Affares Affares komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Pět hvězd je zde prostě jasná volba. Pokud dá někdo méně, je to spíše ovlivněno individuálním přístupem.
Kniha je spisovatelsky zvládnutá na výbornou. Již samotný úvod, depresivní atmosféra, nejistota a postupné zjišťování, do jakého světa se vlastně hlavní hrdina dostal. Ten pocit se přenáší přímo na Vás. I sám popis Trifidů je neskutečný, fantazie zde není jen slátanina ale téměř si říkáte, že by vlastně mohli existovat a ani by Vás to nezarazilo.
Další část knihy je o tom, jak lidstvo bojuje o přežití, o nastavování nové hierarchie, o boji jednotlivců a skupin. Četba velmi záživná a silná. Dílo, které již prokázalo své místo v historii a bude mnoho dalších let fascinovat fantazií jeho tvůrce.

17.08.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Kniha, na které jsem vyrůstal a s každým čtením má zase co dát. O soudržnosti, přírodě, obtížím a společném cíli. Kniha je nadčasová a při čtení máte pocit, že na ostrově skutečně jste spolu s hlavními postavami. Čte se tak poutavě, že ani nemáte chuť ji odkládat na další den. Mistrovské dílo literatury.
Dodatek: Při čtení jsem si říkal, jak by to asi vypadalo, kdyby na ostrově zůstalo pár lidí z dnešní zhýčkané společnosti, jak by se s tím popasovali.

16.08.2018 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tato kniha mne docela zasáhla, jelikož jsem ji četl když mi bylo cca 15 let. Zajímal jsem se a zajímám o historii, válku, skutečné události, takže paradoxně mohu říct, že v knize byla vyobrazená krutost Japonců jen velmi "mírná". Ale zase kniha není encyklopedie aby to brala doslovně. Co se autorovi naprosto povedlo je příběh a boj s morálkou v prostředí, kde denně hrozí smrt. Dílo rozhodně patří do výběru TOP100.

14.08.2018 5 z 5

Došel nám čas Došel nám čas Barbora Walterová Benešová

Takže, kniha mne zaujala již před časem a v pátek po cestě z práce jsem si ji koupil. Dnes je neděle a dočetl jsem ji. Kniha se čte tzv. jedním dechem, pořád se něco děje, pořád čekáte, co přijde a toho si velmi cením. Nikde jsem neměl pocit roztahanosti nebo nadbytečnosti textu. Nemohu se ovšem ubránit srovnání s "Malevil". Obě knihy jsou si podobné, jen zasazeny do doby, ve které byly psány. Uvítal bych mnohem více scén, kde dochází ke konfliktu s morálkou a hlubší popis změn a násilí, které se v tomto případě jistě stane. Autorka se o tyto věci jen opřela, což byl zřejmě záměr, aby nechala pracovat fantazii čtenáře, co vše se asi děje dále. Za mne velmi dobrá kniha a byl jsem jí velmi mile překvapen. Nicméně chyběla ji hloubka, takové to mrazení, které jsem měl u Malevil, a proto dávám 4 hvězdy. Autorce moc držím palce v další tvorbě a knihu mohu vřele doporučit.

12.08.2018 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Neskutečně silná a intenzivní kniha. Právě tuto bych zařadil do povinné četby na střední školy. Člověk se najednou na celý systém vzniku a průběhu koncentračních táborů divá jinak aneb jak společnost dokáže postavit i tyto ohavnosti do pozice běžných a nutných, byť vykonavatelé jsou normální běžní lidé. Celé dílo je zpracováno na výbornou a mohu jen a jen doporučit.

09.08.2018 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Ne a ne a ne. Jako tři hvězdy nejsou špatné ale knihu si znovu číst nehodlám. Kniha je nevyvážená a v první části naprosto zmatená. Ve druhé části už to bylo lepší. Zdaleka nebyla využita myšlenka a potenciál příběhu, což mne velmi mrzí. Nemohu říct, že by to bylo zklamání, Pratchett jde velmi silně vidět v knize ale nezachrání to. Pokud máte nasazenu laťku od Zeměplochy, nemějte velká očekávání.

