Affares Affares komentáře u knih

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Kniha obsahovala od všeho tu správnou dávku. Od hlavního hrdiny po bravurně zvládnutý technický popis lodi a návazných aspektů. Námět knihy mne také velice zaujal, protože jsem zatím na takovouto myšlenku hlavního příběhu nenarazil. Velmi kvalitní sci-fi, se kterým se ovšem od počátku lze rychle ztotožnit a téměř jej jako sci-fi ani nebrat. Myslím si, že tato kniha zaujme místo ve své kategorii jako povinná četba.

31.07.2018 5 z 5

V jámě lvové V jámě lvové Jakub Mařík

Kniha je taková, jaká by měla být. Kromě toho, že to je jako scénář k filmu který vás pohltí, dostává se vám rozuzlení řady dění. Hloubka popisu vesmírné bitvy, pragmaticky, technicky, lidsky, je skvělá. Daly by se napsat stovky spinoffů a příběhů jednotlivých osudů, ale na to není kapacita knihy dostatečná. Pokud někoho zklamal závěr, tak mohu potvrdit že nebyl takový, jaký bych čekal. Ale o to lepší to je! Kniha má čtenáře překvapit a to se zde povedlo. Díky za super příběh a držím autorovi palce v další tvorbě.

22.03.2024 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Lucie Stošková

Mám rád velké knihy a idividuální tvoru, hledám takto nepoznané "gemy". Bohužel zde to na to nevypadá. Kniha si klade větší ambice než je schopna dodat. S čím jsem měl problém byly výrazy jako "vyšokovaně" ad. Chyběla tomu hladkost a důraz. Celek je napsán jako pop adult fantasy, což je pro mne náročné zaměření. Co hodnotím pozitivně jsou některé náměty, představivost, komplexnost světa. Chyběla mi větší syrovost děje, více temnější atmosféra, takto to naprosto nepochopitelně kolísalo, kdy začátek začíná bojem a pak se prostě jen prokousáváte opakováním toho samého klišé znovu a znovu. A rozdělení na etapy formou semestrů to nezachránilo. Vrcholem měl být státnice a ty proběhly jen jako "šum" z povinnosti. Hlavní ženská postava nevyvážená, hlavní mužská postava nepochopitelná a nelze se s ní absolutně ztotožnit. Jediný, kdo mi dával smysl byl Meritus a studenti. Také mi chyběl větší kontext světa. Jediná situace, kde jsem zase ožil, byl výlet do tajných záznamů jedním studentem a pak zase nic. Výstup mého hodnocení jsou 2 -3 hvězdy, jelikož si cením autorské tvorby.

12.03.2021 3 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Skvělá myšlenka, která mne velice chytla a byla důvod, proč jsem si knihu koupil. Svět, kde je fyzicky vidět hřích + zvolené období, kde se odehrává? Pecka! Tento příběh má neskutečný potenciál, který bohužel nebyl vytěžen. Některé zvraty a děje se mi velice líbí, stejně jako skutečnost, že jsem se nebyl schopen ztotožnit ani s jednou z hlavních postav. Život nikdy není černobílý a tvoří jej řada větších či menších rozhodnutí, které v kombinaci s výchovou a společenskými zvyklostmi tvoří nejasný koktejl. Za mne by bylo zajímavější číst o historii, studiu, kacířství vs. věda a celkové revoluci ve stínech. I tak ale knihu doporučuji, má co dát a velké plus za nápad.

09.06.2020 2 z 5

Tenký led Tenký led Jan Hlávka

Děj nabírá na obrátkách, zvraty jsou velice silné a vždy překvapí. Líbí se mi nepředvídatelnost a přitom jasná propracovanost. Druhý díl postupně odkrývá hlubší intriky a velkou politiku, která naopak dopadá na každého občana. Zamyslete se, co který svět a jeho politika vlastně reprezentuje. Rozhodně se těším na třetí díl.

