Ajda300 Ajda300 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi silný příběh, který mě velice příjemně překvapil. Poutavé vyprávění, které mě několikrát zasáhlo a přesvědčilo, abych od českých autorů četla více knih. Moc doporučuji.

12.07.2021

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Panebože. Tahle kniha mě emocionálně totálně rozsekala.
Autorka popsala rodinné prostředí tak skutečně a reálně, že se mi dělalo až špatně. Matku jsem z duše nenáviděla a otce bych nejradši shodila z útesu. Vlastně většina dospělých se tu chovala tak strašně nezodpovědně a jako by snad schválně přehlíželi problémy, které se v tom rodinném kruhu děly.
Četlo se to velmi rychle - přečetla jsem to za hodinu a půl - ale i přesto jak je kniha útlá, byla velmi silná a popsána velmi znepokojivě.
Doporučuju.

07.01.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tahle kniha mě rozhodně poznamenala. Ať už v dobrém či špatném slova smyslu.

Přestože se v příběhu nic moc nedělo, bylo to čtivé a hrozně zajímavé. Winston byl obyčejný člověk, průměrný (až na jeho myšlenky) a to se mi líbilo. Dodávalo to postavě na upřímnosti.
Když během knihy poznáváte více a více tajemství Strany, přejíždí vám mráz po zádech a máte chuť přestat číst. Konec byl hrozný a v jednom kuse jsem měla sevřený žaludek.
Celkově knihu hodnotím kladně a stejně jako Farma zvířat ve mně něco zanechá. Takže doporučuji a nezapomeňte - Velký bratr vás sleduje.

29.08.2020 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nečekala jsem, že mě to bude bavit ba že mě to naprosto pohltí a přečtu to stejně rychle jako moderní beletrii.
Příběh je unikátní, jedinečný. Vyprávění z pohledu Čipery je senzační a strašně jsem si oblíbila postavu Atika, který je naprosto úžasný. (Ať už jako rodič či jako obhájce). I když se na začátku nic moc neděje, stejně musíte číst dál.
Skvělé. Doporučuji

19.07.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Knížku jsem si přečetla hlavně proto, že jsem ji chtěla porovnat i s filmovým zpracováním a musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Moje první setkání s Kingem bylo poněkud nešťastné (na jeho obranu mi bylo 12 a snažila jsem se číst To ), ale Osvícení bylo napsané velmi čtivým jazykem, který mě do sebe jednoduše vtáhl. Asi jsem čekala trošku víc ze strany celé té věci okolo hotelu (pořád si nejsem úplně jistá, zda jsem to úplně pochopila), ale celkově stojí kniha určitě za přečtení. Navíc myslím, že všechny určitě potěší skvěle vybudovaná atmosféra, která dodává příběhu na hodnotě.

25.08.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Skvělýýý. Netušila jsem, co od toho mám čekat a tohle má očekávání rozhodně předčilo. Těším se na další autorovy knihy.

12.07.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha mě nesmírně zaujala. Osobně (teď to možná bude znít trochu zvrhle) mám ráda knihy odehrávající se během druhé světové války (nijak ve zlém) a tenhle příběh byl jedním z nejlepších. Všechny postavy přemýšlely i jednaly logicky a moc jsem si je oblíbila a fandila jim až do poslední stránky.
Úžasná a silná kniha. Můžu jen doporučit.

13.09.2020 5 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Tak tohle mě dostalo. Podle anotace mě vůbec nenapadlo, jak hluboko bude příběh do tématu zasahovat, a tak mě děj úplně rozsekal.
Strašně se mi líbilo, jak se postavy navzájem vnímaly. Dívka, která se mohla zdát jako nafoukaný rozmazlenec, měla ve skutečnosti strašně roztříštěné myšlení. Pocity těch dívek tu byly tak skvěle vykresleny a celkově jsem měla při čtení žaludek stažený úzkostí. Nechápu, jak mohl někdo knihu hodnotit méně než pěti hvězdičkami, protože tohle bylo strašně silné, čtivé a zároveň hrozně znepokojující.
Nedoporučuji těm, kteří si prochází něčím podobným jako hlavní postavy, protože (jak už jsem zmiňovala) pocity jsou tu vykresleny až děsivě skutečně. Varování, že kniha není pro každého, by mělo být na zadním přebalu větší. Ale kniha rozhodně za přečtení stojí.

26.12.2020 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Zase milé překvapení v podobě knižní předlohy. Líbily se mi skvěle vypracované charaktery postav i postupně budovaná atmosféra i strach o hlavní hrdinku. Nevím, jestli příběh sedne každému, ale jako člověku, co si občas přečte detektivky, se mi děj moc líbil.

