Ajda300 Ajda300 komentáře u knih

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Tak tahle kniha mě fakt nebavila. Postavy byly nesympatické a příběh úplně o ničem.

14.04.2020 1 z 5

Kniha byla skvělá stejně jako ostatní díly, ale vadilo mi, že je napsaná formou scénáře. Taky mě neskutečně vytáčel Albus u kterého mi připadalo, že Harryho ani nemá rád. Scorpiuse jsem si hned oblíbila. Přišlo mi trochu zvláštní, že se do jejich života dostal zase ten nesnesitelný Diggory. Navíc mi přišlo, že na konci čtvrtého dílu už byl docela v pohodě a z ničeho Harryho neobviňoval.
Je mi líto že autorka napsala knihu tímto stylem, ale jsem ráda, že vůbec existuje. Doporučuji.

21.09.2018 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Kniha se mi docela líbila, až na některé podobnosti. Těmi podrobnostmi myslím podobnost s Hunger games. Aspen (trochu jako Hurikán), reality show (to snad nemusím vysvětlovat) a milostný trojúhelník (ale ten je asi všude). Příběh mi přišel vše na jedno brdo, protože jsem všechny tři díly přečetla hned po sobě. To nedoporučuji jinak se vám to vše slije dohromady.

15.01.2018 3 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Kniha byla moc dobrá. Líbily se mi na ní všechny ty ztřeštěné věci jako sny tety Maddy, Lesliina přezdívka pro profesora (už jsem zapomněla jak se jmenoval) a probodnutí kordem ( u toho jsem se mohla potrhat smíchy). Moc zajímavý příběh, moc zajímavě napsaný.
Kniha určitě patří k mým nejoblíbenějším. Všem doporučuji.

Tři roky staré hodnocení - prosím neberte to vážně. Všem určitě nedoporučuji. Je to celkem dost naivní, ale taky odpočinkový. Skvělý start pro mladší čtenářky do světa YA.

15.01.2018 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Pro mě dost náročná kniha. Příběh o jediném obyčejném dni jsem tak nakonec četla asi měsíc. Nevím jestli to bylo tím, že jsem do knížky ještě "nedozrála" nebo tím, že jsem nemohla vystát Thibaulta, ale nebylo to nic lehkého. Spoustu věcí jsem, ale dost prožívala s hlavní hrdinkou. Autorka skvěle popsala Mathildiny pocity a celé to pomalé a nenápadné vyloučení z kolektivu. Kniha se četla rychle a zároveň strašně pomalu. Stránky mi mizely pod rukama, ale příběh mě v některých případech nedokázal vtáhnout.
Nevím. Byla to pěkná knížka a jazyk byl krásný. Ale asi si to budu muset znova přečíst jako dospělá.

03.05.2021 4 z 5

To se může stát jen ve filmu To se může stát jen ve filmu Holly Bourne

(SPOILER) Tahle knížka se ke mně dostala náhodou a popravdě jsem se ji ani nechystala číst. Ale byla jsem celkem příjemně překvapená. Byla to odpočinková YA romanťárna a hlavně potom co mi ji Suzanne07 dlouho vymlouvala, jsem čekala největší kravinu pod sluncem. A jako jo. Byla to celkem blbůstka, ale já měla na něco takového náladu. Autorka občas představila filmové klišé a já pak jen celou kapitolu sledovala, jestli se jí podaří tomu nějak vyhnout, což se ve většině případů vydařilo. Když se Harry a Audrey rozešli, byla jsem už asi natolik zblblá ze všech romantických filmů, že jsem doopravdy čekala, že to skončí tak, že se znovu dají dohromady. A kvůli tomu, že se tak nestalo, mi celá kniha stoupla. Navíc jsem konečně uslyšela tu kouzelnou větu "jsi jiná než ostatní holky" v jiném kontextu než pozitivním a jsem za to vděčná. (Mimochodem, když tu pasáž čtete společně s poslechem písničky NO od Meghan Trainor, dostává to úplně jiný rozměr.)
Navíc se mi hodně líbilo, používání nadávek v textu. Je to už koneckonců součást toho jak mluvíme a vyjadřujeme se a jsem ráda, že to konečně někde zaznělo. (I když nevím, jestli tohle není náhodou práce překladatele.)
Co mě teda ale doopravdy nebavilo, byla ta mega hysterická máma. Neříkejte mi, že by se takhle chovala jen proto, že ji manžel před několika lety opustil. V ten moment se z ní samozřejmě musela stát alkoholička, která se nedokáže postarat o vlastní děti. Její manžel byl to jediné co v jejím životě dávalo smysl a před ním neměla žádné záliby. Prostě ne. Tohle by se nestalo a je to mega divný. A matky navíc nebývají jenom matky, ale překvapivě taky dělají i něco jiného. Navíc nová manželka Audreina táty byla samozřejmě blbá, nesnášela svou nevlastní dceru a byla sobecká. Tohle si mohla autorka odpustit, protože to bylo za prvé strašně nereálný a za druhé chci taky nevlastní hodné mámy jako v Kudy ke hvězdám.
Takže pro mě doopravdy hezké počtení na dopoledne. Chápu, že se to někomu nelíbilo, ale doopravdy je to fajn knížka. Navíc nedává smysl, abyste tomuto dali míň hvězdiček, než jedné nejmenované knize, která vyšla od české autorky v CooBoo a byla hodně zmedializovaná. To už je pravděpodobnější, že se vám víc líbili Lovci mamutů než ta nejmenovaná kniha.
Tak jo. Pardon za trochu obsáhlejší komentář, ale myslím, že jsem k tomu měla co říct.

