Aileena Aileena komentáře u knih

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Čte se rychle a pokud si pořídíte či půjčíte, abyste si užili či spíše užily výběr scén z tvorby paní Gabaldon, budete asi spokojeny.
Já si knihu půjčila spíše ze studijních důvodů a po této stránce bych ji hodnotila lepším průměrem. Nějaký ten poznatek přinesla, ale ne se vším se dokáži ztotožnit a souhlasit. Ale s tím se (jak píše sama autorka) v tomto tématu počítá. Příkladů je možná více než teorie a některé rady se opakují.
Jako naučný materiál tři a půl hvězdičky.

13.12.2018 3 z 5

Hořící kůň Hořící kůň Františka Vrbenská

Je mi líto, ale nedočetla jsem. Možná, že předvánoční uspěchaný čas nebyl nejvhodnější dobou k této knize. Nevyhovovaly mi příliš květnaté věty s množstvím přídavných jmen a mnoha příslovci. Jazyk přizpůsobený mluvě tehdejší doby byl pro mne hůře stravitelný a ke snadnému čtení nepřispělo ani množství výrazů, ke kterým potřebuji slovník na konci knihy.
Nu co, někdo tento způsob psaní miluje a pro jiného (jako např. mne) to zkrátka není.

08.12.2018

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Za mne slabší, než první díl. Dlouho se nic neděje, celou knihu se opakují poznatky z prvního dílu (vcelku zbytečně, nevěřím, že někdo jedničku přeskočí a začne dvojkou...). Ani (dle očekávání) akcí nabitá závěrečná kapitola už mne k dalšímu dílu nepřesvědčí, zvláště když čtu v recenzích, že je ze všech tří nejslabší...
Dost slabé tři hvězdy.

30.11.2018 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Četlo se to snadno, stejně snadno, jako jsem byla ve 3/4 rozhodnutá, že další díl už nemusím, možná někdy jako oddechovku. Pokud máte stejný plán, vynechte poslední kapitolu, protože je psána cíleně, aby tento váš záměr překazila :-D. Nejsem cílová skupina, ale jako harlequin pro čtrnáctileté a výš bych asi doporučila.

22.11.2018 3 z 5

Mlok 2018 Mlok 2018 * antologie

Výrazněji mne zaujaly tak 3-4 povídky. Žádná neurazila a většina ani nenadchla. Konkrétní osobní dojmy přímo u povídek.

16.11.2018 3 z 5

Vážně dobré, dokonce lepší, než jsem čekala. Až na ten morbidní začátek (nenechte se odradit). Kniha se čte lehce, stále se něco děje a kolikrát se vám ani nechce přestat číst. A to už cca 30 let nepatřím do cílové skupiny... :-D
Podobnost s Potterem je dle mého zcela zřejmá. Hlavní hrdinka objeví svět, o kterém neměla ani tušení, najde v něm náhradní rodinu, nechybí záporný hrdina, který byl kdysi poražen, ale šušká se o jeho návratu a se kterým má naše ústřední postava společného více, než by si kdo troufl odhadovat. Pouze její ochránce zná celou pravdu. (P.S. Vážně tu podobnost stále někdo nevidíte?) Přes hodně podobný příběh je kniha dost originální.
Vytkla bych pouze místy hodně dlouhá souvětí a občas podivný slovosled (nevím, zda není částečně na vině překlad). Přesto doporučuji a těším se na pokračování.

07.11.2018 5 z 5

Odpojte své dítě od sítě Odpojte své dítě od sítě Liat Hughes Joshi

Malý zásobníček nápadů (většinou jednoduchých), jak zabavit své děti (spíše mladší) jinak než elektronickými hračkami. Činnosti jsou i na doma i ven. Většinu člověk zná, ale tady je máte sepsané v malém formátu pěkně pohromadě.

