adela.hol adela.hol komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

"Estamos más guapas con la boca cerrada." - Se zavřenou pusou jsme hezčí.

Věta, která v knize padla několikrát a která vystihuje její podstatu. Ten, kdo tehdy žil a chtěl v rámci možností žít v bezpečí tak, aby se nebál o sebe nebo své blízké, musel mlčet a poslouchat.

Kniha je rozdělena na dvě části. První část se odehrává ve španělském Madridu roku 1957 za vlády generála Franca. Ačkoliv pro turisty je Španělsko lákavou slunečnou zemí, uvnitř něj se skrývá temnota. Franco byl totiž diktátor, který měl pro obyvatelstvo svá vlastní pravidla. A věci, které se tu děly, byly odhaleny až o mnoho let později.

Hlavním hrdinou příběhu je osmnáctiletý Daniel, který se do Madridu vydává spolu se svými rodiči, aby poznal zemi, kde se narodila jeho matka. Jeho otec, ropný magnát, má s Danielem ohledně budoucnosti jasné plány, ale Danielovou největší vášní je fotografování. A právě díky svým fotografiím postupně odhaluje temná tajemství Španělska.
V tom špatném se ale dá najít i něco dobrého. Něco krásného a osudového. Daniel poznává Anu. Pokojskou v hotelu, kde s rodiči žije. Jejich dva odlišné světy se postupně propojují, vzájemně se od sebe učí a nalézají různé cesty jak být spolu, i když spolu nejsou.

Kromě příběhu lásky Any a Daniela, sledujeme i příběhy Aniných sourozenců Rafy a Julie nebo sestřenice Puri. Každý z nich má v knize své důležité, zásadní místo, bez kterého by příběh nebyl kompletní.
Ve druhé části knihy je důležitá ještě postava Cristiny, u které mě nakonec mrzelo, že tam nebyla déle. Vzhledem k ději to nebylo možné, ale za její vztah k Danielovi jsem si ji oblíbila velmi rychle.

Autorka mě počtvrté čtivým způsobem seznámila s méně známou historií určité země a protla ji postavami, za které jsem dýchala a nedokázala přestat číst, dokud jsem nebyla na poslední stránce.
Mlčíčí fontány jsou tím nejlepším, co jsem od autorky doposud četla. Ana a Daniel mají navždy místo v mém srdci.

24.05.2023 5 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Hlavní hrdinka Šárka by se jednou ráda živila psaním knih. Momentálně se ale vlivem okolností vrací do svého rodného města a nastupuje na střední průmyslovou školu jako učitelka češtiny. Učitelstvím je v podstatě nepolíbená, ale to řediteli nebrání, aby ji hodil rovnou do vody. Nejen, že ji dá do kabinetu, který spíše než kabinet připomíná komnatu nejvyšší potřeby, ale jejím pánem je sarkastický, vulgární, protivný kolega Chroust. Ostatní kolegové ji také zrovna nepřivítají s otevřenou náručí a vrcholem všeho je, že musí neustále poslouchat, jak byl její předchůdce výborný učitel, kterého měli rádi jak kolegové, tak studenti.

A pak se s ním jednoho dne setká. S tím opěvovaným Ivanem, kterého všichni tak milují a obdivují. A v tu chvíli se v Šárce něco zlomí a ona se velmi rychle zamiluje. Jenže má to malý háček. Šárce není ani třicet a na Ivanovo místo nastoupila proto, že on právě odešel do důchodu. A právě tehdy začíná hra na schovávanou. Ivanovi je sice přes šedesát let, ale i v tomto věku má takové charisma, že mu Šárka neodolá. Svůj vztah tají, hlavně z Ivanova popudu, protože ten jen čeká, až to s ním Šárku přestane bavit. Stane se to? Může vztah s tak velkým věkovým rozdílem fungovat?

I když bych si nemyslela, že někdy budu fandit takovému páru, oba jsem si zamilovala prakticky okamžitě. Viděla jsem tu chemii mezi nimi a všechny postavy kolem nich jen ten skvělý příběh perfektně dotvářely.

Kromě Šárky a Ivana sledujeme příběh i jejích rodičů, kamarádek a hlavně i kolegy Chrousta, který cokoliv vypustil z pusy, to byla jedna perla za druhou. Dlouho jsem se u knihy nezasmála nahlas tak jako tady. A musím říct, že k tomu stačil i trefně pojmenovaný pedagogický sbor. Obzvlášť kolega, kterému studenti stále dopisovali do příjmení háček, se povedl.

Kniha mi neuvěřitelně sedla. Bylo to čtivé, vtipné, reálné, odpočinkové, ale zároveň s vážnými tématy. Hltala jsem každou stránku. Už teď se těším, až autorka napíše další knihu.

