AlčaH AlčaH komentáře u knih

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Nahá opice je velmi čtivá kniha, která představuje člověka z čistě biologického hlediska - a to je pohled vskutku zajímavý, i proto, že bývá často opomíjený. Nabízí vysvětlení několika důležitých oblastí lidského života, jako je třeba sexuální chování, výchova, výživa či náš vztah k ostatním živočišným druhům. Jak se dozvíme na konci v doslovu, v textu se objevují i určité nepřesnosti - především kvůli zjednodušení obsahu, ale my už dneš víme, že také proto, že kniha vyšla již v roce 1967 a některé zde uvedené informace jsou tedy již dávno přežité/vyvrácené... Přesto je kniha zdrojem řady skvělých myšlenek, které mně osobně poslouží jako dobrý základ, na který bych ráda nabalovala další vědomosti o člověku a přírodě celkově...

15.11.2020 4 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Příběh ze střední školy s detektivní zápletkou jsem ještě nečetla, takže jsem se na tuto knihu těšila. I přesto, že postavy byly trošku stereotypní (ale to měl být nejspíš stejně účel :) ), ztotožnila jsem se s každou z nich, a tudíž mě bavilo sledovat jejich soukromé příběhy i to, jak se díky úvodní situaci jejich osudy propojily. Líbil se mi i jejich postupný vývoj. Zápletka byla vcelku originální a řekla bych, že vyvrcholení celé knihy překvapivé. Menší lovestory, kterou kniha také obsahovala, byla roztomilá. :) Můj celkový dojem z knihy je tedy dobrý a ráda si přečtu další díla z pera autorky. Co musím vytknout a za co strhávám hvězdičku, je překlad/redakce. V textu totiž bylo na můj vkus docela dost chyb a jiných nepřesností, které přece jen pocit z četby trochu kazily...

02.06.2020 4 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Hned na úvod je třeba říct, že mám moderní poezii ráda. Někomu tenhle styl nemusí sedět, mně naopak vyhovuje a takové knihy si jednou za čas ráda přečtu. Amandu Lovelace považuji za jednu z nejlepších autorek a i tato kniha mi přinesla to, co jsem od ní očekávala. Některé básně byly slabší, ale jiné mě naopak oslovily velmi. Tu často zmiňovanou nenávist vůči všem mužům jsem v knize nenašla - ale silnou kritiku patriarchátu jako takového ano. Je ale v pořádku, že to každý z nás vnímá jinak a že je prostor pro to vést o tom diskuzi a sdílet své pohledy na svět. :) Velmi dobré pro mě byly odkazy v básních na zvolení Trumpa prezidentem a následné pochody za ženská práva, kterých se v USA zúčastnily miliony žen.

05.04.2020 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Výjimečná kniha, která ukazuje důležitost včel a také to, jak významně ovlivňují každodenní životy lidí. Tempo vyprávění je pomalejší, ale vlastně mi to ani nijak nevadilo, příběh to podle mě svým způsobem potřeboval. Posledních sto stránek jsem si vyloženě užila. Pasáže z budoucnosti a vzpomínky na světovou apokalypsu a vymírání druhů byly obzvláště děsivé. Postavy mi k srdci nijak nepřirostly, kniha ovšem nese poselství, které je v dnešní době aktuální a důležité.

27.09.2019 4 z 5

Na malém prostoru povídky je rozehraný příběh s velkým potenciálem donutit člověka k zamyšlení - o životě, o jinakosti, o ne/přijetí... Zpracovává velice zajímavé téma - jak by asi vypadal život člověka, kdyby běžel pozpátku. Formátem mi naprosto vyhovovala, mířila přímo k věci, bez zbytečných řečiček okolo. Knižní jednohubka, která mě ale velmi zasáhla.

05.08.2019 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Velice smutná kniha o lidské krutosti a o lidském utrpení, která je ovšem napsaná opravdu nádhernou češtinou. Stojí za přečtení, i když z ní člověku není zrovna lehko.

03.08.2019 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Krátká a milá knížka, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka kouzelného světa Harryho Pottera. Přečtená jedním dechem.

29.06.2019 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Od druhého dílu jsem měla velká očekávání a musím říct, že jsem nebyla zklamaná. Líbilo se mi, že tentokrát šla Rupi Kaur více do hloubky a že se ve své druhé knize věnovala i jiným tématům než jen lásce a zlomenému srdci. Osobně mě nejvíce zasáhly texty věnované jejím kořenům, rodině a migraci. I když tento styl knih určitě není pro každého, já musím říct, že mě velmi baví a ráda se ke knize v budoucnu vrátím.

