Affares Affares komentáře u knih

Knihu jsem si koupil až nyní, protože se mi nějak delší dobu vyhýbala. A tedy, téměř nevím, co si o tom myslet. Autorova osobnost a všechny neduhy se do ní doslova vpily. Nelíbila se mi kniha, nelíbily se mi povídky, nelíbil se mi autor. Něco tak zvláštního jsem dlouho nečetl. Ale zase, to je důvod, proč je tento soubor povídek tak zajímavý. Vyvolá ve vás silné emoce a pocity. Kniha ve mne něco zanechala, i když ne příjemného. Takže 4 hvězdy.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek a díla dokonalosti. Pro mne až k neuvěření, že se mu podařilo tak stručně vyjádřit tak silné témata. Ani jedno slovo není navíc. Nebudu se opakovat, řada lidí přede mnou to moc pěkně rozepsala, takto vypadá světová literatura.

19.09.2018 5 z 5

Válka v Pacifiku Válka v Pacifiku Nalty Bernard

Velká publikace, kterou jsem dostal k Vánocům před řadou let :) Obecně lidé u nás moc nemají o této oblasti světové války moc ponětí a musím říct, že kniha je velmi pěkně a odborně zpracována. Řada originálních fotek, ukázek, map. Také samotné ilustrace jsou krásně vypracované. A samozřejmě popisy klíčových událostí a jejich rozbory. Za mne je kniha takový velký přehled posazený do časové osy. Mi se líbí, má své místo v knihovně a rozhodně pořízením, pokud se o tuto oblast zajímáte, neuděláte chybu.

Ahoj, tati Ahoj, tati Mal Peachey

Příručka s nadsázkou, která mi moc neseděla humorem. Nicméně má co předat a hodně záleží, co vše již o oblasti očekávání potomka víte. Je psaná tak nějak popově, aby zasáhla co nejvíce potenciální čtenářů. Je super, že něco takového existuje, ale bude to čtenář od čtenáře. Když si přečtete, určitě neprohloupíte :-) Za mne 3 hvězdy.

19.09.2018 3 z 5

Minutový manažer Minutový manažer Spencer Johnson

Jak bych tohle shrnul? Stručné, jasné, předatelné, použitelné... A to je super! Myšlenky jsou zasazeny do příběhu a díky tomu se s nimi čtenář výborně ztotožní, není to jen forma pravidel a pouček. Za mne na to jak je kniha malá, má co předat. Takže když si přečtete, určitě to nebude na škodu, a možná se k ní budete i vracet ;-)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tuhle knihu budete buď milovat nebo nad ní mávnete rukou, nicméně přečíst by si ji měl každý, jelikož je to světově velmi známá kniha. Navíc se dozvíte odpověď na otázkou "Života, vesmíru a vůbec" :-) Kniha má v sobě více nadsázky a ironie, než se nám může zdát. Samotný úvod o zbourání planety je sám o sobě úžasný, jak pomíjivé vše je a o jaké blbosti se staráme. Dále je to skoro kniha, kterou někdo psal na nějakých stimulech ale zároveň velmi povedená, čte se příjemně a rozhodně Vás rozesměje :-) Bilancuji mezi 4 a 5 hvězdami ale je to tak známé dílo, že prostě 5 musím dát.

19.09.2018 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

No, tak tohle hodnocení jsem od sebe nečekal. Od autora jsem toho četl více a na tento poslední díl Metra jsem se vyloženě těšil.

Nejprve pozitiva - vždy mne udivuje bizardnost světa metra, některé scény tak živě popsány, že mi běhal mráz po zádech. Rozdíly mezi životem a smrtí, mezi jednotlivými kastami, stanicemi. To je to, co na se mi na autorovi líbí. Také vnitřní boj, který svádí hlavní hrdina sám se sebou a sami netušíte, zda se již nezbláznil a nezdá se mu to nebo ještě žije a je při smyslech.

Negativa - hlavní linie je od počátku daná, s tím problém nemám a je to tak u všech tří dílů, ale tady mi něco chybělo. Nebo možná přebývalo, moc zamotané, teorie, tajné spolky... A co byl největší problém tak to byly dialogy. Místy jsem se vracel abych pochopil, kdo co říká a proč. Nevím, zda to je českým překladem nebo to byl záměr autora, ale mi se to nelíbilo.

Závěrem, kniha je rozhodně dobrá a má doslova úžasné místa. Pokud jste četli předchozí díly, tak doporučuji, ale nebuďte zklamaní. První díl byl rozhodně nejlepší. Zde už mi to přišlo jako "tahání peněz" z čtenářů.

11.09.2018 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Knihu jsem kupoval od jedné uživatelky zde a když mi ji předávala, řekla, že přečetla jen asi 5 stran a vzdala to. Dle mne velká chyba ale chápu to. Jedná se o skutečné sci-fi, ke kterému musíte mít vztah. Je to jako bych se já pustil do slaďáků od Harlequin, taky nebudu schopen to posoudit.