20.05.2023 5 z 5

Saudade Saudade Helena Žáková

Kniha je vyprávěna z pohledu čtyř postav v různých časových rovinách. Všechny postavy mají ale dvě věci společné. První z nich je Portugalsko.
Tom odjíždí do Portugalska, aby si po dokončení vysoké školy odpočinul od stresu, změnil prostředí a zamyslel se nad svou budoucností. Má se ženit, ale jeho snoubenka ani nereaguje na jeho telefonáty nebo zprávy.
Magdaléna se v Portugalsku ocitne díky středoškolskému studijnímu pobytu. Poznává tu nejen spoustu zajímavých lidí, ale i krásy a osobitost celé země.
Inés v Portugalsku žije, ale tak nějak celý život je schovaná ve stínu své nejlepší kamarádky.
Beatriz přichází do Portugalska ve chvíli, kdy souhlasila s domluveným sňatkem a se svým manželem Luísem, strážcem majáku, žije v podstatě na samotě.

Druhou věc, kterou mají všichni čtyři společnou, je mladá Portugalka Beatriz. Ano, opět Beatriz. V příběhu jsou totiž dvě. Jedna svůj příběh vypráví a prožívá na konci 40. let minulého století, zatímco druhá žije v současnosti. A tím se dostávám ke kouzlu této knihy.
Kromě toho, že na Vás při čtení z každé stránky dýchají krásy Portugalska a Vy máte pocit, že chodíte s postavami po všech těch místech, dalším kouzlem pro mě bylo osudové propojení jednotlivých postav. Při čtení příběhu jedné postavy si utvoříte nějakou domněnku, při čtení příběhu další postavy se vrátíte o několik let zpátky a zjistíte tak detail, který Vám Vaši domněnku poupraví. A takto to jde celou knihu, až na konci zjistíte, jak to všechno bylo, kdo se s kým kde setkal a jak moc všechny Beatriz ovlivnila a především oni ji. Protože nezáleží, kde žijete nebo jak dlouho tam žijete, ale vedle koho a s kým.

Tato kniha pro mě byla velmi příjemným pohlazením po duši a děkuji autorce za ten cestovatelský a čtenářský zážitek a za objevení saudade.

15.05.2023 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

(SPOILER) Na konci prvního dílu jsme opustili všechny Melzerovy děti ve chvíli, kdy si mohli vzít svou druhou polovičku. O rok později ale vypukla první světová válka, a tak Klaus, Alfons a nakonec i Paul museli narukovat. Melzerova vila a chod továrny tak zůstaly převážně v ženských rukou.

Marie se, kromě péče o svá dvojčata, věnovala i práci v továrně, z čehož Johann nebyl vždy právě nadšen. Paul by na ni mohl být ale jedině pyšný, když stále pokračovala v jeho práci.
Kitty se od prvního dílu příliš nezměnila, a i když se stala matkou, jistá dávka sobeckosti v ní zůstala. Přesto Alfonsova smrt ji velmi zasáhla a při loučení s Gerardem mi jí bylo líto.
Největším vývojem za mě prošla Elizabeth. V prvním díle jsem ji opravdu neměla ráda, ale během války ukázala svou lidskost, když se starala o raněné vojáky a také velkou empatii, když nakonec zůstala s Klausem.

Objevily se nové postavy, které věřím budou mít v dalších dílech svůj prostor, a jiné postavy definitivně odešly.
Kniha se mi oproti prvnímu dílu četla mnohem lépe, ale pořád je to kniha, na kterou si musíte vyšetřit čas. Velký formát a malé písmo četbu příliš neurychlují. Přesto tuto rodinnou ságu postupně dočtu.

15.05.2023 4 z 5

Chladný král Chladný král M. V. Jírová (p)

Na začátku knihy se seznamuje s novým světem odehrávajícím se v budoucnosti. Krutý Krenus si podmanil spoustu zemí s příslibem pomoci a ochranou před válkou, ale za cenu, že on se stane jediným králem a přetvoří si svět k obrazu svému. A tak se z budoucnosti vracíme do hluboké minulosti. Do doby, kde vládne krutost, násilí a kde Vás i jeden špatný pohled může stát život.

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá dívka Mesilie, která se těžko vyrovnává s tím, jak rychle se její život změnil a čemu všemu se musí přizpůsobit, aby na sebe neupoutala příliš pozornosti. Jenže jednoho dne zariskuje, a tím, co nesmí, na sebe upoutá pozornost samotného prince Kardese, Krenusova syna. A od té chvíle nastává temná, zvrhlá, dráždivá, žhavá, sexy fáze, kdy Kardes kousek po kousku Mesilii ukazuje, co to znamená někomu patřit.