25.08.2022 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Nejkrásnější klasika, jakou jsem kdy četla.
Ačkoliv se to zpočátku zdá trochu nudné, příběh se postupně rozjíždí a můžete sledovat, jak se každá ze sester vyvíjí a dospívá. (Já osobně jsem si nejvíce zamilovala Jo s Beth.) Děj je s každou kapitolou vážnější a jde trochu do hloubky.
Až na konec -proč jen se Jo vdala? (odpověď najdete v přemluvě) - je kniha dokonalá.
Miluju

30.08.2020 5 z 5

Knihy byly naprosto úžasné. Katniss se hned stala mou nejoblíbenější knižní postavou už jen kvůli tomu, že není s tím co se jí stalo úplně vyrovnaná a tím pádem ani dokonalá. Dva texty písní které byly v knize, mě rozbrečely. Byla to taková nádhera. Konec byl hodně zmatený a po dočtení jsem o něm musela dlouho přemýšlet. Když jsem sérii dočetla už počtvrté, tak se mi tam ten konec líbil a uvědomila jsem si, že obvyklý happy end by se sem absolutně nehodil. Po dočtení si uvědomíte, že to celé není jen o té hře, ale o důsledcích a následcích a o tom jak se celý váš život změní jediným okamžikem. Kniha byla úžasná, čtivá a dechberoucí. Všem doporučuji si ji přečíst.

30.11.2018 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Úžasný příběh, který vás donutí pochybovat o všem. Dvě rozdílné rodiny pomalu a destruktivně se srážející až to nemůže dopadnout jinak než katastrofou. Netušíte na jakou stranu se přidat a celou dobu jen čekáte co se stalo, že to skončilo požárem. Doporučuji.

PS: Toho idiota co psal v Ikaru dovětek k anotaci asi rozčtvrtím. Jakej kretén dá tak obří spoiler na desky knihy?? Paní Richardsonová se pak celý děj snažila přijít na něco, co jsem kvůli tomu vypatlanýmu redaktorovi (či kdo to psal) dávno věděla. Grr.

28.07.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Skvělý. Za mě to dosahuje stejné kvality jako Seven husbands of Evelyn Hugo, a ačkoliv jsem se bála autorčina zvoleného formátu, nakonec jsem to celé přelouskala za jedno odpoledne. I když se se vším seznamujeme přes pouhé rozhovory, dokázala jsem si k postavám vytvořit nějaký vztah a hlavně Karen jsem si hodně oblíbila.
Vážně pěkné. Možná jsem čekala nějakou větší kauzu okolo rozpadu celé skupiny, ale jinak netuším, co bych mohla příběhu vytknout. Doporučuji.

29.05.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Skvělá klasika s lehce ubývajícím dějem a charakteristicky zajímavými postavami. Příběh o tom, jak moc se člověk dokáže změnit, když jeho činy nemají následky a co všechno jste pro krásu a úspěch schopni vykonat.
Mimochodem pořád oplakávám Basila (a neříkejte mi, že jeho obdiv k Dorianovi byl pouze platonický).
Skvělá knížka na maturitu, s jasným a zapamatovatelným příběhem. Doporučuji

26.08.2022 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Po přidání nového seriálu Young Royals na Netflixu, bylo jasné, že si tuhle knihu musím přečíst znova. Už po sedmé. A ne - nelituju toho. Tohle je ta nejmilejší, nejvtipnější a nejromantičtější věc, kterou jsem kdy četla. Postavy jsou zábavné a každá má svou hloubku, nejsou tu žádné povrchní problémy a autorka nám představuje téměř ideální svět s ženou jako prezidentkou (tohle upřímně závidím Slovákům). Kromě skvělého příběhu se hrdinové vypořádávají i s problémy dnešní doby jako rasismem či homofobií. Prostě vážně pecka. Strašně doporučuju. Tuhle knížku miluju a milovat budu. A pokud budete po přečtení hledat něco podobného, doporučuji už výše zmíněný seriál s podobnou tématikou.