04.05.2019 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Čtení knihy jsem si užívala. Nepospíchala jsem, i když vzhledem k délce básní by se knížka dala zhltnout vcelku rychle, ale já chtěla nad jednotlivými básněmi přemýšlet a hledat v nich i věci skryté mezi řádky. Některé texty mě samozřejmě zaujaly méně, ale jiné mě naopak trefily přímo do srdce. Našla jsem v knize zajímavé myšlenky. V určitých básních jsem našla i kus svého příběhu. Nejvíce se mi líbila poslední část. :)

24.03.2019 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Tahle kniha mi prostě nesedla. Když jsem ji dočetla, cítila jsem se, jak kdybych se právě probrala z nějakého drogového psycho rauše... Možná jí dám někdy v budoucnu ještě šanci a své hodnocení změním, ale zatím fakt ne-e...

13.01.2019 2 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Na knihu jsem četla hodně nadšených reakcí a tak jsem se rozhodla si ji přečíst také. A rozhodně nezklamala. Chvilku mi trvalo, než jsem se do ní úplně ponořila, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Líbil se mi styl, jakým je kniha napsaná i jednotlivé propojení příběhů hlavních postav s těmi vedlejšími. Jejich krátké příběhy dodávaly celému vyprávění šmrnc. Oba kluky jsem si oblíbila, a proto na konci přišlo i dojetí a náběh na nějakou tu slzu. Knihu bych určitě doporučila. :)

06.01.2019 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Dala jsem si re-reading této knihy a líbila se mi stejně jako poprvé, když jsem ji četla před pár lety. Je to příjemná, oddechová kniha, která není plná kdovíjakých zvratů - ale dívá se na takové věci jako je láska, přátelství, objevování sama sebe, coming out (zamýšlený i ten nechtěný, o který se "postaral" někdo jiný), rodinné vztahy... Všechno to jsou důležitá témata - zejména v dospívání -, ale mnoho z nich i v dospělosti. Postavy jsou sympatické a myslím, že člověk k nim jednoduše přilne a oblíbí si je - alespoň já to tak měla. Styl psaní je čtenářům velmi přístupný, jak je to pro young adult knihy typické, takže kniha se čte hladce. Za mě velmi povedený kousek v rámci svého žánru. :)

Závěrem - viděla jsem i film, ten se mi sice líbil, byl fajn - ale v tomhle případě za mě jednoznačně vede kniha. :)

13.03.2023

Dívka ze země Venku 1 Dívka ze země Venku 1 Nagabe

Moje první manga - a rozhodně jsem si pro začátek vybrala dobře. Kresba i příběh se mi moc líbily, rychle jsem se začetla a otáčela stránku za stránku. Díky poutavému a čtenářsky ne až tak náročnému příběhu jsem si celkem rychle zvykla i na čtení zprava doleva a brzo mi to přišlo zcela přirozené. :)

Abych byla upřímná - po knize jsem sáhla proto, že se mi líbila velmi povedená obálka. Mám pro tento temnější styl slabost. Rozhodně jsem se ale neunáhlila, protože mě skutečně oslovil i vnitřek knihy. Kresba byla přesně tak temná, jak jsem očekávala, a právě díky ní měla celá kniha tajemnou a kouzelnou atmosféru.

Příběh v 1. díle této série se teprve rozjíždí, čtenář se seznamuje se světem, v němž naši hrdinové žijí, a dozvídá se, jak to v něm funguje. Za mě byl tento úvod moc povedený, nalákal mě a těším se na pokračování v dalších dílech.

15.08.2022 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Édouard Louis mě prostě baví. Namlsaná první knihou jsem si nemohla nechat ujít ani jeho druhé dílo. A to za mě bylo snad ještě lepší, více se mě dotklo...

Skvělé bylo především literární zpracování. Autorův jedinečný styl psaní, kombinace pohledů více osob, přeskakování v čase - to vše dalo knize neuvěřitelnou dynamiku, která mě udržovala v napětí a naprosto mě pohltila. A navíc to téma... Těžké, dusivé, bolavé... Podané bez příkras, až na dřeň... Přibližující pocity oběti tak hrozného zločinu, jakým je znásilnění. Opravdu to nebylo lehké čtení...a přesto jsem nemohla knihu odložit a hltala písmeno po písmenu.

Byl to vskutku jedinečný čtenářský zážitek - doporučuji!

09.03.2022 5 z 5

Moje rudá knížka Moje rudá knížka Lenka Blažejová

Malá knížka, která obsahuje základní informace i vybrané zajímavosti o menstruaci - přirozené věci, která je bohužel ve společností pořád tak trochu tabu.