Kniha ale není jen o bravurně napsaných erotických scénách. Kardes má totiž své nečekané, velmi temné tajemství, které jeho vztah s Mesilií hodně komplikuje. A pak je tu stále Krenus, jehož krutost nezná mezí, a i on má s Mesilií své plány.

Kdybych měla více času, knihu bych bez problému přečetla na jeden zátah. Bylo to návykové čtení a už teď bych potřebovala další díl.

06.05.2023 5 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Sarah a Adam Morganovi jsou již přes deset let manželé. Zatímco ze Sarah se stala úspěšná právnička, Adamova kariéra spisovatele spíše stagnuje. Sarah tráví většinu času v práci a Adama už nebaví její neustále rušení domluvených schůzek a omluv, že musí zůstat v práci přesčas. Což nakonec vede k tomu, že si Adam najde milenku. Scházejí se ve druhém domě, který si se Sarah pořídili, a tak se mu daří svůj poměr skrývat. Jenže jednoho dne je Kelly Summersová nalezena brutálně ubodána. Kde? Přímo v Adamově posteli.
Prvním podezřelým se tak pochopitelně stává Adam. Byl by ale natolik hloupý, že by na sebe tak snadno upoutal pozornost? Nebo právě v tom má být ta finta, aby se na něj nepřišlo? Zabil ji Adam? Anebo někdo úplně jiný?
Případu se ujímá Sarah. Dá se ale vůbec zvládnout obhajoba nevěrného manžela a zároveň si udržet profesionální tvář?

Kniha je vyprávěna z pohledu obou hlavních postav, takže můžeme sledovat jejich aktuální myšlenky. Také sledujeme další možné podezřelé z Kellyiny vraždy a rozplétáme, kdo mohl mít jaký motiv.
Zápletka knihy je rozhodně zajímavá, kniha se četla dobře, ale musím se přiznat, že jsem měla problém v podstatě se všemi postavami. Nad jejich nelogickým chováním v určitých situacích jsem jen valila oči. K tomu některé vyšetřovací postupy mi přišly úplně mimo.
Hlavní zápletku knihy jsem neodhalila, až do poslední chvíle jsem netušila, kdo Kelly zabil a proč. Díky tomu se alespoň jisté momenty v knize vysvětlily.

03.05.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Monique Grantová je novinářka, které se zatím příliš nedaří. Napsala jen jeden úspěšný článek, ale jinak jí její šéfová Frankie nedůvěřuje natolik, aby jí svěřila něco většího. Když proto Frankie zjistí, že má o rozhovor v jejich časopise zájem Evelyn Hugo, bývalá filmová ikona, chce jí pro rozhovor nabídnout své nejlepší lidi. Jenže Evelyn chce jedině Monique. Buď ona, nebo žádný rozhovor nebude. Nerozumí tomu Frankie, nerozumí tomu samotná Monique. Nikdy předtím se s Evelyn nesetkala, tak proč si vybrala právě ji?
Ačkoliv je Evelyn nyní skoro osmdesát let, i tak neztratila nic ze své noblesy a hvězdy stříbrného plátna. Její charisma jí zůstalo. Když se setká s Monique, prozradí jí, že nechce poskytnout rozhovor, ale chce, aby Monique sepsala její biografii a vydala ji až po její smrti. A v ten moment začíná Evelyn vyprávět svůj životní příběh.

O této knize bych chtěla napsat úplně všechno a zároveň nemůžu napsat vůbec nic. Ti, kteří knihu ještě nečetli, by totiž přišli o tu nevědomost, postupné odhalování toho o čem kniha vlastně je, a jak moc vás zasáhne.
Evelynin příběh vás pohltí od samotného začátku a na konci vás nechá se zlomeným srdcem, ale přesto jste šťastní, že jste ten příběh mohli s Evelyn prožít.
Během čtení totiž věříte tomu, že skutečně žila. Věříte, že natočila všechny ty filmy, které byste si teď nejradši pustili. Chápete, proč se sedmkrát vdala, protože každé její manželství mělo svůj důvod a přišlo v tu chvíli, kdy bylo potřeba. Milujete nejdůležitější lidí jejího života stejně jako ona, protože nebýt jich, neměl by její příběh takovou sílu.

Knihomolové, kteří jste ještě nečetli, déle tuto knihu neodkládejte. Ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. A vy, kteří třeba tolik nečtete, tak kdybyste si měli přečíst za život jenom jednu jedinou knihu, tak je to právě tato.

