Adele02 Adele02 komentáře u knih

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Pro Clarka Gablea, tohle bylo DOKONALÝ.

27.06.2016 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Uf. O tomhle díle jsem toho slyšela hodně a ano, asi jsem měla určitá očekávání, ale absolutně jsem nečekala, že dostanu tohle. Bála jsem se, že to snad ani nedočtu, ale jak se v půlce přidala nová postava, tak už se to dalo daleko líp. Ovšem: Co proboha všichni vidí na Heathcliffovi?

Tuhle otázku jsem v hlavě převalovala po celou dobu čtení. Pokud bych měla vybrat ta největší zlatíčka celého díla, tak je to Edgar Linton a Hareton Earnshaw. Ale Heathcliff? Tohle má být člověk, o němž vám někdo řekne, že je „krásný, jak ji miluje"? Na tom nebylo romantickýho absolutně nic! On byl hnusný na Catherine, ona hnusná na něj, a co předváděl potom - vždyť to je tak příšerný člověk. Když jsem dočetla Pýchu a předsudek, moc jsem nechápala, proč všichni berou za největší ideál Darcyho, ale po tomhle je Darcy romantik největšího kalibru. Pardon. Ale Heathcliff není romantik a je všemi strašně zidealizovaný.

15.10.2020 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

...zase nevím, co k tomu říct. Slzy ze mě tentokrát nevypáčila, ale jsem emočně vyždímaná, jako by se tak stalo.
Znáte takový ten pocit, kdy máte tunu povinností, ale pak přijde Ruta a začne psát půlstránkové kapitoly, které toho mají skoro víc než ty desetistránkové, a prostě to nemůžete přestat číst? Všichni čtyři hlavní hrdinové jsou tak rozdílní a přitom stejní. A jestli tohle nechává někoho chladným, tak nevím.

14.01.2017 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Moje srdce hoří, HOŘÍ, a uhasit ho může jen kluk jako Warner. Tuhle knížku prostě musíte přečíst.

07.09.2013 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Tak tohle byla síla. Každá škola je očividně svůj vlastní svět... a nahlédnutí pod pokličku baletu bolelo. Užití du-formy tu fungovalo skvěle a i navzdory těm těžkým tématům se to četlo strašně dobře. Zajímavé zakomponování paralely mezi sestrou a hlavní hrdinkou. Zřejmě to bude jeden z letošních nejsilnějších zážitků.

13.04.2023 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Jak mám ve zvyku, vypsala bych sem nějakou ultraboží pasáž. Jenže to bych musela přepsat celou sbírku. ♥

20.08.2019 5 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Nejlépe bylo by vzdálit se
a nikdy se nenavrátit,
svým bližním a nejbližším ztratit se
a sám sobě se ztratit.

Ideál pro toho cynika ve mně. ❤️

19.08.2019 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Jo, tak tuhle hru s jazykem a kompozicí jsem si užila.

30.12.2021 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

To Čapkovo vizionářství mě děsí čím dál víc. Opět skvělé drama s neskutečným přesahem.

22.09.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak to mám konečně za sebou. Bohužel, oproti tomu, jaký to je boom, se mi to nelíbilo. Dlouho vůbec. Do čtení jsem se nutila jenom kvůli tomu, že mě zajímalo, jak to skončí. A konec byl epický - takže jsem ráda, že jsem to dotáhla do konce. Jestli ovšem půjdu do pokračování, to si ještě musím rozmyslet.

Ta myšlenka je úžasná. Opravdu. Když se na to dívám z té filozofické stránky, je to skvost. Hlavní zápletka super. Ale způsob, jakým to bylo podané, se mi prostě nelíbil.

20.08.2019 3 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Fakt mám teď chuť na to pořádné fangirl pištění a kvílení.
Tohle byla naprostá dokonalost.

10.07.2017 5 z 5

Jen jeden den Jen jeden den Gayle Forman

1 hvězdička za tolik zmínek o ČR
1 hvězdička za francouzštinu, Paříž a Shakespeara

-1 hvězdička za debilní hrdinku
-1 hvězdička za debilního vedlejšího hrdinu
-1 hvězdička za to ostatní

Tak jsem čekala něco fajnového, protože spisovatelka je dost opěvovaná, ale dostalo se mi něco zcela jiného, než jsem čekala. Autorka má očividně ráda ČR, což je fajn, na to se v knížkách moc nenaráží :D, ale to je asi všechno. Nudné, dlouhé, vláčné, víc přívlastků mě nenapadá.
Ale ještě dám autorce šanci u Zůstaň se mnou.

11.08.2015 2 z 5

Tenhle díl je zaručeně jeden z nejlepších.

22.04.2023 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Geniální. Naprosto a jednoduše geniální. Když už to do sebe začne zapadat, nakonec to stejně dopadne úplně jinak.

16.01.2022 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Moje srdce aspirující učitelky češtiny, studentky bohemistiky a hledače chyb nad tím plesá a skáče kilometry do vzduchu.
Moje duše aspirující spisovatelky má jakýsi tik v oku...

19.08.2019 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

No jo... klasika. Jen jsem se občas bavila, jak tam skoro nebyly scénické poznámky, a když už, jak stručné a výstižné :D

27.12.2017 4 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Bylo to krásné. To bezpochyby. Culila jsem se a smála a chtěla vědět, jak to bude pokračovat. Madeline mě místy neskutečně iritovala a její máma pak ke konci naprosto brutálně, ale jsem s tím spokojenější, než jsem čekala.

A bacha, je to plný spoilerů. (Třeba jak skončí Malý Princ. Grr.)

16.09.2017 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nejdřív jsem se smála. Pak fňukala. Pak se smála a fňukala. A nakonec jsem řvala jako malý dítě.

11.07.2017 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

3,5*
Fakt se mi to nelíbilo tolik, jak jsem chtěla, ale ta poslední slova za moc. Orwell přesně věděl, kam udeřit.

All animals are equal, but some animals are more equal than others.
-čteno v originále-

10.07.2017 3 z 5

Vůbec jsem to nechtěla číst jen jeden den, ale co už... Byly tam chvilky, kdy jsem si řekla: „Jo, tak tohle je Rowling.“ Strašně mě mrzí, že to nenapsala sama a rovnou jako prózu, protože to by bylo boží. Ten její styl se prostě pozná :3 Ale... našla jsem tam i to, co ostatní kritizují. Několikrát mi přišlo, že si autoři vzali pár fanfikcí a spojili je dohromady, protože určité páry tam by z hlavy Rowling rozhodně nevzešly (a že těch fanfikcí je fůra). Ale čte se to strašně dobře. Tak dobře, že to zhatilo můj plán si to po kouskách vychutnávat... čtyři hvězdičky jsou podle mě ideál.

27.12.2016 4 z 5