08.06.2020 5 z 5

Pahorek Pahorek Ray Rigby

Kniha, která má své místo v historii. Výborně napsaná s atmosférou, kterou zažijete jen u některých knih. Její téma ale z ní dělá knihu, kterou někdo ocení, jiný nedocení. Tak to už ovšem bývá ale přestože vyšla před desítkami let, má stále co předat.

22.02.2020 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Známý autor, vypsaný, zkušený, ale nemám od něj zase moc načteno abych porovnával s jinými díly. Styl psaní je velice čtivý, má spád a udrží čtenáře. Na druhou stranu mi kniha přišla jako by byla psána s vidinou peněz na základě jména autora, že se to prostě bude prodávat. Prostě chvílemi tam byly uvěřitelné věci a chvílemi byly moc "mimo". Ale zpět ke knize, moc se mi líbila myšlenka noetiky. Kdyby byla napsána samostatná kniha právě o tomto tématu a jeho objevování a zda je lidstvo připraveno, tak to bych si sakra rád přečetl. Suma sumárum, 4 hvězdy :-)

13.04.2019 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Autora jsem nikdy nečetl ani v podstatě tuto tématiku, takže nemám moc s čím srovnávat. Ovšem musím říct, že kniha má pěkné zvraty a tak nějak mám pocit, že to je jen nahozená udička na další díly :-) Kniha je napsána velice kvalitně a čtivě. Co si z ní odnáším se syrovost tehdejšího prostředí a jakou cenu měl život. Hodně čtu post-apo knihy a tady by se mohli autoři mnohdy učit. Vše je jasné a uvěřitelné a nejde vůbec o fabulace ale o realitu. O každé z postav by se dala psát doslova samostatná linie. O králi, o Petrovi z Rožmberka, o Jankovi... Těším se na pokračování!

15.03.2019 4 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

A je to tady. Dočteno. Kniha přesně pokračuje kde končil první díl. A za mne je mnohem lepší než první díl, byť není lineární s jasně danou osou děje. Smekám, a to doslova, před překladatelem. Autor studovat anglický jazyk a je to sakra vidět. V originále to musí být hotové čtenářské orgie. Takto kvalitně napsanou knihu jsem velice dlouho neviděl (a to čtu poměrně hodně). Ale ne jen ve smyslu textu ale hlavně popisu světa a kultur. Kniha mne pohltila od poloviny dále. Slovní obraty, náznaky, vypracovanost detailů jako prsteny, říše Fae, Ademové. Už v prvním díle mne zaujala neskutečná síla písní a příběhů a tady to do sebe začíná zapadat. Pokud hledáte skutečně kvalitně napsanou KNIHU, našli jste ji. Co se týká délky, nevadí mi větší svazky, pokud jsou zvládnuté a stále mají co nabídnout a tady tomu tak je.

25.01.2019 5 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Poslední díl a bezesporu ten nejlepší. Všechno, co se doposud událo, směřuje k jednomu cíli, a tím je rozdělení světa. Vstup Británie a její imperiální agerese, spolu se skvěle vykreslenou Paříží a snahou o změnu Viktora, to vše do sebe zapadá. A ona horda ze západu to celé dokresluje. Nebudu více komentovat protože není proč, tuhle knihu si dávám to povinné četby!

Autorovi se podařilo vytvořit svět, který může nabídnout celou řadu dalších příběhů a knih. Moc rád bych si přečetl knihu o Neffim, a co předcházelo jeho příchodu, stejně tak o světě Sereny. Námětů se dá vymyslet celá řada.

17.08.2018 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Z mého úhlu pohledu je to jedna z nejlepších knih ze Zeměplochy. Možná tím, že se příběh odehrává na jednom místě, bez tisíce postav a "zeměplošského" ruchu. Má nadsázku ale vlastně i hloubku, která není úplně běžná v ostatních knihách. Není to jen fantasy příběh, ale má co dát a je to kniha, ke které se chci v blízké době zase vrátit.