30.04.2023 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Hlavní hrdinkou nejen prvního dílu, ale celé série je Nina Guerrerová. V šestnácti letech byla unesena, mučena a znásilněna neznámým mužem. Podařilo se jí utéct a změnit si jméno. Dalších jedenáct let žila s traumatem, které částečně zvládala jen díky práci u FBI.
Jednoho dne je napadena a video o napadení se dostane do médií. A bohužel ho uvidí i muž, který jí tolik ublížil. Ten, který o ní celých jedenáct let snil a touží ji znovu dostat do svých spárů, protože s ní ještě neskončil. Podaří se mu to? A odnese to ještě někdo další, než se k ní přiblíží?

Na knize je znát, že autorka sama pracovala u FBI. Postupy vyšetřování na mě působily přirozeně. Od knihy se nedalo odtrhnout, četla se sama. Vyšetřovací tým luštil jednu vrahovu šifru za druhou a postupně otvíral jeho temnou minulost. Protože ani ta nebyla kdovíjak snadná. Všechno má své příčiny a následky. Nikdo neubližuje bezdůvodně. Nikdo se nerozhodne, že bude ubližovat, protože se mu zrovna chce. Bohužel se to většinou zrodí v tom, že i jemu samotnému bylo ubližováno.

U Niny nemůžu použít jiné slovo, než to v příběhu stále opakované, a to že byla bojovnice. Co všechno musela během vyšetřování ustát, by jen tak někdo nezvládl.
Také musím zmínit ten negativní vliv sociálních sítí, který byl v knize ukázán. Mám pocit, že přesně takto by to proběhlo. Co všechno můžete ovlivnit jedním lajkem? Nejen to dobré, ale bohužel i to špatné.

Do dalších dílů série se určitě pustím. Doporučuji fanouškům thrillerů.

26.04.2023 5 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

(SPOILER) Na knihu jsem na Instagramu narážela hodně často a většinou s pozitivními recenzemi. Kdyby mě ale neoslovila sama autorka, nejspíš bych se ke knize nedostala a to by byla škoda. Tímto děkuji @kristinawaagnerova za poskytnutí e-knihy k recenzi.
Také jsem byla zprvu upozorněna, že to není žádné lehké čtení a že v knize není romantická linka. Je pravda, že tu v knihách spíše vyhledávám, ale zde mi nechyběla. Fantasy svět, děj a postavy byly natolik propracované, že si při čtení možná ani nevšimnete, že tam něco, co běžně vyhledáváte, chybí.

V první půlce knihy se seznamujeme s úplně novým světem, ve kterém je několik ras. Jsou to například stříbrní jorrei, kteří nás provázejí větší části knihy, krvelační sarrei, divoženky, čarodějové a také grai, ke kterým patří naše hlavní hrdinka Isarell.
Tato část knihy je také hodně komplikovaná na zorientování, protože postav se objevuje hodně a do toho potřebujete vnímat, jak celý svět funguje. Tady se přidávám k názorům některých čtenářů, že by na úvod knihy byla ideální nějaká mapa nebo alespoň přehled nejdůležitějších postav a jejich schopností.
I tak ale díky autorčiným detailním popisům (které ale nijak neruší od plynulého čtení) postav nebo míst, jsem měla pocit, že se dívám na film/seriál. Dokázala mě do příběhu plně vtáhnout.

Hlavní hrdinku Isarell a jejího nevlastního bratra Bastiena, jsem si zamilovala. Oba dva si museli projít těžkými zkouškami, Daimón a Ymira jim výcvik ztěžovali, co nejvíc to šlo, aby z nich vykřesali to nejlepší.
Navíc Daimón, tím co Isarell udělal, tak jí paradoxně pomohl, aby byla ještě silnější. A vzhledem k nečekanému závěru počítám, že se jejich cesty ještě zkříží, aby oba dokončili, co začali.
Bastien byl takový ten velký ochranářský bratr, který by pro Isarell udělal cokoliv, a zároveň byl neskonale hrdý, když viděl její sílu a co všechno dokáže úplně sama. Doufám, že ve druhém díle dostane trochu více prostoru.

Líbily se mi také fantasy prvky, které si autorka vymyslela (ornamenty, získávání perel, bojový tanec, ...). Opravdu smekám klobouk za propracovanost celého příběhu a těším se na druhý díl.

23.04.2023 4 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Hlavním hrdinou knihy je Brigham Theodore, čerstvě dostudovaný právník, který po několika neúspěšných pohovorech přijme místo v trochu pochybné právnické firmě. Svůj první případ, kterým bylo "jen" překročení rychlosti, prohraje a okamžitě ztrácí potřebnou motivaci. K jeho překvapení mu ale šéf hned poté svěří mnohem složitější případ. Má obhajovat Amandu Pierceovou, která je obviněna z vraždy. Amanda za bílého dne a před několika svědky zabila muže, který znásilnil a zabil její malou dceru.
V této knize nepátráte, kdo je vrah, jak nebo proč to udělal. Víte to od začátku, ale v tomto případě jste zvědaví a čekáte, jak soud rozhodne. Bude Amanda odsouzena k trestu smrti nebo k doživotí? Nebo bude její trest mírnější vzhledem k okolnostem? Protože ruku na srdce, kolik rodičů by chtělo vzít spravedlnost do vlastních rukou? Pomstít se a ulevit si od bolesti. Jenže ... opravdu to pomůže?