Ale nyní ke knize. Nevím, jak moc si čtete informace o autorech a o knize, ale získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za knihu roku a nejlepší původní českou či slovenskou knihu. Tento svět autorka tvořila 11 let!

Ponoříte se do světa, který je plný cizích výrazů, mimozemské víry, vyspělých technologií a postupně odhalujete vzájemné politické třenice skrze hlavní postavu, která v tomto celém se snaží splnit cíl mise a zároveň využít maximálně čas, který mu zbývá. Za mne je mi sakra sympatický :) Což se nedá říct o dalších postavách, které jsou naivní, jiné brutální apod. Nicméně je to kniha a svět, který bych velmi rád někdy viděl převedený na filmové plátno, byť velkou část tvoří právě myšlenky, pohnutky a vsuvky z minulosti, proč se chovají jak se chovají. A to má u mne zase velký plus, nic není černobílé a každý řešíme nějaké kostlivce z minulosti.

Tento první díl je výborný a uvede Vás postupně do velice zajímavé světa. Nečekejte, že se zde vše vyřeší a budete mít knihu se závěrem. Četla se mi příjemně bez nějakých zádrhelů, krom oněch složitých výrazů. Rozhodně si budu chtít přečíst i další knihy. A jako další obrovské plus, jedná se o českou autorku.

30.08.2018 4 z 5

Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Napoleon Hill

Několikrát při čtení jsem se dostal do situace "a sakra", vždyť má pravdu! Nedivím se, že kniha byla po celá desetiletí zakázána. Nedovedu si představit co by se dělo, kdyby ji tehdy vydal. Myslím, že by jej zavraždil nějaký fanatik z řad církve. A proč? Protože právě církev je jeden z největších posluhovačů ďábla. Právě tato věta zní velmi silně ale po přečtení Vám to bude dávat jistý smysl. Ale kniha vůbec není jen o tomto.
Za mne nemohu jinak, než 5 hvězd. Je to kniha, ke které se budu vracet a vždy bude mít něco, čím mne překvapí.

PS: Kamarádovi se také líbila, ovšem měl výhrady k některým bodům, zde mějte na paměti, kdy byla vlastně napsána ;-)

20.08.2018 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Historie, konspirační teorie, náboženství a napětí. Brownovi se podařilo vše skloubit do dokonalého příběhu. Tato kniha si vytvořila kolem sebe auru ve stylu "a co když je to pravda?" A to je právě ono, člověk má nad čím přemýšlet a pohlížet na věci tak trochu jinak.
Přede mnou je již zde hodně hodnocení takže se nebudu opakovat, ale pokud sáhnete po této, rozhodně nebudete litovat.

20.08.2018 5 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Humor, který je jiný, než jsme zvyklí. Tím ovšem nechci říct, že špatný. Celé to je šílená nadsázka ohledně náhledu na společnost, regulace a lidských dovednostech, postaveny do fáze "nezchopnosti", které jsou naopak velká přednost.
Zápletka byla dobrá, námět také, dal bych tři hvězdy ale myslím si, že kniha byla vyvedena kombinací faktorů a děje velmi dobře, takže dávám 4.
Hledáte odreagování, chcete se zasmát ale zároveň mít pěkný příběh? Potom vřele doporučuji.

20.08.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Poslední díl a bezesporu ten nejlepší. Všechno, co se doposud událo, směřuje k jednomu cíli, a tím je rozdělení světa. Vstup Británie a její imperiální agerese, spolu se skvěle vykreslenou Paříží a snahou o změnu Viktora, to vše do sebe zapadá. A ona horda ze západu to celé dokresluje. Nebudu více komentovat protože není proč, tuhle knihu si dávám to povinné četby!

Autorovi se podařilo vytvořit svět, který může nabídnout celou řadu dalších příběhů a knih. Moc rád bych si přečetl knihu o Neffim, a co předcházelo jeho příchodu, stejně tak o světě Sereny. Námětů se dá vymyslet celá řada.

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Druhý díl je parádní. Celý svět se začíná ztotožňovat s tím, že se něco stalo a každý se z toho snaží vytěžit co nejvíce. Antonie zápasí s tím, aby ji uznávali, začíná se pletichařit, politikařit a obecně bojovat o moc. Navíc pochopila, že moc se musí držet pevně a podle toho také jedná. A to mi sakra líbí. Tím, že příběh není lineární ve smyslu boj, boj, boj = vítězství, ale pořád se komplikuje a vyvstávají nové překážky a informace, chcete pořád číst dál a dál. Alespoň u mne to tak bylo. Přibývají hlavní postavy a u těch stávajících se rozvíjí jejich postoje a motivy. A jako vždy, ke konci vše vrcholí dokonalou zápletkou :)