17.08.2018 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Ne a ne a ne. Jako tři hvězdy nejsou špatné ale knihu si znovu číst nehodlám. Kniha je nevyvážená a v první části naprosto zmatená. Ve druhé části už to bylo lepší. Zdaleka nebyla využita myšlenka a potenciál příběhu, což mne velmi mrzí. Nemohu říct, že by to bylo zklamání, Pratchett jde velmi silně vidět v knize ale nezachrání to. Pokud máte nasazenu laťku od Zeměplochy, nemějte velká očekávání.

09.08.2018 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Nečekejte zde akční scény, až na drobné výjimky. Kniha se zamýšlí nad směřováním lidstva a jeho udržitelností, což je čím dál častější téma. Zase, musíte brát v potaz kdy byla napsána, i proto je styl trochu jiný. Nicméně námět je velice zajímavý a ve svém žánru rozhodně stojí za přečtení. Navíc v té době musela být kniha skutečně něco "jiného". Neměl jsem s plynulostí textu problém a nepřišlo mi, že by autor knihu významně natahoval, jak se zde vytýká. Ale zase to není kniha, kterou bych v blízké době chtěl číst znovu :) Takže 4 hvězdy.

06.08.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Kultovní kniha a námět. Proč si kniha zaslouží 5 hvězd je právě ona myšlenka. Zároveň ji autor velice dobře zpracoval a vykreslil "společnost", která Vás má neustále čím překvapovat. Celý děj je výborně zvládnutý a prožíváte jej s hlavním hrdinou. Politika, ekonomika, násilí, náboženství, vše skvěle zkombinováno a výsledek je překvapivě výtečný, vše ladí. jako vždy, něco by se dalo popsat lépe či více, něco méně, ale to už je zase vkus každého. Pro fanoušky tohoto žánru povinnost.

02.08.2018 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Tak jo, první díl byl pro mne jako zjevení, peckovní! Druhý díl byl pro mne osobně ještě lepší dějem. Třetí byl už tedy pro mne předem čitelnější a tedy jsem měl i nějaká očekávání, a ta se naplnila. Je mi jasné, že události v tomto díle byly klíčovým momentem v dalším ději, a závěr s odhalením byl pomyslná třešnička na dortu, který z vás udělá nadšence čekajícího nervózně na pokračování. Co mne zde neuvěřitelně baví je kvalita propracování popisů, strategií, postav a technologie. A vše tak pečlivě, že to funguje. Tato série zatím patří do mého TOP výběru a velmi rád si knihy sem tam přečtu i vícekrát.

10.11.2022 4 z 5

Ekonomické bajky pro studované i laiky Ekonomické bajky pro studované i laiky Peter D. Schiff

Jednoduchostí, efektivitou a výřečností dle mne kniha, která by měla být vstupním bodem pro každého, kdo se zajímá a peníze, fungování ekonomiky a světa. Ale hlavně by měla být součástí povinné četby či výuky finanční gramotnosti na školách.

30.06.2020 4 z 5

Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Stephen D. King

No vida, tak můj komentář zde přibude po dvou letech od posledního. Takže, kniha byla napsána v roce 2013. Upřímně, koupil jsem ji v levných knihách za 79,- a je tak trochu příznakem společnosti, že kvalitní knihy, které nutí k zamyšlení a myšlení, jsou přehlíženy, a to je veliká škoda.

Je až s podivem, jak je tato kniha aktuální i po šesti letech od jejího napsání. Autor krásně porovnal a předpověděl nástup populismu v politice napříč světem a proč tomu tak bude. Popsal historii a to, že ekonomické základy jsou sice stejné, ale doba, ve které se s ní pracuje určitými nástroji, je vždy jiná. Kniha má rychlejší a pomalejší místa, někde pro mne byla skutečně složitá, jinde jsem souvislosti pobíral ihned a zapadaly do sebe.