Kniha se četla sama, jste schopni ji přečíst na jeden zátah, protože je to opravdu jednohubka. A v tom vidím za mě zásadní problém. Kdyby měla alespoň o 100 stránek víc, určitě bych dala vyšší hodnocení. Myslím si, že takové vážné téma by si zasloužilo podrobnější rozepsání. I z toho důvodu, aby čtenář s postavami více soucítil, oblíbil si je, nenáviděl apod. A to jsem bohužel moc neměla. Jejich pocity a myšlenky nám autor příliš neposkytl. Také za mě byly zbytečné náznaky vedlejších linek (ať už romantické s Molly nebo Tommyho minulost), jelikož pak ani nebyly dořešeny.
Každopádně závěrečné řeči obou právníků byly hodně povedené a celkově s ukončením knihy jsem spokojená.

15.04.2023 3 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

V knize se seznamujeme s třiadvacetiletou Rory Grantovou, která již několik měsíců žije jako tělo bez duše. Její snoubenec Hux byl součástí Lékařů bez hranic v Jižním Sudánu, ale naneštěstí byl zajat a Rory o něm od té doby nemá žádné zprávy. Neví, zda je ještě vůbec naživu a s každým dalším dnem ztrácí naději a zvětšuje se její žal. Jak dlouho se v takových situacích čeká? A má se čekat? Jak žít se zlomeným srdcem dál?

Jednoho dne, když se Rory vrací z dalšího neúspěšného brunche se svou matkou Camillou, se kterou nemá právě ideální vztahy, narazí na dům, který ji z nějakého důvodu přitahuje. Hlavou jí probleskne, že to by byl ideální dům k otevření její umělecké galerie. Navíc když si uvědomí, že to byl Hux, kdo ji v jejím talentu hlavně podporoval. A díky domu se setkáváme s druhou hlavní hrdinkou.

Majitelkou domu je šedesátiletá Soline Rousselová, která v domě kdysi měla vyhlášený svatební salón. Ale poté co před čtyřmi lety vyhořel a Soline skončila s popáleninami na rukou a už tak nedokázala vzít do rukou jehlu a nit, uzavřela se před světem. Po dlouhém přemlouvání jejího právníka, ale nakonec Rory dům pronajme a jakmile se s Rory setká, začne se odvíjet ta nejzajímavější část příběhu.

Obě se postupně sbližují a Soline jí vypráví příběh svého života. Vypráví jí o schopnostech žen v její rodině, kdy kouzlo všité do svatebních šatů zajišťovalo, že nevěsta prožila šťastný život, ale hlavně díky staré krabici, kterou Rory najde v domě, otvírá Soline po dlouhých čtyřiceti letech své na kousky zlomené srdce. Za druhé světové války prožila svou jedinou lásku s Ansonem, se kterým se seznámila během práce v nemocnici. Po každé další vzpomínce, ke které se Soline vrací, zjišťujeme, že její životní příběh je s příběhem Rory, až nečekaně podobný. Právě proto si tak rozumějí? Anebo je zatím ještě něco víc?

Od autorky je to má druhá přečtená kniha. Byla jsem nadšená už z té první, ale tato nasadila laťku ještě výš. Autorka píše nejen čtivě, že se nemůžete od knihy odtrhnout, ale těch důležitých myšlenek, které knihu provází, a vy s každou z nich souzníte. Do detailu propracované postavy. Máte pocit, že je znáte a chcete je obejmout, když jim je smutno, chcete se s nimi smát, když jsou šťastné. Připravte se na to, že obě knihy od autorky jsou bichle s malým nahuštěným písmem. Ale ten čtenářský zážitek vám za to stojí. A zejména u této si nezapomeňte ke čtení vzít kapesníky. Slza mi ukápla několikrát.

12.04.2023 5 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

(SPOILER) Devatenáctiletá Francesca Rossiová má život odmalička nalinkovaný. Jako dcera mafiánského bosse poslušně plní všechno, co se po ní chce. Ať už se jedná o chování ve společnosti nebo styl oblékání. Nevadí jí to, nic jiného nepoznala. Navíc jediné, po čem hlavně touží je Angelo Bandini. Její o čtyři roky starší kamarád z dětství, kterému je zaslíbena. Jenže tu osudovou noc, kdy si Francesca plánuje, že ho konečně políbí, jí polibek ukradne třicetiletý senátor Wolfe Keaton. Následuje okamžité zasnoubení a Francesca je Wolfovi v podstatě prodána jako kus nějaké věci. Miluje Angela, ale musí si vzít Wolfa. Proč? Protože Wolfe má s jejím otcem nevyřízené účty a právě Francesca je tím ideálním nástrojem pomsty.