01.04.2021 3 z 5

Bouřná vrána Bouřná vrána Kalyn Josephson

(SPOILER) Knížka, která vypadala, že bude mít obrovský potenciál (- kouzelný vrány, které se používají v průmyslu a každý má svou vlastní, na které se učí jezdit? No, tak! Konečně originální fantasy.)

Až na to, že Vrány v prologu umřou.

A knížku můžeme rovnou hodit do ohně.

Takže po tomhle to šlo celý do kelu. Z Badass hrdinky se stala vypatlaná kvočna, která se naježí, když jí někdo označí jako zbabělce. (Nikdy jsem nepochopila, proč to ty postavy tak štve. Já to beru jako kompliment.) Pak sledujeme, jak se hrdinka pouští do "záchrany" své země a vlastně jediný, co mě u knížky donutilo zůstat, byla skutečnost, že je to jednodílovka.
HAHA. Tak tady jsem se šeredně spletla.
A víte podle čeho jsem usoudila, že to nebude mít víc dílů? Jo. Podle obálky. Protože ten ilustrátor by si přece nedal práci s něčím takovým, aby to pak musel celý kreslit znova, ale jinak.
Tohle mi teda vážně nesedlo a je to spíš průměrná fantasy. Chci své slíbené vrány! Dejte mi je někdo!
Děkuju Suzanne07 za půjčení.

22.02.2021 3 z 5

Futurum Futurum Petra Podolová

Naprosto úžasné. Popisné scény byly naprosto odzbrojující a postavy skvěle vykreslené. Prahu moc neznám (jsem z vesnice), ale i tak bylo fajn číst o místech na kterých jsem už párkrát byla. Zvrat jsem vůbec nečekala a dost mě překvapil. Vlastně vůbec nechápu, proč všichni dávají tak nízká hodnocení. Doufám, že autorka vydá ještě nějakou další knihu. Doporučuju.

07.02.2021 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Vždy když začínám číst českou knihu, mám trochu předsudky. Ale tohle bylo dobré. YA thrillery mám ráda a ani tahle kniha nezklamala. Není to sice úplně to co jsem čekala, ale super.

19.12.2020 4 z 5

Kdybychom se neviděli Kdybychom se neviděli Cynthia Hand

Příběh mě ze začátku vůbec nezaujal a první polovinu knihy jsem četla skoro celý týden. Pak jsem se však do toho opřela a knihu dočetla za jeden den. Bylo to hrozný. Příběh jsem dočetla doslova před minutou a jsem hrozně nakřáplá a mám pocit, že by mě rozbrečela i hodina zeměpisu. Pak jsem si navíc přečetla doslov a bylo vymalováno. Lexie byla strašně příjemná postava a příběh byl jedním z nejlepších v žánru Heavy contemporary, jaký jsem kdy četla. Ačkoli to bylo hrozně emocionální a neustále se mi chtělo brečet, byl to vážně silný příběh. Kniha mě vážně hrozně překvapila a stokrát ji doporučuji.

13.11.2020 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Byla to moc pěkná knížka a Revův příběh byl velmi silný. A i přesto, že mě Dopisy ztraceným moc nebavily, zasáhly mě mnohem víc než tahle kniha.
Nebyla sice špatná, ale autorka jen využívala toho, co napsala v prvním díle. I tak mě Revovi kapitoly hrozně bavily a užívala jsem si je. Co mě ale vážně štvalo a iritovalo, byla Emma.
Grr. Nad jejími kapitolami jsem jen obracela oči v sloup, protože se chovala jako sobecká a egoistická mrcha. Na svou skvělou kamarádku byla hnusná, na svoje rodiče byla hnusná, na Reva byla hnusná. U jejích kapitol jsem vyloženě trpěla. Hrozná postava.
Navíc jsem získala pocit, jako by se autorka snažila všechny přesvědčit, že na internetu je jen zlo. To nám ukázala u Horora, tak nechápu, proč takhle musela zkazit dalšího uživatele. Za mě teda ne.
Ale chápu, že někomu se to může líbit. Ale v Heavy Contemporary jsou i mnohem lepší příběhy (Jedna želva za druhou, Eliza a její nestvůry, Láska v prachu hvězd, Kdybychom se neviděli, Co jsme si neřekly). Už druhá kniha která mě jako Humbook Tip zklamala. Ale podle gusta, žádný dišputát