Dávám 4 hvězdy, jelikož nejsem odborníkem na ekonomii, abych to zhodnotil jako profesionál, ale kdo chce trochu nahlédnout do provázaného světa ekonomie je určitě vhodná. Jak to ale skutečně s námi a světovou ekonomikou dopadne, ukáže až historie.

17.11.2019 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Zajímavé, inovativní, procítěné sci-fi. Myšlenka, že město žije a určuje své ochránce je skvělá, byť mi přijde, že zde v prvním díle nebyl využit potenciál. Ale věřím, že v další knize se to doplní. Kniha se četla příjemně, plynule, jen trochu to přeskakování na úvodu mezi postavami bylo nepřehledné. Také některé pasáže byly výborné oproti jiným, slabším. A agentura co se stará o sirotky, nemohu si pomoct, přišlo mi to jako klišé. Stejně jako rychlé a přímočaré vygradování finálního děje. Za mne příjemné čtyři hvězdy a chystám se na pokračování Kronovy děti.

16.08.2019 4 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Tato kniha má své pro i proti. Takže postupně:
PRO - Uváděné věci jsou naprosto zarážející a ukazují obratnost a schopnost Babiše jak každého, kdo by mu mohl přijít do cesty, oj*bat. Bohužel my, běžní lidí nedokážeme uvažovat takto sofistikovaně, takže to řada lidí ani nedokáže navnímat, natož tomu uvěřit, byť důkazů ať již přímých nebo nepřímých je celá řada. Vážím si práce novinářů a kritický pohled je naprostou nutností u jejich profese. Jdou do obrovského rizika a snaží se dávat věci do reálných či možných souvislostí. Kritické smýšlení a domýšlení toho, co nám politici říkají, by měl mít každý z nás. Za mne byla asi nejsilnější část o ČIŽP.
PROTI - kniha se občas odklání od faktů a pojednává spíše emocionálně. Byť to chápu, v takto závažných případech by se mělo jít na dřeň a argumentace. Tím nechci říct, že kniha neobsahuje fakta! Jen že je psána odlišným stylem např. od Boss Babiš.
Celkové hodnocení je 5*. Důvodem je že si vážím práce takovýchto novinářů a zároveň i tím, že kniha uchopitelně a srozumitelně pojednává o praktikách a o tom, kdo je Babiš. Knihu by si měl přečíst každý, a hlavně volič ANO. Protože i kdyby byla pravda jen 10% věcí uvedených(a rozhodně je to více), je to neskutečná katastrofa.

22.03.2019 5 z 5

Můj život a dílo Můj život a dílo Henry Ford

Na úvod musím vyseknout velkou poklonu překladateli za naprosto dokonalý překlad a za bravurní poznámky a vysvětlivky, které skvěle doplňují informace do kontextu doby. Co se týká knihy, je v podstatě 100 let stará a dává nahlédnout do uvažování nejvýznamnějšího zakladatele moderního průmyslu a s ním i systému a života, jak jej známe dnes. V knize se omílá několik základních bodů: naivita Forda v některých otázkách fungování společnosti, jeho doslova až posedlost prací a organizací a popis tehdejšího stavu Ameriky po první světové válce. Hodně věcí, tím že byly nové, předkládá jako něco jasného, což v té době bylo, ale dnes již víme, že se mýlil. Ford byl vizionář ale také velmi tvrdý, pokud s ním někdo nesouhlasil. Velice často píše o tom, že se musí platit zaměstnancům, aby oni měli peníze na další fungování ekonomiky. Nicméně přesně toto ho málem později položilo a propustil 2/3 všech lidí (kniha toto předchází). Nejedná se o jeho životopis ale spíše soubor myšlenek a teorií jeho tehdejšího díla. Doporučuji každému, kdo se o něm chce dozvědět více i těm, kdo se chtějí dozvědět něco o počátcích průmyslu.

14.12.2018 5 z 5