Propast času Propast času Roman Bureš

Dámy a pánové, konečně dílo z našich luhů a hájů, které stojí za to. Koupil jsem si celou trilogii najednou a dal to za cca 6 dní. Rozhodně obrovsky tleskám námětu, který je skvělý!
Celý první díl Vás seznamuje se světem, který se najednou ocitl v totálním chaosu a mixu časů, národností, technologické úrovně. Nejvíce jsem bojoval s uvěřitelností mladé dívky, která se zázračně protlouká a je nadaná na spoustu věcí, ale zase kdo by nebyl učenlivý v situaci, kdy musí přežít :) První díl bych hodnotil jako nejslabší ze série, ale je to takové obeznámení s věcmi budoucími, které se v plné síle rozvinou až dále. Líbí se mi čtivost, nenáročná ale také bez nějakých zásadních "záseků". Takže, s chutí do toho a mohu slíbit, že další díly jsou jen a jen lepší :)

17.08.2018 4 z 5

Alej prokletí Alej prokletí Roger Zelazny

Jednoduchá přímočará povídka, dobrá na oddech. Námět dobrý, ale nevyužil se potenciál. Kdyby se více popsal svět, jeho souvislosti a nejen naložit, prostřílet se a dovézt, tak by to bylo o mnoho lepší.
Za mne asi nejzajímavější scéna byl rozhovor s profesorem (nebo učitel? teď přesně nevím), který se schovával a sám se účastnil lynčování ostatních vzdělaných lidí. Trochu to dalo nahlédnout do počátku úpadku lidstva ale jinak nic moc.
Dobrá kniha na cesty, nebo když zrovna nemáte co dalšího po ruce, ale nic víc v tom nehledejte.

17.08.2018 2 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Z mého úhlu pohledu je to jedna z nejlepších knih ze Zeměplochy. Možná tím, že se příběh odehrává na jednom místě, bez tisíce postav a "zeměplošského" ruchu. Má nadsázku ale vlastně i hloubku, která není úplně běžná v ostatních knihách. Není to jen fantasy příběh, ale má co dát a je to kniha, ke které se chci v blízké době zase vrátit.

Bláznova moudrost Bláznova moudrost Lion Feuchtwanger

O lidské chamtivosti, závisti, vypočítavosti, naivitě i lásce.

První část knihy pomalu seznamuje čtenáře s tím, jak tehdejší život fungoval, jaké byly hodnoty a o moudrosti či bláznovství jednoho člověka. V této části jsem trochu tápal a nebyla mi moc po chuti. Vše do sebe zapadlo ve druhé části, kdy násilně vyrvané ideály, hozené lidem a překrucované, způsobily revoluci v celé své hrůze jen proto, aby to vše posloužilo jen několika málo z nich. A i ti měli spíše štěstí, že se ony ideály neobrátily i proti nim.
Také nevím, jak knihu vzít, možná bych si ji měl přečíst znovu, a tápu mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ale zároveň je to tak dobře, kniha má ve čtenáři něco zanechat.

17.08.2018 4 z 5

Operace Barbarossa Operace Barbarossa Paul Carell

Musím smeknout před autorem, protože tuto knihu se všemi informace a podrobnosti mohl dát dohromady jen někdo, kdo tímto tématem skutečně žil. Autorovi se podařilo neudělat z knihy jen encyklopedii, ale díky konkrétním zápisům i jednotlivců je čtení přirozené, protkané osudy statisíců lidí. Přestože všichni víme, jak to dopadlo, kniha Vám toto vypráví z pohledu bojiště, nasazení, obětování, zmaru a historických faktů.
Ještě jednou, smekám.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Vžijte se do doby, kdy svět nebyl "konečný". Kdy místa na mapách byla jen velká prázdná pole, divočina Vás mohla zabít na každém kroku, obrovská zvířata neomezená člověkem úctyhodných rozměrů a kmeny, které zabíjely cizince.

Na začátku klasicky Verne popsal v té době moderní techniku, létající balón, a jak nejen tato technologie ale i ty další ovlivní svět. Následně jste se ponořili až po uši do džungle, objevovali, bojovali a zároveň o tom chtěli podat poselství světu.

Tato kniha, stejně jako další od autora, jsou ryzí dobrodružství a dějem budete prostě žít.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Pokud zde někdo Čapkovi vyčítá nedostatečnou hloubku a nepropracovanost díla, tak dle mého nepochopil poselství "knihy". Právě ona přímočarost a jasnost příběhu a kam spěje je to, co je zde hlavní. A to se podařilo Čapkovi sdělit takovým stylem, že Vás z toho mrazí.
Pokud bychom dnes knihu přepsali na moderní pojetí, jistě by byla na ideálních 300 stran, více propracovaná, znali bychom jednotlivé postavy do hloubky, ale na výsledku by to nic nezměnilo. Čapek zde zkrátka dal poselství lidstvu.