09.08.2018 3 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Popravdě moc na knihy o jednom člověku nejsem ale zde musím smeknout a udělat výjimku. Kniha je výborně napsaná, čtivá a pojednává o osobnosti a společnostech, které lidé znají po celém světě. Co je ovšem nejpodstatnější, odkrývá historii Muska, co jej formovalo a jaké kroky činil v životě, které jej dovedly tam, kde je nyní. Stejně tak popisuje zásadní problémy, které musel Musk a jako firmy řešit, jelikož téměř pořád jede tzv. all in. Byl bych moc rád, kdyby autor napsal pokračování např. po 10 letech a vřele doporučuji k přečtení.

06.08.2018 5 z 5

Principy strategie - Pět nadčasových pravidel strategického leadershipu v podání Billa Gatese, Andyho Grova a Steva Jobse Principy strategie - Pět nadčasových pravidel strategického leadershipu v podání Billa Gatese, Andyho Grova a Steva Jobse Michael Cusumano

Noooo, jak to říct. Prvních 50 stran jsem měl problém, než jsem se zorientoval a pochopil styl, jakým je kniha psána. Vznikala velmi dlouho a pojednává o třech leadrech a třech velkých společnostech, přičemž každá vznikla úplně jiným přístupem a přitom společně změnily svět. Pojednává o tom, jak vidět "za roh" budoucích trendů trhu a společnosti a jaké nástroje pro to zvolily tyto společnosti, resp. jejich leadeři. Nakonec jsem si ji zařadil mezi výborné knihy tohoto žánru a doporučuji všem, které zajímají tyto osobnosti a celkově podnikání a korporáty.

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Tato kniha zapadá do mé kolonky "hodinová četba" :) Velká písmena, málo textu, málo stran a jedno poselství. U této knihy bude hrát velmi významnou roli, v jaké životní situaci právě jste a zda si ji dovedete k sobě vztáhnout. A teď ke knize, je psaná takovým tím popovým stylem pro všechny, což byl záměr autora aby byly prodány tuny výtisků. Rozhodně má své místo v knihovničce a čas od času je vhodné se k ní vracet, utřídit si, co vlastně chceme od života, a kam směřujeme. A pokud se Vám kniha nebude líbit, tak ta hodina času, kterou četbou strávíte, není zásadní ;-)

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Nečekejte zde akční scény, až na drobné výjimky. Kniha se zamýšlí nad směřováním lidstva a jeho udržitelností, což je čím dál častější téma. Zase, musíte brát v potaz kdy byla napsána, i proto je styl trochu jiný. Nicméně námět je velice zajímavý a ve svém žánru rozhodně stojí za přečtení. Navíc v té době musela být kniha skutečně něco "jiného". Neměl jsem s plynulostí textu problém a nepřišlo mi, že by autor knihu významně natahoval, jak se zde vytýká. Ale zase to není kniha, kterou bych v blízké době chtěl číst znovu :) Takže 4 hvězdy.

06.08.2018 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jack London a jeho jedinečný styl. Zase, u této knihy musíte brát v potaz, ve které době byla napsána, ale obsahově, dějově a vším je výborná. Celý děj, popis, utrpení hlavní postavy i její toulky po hvězdách jsou tak poutavé, že se Vám nechce přestat číst. A takové mají knihy být!

02.08.2018 5 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Vzpomínky, které ve své surové realitě vykreslují, jak velcí idealisté lidé jsou a přitom vůbec nezáleží, na které straně stojí. Surová realita, opírající se o tehdejší stav věcí. Po přečtení pochopíte složitost politky a tehdejší situace. Navíc, o Španělské občanské válce se ani moc nemluví, a přitom to byla střelnice, na které si státy zkoušely nové zbraně než se na sebe vrhnou. Taková předehra k hrůzám, které přišly. Specifické dílo, které ve výsledku spíše informuje, ale velmi poutavě.

02.08.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Autor skrze knihu naprosto dokonale, a hlavně nadčasově, vystihl náhled na tehdejší společnost a nové politické směry. Velice kvalitní dílo, které má své místo v historii. Při čtení takovýchto knih musíte brát v potaz dobu, ve které byla napsána, i čím si autor prošel. Orwell bojoval ve Španělské občanské válce na počátku Druhé světové války a byl i raněn. Abyste si udělali obrázek, co autora také ovlivnilo při formování této knihy, doporučuji jeho další dílo Hold Katalánsku.