Anotace zněla lákavě. Těšila jsem se na typickou linku hate to love, která sice byla, ale začala být zajímavá až tak od půlky knihy. V první půlce knihy jsem nějak postrádala chemii mezi hlavním párem. Vůbec jsem jim to nevěřila a hlavně tomu nepomohlo to, že Wolfe nepůsobil jako mafián, ze kterého by měl jít strach, jakmile vejde do místnosti. Až teprve v té zásadní dramatické scéně mezi nimi se ukázal jako bad boy, ale nebyla to jen jeho vina. Kdyby mu Francesca nelhala a kdyby on jí víc důvěřoval, když jednou říkala pravdu, mohlo to skončit jinak.

Zároveň se to ale po té dramatické scéně zlomilo a odsýpalo to trochu lépe. Jenže i tak tam byly za mě zbytečné, znovu se opakující, zápletky s Angelem. Navíc když s ním Francesca už neměla chemii absolutně žádnou. A vůbec mi nesedělo to, jak ji oslovoval.

Z celé knihy mě asi nejvíc dostalo odhalení totožnosti paní Sterlingové a zároveň mě mrzelo, že to nebylo dále využito. Myslím, že nějaký rozhovor mezi ní a Wolfem by se hodil. Stejně tak jsem čekala, že Wolfova pomsta vůči Arthurovi bude větší. Takto vlastně neproběhlo nic a ještě naopak před ním Wolfe udělal to, co se zapřísahal, že nikdy neudělá.

Mé první setkání s autorkou tak hodnotím jako lepší průměr. Nesmím se příště moc těšit. Každopádně kniha se určitě četla dobře a věřím, že někomu ten příběh sedl lépe, což je v pořádku.

09.04.2023 3 z 5

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Jan Jessenius byl především lékař, ale také vědec, spisovatel nebo vysokoškolský učitel. Za svůj život se snažil nejen pomáhat lidem, ale předávat jim i své znalosti a dodávat jim sílu v tom se nevzdat a bojovat až do poslední chvíle.

Kniha přibližuje jeho pracovní i soukromý život. Průběh první veřejné pitvy, kterou provedl, nevědomky předurčil jeho konec, služba u císaře Rudolfa II. zase narušila jeho vztah s manželkou Marií. Ta sice nakonec pochopila, že mu celou dobu křivdila, ale už bylo pozdě. Vyslovila ale důležitou myšlenku v tom, že někdy musí člověk dělat věci, za které se třeba v danou chvíli musí stydět, ale jinak by nedocílil toho, co je opravdu správné.

Jeho konec byl krutý a brutální, ale i v těch posledních chvílích se nevzdal a nehodlal prosit o milost. Protože to by pro něj bylo osobním selháním.

V knize se setkáváme se spoustou skutečných historických osobností a poznáváme je jinak, než na hodinách dějepisu. Myslím, že pro základní přehled, co se tehdy dělo, je kniha dostačující. Jednu hvězdu strhávám za zvláštní střídání ich a er formy, které mě při čtení občas rušilo.

08.04.2023 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Peter Vinston, stockholmský komisař oddělení vražd, si má v regionu Österlen nejen užít čas se svou dcerou Amandou, kterou nevídá příliš často, ale také má mít, kvůli svému zdravotnímu stavu, klid od práce.

Jen co se ale rozkouká, je zde spáchána vražda. Místním policejním ředitelem je požádán, aby na případu vypomáhal, což se nelíbí Tove Espingové, mladé a zatím ne příliš zkušené policistce, která se konečně domnívala, že na tomto případu všem ukáže, co v ní je.

Zabita byla Jessie Andersonová, známá realitní makléřka a televizní celebrita, která mezi místními nebyla právě oblíbená. A proto se podezřelými z její vraždy stali prakticky všichni. Kdo ji tedy nakonec zabil a jaký k tomu měl motiv?

Během čtení jsem měla na vraha několik tipů, ale trefila jsem se až těsně před jeho odhalením. Ale i tak jsem byla překvapená tím motivem, ten jsem nečekala.

V knize byla spousta detailů, na které si člověk musel dávat pozor, aby mu něco neuteklo. Byla to opravdu taková klasická detektivka, kde jednotlivými dílky postupně dáváte dohromady puzzle. Na mě tam možná bylo až moc propletených postav a jelikož knihu napsali bývalý policista spolu s komikem, čekala jsem trochu víc toho humoru. Ale i tak se určitě s chutí pustím do druhého dílu.

