aishimizu aishimizu komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Nesmírně mě bavily historické souvislosti v celé knize, dodalo to autentičnost celého příběhu. Skoky z první republiky do sametové revoluce mi přišly opravdu vhod a ta provázanost... Po dlouhé době mě při knize mrazilo v zádech a lezly mi slzy do očí. Pro někoho možná přeslazený konec, pro mě něco, co mě pohladilo na duši.
Díky.

14.07.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se četla s lehkostí, i přestože příběh Anny až tak snadný nebyl. Je pozoruhodné, co jsou lidé schopni obětovat pro druhé i přes nepřízeň vlastního osudu.

18.08.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Možná se někomu zdá kniha ufňukaná, ale mně se naprosto trefila do mého sentimentálního období. Naprosto rozumím cácořinému rozhodnutí odsouvat všechny negativní vzpomínky stranou... Ale ony nás stejně jednou doženou.
Po dočtení knihy cítím ve vzduchu vůni jehličí...

03.07.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha se četla opravdu sama a snad v nejbližší době vyrazím do lesa, abych umocnila pocity z přečteného příběhu. Knihu jsem v podstatě vybírala naslepo a chyba to nebyla. Mně naopak, oproti ostatním, konec vyhovuje a líbí se mi otevřená vrátka, která autorka nabídla. Určitě to není poslední dílo, které od ní hodlám číst.

03.07.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Postupně se propracovávám k oblibě českých autorů a příběhů z českého prostředí. Kniha přirovnávaná k dílům Kariky mě přeci nemohla minout. Musím uznat, že jsem překvapená, kniha mě vtáhla a to především i díky bohatému jazyku.
Sympatická postava hlavního hrdiny odkrývá tajemství zmizelých dětí v Orlických horách. Propojení se slovanskou mytologií bylo milé zpestření již tak čtivého příběhu. Kritizovaný konec mě osobně naopak potěšil a zahřál u srdce.

25.12.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Víte, co je skvělý? Když najdete knížku, na kterou se těšíte celou pracovní dobu, celý čas vaření a uklízení, učení a spousty dalších hodin, kdy se jí nemůžete věnovat... a pak konečně přijde těch pár minut, kdy se do ní můžete ponořit. A hltáte každý slovo, představujete si každý dokonale popsaný okamžik.
Naslouchač je boží!

26.09.2020 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Knížka samotná mě fakt bavila a slupla jsem ji jako malinu. Bavila mě Františka, její forma vyprávění, myšlenky, pohled na svět... Jen mi jí bylo strašně líto a hrozně mě mrzí, že jí rodinu, pochválení, pohlazení nahrazoval někdo jako Mirek. Mirek, kterému šlo jen o to, aby co nejvíc izoloval a ovlivňoval děti z divadelního kroužku. Protože je to tak v pořádku...
Co mě znervózňuje ještě víc, tak je zmínka, že autorka knihu psala na základě autobiografických zážitků...

28.12.2022 5 z 5

Na můj vkus moc krátké... ale citlivé a něžné!

22.11.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Mně se kniha zdála milá, jemná, příjemná. V době neskutečného stresu ideální, odpočinková. Líbila se mi její myšlenka, nenásilné propojení s filozofií a poslání - abychom byli rádi za to, co máme, i když si myslíme, že můžeme dělat víc pro sebe i pro ostatní, snažit se víc, víc pracovat a zároveň víc odpočívat, milovat, učit se, číst, usmívat se i plakat, tvořit a cestovat... A přitom stačí jenom být.

Díky.

19.05.2024 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Autorka se ve čtenáři snaží vyvolat otázky ohledně morálního postavení hlavního hrdiny a zanechala otevřený konec, který nás nabádá k zamyšlení nad tím, zda je hlavní postava spíše obětí či viníkem... Osobně vnímám, že by kniha mohla lépe prozkoumat různé aspekty zmiňované problematiky - ale to bych pravděpodobně měla zvolit jiný typ literatury.

17.04.2024

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

(SPOILER) Na knihu jsem se chystala snad už od puberty, ale bála jsem se, že bych její obsah nemusela správně pochopit a dostatečně ocenit. Nebudu lhát - dost mě odrazoval počet stran.
Ale teď, když jsem se k ní dostala, myslím, že splnila má tajná očekávání (i přestože by mi nevadilo, kdyby měla o 400 stran méně).
Postava Sugar, inteligentní prostitutky, mi utkví v paměti na dlouhou dobu. Bohužel však ani její intelekt nedokázal zlomit "kletbu", kterou na ni seslala její matka. Dokonce ani jedinečná šance od Wiliama nedokázala změnit její osud.
Otevřený konec se snaží obalamutit moje přesvědčení, že skončila jako rozkládající se mrtvola ve špinavých ulicích Londýna.

