AkiB AkiB komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

(SPOILER) Na knížku jsem byla velice zvědavá, protože jsem na ni četla spoustu pěkných ohlasů. Musím říct, že mi tam někdy přišla právě trošku zbytečná vypravěčka jakožto smrt. Bavilo by mě to i bez ní, jen ten příběh Liesel, a hned by to bylo o pár stran kratší. Ze začátku jsem tedy měla trochu obavy, protože mě začátek moc nebavil, pak už to bylo lepší, no a posledních asi 150 stran jsem přečetla na jeden zátah, protože jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Když se nad tím člověk opravdu hluboce zamyslí, tak je to hrozný. Je hrozný, co se dělo. Je hrozný, že je to součástí lidské historie, ne tak daleké.
Nedokážu si představit utrpení hlavně těch dětí, pochybuji, že potom dokázaly žít normálním životem. Tohle jsou věci, které si člověk s sebou nese celý život. Ty následky musely být nepředstavitelné.

SPOILER !!!!
Totálně mě dostala především smrt tatínka s maminkou a Rudyho. Lieselina duše musela být v tu chvíli rozlámaná na milion kousků.

26.12.2020 5 z 5

Páni. To bylo něco.
Vidět na konci knihy ty krásné fotky mě neskutečně dojalo a běhal mi z toho mráz po zádech. Filmy o Harrym Potterovi miluju, a tohle bylo krásné doplnění. Myslím, že většina lidí Draca Malfoye prostě nesnášela a věřím, že díky této knize mladičkého, slizkého a zlého Draca uvidí v jiném světle :)

Někdy je těžké žít ve světě, kde vás lidé tak rychle odsoudí, kde pochybují o vašich slovech, zpochybňují vaše úmysly. Tom nic z toho nedělá. Vím, že i kdybych udělala chybu, pochopí, že mé úmysly byly dobré. Vím, že mi bude vždycky věřit. I kdyby se jednalo o situaci, o které nebude vědět všechno, nikdy nebude pochybovat o tom, že jsem to myslela dobře a snažila se, jak nejvíc to šlo. Tohle je skutečné přátelství a být někým takto viděna a milována je jedním z největších darů v mém životě. - Emma Watson

Ach <3 Tahle slova mě tak moc dojala, když si uvědomím, že takové by přátelství i partnerství mělo být.. myslím, že spoustě z nás přesně tento přístup od našich nejbližších chybí. Jsem vděčná, že mám dvě osoby, se kterými to takto mám, které navždy a vždycky budou stát při mě. Chce se mi teď jen smát, když si vzpomenu, jak jsem to měla v partnerství..
Nezbývá mi nic jiného než všem přát, aby našli tuhle svoji spřízněnou dušičku, se kterou to budou mít stejně, jako Emma a Tom.

21.01.2024 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

(SPOILER) Musím říct, že tahle knížka je opravdu povedená. Hororem bych ji určitě nenazvala, ale byla rozhodně napínavá od začátku do konce. Konec mě překvapil.

SPOILER
A jsem možná trochu morbidně ráda, že alespoň někdo tam opravdu umřel. Kdyby přežili všichni, byl by to moc sladký šťastný konec.

30.06.2022 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Říkala jsem si, jaký je asi hlubší význam názvu knihy - Kosti v srdci. Čím dále jsem se během čtení dostávala, tím jasnější mi to bylo a ach, je to tak poetické.

Srdce se doopravdy nemůže zlomit, protože v něm nejsou kosti. Leda byste si je tam nechali narůst.

19.03.2024 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásná knížka, věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Trochu mě mrzí, že asi od poloviny knihy už byl znát rychlý spád, za mě by mohla být ještě o několik stran delší.
Přijde mi nechutné, jak přišlo lidem normální vydražit panenství patnáctileté dívky více než čtyřicetiletým chlapem..
Milovala jsem Sajuri a stejně tak i Hacumomo. Hacumomo byla neskutečně zlá, ale hodně mě bavila.