07.11.2020 3 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

(SPOILER) Je to podruhé co jsem knihu četla, ale rozhodně to nebylo tím, že by byla moje oblíbená. Poprvé mě k přečtení nalákaly všude přítomné kladné recenze a já byla nakonec strašně zklamaná. Netušila jsem, komu to mohlo připadat dojemný, protože já jsem se strašně nudila. A to jsem člověk, který brečí u Letopisů Narnie. Teď po druhém přečtení jsem hodnocení zvedla o jednu hvězdičku, protože vím, že v tomto žánru jsou i mnohem horší knihy a tahle byla poměrně čtivá. Stále mám však pocit, že to ve mně nic moc nezanechalo. A konečně chápu znechucení Suzanne07 nad šťastnými konci. Jsou prostě hrozně nereálný. Život nemá šťastnej konec, protože na konci všichni umřeme. A tohle na mě bylo trochu moc. Celou dobu je mezi Declanem a jeho rodiči hmatatelné napětí. Na konci knihy se však všechny problémy - ať už ve škole, s Juliet nebo mezi již zmiňovanými rodiči vyřeší. Jako co?! Nad tím jsem prostě obracela oči v sloup.
Celkově příběh nebyl tak hrozný. S jistotou vím, že by se mi kniha líbila více, nebýt tolika doporučení a chvály.
Omlouvám se, že jsem tak kritická, ale nemohou tu být jen kladné komentáře, ne?

03.11.2020 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Při čtení jsem měla pocit, jako bych četla tři naprosto rozdílné příběhy.
První o vztazích v rodině. O pevném poutu mezi nevlastní matkou a dcerou a o poněkud lhostejném otci.
Druhý příběh o dvou zamilovaných kteří ani neumí pořádně popsat, proč se rozešli a dávají svůj vztah znovu do pořádku.
Třetí o obyčejném kempování, které vyeskaluje v jeden příšerný víkend, na kterém se však dá najít i něco pěkného.

Ačkoli jsem to počítala jako plus, stejně jsem měla pocit, že je to trochu překombinované. I tak to ale určitě stojí za přečtení. Pěkné

Mimochodem... To Američani nejezdí stanovat? Podle popisu těch scén a Zoriina počínání to tak totiž vypadalo. Jinak skvělá kniha

04.10.2020 4 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Ta knížka byla úžasná. Poprvé jsem ji četla během koronavirové krize, kdy v Americe probíhalo hnutí Black Lives Matter a ten příběh je velmi aktuální.
Bylo to hrozně čtivý a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Děj už od začátku nesměřoval jen k hlavnímu vyústění, ale autorka sem přidávala spoustu vedlejších linek, což bylo skvělé.
Vážně úžasná kniha. Doporučuju

22.09.2020 5 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Připadám si trochu nepatřičně, když po těch kritizujících komentářích přijdu já, ale už to tak holt bude.
Kniha mě bavila. Čtivá, zajímavá a emotivní. Už je to sice delší dobu, co jsem ji četla, ale pamatuji si, že jsem dlouho poté stále cítila atmosféru příběhu. Klidně mě ukamenujte, ale mně se prostě líbila. Pěkné

19.07.2020 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Popravdě řečeno mi z téhle knihy bylo špatně. A myslím to, přesně tak jak to píšu. Chtělo se mi zvracet. Ani ne tolik kvůli autorčinu stylu, jako spíš kvůli příběhu a až moc podrobným scénám bez kterých bych se velice ráda obešla. Navíc to bylo velice překombinované a nedalo se v tom pořádně vyznat

10.06.2020 1 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Detektivky moc nečtu, ale tahle mě vážně dostala. Moc se mi líbilo propojení sociálních sítí a policejních výslechů s vyšetřováním. Konec jsem vážně nečekala.
Skvělá kniha

23.03.2020 5 z 5

(SPOILER) Nádherný příběh se sympatickou hlavní postavou. Jacob který se na začátku zdál jako ustrašený trouba, se na konci knihy stal odvážným člověkem odhodlaný bránit své blízké.
Moje srdcovka kterou budu navždy bránit před Suzanne07 (pořád nechápu, proč se ti to nelíbilo). Doporučuju.

19.03.2019 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Úplně nejraději mám zlatý kolovrat.

22.02.2019 5 z 5

Půlnoc Půlnoc Jacqueline Wilson

Když jsem začala chodit do knihovny tak jsem vždy velkým obloukem obešla police s nápisem DÍVČÍ ROMÁNY s podnadpisem Jacqueline Wilsonová. Jednoho dne jsem si položila otázku: Proč to vlastně dělám? Odhodlaně jsem vstala a vydala se k polici. Vzala jsem první knihu která mi přišla pod ruku. Byla to právě Půlnoc a já z ní byla naprosto uchvácena. Violet jakoby vystoupila za mnou z knihy a stala se mou kamarádkou která mi povyprávěla svůj úžasný příběh.Ještě v knihovně jsem ji dočetla a půjčila si domů další tři knihy od J. W. Právě Půlnoc mě přesvědčila o spisovatelské dovednosti autorky a tu knihu budu navždy milovat.

27.11.2018