezna bojovnice s jediným cílem - zabít pro pomstu -
a je ochotna velmi riskovat, aby získala vůbec jen možnost tuto pomstu vykonat, ale už po třech dnech si to rozmyslí, protože král je vážně sexy (nepřeháním, to je vyloženě pravda). A ona je samozřejmě nádherná. Jak je nám připomínáno na každé druhé straně.

Co mi vadilo nejvíce však byl fakt, že veškeré postavy se chovají spíše jako moderní středoškoláci ze sitcomu než jako obávaný, tajemný král a jeho prohnaná, inteligentní královna. Postava Despiny mne vyloženě rozčilovala. Která služebná by si mohla dovolit takto hovořit se svou panovnicí? Svět, který Ahdie vytváří, je nepřesvědčivý a umělý.

Pro mne velké zklamání.

21.12.2017 2 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Chtěla jsem tomuto světu dát ještě jednu šanci, ale nemohu si pomoci. Není to kouzelné a ani strašidelné, jen takové divné a průměrné.

Nejlepší na knížce je nádherná obálka a opravdu zdařilé ilustrace.

19.12.2017 2 z 5

Nesmrtelný příběh Nesmrtelný příběh Catherynne M. Valente

3,5 hvězdy (myslím?)

Tahle kniha je vyložena NADUPANÁ tolika věcmi, že jsem ji povětšinou hltala a pak se cítila trochu unavená. Nemohu se rozhodnout, jestli jde o geniální dílo nebo poslepovanou slátaninu. Začněme tím, že je to kniha velmi temná, velmi dospělá a velmi vášnivá. Je zde spoustu sprostých slov (která mi přišla zbytečná) a je zde dosti sexu (NE toho něžného typu), a vztahy nejsou právě zdravé, vzhledem k tomu, že v této realitě MUSÍ jeden partner zcela vládnout druhému a jejich společná existence připomíná bitvu. A přesto jsou vášně tak syrové a upřímné, hlavně mezi naší hrdinkou Marjou Morevnou a jejím manželem Kostějem, že jsem si nemohla pomoci a milovat jejich vzájemnou lásku.

Tohle rozhodně není knížka pro každého. Věřím, že aby bylo možné opravdu ocenit její skvělé části, je nutné mít znalost nejen ruských pohádek, ale hlavně každodennosti Sovětského svazu. Nad propojením elementů obou můj vnitřní Bulgakov zaplesal a byl okouzlen magickým realismem i politickou satirou. Bohužel v některých chvílích, především ve třetí části, se vyprávění přehouplo přes pomyslnou hranici a stala se z něj fantasmagorie, která nebyla příliš srozumitelná. Valente je očividně talentovaná autorka, její styl byl nápaditý, dobře plynul a byl jedním z kladných bodů.

Temná, originální, intenzivní, chmurná, problematická, krásná, přehnaná - mohla bych k popisu této knihy použít kterékoliv z těchto slov.

17.12.2017 4 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Na této knize nebylo nic, co by se mi nelíbilo.

06.12.2017 5 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Spíš 2,5 než celé tři hvězdy.

To dobré:
- autor rozhodně provedl detailní výzkum tématu, o kterém psal
povedlo se mu dobře zachytit atmosféru let 1917 i 1939
- jeho styl je snadno srozumitelný a čtivý
- příběh má obrovský potenciál a v prvních dvou částech zní velmi realisticky

To ne dobré (nějaké spoilery)
- Sašenka, nad kterou mi mělo krvácet srdce, a její manžel, byly prakticky na vrcholu hierarchie SSSR. Ona schvalovala (a v mládí přímo vyzývala k ) vraždění, Váňa byl brutální čekista. Sice nevěřím v oko za oko, zub za zub, ale tihle lidé mi byli odporní. To, co se jim stalo, bylo děsivé, ale nemohla jsem se ubránit pocit, že kdo seje vítr, sklízí bouři
- trapné erotično (jeho nakrmený penis a její mrazivé chvění v rozkroku bylo jako v 99% literatury zbytečné)
- je prostě příliš jasné, že Sašenku psal muž (PRVNÍ věc, kterou se o ní dozvídáme, je, že má nejplnější poprsí ve škole..... urgh.....)
- závěrečná část (kde mimochodem český překlad opakovaně zaměňuje jméno Katynka za Sašenka) je poněkud vlažná, hlavně proto že Katynka IHNED nachází správné indicie, IHNED si získává ty pravé lidi a to, co vyzkoumá, je jako vystřižené z nablblé telenovely. Bylo by zajímavější, kdyby se touto částí začínalo a zbylé dvě se během ní odhalovaly

02.12.2017 3 z 5

Obecné dějiny ničení knih Obecné dějiny ničení knih Fernando Báez

Kniha, která nám připomíná naše barbarství a také to, že historie se opakuje a lidé se nemění. Je to vlastně značně depresivní čtení a dává jen málo důvodů k optimismu do budoucna. Oceňuji široký záběr studie a je jasné, že Fernando Báez psal celým srdcem, ovšem nakonec přeci jen příliš často místo příběhu o knihách je tato publikace dlouhým výčtem ztracených písemností, které toho běžnému čtenáři mnoho nepoví.

23.11.2017 3 z 5

Angelika, markýza andělů – 1. část Angelika, markýza andělů – 1. část Anne Golon (p)

Příjemné (a vůbec ne nablblé) čtení. Červená knihovna první kategorie.

18.11.2017 3 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Přečetla jsem ji rychle. Líbila se mi inspirace ruským folklórem, umístění a vztahy mezi postavami, ale celkově na mne kniha příliš nezapůsobila. Bylo to takové .... vlažné.

09.11.2017 3 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Jessie Burton je autorka plná budoucích příslibů. Miniaturista byla slušná kniha, Múza je lepší. Pravda, záhady jsou poněkud málo záhadné, přesto knížce nechybí napětí a postavy jsou krásně trojrozměrné. Těším se na další knížku od této paní.

25.10.2017 4 z 5

Petr Veliký - Život a svět Petr Veliký - Život a svět Robert K. Massie

Vskutku dílo mamutích proporcí, které se čte téměř jako román.

07.10.2017 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nemám slov.... Tak málo stránek... tak krátký příběh... a taková síla!

29.09.2017 5 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

2,5 hvězdy.

Temné.... znepokojující.... a divné. Přiznávám, že knihu jsem vzala do ruky kvůli autorovi, jehož Kvítek karmínový mi zcela učaroval. A jeho psaní je skvělé i v této publikaci. Bohužel téma prostě nebylo pro mě osobně to pravé ořechové.

28.09.2017 3 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Eh.... tohle bylo OK. Měla jsem velká očekávání, ale kniha je nenaplnila. Bylo to čtivé a vcelku zábavné, ovšem nemohu říci, že by mne příběh nějak obohatil, a ani styl autorky mne příliš nezaujal. Hlavní hrdinka je snadno zaměnitelná s jakoukoliv jinou "young adult" slečnou, negativní postavy jsou ploché a ve svém předpokládaném sadismu nudné.

Nejzajímavějším vztahem byl rozhodně ten mezi Eliasem a Helenou, a vůbec by bylo asi lepší, kdyby právě ten byl středem příběhu.

Neurazí, nenadchne.

27.09.2017 3 z 5