06.11.2018 4 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Dobré, ale zbytečně rozvleklé. Zajímavé téma, kterému by odebrání plus mínus dvouset stran rozhodně prospělo. Měla jsem trochu problém i s ukončením příběhu. Očekávala jsem vystupňování napětí, které se tak nějak nekonalo. Četla jsem vydání s bonusovou závěrečnou povídkou a ani ta mne dvakrát nenadchla. Problém předchozích 500 stran, se najednou vyřešil prostým "In nomine patris... duchu odejdi" a bylo vymalováno. Nevím, ale nemohu se zbavit dojmu, že ty závěry paní Erskinové nějak nejdou.

24.10.2018 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Odvrácená strana světa Žoldnéři fantasie: Odvrácená strana světa Michael Bronec

Celkově příjemná směs povídek. Některé se mi líbily více, jiné méně. S porotou bych se shodla pouze na prvním místě ;-). Objektivně 3,5 což nelze. Takže za mě lepší 3.

21.09.2018 3 z 5

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Obsahově velmi přínosná knížka. Některé pasáže bych možná vypustila a pár dopisů asi upravila (zkrátila a zařadila odstavce pro snažší čtení).
Co se týče životních změn... Ovoce, v podobě zlepšení zdraví, opravdu přináší, ale snáze se to řekne, než realizuje. Změna práce bývá ve finále to nejjednodušší. Za velmi obtížný běh na dlouhou trať považuji přesvědčit hlavu, aby změnila způsob myšlení a člověk se např. nenervoval věcmi, které stejně nezmění. Na tomto poli jde o těžkou (kolikrát doživotní) práci, která se ale rozhodně vyplatí...

17.09.2018 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Přibližně v půlce knihy jsem si říkala, kdy už nastane nějaký zvrat. Trápení hlavní hrdinky mi začalo připadat dlouhé a dokola opakující. Naštěstí jsem se posléze dočkala a konec "zhltla" téměř jedním dechem.
Kritizovanou předvídatelnost nechápu. Pokud v příběhu vystupuje pět postav, není umění odhadnout, kdo v čem asi tak může mít prsty. Mě osobně stejně vždy baví, dozvědět se, jestli je to vážně tak, jak se domnívám. Nikdy mě nenapadlo ohrnovat nos s tím, že to bylo jasné apod. Kromě toho si nemyslím, že by autorka zamýšlela kdovíjak čtenáře zmást.
Za mě opět velmi čtivá a povedená kniha. Autorka nezklamala a budu se těšit na další dílo.

21.08.2018 5 z 5

Špecialistka Špecialistka Stephenie Meyer

Ano, některé pasáže by mohly být zkráceny, i přesto se knížka četla velmi dobře. Ano, Stmívání bylo lepší, ale i u mne věk určitě hraje svou roli... ;-). Obecně mi přijde nefér neustálé srovnávání a posuzování, kam se spisovatelé posunuli či naopak. Osobně jsem ráda, že Meyer něco dalšího napsala a že jde o příjemnou, čtivou a oddychovou knihu. I to je více, než u mnohých jiných. Literatura pro ženy mi nevadí a prostředí, kde mají hrdinové na práci i něco jiného než své vztahy, beru jako bonus navíc, nikoliv újmu.

06.08.2018 4 z 5

Stmívání / Život a smrt: druhý pohled Stmívání / Život a smrt: druhý pohled Stephenie Meyer

Zcela zbytečný autorský počin. Přemýšlela jsem nad důvodem, proč tohle paní Meyer vůbec napsala a napadl mě jeden jediný. Pomsta nenechavým fanouškům, kteří ukradli a dále šířili Půlnoční slunce. Něco jako: "Kradli jste a koupí této knihy za to zaplatíte..." Já naštěstí nekupovala. Díky za městskou knihovnu.
Ve vedlejších postavách jsem měla neustále zmatek, hádala jsem, kdo je původně kdo. Beau byl pouze nepovedenou zženštilou karikaturou Belly. Buď se autorka neumí vžít do mužské postavy (což si nemyslím), nebo to byl záměr k dokonání pomsty. Nevím. Pořádně jsem se začetla až v posledních dvou kapitolách, které se od původní předlohy lišily. Za lepší nápad bych považovala, kdyby autorka těmito kapitolami začala a napsala alternativní pokračování. Co by se stalo, kdyby se z Belly stala upírka, hned po napadení ve Phoenixu...? To by mne bavilo mnohem víc. Takže jakkoliv hodně mám S. Meyer jako autorku ráda, tuhle pomstu za mne rozhodně NE.