02.04.2023 4 z 5

Královsky v háji Královsky v háji Emma Chase

(SPOILER) Nicholas Pembrook, budoucí následník trůnu, si má na příkaz své babičky do pěti měsíců najít manželku. Jenže Nicholas není zrovna poslušný princ a poslední měsíce svobody si hodlá užít naplno.

Proto když je poslán do New Yorku, aby našel svého mladšího bratra Henryho, v první možný moment velmi neurvale a v opilosti flirtuje se servírkou, která se mu postaví do cesty. Tou servírkou je Olivia Hammondová, která vůbec neví, s kým má tu čest, a proto mu jeho chování vydatně oplatí.

Jenže samozřejmě tady nastává ten osudový moment pro ně pro oba. Může se stát zázrak a může si princ vzít obyčejnou Popelku stejně jako v pohádce?

Kniha mě neskutečně překvapila. Byla to zase jedna z oddechovek, ale tak čtivá, že jsem ji zhltla, ani jsem nemrkla. Vyprávění se střídá z pohledu obou hlavních postav, které byly za mě dobře napsané a hlavně mi sednul jejich humor. Nad jejich hláškami a myšlenkami jsem se opravdu bavila.

Ani vedlejší postavy nezůstávaly pozadu a skvěle hlavní duo doplňovaly. Ať už to byl Henry, Marty, Ellie nebo Franny se Simonem.

Co také musím ocenit na příběhu bylo to, že i když autorka použila klišoidní zápletku, tak byla hned vzápětí vyřešena. Nijak se to nevleklo, naopak to krásně odsýpalo a nešlo přestat číst.

Moje nejoblíbenější scéna je určitě tisková konference. Za ni získal Nicholas plný počet bodů a za to mrknutí do kamery i pár bonusových.

Styl autorky mi sednul, takže druhý díl, který se bude věnovat Henrymu, rozhodně plánuji.

29.03.2023 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Nečekala jsem, že tolik let od maturity mě ještě potká povinná četba. Ale mám ráda knižní výzvy, a tak jsem se dostala i k této knize.

Kniha vypráví o autorově životě od dětství až po dospělost a zaměřuje se na jeho zálibu v chytání ryb a na všechny zážitky s ní spojené. Pro stejně zapálené musí být kniha příjemným zážitkem. Já tomuto koníčku neholduji, takže to ve mně příliš nezanechalo. Ovšem dokážu pochopit, že rybáři při tomto koníčku zažívají jistý druh volnosti a svobody.

24.03.2023 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

(SPOILER) Kdybych ji četla ve svých nácti, tak bych byla z knihy určitě nadšená. Tím nechci říct, že je kniha špatná, to rozhodně ne. Četla se dobře a další díly si dám zase někdy jako oddechovku, ale protože už mám něco načteno, tak byl tento příběh prostě jen milý.

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá America, jejíž život je řízen kastovním systémem. To znamená, že je jí předurčeno kým bude nebo s kým bude podle toho, do jaké kasty se narodila. Musí proto skrývat svůj vztah s Aspenem, který je o kastu níž. Do toho ji její matka nutí, aby se zúčastnila Selekce. Selekce je řekněme reality show, do které je vybráno 35 dívek a z nich si budoucí následník trůnu má vybrat svou nevěstu. America se ničeho takového účastnit nechce, ale je asi jasné, jak to dopadne.

America nastupuje do soutěže s despektem a hlavně zlomeným srdcem, ale je to samozřejmě ona, kdo prince Maxona zaujme na první pohled. A proč? Protože je jiná, dokáže napřímo říct, co si myslí a to i jemu samotnému do očí. Postupně sledujeme jejich sbližování a zároveň pokusy ostatních soutěžících, aby ho také zaujaly. Jenže America si dokáže získat přízeň nejen prince, ale vlastně i většiny jejích konkurentek. Je to totiž taková bojovnice, která chce chránit například i své komorné, když je potřeba.

A aby toho na ni nebylo málo, v paláci se po čase objeví Aspen, který najednou lituje toho, že se jí tak snadno vzdal. America tak zjišťuje, že to pro ni není tak úplně uzavřená věc, jak si myslela. Co dál když už k Maxonovi také začala něco cítit?

Na konci tohoto dílu zůstalo v paláci posledních 6 dívek. Ve druhém díle očekávám hlavní zápletku v tom, že Maxon nezkousne až zjistí, kdo ve skutečnosti Aspen je. Tak jsem zvědavá, jak se s tím autorka popasovala.