Sbohem.

18.01.2024 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Kniha se zajímavým tématem, jen jsem si občas říkala, zda není už příliš překombinovaná a moc dlouhá. Na konci do sebe ale vše zapadlo tak, jak mělo a celkem mě to uspokojilo.
Líbilo se mi zakomponování prvků romské kultury, setkávám se s tím v knihách stále častěji.
A taky by mě nikdy nenapadlo, že si někdy oblíbím postavu gestapáka. Ale nakonec se z něj vyklubal celkem citlivej týpek.

28.02.2023 4 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

(SPOILER) Když jsem knihu vybírala, ani jsem netušila, že mě čeká něco nadpřirozeného a tajemného. Mohu říct, že to bylo příjemné překvapení, i když takovým tématům už příliš neholduji.
Líbilo se mi, jak autor něžně otevřel téma romské problematiky. Že vás čeká takové téma obohacené o mnoha myšlenek, které vám uvíznou v hlavě, se ale z anotace nedozvíte. Oslovilo mě, že autor do knihy zapracoval prvky romské kultury, o kterých se tolik nemluví.
Zajímavá je postava slepé sousedky a její poslání v knize. Co mě trochu znervózňovalo, tak byla přítomnost malého Vašíka. Ten musel přihlížet všemu, co se dělo. Ať se děje ve vašem životě cokoliv, vaše dítě při nesnázích neodstraníte, neschováte do bezpečí a nevyndáte, až bude líp...

23.10.2022 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Knihy s tématy holocaustu či druhé světové války příliš nečtu. Ale protože je pan Karika můj oblíbenec, nemohla jsem Na smrt vynechat.
Každá strana knihy byla tíživá. I po dočtení v sobě cítím neskutečnou úzkost.

08.04.2022 5 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Rozhodně jsem od knihy čekala víc. Nezaujala mě od první stránky, jediné co mě nutilo číst dál bylo to, abych nenechávala knihu rozečtenou. A taky jsem si říkala, že se to třeba rozjede ve čtvrtce... v půlce... na konci. Ne, něco tomu chybělo.
Nehledě na to, že hlavní hrdinka byla ta dokonalá, která vždy všechno dokáže a každého zločince dostane do basy. Ne, tak to nefunguje, přece! :D
Je to škoda, podobné náměty knih mám ráda, celé napětí, kdy se člověk nemůže dočkat rozuzlení, těšila jsem se. Bohužel přišlo jenom zklamání.

27.02.2018 2 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Silný příběh s laskavým koncem. Helena a Andula jsou skvělý, bavila jsem se.

02.02.2023 4 z 5

Vyšlapaná čára Vyšlapaná čára Sara Baume

"Zatímco zvířata o svůj život nejvíc bojují, když jsou napadena, člověk ty nejtěžší zápasy často vede ve chvíli, kdy se zrovna neděje vůbec nic."

Při čtení jsem častokrát měla pocit, jako bych knihu psala já. Kniha je plná existenciálních otázek a problémů, na které si stejně musíme najít odpověď jenom my sami. Věřím, že jsem ji nečetla poprvé a naposledy, protože už teď se těším, až ji za nějakou dobu znovu otevřu.

21.08.2022 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Moc se mi líbily myšlenky, které kniha obsahovala. Některé byly klasické klišé, ale jiné mě tak podivně zahřály. Třeba ta, že inteligence u každého klepe na dveře a když dotyčný není doma, tak prostě odejde. :)
Příběh se mi taky líbil, když se trochu poodhalila zápletka, tak jsem si řekla "Wow!". Ale nakonec se stejně cítím tak zvláštně prázdná. Něco mi tam chybělo. Nebo toho bylo naopak moc.

27.09.2022 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Trvalo to. Potkali jsme se. A nakonec jsme se protkali.

04.09.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tak jo, knihu jsem měla přečtenou hned. Ale bohužel - zklamání. Stále jsem čekala na nějaký ten zvrat, pořádný chaos a zamotání hlavy abych si na konci mohla říct "Páni!" a mé myšlenky by se neustále točily kolem toho, jak to vlastně dopadlo a nedopadlo. Místo překvapení se ale dostavila příšerná nuda a předvídatelný děj. Na to, jak je kniha propagována a jaké má ohlasy... Ach jo, jsem opravdu zklamaná.
(A také jsem trochu očekávala, že se člověk vžije do těch postav. Ale objevuje se zde nulová charakteristika a co se týče nějakých pocitů, emocí a toků myšlenek, je to hrozně chabé, prázdné.)

29.04.2017 2 z 5