11.07.2018 2 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

Díky závěru jsem přidala jednu hvězdu. Tomu říkám překvapivý konec, který navnadí na další pokračování! Co se týče námětu, tak nové zápletky stále baví, na stylu psaní by šlo zajisté mnoho vylepšit, ale co je dnes dokonalé... ;-)

19.06.2018 4 z 5

Velká šance Velká šance Gaby Hauptmann

Četla jsem i lepší, ale úplně bych knížku neodsuzovala. Poměrně čtivá, jen konec mi tak nějak vyzněl do prázdna, možná musíte plynule přejít do druhého dílu. Být náctiletá, asi přidám hvězdu. ;-)

11.06.2018 3 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Hygge jsem nečetla, takže nesrovnávám, ale Lykke je jednoduše skvělé. Zdaleka ne všichni se ztotožníme se všemi poznatky a radami, ale každý se může zamyslet. A o tom tahle kniha je.

Jak si můžu zlepšit život? Asi málokdo si dovolí skončit s prací, více z nás už může navrhnout něco, co nám v práci zpříjemní či usnadní život a úplně všichni můžeme alespoň rozdat trochu té dobré nálady. Podělte se s kolegy o úsměv a vrátí se vám dvakrát. Optimismus sice množství práce nezmenší, ale dělá ji snesitelnější... (vyzkoušeno osobně ;-) )
Netroufnu si nechat jízdní kolo nebo nedej bože kočárek před obchodem, ale udělá mi radost, když dám v domě do stojánku na letáky přečtený časopis a za týden se tam objeví jiný.

Spokojenější jednotlivci tvoří spokojenou společnost, protože štěstí je zaplať pánbůh poměrně nakažlivá záležitost. Začněme u sebe s maličkostí a třeba se za čas budeme divit, kam až jsme došli s kolegy či sousedy.

Udivila mne pouze jedna věc, se kterou bych si dovolila nesouhlasit. Týká se stěžování si a je téměř v úplném závěru knihy. Prý si lidé stěžují, aby vypadali zajímavější. Nějaký průzkum ukázal, že ti, kdo kritizují jsou obvykle považováni za inteligentnější, oproti těm, kteří chválí. Mám to naopak, ale třeba jsem jiná...

Každopádně přečtěte si Lykke a zkuste žít spokojenější život! ;-)

05.06.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Co se týče řemesla, velmi pěkně napsaná kniha. Střídání hlubší minulosti s přítomností až do konečného prolnutí času mě vážně bavilo. Čtivé, napínavé, zkrátka hodně dobré čtení. Slabší povahy bych možná upozornila na místy vyšší psychickou náročnost tématu.

09.05.2018 5 z 5

Princezna pomsty Princezna pomsty Shannon Drake (p)

Na žánr červené knihovny lepší průměr. Dobrá oddychovka mezi náročnější četbou.

04.05.2018 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Tór místo Thora mně zkraje vadil, ale zvykla jsem si. Na co jsem si nezvykla byl styl a jazyk, jakým je kniha napsaná. Pokud autor zamýšlel oslovit svým vyprávěním malé děti, tak budiž, ale o tom dost pochybuji... Hodně jednoduché, místy dost kostrbaté, neustále něco opakující. Hodně zvláštní způsob, jakým oslovit čtenáře.

08.04.2018 3 z 5

Jediné, co mi uniká, proč si nikdo nedal trochu té práce a nepředělal tu šílenou scénářovou formu na normální čtení?! Já jsem to dělala tak nějak on-line při četbě dceři, aby pochopila a fakt to nebyla taková dřina. Dějově se mi knížka docela líbila, nápad dobrý, ten scénář mě ale po celou dobu rušil. Taky mi bylo dost fuk, co se děje v hledišti a na jevišti... A závěrem se podle mě poněkud netrefili s výběrem povolání u dospělých postav.

25.03.2018 4 z 5