Formát je přizpůsobený tomu, že je kniha určena především mladším čtenářkám/čtenářům - je v ní spousta ilustrací a relativně málo textu. Přesto se ale autorce daří dotknout se celé škály témat (od první menstruace, přes různé druhy menstruačních pomůcek až po PMS a menarché) a krátce je představit. Některé stránky jsou čistě informační, některé jsou vtipné, některé jen umělecky ztvárňují tuto součást života... Každopádně to společně funguje dobře.

Je důležité, že vycházejí podobné počiny, které pomáhají bořit zdi a citlivě otevírají právě taková témata. Věřím, že tato kniha pomůže zejména mladým lidem se s menstruací lépe seznámit, nebát se jí, nedémonizovat ji a nestydět se za ni. :) V tom vidím její největší přínos. I pro dospělé to ale může být zajímavé počtení - možná se díky knize zbaví vlastních hluboce zakořeněných obav a třeba i pocitu trapnosti, nebo v ní přinejmenším najdou nějaké zajímavosti, o kterých zatím neslyšeli.

18.06.2021 4 z 5

Můj dopis světu Můj dopis světu Emily Dickinson

Nádherná sbírka básní o přírodě a životě, ale i smrti a temnotě. Emily Dickinson psala neobyčejně o naprosto obyčejných věcech, jako je třeba i vítr, babí léto či déšť. Její citlivá poezie mě naplnila příjemnou melancholií a hned si mě získala, stejně jako neobyčejný životní příběh samotné autorky. Rozhodně si chci přečíst další její díla.

30.12.2020 5 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Kniha Panenka ve mně zanechala hlubokou stopu. Jak moc se může změnit život jedné ženy, kterou nemilovali rodiče, byla v dětství zneužívaná a vzala si manipulativního žárlivce, ve chvíli, kdy potká svou životní lásku a kromě něj se zamiluje také do drog? Musím říct, že to bylo hodně silné, ale také depresivní, mnohdy jsem knihu musela na chvíli odložit a zpracovat všechen ten hnůj, který se na hlavní postavu Evu sesypal. Velice se mi líbil jazyk knihy, autorka si s volbou slov dle mého dala vážně záležet a kniha se tak četla velmi příjemně. Zvolený formát - vyprávění životního příběhu - mě ale v některých pasážích trošku nudil, proto dávám čtyři hvězdičky. :) Knihu bych ale určitě doporučila a to, jak tu již bylo několikrát řečeno, zejména těm, kteří se rádi hrabou v psychologii postav. :)

03.08.2020 4 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Kniha vypíchla některé důležité milníky ženského hnutí a ženské emancipace. Udělala to ovšem zábavnou a ne až tak náročnou formou, což jí rozhodně dává šanci oslovit větší množství lidí - třeba i mladšího věku. Nemohla samozřejmě obsáhnout vše, ale jako úvod do problematiky se určitě hodí. I já jsem se dozvěděla řadu zajímavostí, oprášila některé znalosti a případně doplnila nové. Velmi se mi líbila kresba a celkové zpracování knihy je podle mě kvalitní. Ráda se k ní proto vrátím i v budoucnu.

03.08.2020 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Bez mučení přiznávám, že v knihkupectví jsem knihu vybrala pouze na základě překrásné obálky - musela jsem ji prostě mít v knihovně. :) Od autorky jsem žádný jiný příběh nečetla, takže jsem neměla tušení co očekávat... A jsem nadšená, kniha se mi opravdu velmi líbila. Zaujalo mě její originální zpracování, které bylo odlišné od ostatních knih, které jsem v poslední době četla. Líbil se mi svět, ve kterém se příběhy odehrávaly, i jednotlivé náměty, které byly celkem netradiční. Ocenila jsem odkazy na klasické pohádky, přesto se od nich tyto příběhy s nádechem temna dost lišily a to zejména svým zakončením. Nemohu samozřejmě pominout ani nádherné grafické zpracování uvnitř knihy. Ilustrace jsou dokonalé, pohádky skvěle doplňují a moc se mi líbilo, jak rostou s příběhem. Nejvíce se mi líbil příběh Čarodějnice z Duvy, ale vlastně mě zaujaly všechny pohádky a každá z nich mi něco dala. Moc doporučuji!

04.05.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla na základě doporučení od kamaráda, ale ověřila jsem si, že tento typ ezo-motivačních knih prostě není pro mě to pravé. Čtení pro mě bylo dost náročné, vadilo mi, že myšlenky se víceméně neustále opakují. Každopádně nechci být jen negativní, takže i přes to všechno musím přiznat, že jsem si z textu odnesla zajímavé podněty k přemýšlení. Po knize znovu určitě nesáhnu, ale jejího přečtení nelituji.

08.02.2020 3 z 5