Aki12 Aki12 komentáře u knih

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

S obrovskou úctou a pokorou hodnotím knihu, která je laskavá, milá, pravdivá a s každou stránkou dokonalá.
Hodně lidí si stěžuje, že příběh nemá pointu, napětí a vlastně ani nejde o ucelený příběh. Důležité je si ale uvědomit, že Po strništi bos je vzpomínání starého pána na jeho dětství v době okupace, se vší tou Svěrákovou laskavostí, lyrikou a humanismem. Pohled malého kluka na velké věci, které prostě nemohl chápat, v hřejivé atmosféře vzpomínek na časy, které jsou už pryč a nikdy se nevrátí. Za mě to bylo takové pohlazení, malý oddech ve světě plném cynismu a násilí. Neříkám, že to bylo bezchybné, ale to není skoro nic.
PS. DĚKUJI ZA DÁREK ÁJO!

06.01.2019 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Temná hmota je knížka, která vás donutí zamyslet se nad tím, jak snadno lze změnit cestu, po které kráčíme. Kniha je akční, poutavá a celkově skvěle napsaná! I když závěr byl trošku přitažený za vlasy, tak hlavní děj je prostě úžasný. Po dočtení mi kniha dokonce vrátila onu chuť k fyzice. (Do doby než jsem z ní psal test).

13.01.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jedna dekáda je pryč a kniha, která to všechno začala, nezestárnula ani o den. Těžko říct, jestli Rowlingová věděla, jak obrovský fenomén startuje, ale neskutečně ji děkuju. Bez ní bych se nikdy nedostal nejen k mojí milované knižní předloze, ale hlavně k filmům, které jsou také geniální.
Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním knize dostane.
Není to nejlepší díl, ale je zkrátka první.

13.04.2017 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Temné hlubiny jsou nejen parádní detektivka plná překvapení, ale také kritický společenský román ze soudobé Anglie. Kniha vás po celou dobu udržuje v permanentní nejistotě a bdělosti. Zápletky jsou příjemně komplikované, a i když jsou tu dodržena všechna pravidla žánru, neexistuje možnost, že byste záhady vyřešili dříve než Erika. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, dialogy mají švih a už z prvních stránek je jasné, že to autor umí se slovy. "Temné hlubiny" vyvolají emoce a nebojím se říct, že právě tento díl je zatím nejlepší. Robert Bryndza si nasadil vysokou laťku, proto jsem velice zvědav, s čím přijde příště.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Dívka v ledu je vynikající, svižný příběh plný napětí. Opravdu jsem byl napnutý od samého začátku až do konce. Postavy jsou překvapivě dost reálné a i ty vedlejší postavy, které se objevili jenom na chvíli, jsou skvěle propracované.
Kniha neměla žádná slepá místa nejspíše díky skvělému rozdělení do kapitol! To bylo asi na knížce to nejlepší!
Finální rozuzlení příběhu mě poměrně dost překvapilo, a i když mám čich na určení vraha, tady jsem překvapivě narazil! GRATULUJI :D.
Vřele doporučuji!

10.02.2018 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Jsem rád, že jsem se mohl prostřednictvím této knihy s panem Svěrákem setkat a zažít jeden z nejzajímavějších zážitků. Druhý zážitek nastal po přečtení knihy, protože ač nemá Strážce nádrže ani sto stran, a na to si hodně lidí stěžuje, je i přesto kniha nabitá emocemi, humorem a hlavně laskavostí a moudrostí. A to nejdůležitější je pohlazení, ten klid, který budete při čtení cítit.
Obdivuji slovní zásobu Zdeňka Svěráka, je znát, že rodný jazyk miluje a dokáže si se slovy různě pohrávat.

06.01.2019 5 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Vypadá to na horkého kandidáta na nejhorší knihu vůbec!!
To i ten Mein Kampf mi připadá smysluplnější (i když je to pořád pěkná blbost) než tohle!

29.09.2017 odpad!