19.07.2021 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Rupi Kaur miluju. Proto jsem se rozhodla přečíst si něco z díla tohoto autora, protože jí má být podobný. Podobný jí je, ale je rozdíl v tom, co oba dva autoři řeší. Zatímco Atticus hodně rozebírá lásku ke druhé osobě, Rupi naopak řeší lásku k sobě samé. A teď je otázkou, co čtenář ve svém životě řeší a co ho víc chytne za srdíčko. Protože nejsem šťastně zamilovaná, nedokážu úplně ocenit některé básně tohoto autora. Ale některé samozřejmě ano.

Někdo píše pro zábavu,
hráze jejich duše.
Některá slova
jsou bezpečnější
na papíře.

V těch, kteří prošli tmou,
navždy zůstává jiskřička.

Hledej, dokud nenajdeš něco,
kvůli čemu zapomeneš
jíst,
spát
a pít.
A pak to dělej,
dokud neumřeš žízní.

Byla jen další rozbitá panenka,
která snila o klukovi s lepidlem.

10.07.2023 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Možná jsem měla trochu větší očekávání, ale nebyla špatná. Jen jsem asi čekala trochu víc. Nejvíce mě zasáhl příběh o sestrách, u kterého si člověk uvědomí, jak je důležité s lidmi komunikovat a nepředpokládat, že si někdo něco myslí. Protože ve skutečnosti je to úplně jinak a lidé by si ušetřili spoustu trápení, kdyby spolu jednali otevřeně.
Zkusím si přečíst i druhý díl, uvidíme, jestli bude lepší či horší. Tak či tak to asi není kniha, která by na mě udělala takový dojem, že bych si ji chtěla přečíst znovu.

"Ty chvíle, kdy ses cítila opuštěná, ale změnit nedokážu."

"Věci kolem nás nepřijímáme tak, jak je vidíme nebo slyšíme. Jsou zkreslené našimi zkušenostmi, myšlením, okolnostmi, iluzemi, preferencemi, znalostmi či vnímáním, a i tím, jak jsme citliví."

"Přítomnost se nezměnila - změnily se ony dvě. Díky návratu do minulosti obě změnily svůj způsob myšlení."

10.06.2023 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Knihu jsem četla naposledy asi 10 let zpátky, to jsem byla ještě na základní škole a vím, že mě tehdy naprosto uchvátila. Proto jsem se rozhodla si ji přečíst i po letech, ačkoli jsem si hlavní rysy pamatovala. Musím říct, že se mi moc líbila i teď. Líbila se mi neskutečná vášeň Holdera i Sky, to, jak moc se milovali a jak moc pevné pouto mezi sebou měli. Karen byla neskutečná hrdinka. To, že se něco takového děje bohužel i v reálném světě je naprosto šílená představa a je mi neskutečně líto každého dítěte, který si něčím takovým prochází.
Knihu hodnotím 5 hvězdičkami z 5, protože si myslím, že si to zaslouží. Četla se mi opravdu moc hezky.

04.11.2022

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

(SPOILER) Těm, kteří jdou vlastní cestou
a zakládají ohníčky.

Jako první jsem viděla seriál, který je dle mého naprosto úžasný. Proto jsem se rozhodla pořídit si i knihu. Musím říct, že kniha je hodně netypická (na to, že podle ní byl natočen tak dobrý seriál) - je v ní hodně málo dialogů, spíše je to takový popis děje a pocitů. Celou dobu jsem žasla na autorčinou slovní zásobou. Dokázala vyobrazit situace a pocity opravdu krásně.
Co se týče samotného děje, na konci mě trochu přepadlo rozčarování. Vlastně hodně.

