Adell-ka Adell-ka komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Jako vždy perfektní! Alena Mornštajnová je sázka na jistotu, je to prostě Paní Spisovatelka. Hotýlek mě obzvlášť bavil, i přes větší množství postav jsem se bez problémů orientovala kdo je kdo, všechny události na sebe hezky navazovaly, všechno do sebe skvěle zapadalo. Děj byl skvěle propracovaný a promyšlený do posledních detailů. Mám ráda autorčin styl vyprávění, věcný, ale přesto čtivý a poutavý.

26.06.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Opět jsem se utvrdila v tom, že Fredrik Backman je můj oblíbený autor. Tohle bylo totiž opravdu skvělé. Bavilo mě to od začátku do konce, líbí se mi, jak se autor věnuje detailům, podrobnostem ze života postav a dokáže souvislosti spojit tak, že všechno souvisí se vším, ale zároveň to není nudné ani překombinované. Za mně velké doporučení!

25.10.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Už potřetí jsem se přesvědčila, že Alena Mornštajnová je Paní spisovatelka. V této úžasné knize prožijete tři životy, děj zachycuje poměrně dlouhý časový úsek a přišlo mi, že toho v knize bylo popsáno hrozně moc, ale zároveň toho vůbec nebylo příliš, nepřišlo mi to nijak "přeplácané", zkrátka tak akorát. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Veroniky Gajerové a je to opravdu skvěle namluvené, takže knihu jsem si moc užila.

06.08.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Od této autorky už jsem četla knihu Němci a moc se mi líbila. Zuzanin dech mě opět nadchnul. Čte se to velmi dobře, děj vás vtáhne a nepustí. V knize je skvěle popsána cesta cukrovarníkovy dcery Zuzany z blahobytu až na pokraj smrti. Je to dojemný a mnohdy bolestný příběh silné mladé ženy, příběh lásky, závislosti, utrpení, ale i naděje a vysvobození.

30.07.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Fredrik Backman má úžasnou schopnost napsat vtipný, ale zároveň dojemný příběh plný hlubokých myšlenek. Tohle bylo tak bláznivé, vtipné a trochu přitažené za vlasy, ale zároveň tak milé Příběh, který by se v reálném životě rozhodně neodehrál takto, přesto plný lidskosti, ohleduplnosti, porozumění a obětování Smekám před autorem a vřele doporučuji.

20.07.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Stejně jako předchozí knihy od této autorky, které jsem dosud přečetla, i tato byla čtivá a docela dobře promyšlená, ale přesto to na mě celkově působilo jaksi otřepaně, jako když se díváte na nějakou béčkovou kriminálku v televizi. A ten konec byl prostě divný. Za mně tedy takový průměr, fajn oddechové čtení, ale u mně se tato kniha zařadí mezi ty, které si přečtu a za měsíc už nevím o čem byly.

07.08.2021 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Tato kniha je skutečně mistrovským dílem. Knih o druhé světové válce bylo napsáno mnoho, myslím si ale, že tato je výjimečná. Poznáváme zde dvě hodně odlišné postavy, které mají ale přeci něco společného. Děj se odehrává v různých časových liniích, které směřují k jednomu okamžiku – krátkému a přeci klíčovému setkání těchto postav. Vřele doporučuji toto čtení a nenechte se odradit tloušťkou, kniha se čte velmi dobře a rozhodně stojí za přečtení!

13.03.2017 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Tohle bylo skvělé! Autorka má takový strohý styl psaní, což ale neubírá na čtivosti, naopak četlo se to velmi dobře, bavilo mě to a přestože tam bylo hodně postav, bez problémů jsem se orientovala kdo je kdo. Co se týká samotného příběhu, ten se mi líbil moc, přiměje vás to zamyslet se a uvědomit si, že věci nejsou tak černobílé, jak se na první pohled může zdát.

13.03.2022 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Naprosto skvělá kniha, četla jsem i předchozí díly a za mě je tenhle nejlepší. Děj je poměrně složitý, ale dokonale propracovaný a všechno do sebe krásně zapadá. Ale ten konec mě dostal. Takže nutně potřebuju další díl!

15.09.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Poslouchala jsem jako audioknihu a moc mě to bavilo, Pavel Batěk ji namluvil skvěle. Příběh vyprávěný z pohledu doktora, kterému se věci trochu vymykají z rukou, se mi líbil, i když Hynek byl chvílemi opravdu na přesdržku. Oceňuji, že autorka napsala knihu "chlapským" jazykem a používala lékařský slang.