Malevil Malevil Robert Merle

Skvělý román, ve kterém ovšem najdete i náznaky myšlení doby, ve které byla napsána. Dnes by to již bylo psáno jinak. Ale díky tomu je kniha ve svém ději strohá, bez zbytečných technikálií, s pragmatickým přístupem k tomu, co musely postavy řešit, aby přežily. Místy jsem se neztotožnil s tím, co se tam dělo a jak se postavy rozhodovaly, nicméně to byl pohled autora. Chvílemi si říkáte, zda byste to zvládli vy v jejich pozici, jak byste se asi rozhodli. V tomto žánru je to povinnost, ale kniha je psaná jinak, než soudobá díla. A právě proto stojí za přečtení. Za mne výborné dílo.

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Dávám 4 hvězdy. Možná proto, že oproti prvnímu dílu už tak trochu víte, co Vás čeká. Dějově velmi dobře zvládnuté ale nějak mi tam chyběla drobná jiskra. Nemohu ani říct co ale bylo to slabší než první díl. Některé úseky knihy výborně zpracované, jiné trochu méně, alespoň mi to tak přišlo. Moc se mi líbila hlavní postava, jiná, temná, se svými motivy pro konání toho, co dělá. Závěr - kniha rozhodně stojí za přečtení, neuděláte s ní chybu :)

02.08.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Kultovní kniha a námět. Proč si kniha zaslouží 5 hvězd je právě ona myšlenka. Zároveň ji autor velice dobře zpracoval a vykreslil "společnost", která Vás má neustále čím překvapovat. Celý děj je výborně zvládnutý a prožíváte jej s hlavním hrdinou. Politika, ekonomika, násilí, náboženství, vše skvěle zkombinováno a výsledek je překvapivě výtečný, vše ladí. jako vždy, něco by se dalo popsat lépe či více, něco méně, ale to už je zase vkus každého. Pro fanoušky tohoto žánru povinnost.

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Tato kniha mne velice překvapila, protože byla úplně jiná, než jsem čekal. A to je dobře! Zkrátila se délka oproti knize Budoucnost, takže celý děj je příjemně rozložen bez přehnaného natahování, kdy sbíráte drobné poznatky, které nejprve přecházíte a až poté Vám zapadnou do celého příběhu. Díky námětu Vás kniha skvěle drží přikovaného a chcete vědět více s každou další stranou. Na druhou stranu, kniha se četla poměrně těžko, musíte se soustředit. Úplně jiné, než jsem od Glukhovskeho zvyklý. Proto je dobré si na knihu vyhradit čas, nelovit vždy pár stran když, je zrovna chvíle. Rozhodně zajímavé dílo, které najde své zastánce ale i odpůrce.

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

No, co dodat, znáte ten pocit, že se brodíte něčím a pomaloučku polehoučku se blížíte k cíli? Máte rádi knihy, které jsou obrovsky roztahané? Pokud ne, ani nečtěte. Pokud ano nebo Vám to nevadí, doporučuji. Je těžké najít sympatie s hlavním hrdinou ale to se mi právě líbí, není to černobílé, stejně jako život. Děj se dal napsal na 300 stran ale čím více čtete, tím více Vám to pomalu zapadá a vykresluje velmi dobře vypracovaný svět. Kniha je velmi dobře zvládnutá, ale vyčítám ji zbytečné natahování. Méně je někdy více.

31.07.2018 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Kniha obsahovala od všeho tu správnou dávku. Od hlavního hrdiny po bravurně zvládnutý technický popis lodi a návazných aspektů. Námět knihy mne také velice zaujal, protože jsem zatím na takovouto myšlenku hlavního příběhu nenarazil. Velmi kvalitní sci-fi, se kterým se ovšem od počátku lze rychle ztotožnit a téměř jej jako sci-fi ani nebrat. Myslím si, že tato kniha zaujme místo ve své kategorii jako povinná četba.

31.07.2018 5 z 5

Sloup do nebe Sloup do nebe William R. Forstchen

Na úvod bych řekl, že záleží, v jakém aktuálním rozpoložení člověk vezme tuto knihu do ruky. Úvod super, námět super, velmi kvalitně psané, text se četl příjemně a jde vidět, že je autor "vypsaný". Moc mi sedělo pozitivní téma knihy o vizi a šanci pro změnu, které bylo proloženo emocemi a překážkami, které musely postavy řešit. Vše se dalo vypracovat i hlouběji a možná kvalitněji, ale to by bylo ještě specifičtější a ještě více by se rozevřely nůžky mezi kladnými a negativními hodnoceními. To už je o vkusu. Mi se kniha velmi líbila, příjemně se četla a byla to fajn změna. Doporučuji někde na dovolenou, nebo když chcete dobít baterky a načerpat pozitivní energii :)