SPOILER
Závěr knihy totiž dopadl úplně jinak než v seriálu. A to tak, že hůře. V seriálu to dávalo smysl, úplně si pamatuju moment, kdy jsem na tu část seriálu koukala s otevřenou pusou. Nerozumím tomu, proč v knize a v seriálu byly úplně odlišné konce. A to tak, že hodně odlišné. To mě docela zklamalo. Vlastně na to, že ta kniha je počtem stran celkem obsáhlá, tak spoustu věcí v knize ani nebylo. Mám z toho trochu zvláštní pocity, nelze ale knize upřít, že je opravdu povedená. Jak říkám, autorka si díky slovní zásobě s knihou hezky pohrála. Co se ale týče konce, upřednostňuji seriál, ač nerada.

02.09.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha byla mnohem lepší než Tajemství sídla, ale pořád nějak nechápu, proč to někdo nazývá hororem. Filmové horory nemám ráda, nekoukám na ně, protože se bojím. Tak jsem chtěla zkusit knížku, o které se říká, že je hororová. Takže ačkoli se na hororové filmy nedívám a hororové knihy nečtu, tudíž na to nejsem "zvyklá", tak jsem se neměla čeho bát.
Ale napínavé to panečku bylo, to ne že ne, měla jsem ji přečtenou během pár hodin, protože jsem byla hrozná zvědavá, co bude dál a jak to dopadne. Celkově to teda bylo super.
Co udělá jeden zašantročený dopis, že :)

19.10.2020 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Moc pěkná krátká knížečka. Nejvíce je mi blízká klasika Příběh tří bratří, ale myslím, že to tak má spoustu lidí díky tomu, že byla nejvíce probíranou v Harrym Potterovi a moc na mě tenkrát udělalo dojem, jak tuto bajku krásně četla Hermiona.
Jako další se mi velice líbila bajka Mágovo chlupaté srdce a Fontána příznivé sudby.

Mágovo chlupaté srdce přežilo tolik staletí nedotčené proto, že vypovídá o temných stránkách v hloubi duše každého z nás. Pojednává o jednom z největších a nejneochotněji přiznávaných pokušení čar a kouzel: o hledání nezranitelnosti.

Na světě neexistuje a neexistoval muž ani žena, čaroděj ani mudla, který by nikdy nebyl postižen nějakých zraněním, ať už tělesným, psychickým nebo emocionálním. Cítit bolest je stejně lidské jako dýchat.

Lidé mají sklon usilovat přesně o to, co je pro ně nejhorší.

23.06.2023 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Naprosto úžasná silná kniha.

17.10.2022 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila, teď mám v plánu podívat se i na seriál. Momentálně si nejsem úplně jistá, zda se pustím do dalších knižních dílů, ale možná to zkusím.
Hodně jsem tu četla o přemíře sexuálních scén - nemám úplně ten pocit. Upřímně jsem pořád čekala, kdy ta přemíra sexuálních scén bude, a najednou jsem byla na konci knihy. Pár jich tam samozřejmě bylo (přemíru určitě ne), ale nepůsobilo to na mě nějak na sílu ani rušivě, řekla bych, že na tu dobu byl popis asi adekvátní.
Bavily mě části popisující nedostatek dnešních prostředků - antibiotika, dezinfekce a podobně. Myslím si, že pro Claire to muselo být hodně náročné, najednou se objevit o 200 let zpátky - ale nutno myslet na to, že Claire se vrátila z roku 1945 a měla zkušenosti s válkou. Kdyby se měla vrátit kupříkladu z roku 2022 o 200 let zpátky, kdy už máme mnohem lepší zdravotnické prostředky, byla by šokována asi mnohem víc.
Na 700 stránkách knihy se toho událo opravdu spousta. Ve chvíli, kdy se vyřešila jedna věc, přišel hned na scénu jiný problém.
Při čtení jsem si říkala, že by možná nebylo na škodu oprášit vědomosti týkající se historie, kdyby náhodou se mi stalo něco podobného, abych věděla, co a jak se stane/stalo :-)

SPOILER A přijde mi hodně škoda, že nebyla víc rozvinuta jizva po očkování proti neštovicím Geilie. Sice jí poslala vzkaz, ale i tak. Přišlo mi to hodně šokující, že má někdo podobnou zkušenost jako Claire. A pro Claire určitě taktéž.