02.03.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Děj knihy se odehrává ve dvou časových linkách - jedna je psána v ich formě z pohledu tiché dívky Bohdany, druhá je psána v er formě z pohledu Bohdanina otce Svatopluka, oddaného komunisty. Ke konci knihy se oba příběhy spojí.
Tahle kniha mi zezačátku přišla jak se říká nemastná, neslaná. Ne že by mě čtení přímo nebavilo, ale přišlo mi takové suché, nicméně jak do sebe obě dějové linky začaly zapadat, čtení mě bavilo víc a víc. Rozhodně tato kniha stojíza přečtení.

09.12.2019 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Když jsem se pustila do čtení této knížky, vůbec jsem netušila, o čem je. Sáhla jsem po ní hlavně kvůli autorce, protože Petra Dvořáková je sázka na jistotu a její knihy mám moc ráda.
Námět kněze, který opustil kněžskou službu a chce začít nový život, mi přišel zajímavý, ale pak jsem se začala trochu nudit. Do okamžiku, než autorka odhalila pravý námět knihy. Slovy hlavního hrdiny autorka velmi citlivě, uvěřitelně a lidsky popisuje, čím si takový člověk kvůli svému "údělu" prochází, jeho pocity beznaděje a nepochopení a pohrdání ze strany společnosti.
Tahle knížka je sice tenká, ale téma hutné a k zamyšlení.

07.04.2024 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Po skvělém prvním díle Stvůra pro mě byla Vesnice nutností a musím říct, že se mi snad líbila ještě o chloupek víc. Kriminální případ tří zmizelých chlapců byl napínavý od začátku až do konce a taky se mi líbila i "nekriminální" zápletka hlavních postav. Čte se to v podstatě samo, má to spád a dobře promyšlenou zápletku, takže nemám co vytknout.

10.06.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

O tragické události potopení lodi Wilhelm Gustloff za 2. světové války jsem toho popravdě mnoho nevěděla. A díky této skvělé knize jsem se dozvěděla něco nového a navíc si užila dojemný, čtivý a taky trochu smutný příběh. Mohu jen doporučit.

20.09.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Naprosto skvělá kniha a právem byla zvolena knihou roku 2017. Četla se jedním dechem, příběh má hlavu a patu a přestože knih o 2. světové válce bylo už napsáno nepřeberné množství, nepřišlo mi zde toto téma jako klišé, naopak, téma války je zpracováno zase z jiného pohledu a navíc ústředním motivem je stále příběh Hany. Kniha rozhodně stojí za přečtení a ani na chvíli ji nebudete chtít odložit ;)

11.10.2018 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Stvůra byla skvělá, bylo to čtivé, napínavé, pro mě nepředvídatelné a dobře promyšlené. Těším se na druhý díl.

15.05.2022 5 z 5

Tohle byla jedna z nejvíc ujetých knih, co jsem kdy četla (spolu s Deníčkem moderního fotra), nicméně mě to neskutečně bavilo, často jsem se smála jako blázen a ačkoli děj byl hodně spletitý, tak byl skvěle promyšlený. Za mě pecka! :)

13.04.2019 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Moje druhá kniha od tohoto autora a stejně jako Muž jménem Ove byla super. Backmanovy hlavní hrdinové mi přijdou vždycky tak trochu autisti, což ale není na škodu. Tenhle příběh v sobě kromě humoru a nadsázky, s jakou je psán, nese také problémové téma ztráty nejbližších, chudoby a hlubokého přátelství. Řekla bych, že tahle kniha opravdu stojí za přečtení a nezklame.

30.09.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Výborná kniha, po jejímž přečtení jen kroutíte hlavou a říkáte si, jak je možné, že se z docela obyčejného člověka stane robot, který "jen plní rozkazy" bez špetky lidskosti a svědomí... Zhruba v poslední čtvrtině knihy, kdy je popisováno budování koncentračního tábora Osvětim a vyhlazování židů, mi přišlo neuvěřitelné hledání stále důmyslnějších a rychlejších způsobů, jak zabít a zlikvidovat stále víc a víc židů bez sebemenšímu přihlédnutí k tomu, že se jedná o lidské bytosti! Nad tím opravdu zůstává rozum stát, a to navzdory tomu, že tento "člověk" byl v soukromém životě poměrně starostlivý otec a manžel...

30.07.2018 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Wow, luxus!!!
K této knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem za to neskutečně ráda! Mapuje historii vily Tugendhat (v knize vila Landauer) a rodiny, která ji před válkou obývala. Autor se zaměřuje především na úchvatný Skleněný pokoj, dominantu celé stavby, postavy, které jím prošly a co vše se zde odehrálo za dobu jeho existence. Autorovi se navíc podařilo skvěle zachytit atmosféru války a její beznaděj, lásku, touhu a komplikované vztahy postav. Knihu všem velmi doporučuji!

17.05.2018 5 z 5