18.07.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Takže... Jsem zklamaná. To je asi to první co mě napadne, když pomyslím na tuhle knížku. První dva díly byly úžasné - bylo tam tolik napětí a uvěřitelných zvratů a já to bláhově očekávala i od tohoto dílu. Ale jak říkám - zklamalo mě to.
Na začátku se seznamujeme hlavně s příběhem okolo Ostrova šlofíků, kam připlouvají Munira s Faradayem. To je šest týdnů po potopení trvalky. Pak je tu dějová linka Greysona jako Zvona a posla tónistů - a taky jediného člověka, s kterým Nimbus stále mluví. Dále je tu Jeri - nebinární postava a vedoucí lodi. Jeri mi z nových postav nejvíce přirostl/a k srdci. Ale jak máme v češtině to sedl - sedla, nemohla jsem se do postavy úplně vcítit a brát ji jako člověka bez určitého pohlaví, což je škoda. Pak se tu objevuje nová postava Loraine, která pracovala u Nimba a nakonec ztroskotala také na tom ostrově s Munirou a Faradayem.
S Citrou a Rowanem se setkáváme až někdy u sté stránky a v té době už jsem byla naprosto zmatená a netušila co se děje. Rowan se pak v příběhu prakticky nevyskytoval. Navíc se jejich dějová linka odehrávala o tři roky později od potopení Trvalky a do toho pořád skákaly kapitoly z Ostrova šlofíků (já ten název nesnáším, ale nevzpomínám si, jak se to jmenovalo oficiálně), kdy se příběh odehrával tři týdny od potopení a já už jsem to vůbec nechápala.
Konec byl na mě moc ukvapený, rychlý a taky jsem to celé vůbec nepochopila. Navíc nevím, proč by Citra s Rowanem dobrovolně opustili Zemi, když tu měla Citra pořád celou svou rodinu. A i když jsem to obrečela, dokážu objektivně posoudit, že zakončení nebylo dobré. První díl byl jednodušší na děj, ale když už do něj přišel zvrat, já si řekla: Pane jo. To mě překvapilo. V druhém díle přišla jako velká bomba Trvalka. Ale tady toho bylo nacpanýho tolik, až mi z toho šla hlava kolem.
Dala bych tři hvězdičky v porovnání s ostatními díly. Ale dávám čtyři i když se mi kniha vůbec nelíbí, ale je čtivě a dobře napsaná (Dopisy ztraceným). Dlouho jsem se téhle knize vyhýbala a teď ani nevím, jestli jsem ráda, že je to za mnou. Protože tohle není konec, která si tahle série zaslouží.

04.04.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

(SPOILER) Hned na začátek - kdybych nečetla autorčiny ostatní knížky dala bych plný počet hvězdiček. To se však stalo a já vám hned prozradím, co mi na příběhu chybělo.
Strašně se mi líbila atmosféra místa a žaludek stažený nervozitou během četby, na což jsem u Ruty Sepetys zvyklá. Bylo to napínavé, krapet romantické a vážně super - ale stejně mi tu něco chybělo. Možná tomu moc nepomáhalo to, že jsem si až ve dvou třetinách knihy uvědomila, že hlavní postavou je spíše Daniel než Ana. Další věcí která mi hrozně chyběla, bylo něco jako u Šedých tónů či Sůl moře SPOILER, SPOILER, SPOILER - tím myslím, takovou tu velkou bombu jako ten zžírající strach v koncentráku v tónech či potopení lodi v Soli moře, kde se vám chtělo úzkostí zalézt pod postel či se pozvracet (nesnáším slovo zvracet, omlouvám se za něj.) Prostě něco takového. KONEC SPOILERU.
Poslední věcí která mi fakt chyběla byl smutnej konec. Do téhle knihy se mi ten happyend prostě vůbec nehodil. Líbilo by se mi prostě mnohem víc - já nevím, kdyby se Ana záhadně ztratila nebo tak něco; nebo kdyby se Daniel postavil svému otci a prostě se nějak společně vzepřeli režimu - tohle bylo prostě hrozně nudný. Z letošních knih je to zasloužený Humbooktip, ale celkově mě to teda tolik neohromilo ani nezasáhlo.

06.11.2020 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Naprosto boží a ňuňu komiks. V několika situacích jsem se strašně poznávala a hlavní postava mi byla hrozně blízká. A grafické provedení je taky strašně boží. Nikdy se mi neomrzí číst to znovu a znovu a znovu. Doporučuji

18.10.2020 5 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Ke knize jsem přistupovala jako k oddechovce, ale to tak rozhodně nebylo.

Příběh mě neskutečně zasáhl a jsem z něj naprosto emocionálně vyčerpaná. Hlavní hrdinka si mě neskutečným způsobem získala a fandila jsem jí po celou dobu. Když celá věc praskla, zabouchla jsem knihu a přála si, aby to samé mohla udělat i Eliza. Strašně jsem doufala, že celá věc nakonec dobře dopadne a že se nenechá tím komiksem a komunitou, kterou si vytvořila, úplně pohltit.
Příběh byl neskutečně silný, pro mě strašně blízký a dost mě znervózňoval.

Jsem pořád v tom módu, po dočtení úžasné knihy a mám chuť brečet, ječet, křičet, skákat a schoulit se na dně nějaké studně a už nikdy nevylézt. A to všechno dohromady.
Lituju, že tu není hodnocení jako dokonalost, protože tohle si to rozhodně zaslouží.

17.10.2020 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Takhle sladkou a rozkošnou knihu jsem dlouho nečetla. Prostě boží. Mám ji doma půl roku a už jsem ji četla čtyřikrát. Senzační příběh a sympatické postavy. Doporučuji

08.07.2020 5 z 5