12.06.2022 5 z 5

Tak po Analfabetce jsem přečetla i Staříka, a názor mám stejný. Je to taková lehká letní odpočinková četba, některé pasáže (hlavně ty z minulosti) mě moc nebavily, některé zase naopak moc.
Přemýšlela jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale dám tedy 4, protože číst se to dá.
Upřímně nevím, jestli si přečtu i Stojednaletého staříka.

29.08.2020 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Líbí se mi, jak se tu spoustu lidí zmínilo o tom, že nevěří nebo nemohou uvěřit tomu, že je to psané z tohoto století. Ano, opravdu se to děje.
Kniha se mi moc líbila, už jen proto, že se jedná o prostředí, které je mi dobře známé. Donutí zamyslet se nad touto problematikou.
Velké maličkosti se mi líbily víc než autorčina jiná kniha - Je to i můj život.

04.08.2020 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Musím říct, že mě až překvapilo, jak moc mě kniha vtáhla do děje a bavila mě. Říkala jsem si, hm, pokračování, bude to přitažené za vlasy, ale nakonec to bylo fajn. Už zpočátku jsem si říkala, pane bože, Will má mít dceru, to bude fantasmagorie…
Bylo pro mě překvapením, že první díl – Než jsem tě poznala – pro mě nebyl tak výborný, jak jsem si myslela. Přikládám to tomu, že jsem jako první viděla film, který byl, co si budeme povídat, natočený fantasticky se skvělým obsazením. Proto mi při čtení některých částí, které byly i ve filmu, začala hrát v hlavě písnička z filmu. Takže i z toho důvodu jsem si druhý díl užila víc.
Musím říct, že když jsem šla při čtení opravdu hodně na dřeň s přemýšlením a rozebíráním části v knize, bylo to pro mě někdy až bolestné uvědomění si smrtelnosti nám blízkých lidí.
Změnilo by to něco, kdyby o tom věděl? Jak jsi mě tu mohl nechat?
Tyhle a více otázek šrotují v hlavě asi každému, kdo zažil úmrtí v rodině (a nejen v rodině). Co by na to asi říkal, kdyby tady byl. Jaký by na to měl názor. Tohle kdyby věděl a viděl. Koukáš se na mě seshora a jsi spokojený s tím, co vidíš? Kdybys o tom věděl, rozhodl by ses stejně jako tehdy?
Mně se to prostě líbilo, Jojo umí.

10.04.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Absolutně jsem netušila, jak tato kniha dopadne, proto jsem ji měla přečtenou brzy, protože jsem se to prostě musela dozvědět. Konec je smutný, ale ruku na srdce, asi by se tak rozhodlo hodně lidí a je to naprosto pochopitelné. Myslím, že to po čase pochopila i Lou. Skvělá kniha, doporučuji přečíst. Skvělé téma i zpracování postav.

04.08.2016 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Super knížka, hodnotím pěti hvězdami.
Hlavní hrdinka je velice sympatická a podle mě si ji zamiluje snad každý. Ovšem nad členy její rodiny zůstává rozum stát.

31.01.2024 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Na knihách autora velice oceňuji i nádherné ilustrace. Jsem ráda, že jsem měla možnost přečíst si všechny 3 díla autora.

Neztrácejte ani vteřinu svého času přesvědčováním druhých, že jste hodni lásky.

Pozor na milence do pohody, který je ti vším, dokud o nic nejde.

Tak často se trestáme špatnou láskou, o které si myslíme, že si ji zasloužíme.

Světu jsme mnohem užitečnější, když si odpustíme, než když se nenávidíme.

06.01.2024 4 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

MILUJU TO.

jsou dny
kdy plamen světla sotva plápolá
tehdy si vzpomenu
že jsem sama tím světlem
vejdu dovnitř
a rozsvítím