Dokonce i takový neznalý mudla jako já už moc dobře ví, že nejlepší kouzelníci a čarodějové jsou v Bradavicích, chodí nakupovat do Příční ulice, umí jezdit na koštěti rychleji než Schumacher ve formuli 1, používají sovy, aby nemusí platit za poštu, když jedu rozdrkanou v zácpách stojící karosou pražské MHD vždycky si vzpomenu na kouzelnický autobusový třípatrák a jeho svižnou jizdu Londýnem a jen tiše takovou jízdu zavidím, ale hlavně nemají fotbal, mají famfrpál !! Ovšem je jeden mudla co je lepší kouzelník než Harry Potter, lord Voldermort i Albus Dumbledore dohromady, jmenuje se Joanne Rowlingová. Tenhle anglický mudla napsal snad svůj nejpovedenější díl, ze světa Harryho Pottera.
Je to zvláštní, že z tak temného příběhu vlastně vyřazuje tolik krásy, tohle se snad ještě nikomu nepovedlo. Vlastně, ono cestovat úspěšně v časové smyčce se taky nedaří každému a málo která holka umí dát takovou ránu pěstí jako Hermiona / ta holka se mě fakt začíná hodně líbit /. Prostě možná temný, ale nádherný díl. Jo a ještě něco, všechny mozkomory bych poslal na naše politiky, aby je zavřeli do Azkabanu, zvlášť za situace, která v Česku momentálně probíhá :D !

26.05.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Autor s velkou lehkostí i dokonalým souladem propojil humor, ironii, sarkasmus i vnitřní pohnutí. Je krásné, že toho zatrpklého starého parchanta začnete zbožňovat! Což je strašně krásné umění autora! Muž jménem Ove pobaví, dojme a dost možná i rozbrečí.

06.01.2018 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Zvláštní, děsivá, zvrácená...stejně jako doba ve které se děj odehrává. Psaná stylem, který v čtenáři probouzí zlé předtuchy. Opakující se věty, opakující se motivy... Celou knížku od začátku do konce provází smrt, ale až na konci se objeví ve své skutečné podstatě. Prostě pan Kopfrkingl válí, slizák jeden psychoušskej.
A jako takovou malou radu: Při čtení si doporučuji nakoupit spousty rakviček a věnečků pro zlepšení atmosféry :D.

06.01.2018 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Při dočtení knihy se ve mně mísily různé pocity a dojmy. Především se mi líbilo, jak autor popsal krajinu, kde byl s tatínkem Leem rybařit, už jenom to je zamyšlení hodné uvědomění, že naše země je krásná. Úsměv na tváři mi i vykouzlily situace, do kterých se hlavně tatínek dostával, a jak s humorem a vztyčenou hlavou, je obstál.

02.03.2020

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Po dočtení tohoto dílu si říkám, proč já degen se plácám v mudlovském světě, když v tom kouzelnickém se toho tolik děje. Jezdí se létajícím autem, bojuje se s hady, bojuje se s pavouky, čaruje se, hraje se famfrpál, lítá se na koštěti neomezenou rychlostí, učí se tam sice odporná šprtka, ale současně i fantastická holka Hermiona a hlavně se tam dá bojovat se zlem ! Opravdu velmi nerad jsem se z tohoto kouzelnického světa vracel zpět do toho svého mudlovského. Ale zpět k hodnocení! Po všech stránkách lepší, než první díl. Mnohem temnější, a proto mému vkusu mnohem bližší. Některé scény jsou hodně strašidelné, že i malá děcka musí z nich mít psotník. Na závěr bych jenom dodal, že touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Těď bych chtěl Nimbus 2001, prej má lepší aerodynamické schopnosti....

13.01.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý ročník je kouzelně napsaný, přesto s jistou temnou atmosférou, která tam opravdu sedne! Zlom nastává, kdy se do popředí dostane Umbridgová, protože ta ženská je naprosto příšerná a její postava (včetně talířů s hrajícími si koťátky) mě strašně bavila. Smrt jisté postavy mě v tomhle díle nezasáhla tak, jak jsem čekal! Nicméně akčnost závěrečných dvou set stran a následná závěrečná bitva, která byla naprosto luxusní!! Mě navnadila do čtení dalšího dílu.
Na závěr chci dodat, že z Harryho se stává protivný spratek, který čeká, že se svět točí pro něj. Kvůli tomu su zaslouží profesor Phineas Nigelus zlatého bludišťáka za nejoriginálnější hlášku:

,,Víš, přesně kvůli tomuhle jsem nenáviděl být učitelem. Mladí lidé jsou tak nechutným způsobem přesvědčení, že mají absolutně ve všem pravdu. Nedošlo ti, ty ubohý nafoukaný hejsku, že ředitel Bradavic může mít zatraceně dobrý důvod proč ti nesděluje každičký detail svého plánu? Nevšimnul sis ještě — zatímco jsi měl spoustu práce s tím svým špatně se mnou zacházejí — že poslouchání Brumbálových příkazů ti ještě nikdy neublížilo? Ne. Ne, stejně jako všichni mladí jsi si jistý, že jenom ty cítíš
a myslíš, že jenom ty poznáš nebezpečí, že jenom ty jsi dostatečně chytrý na to, abys mohl poznat, co Temný Pán plánuje..
„Teď, když mě omluvíš, mám na práci lepší věci než poslouchat puberťácké utrpení...přeji hezký den.“

17.09.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zas a znova současná česká autorka, které někdo nezodpovědný nakukal, že je spisovatelka. NENÍ. A NEBUDE. Těmto dnes trestuhodně rozmnoženým typům bychom měli vyrazit pero z rukou a hnát je ke kloudné práci, protože psát o těžké práci, když tato spisovatelka ani neví, co to slovo znamená, byla opravdu katastrofa. Stručně napsáno o čem kniha je: ne moc vtipné vulgarity, špína, nemoci, zbytečné a nelogické chování všech postav, procházení se po apokalyptické krajině a na závěr nasrat všechny čtenáře, kteří vydrželi se zdravím až dokonce.
Na závěr si pak po pár nervových zhrouceních řeknete: "Co mi chtěla paní touto slátaninou říci?!"
Inu, že všechno je na hovno a nic nemá smysl. Toto opravdu od knihy neočekávám.

06.01.2019 1 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Ať už autor touto knihou myslel cokoliv, zvláštním způsobem se mi to moc líbilo. Velice prapodivná Kafkovsky napsaná krátká povídka, která je doprovázen úžasnými ilustracemi, kde se na pár stránkách stihlo představit a rozvinout hned několik postav, a která vás vtáhne do děje ani nevíte jak. Krátkou dobu jsem přemýšlel nad tím, zda má kniha nějakou tu hloubku a nebo je to čistě jen výplod autorovy fantazie. Pravdu se asi nikdy nedozvíme.

23.12.2018 4 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Jsem velice šťastný, že nám do naší malé země, překládají i knihy z Ruska! Kdyby se tak nestalo, přišli by jsme o skvělou perličku mezi fantasy literaturou pro mládež!
Kniha přináší spoustu akce, napětí a intrik. Libí se mi postupné uvádějí do nového kouzelného světa, který je opravdu skvěle promyšlený. A když jsem v poslední kapitole zjistil, že děj je otevřený, byl jsem moc šťastný! (Ale moje peněženka asi ne, protože si ihned jdu koupit další díl :D.)

23.12.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...

03.12.2017 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest vran je knihou, do které se chcete začíst, i když jinak žánru fantasy neholdujete - je totiž skvělou směsicí napětí, zajímavých odhalení, neskutečně promyšlených dějových linek, mezilidských vztahů a dobrodružství. Kaz a kumpáni vás prostě okouzlí natolik, že budete lačnit po finálním rozuzlení. Nad autorčinou schopností si promyslet všechny možné varianty a strategie, dosud nepřestávám žasnout.

21.06.2019 4 z 5

Green Lantern: Tajemství původu Green Lantern: Tajemství původu Geoff Johns

První pořádné setkání s Green Lanternem dopadlo nad očekávání dobře. Výborný komiks, kterého jsem se zpočátku bál, ale naštěstí se mé obavy nenaplnily. Kresba mi sedla, příběh příliš nenamáhal unavený mozek. Až je škoda, že nemůžu číst dál.

18.01.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Po Dívce v Ledu, mě tato kniha mírně zklamala. Příběh se čte dobře, a přestože má přes čtyři stovky stran, tak díky širokému řádkování poměrně rychle. Přesto se mi nelíbí, že vraha nám autor oznámí už v půlce knihy, a vám nezbyde nic jiného, než 200 stránek číst o tom, jak ho dopadnou.
Další zklamání je, že zpočátku se kniha strašně táhla a vůbec mě neoslovila. Na posledních stránkách se knize podařilo udržet moji pozornost a probudit ve mně zvědavost, jak se pátrání po vrahovi nakonec vyvine.
Doufám, že další kniha bude o trochu víc lepší!

13.01.2019 2 z 5