24.03.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Určitě jste si někdy ve svém životě položili otázku "Co by ... kdyby ...?" A pak jste přemýšleli nad tím, jakým směrem mohl Váš život ubíhat, kdybyste se tehdy rozhodli jinak. Byli byste tam, kde jste teď? Měli byste kolem sebe stejné blízké, které máte teď? Byli byste šťastnější, než jste teď? Tato kniha Vám určité odpovědi může dát.

Hlavní hrdinkou příběhu je Nora, která se dostává do momentu, kdy má pocit, že je v životě ztracená. Že ji nic, co dělá, nenaplňuje a že kdyby nebyla, nikomu vlastně nebude chybět. Proto se rozhodne spáchat sebevraždu. Jenže v té chvíli se dostává do Půlnoční knihovny. Do místa, kde má díky staré známé a knihám možnost prožít své jiné životy a najít tak ten, který by pro ni mohl být ten pravý. Ale existuje takový život vůbec?

Nora prochází různými životy, ve kterých mění povolání, zažívá úspěchy i neúspěchy a postupně přichází na to, že i když se někdy rozhodla udělat něco jinak a něco/někoho tím zachránila, něco/někoho jiného tím zase ztratila. A když už se zdá, že našla ten pravý život, ve kterém by chtěla zůstat, pokládá si další otázku. Může v něm zůstat, když jí ve skutečnosti nepatří?

Námět knihy se mi už podle anotace líbil. Četlo se to dobře, hezky to plynulo, ale o závěru tak nějak nevím, co si myslet. Vlastně ani nevím, jaký přesně závěr jsem čekala, jen mi tam na konci chybělo takové to wau.

Každopádně jako knihu k zamyšlení, když někdy nevíte kudy a říkáte si, že ten Váš život mohl dopadnout jinak, kdyby ..., tak ji můžu doporučit.

17.03.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

(SPOILER) Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala a o to víc jsem byla překvapená. Rozhodně mile.

Kniha je vyprávěna z pohledů Jamieho a Victorie. Manželů, kterým se po několika neúspěšných pokusech konečně podařilo počít. Před porodem se ještě rozhodnou odjet na poslední krátkou dovolenou a skončí v jednom malém penzionu. Fiona a Barry, majitelé penzionu a další dvě důležité postavy příběhu, jsou také manželé a na první pohled by asi měli působit jako ti, kteří se snaží, aby se jejich hosté cítili jako doma. Jenže druhý den začne Victoria rodit a začnou se dít divné věci.

Kromě toho, že příběh střídavě vypráví Victoria a Jamie, tak se střídají i dvě linie. V první linii sledujeme dění v penzionu a ve druhé začínáme měsíc po porodu, kdy jsou hlavní postavy zpátky doma, ale žijí momentálně odděleně a navíc bez dítěte. Co se tedy v penzionu přesně stalo?

Kniha je čtivá a celou dobu přemýšlíte, jak to bude dál. To, že Danny bude žít, i když to tak na začátku nevypadalo, jsem tušila. Ale to všechno ostatní. Příbuzenské propojení Victorie a Fiony? A že Victoria bude chtít odčinit Harrisonovu smrt Dannym? A na konci dopisy jich obou, které mě emocionálně odrovnaly?

Za mě slušná jízda a co ještě musím poznamenat, tak to bylo Jamieho postižení. Myslím, že i tím byl charakter jeho postavy umocněn, protože to měl všechno o to těžší a určitě je správné na toto poukazovat.

12.03.2023 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

(SPOILER) Musím říct, že první půlku knihy jsem pořád přemýšlela, jestli mě to baví nebo ne. Čtivé to určitě bylo od začátku, svět má autorka vymyšlený výborně, ale nějak jsem se nemohla na ten příběh úplně napojit.

Ani nevím, kdy přesně potom nastal ten zlom, ale jak jsem se přehoupla přes polovinu, tak to šlo samo a do příběhu se plně ponořila. Celaena toho má za sebou jistě dost, ale první díl toho z její minulosti vlastně moc neukázal. V tomto díle šlo o to, aby v soubojích došla až nakonec a získala "svobodu". Finálový souboj s Cainem byl teda výživný. Musela toho zažít opravdu hodně, když vydržela tolik ran v tak nefér souboji.

Dále tu byla i naťuknuta romantická linka a dokonce milostný trojúhelník. Ovšem doteď jsem si nevybrala, jestli Dorian nebo Chaol. Nějak mi něco chybělo u nich obou. Zároveň jsem měla pocit, že je znát, že autorka tento příběh začala psát prý už v 16 letech. Chemie mezi postavami na mě úplně nepůsobila. Ale o to jsem zvědavější, jak budou vypadat další díly a jestli všechno bude gradovat. Doufám, že ano.

10.03.2023 3 z 5