adela.hol adela.hol komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Na filmech s Harrym Potterem jsem vyrůstala. Je to má srdcová záležitost. Byla jsem ve stejném věku, takže bylo snadné si hlavní trio oblíbit.

Ale až nyní, po dlouhých 21 letech od prvního dílu, jsem se konečně dostala k tomu, abych si všechny díly přečetla. Zatím mám za sebou tedy jen tento díl a začátek druhého, ale jelikož jsem tento díl přečetla za tři dny, tak mi zbytek asi nebude trvat o moc déle.

Tento komentář i všechny následující budou spíš takové srovnávací s filmy. Filmy mám nakoukané pomalu i pozpátku, takže při čtení každou scénu vidím a i přesně slyším hlasy daných postav.

Že se do filmu nemůže vejít vše, co je v knížce je jasné. Byly tady v tom díle nějaké chybějící scény nebo se něco událo trochu jinak. Ale nebylo toho příliš. Předpokládám, že v dalších dílech bude už odchylek víc. Každopádně mě hodně překvapilo, kolik prostoru měl v knížce Neville. Že byl s hlavním triem, když objevili Chloupka nebo že on byl místo Rona v Zapovězeném lese, když hledali zraněného jednorožce. A to jsem si hned říkala, jaký měli důvod to ve filmu měnit.

Jsem zvědavá na další díly, protože Neville určitě není jediná postava, která byla ve filmech upozaděna. Ten samý pocit mám už teď i z Percyho, který ve filmech prakticky nebyl. Stejně tak o tom, že má Ron bratra Billa se člověk ve filmech dozví až v tom předposledním.

17.07.2022 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

(SPOILER) Knížka je velmi čtivá a člověk by si nemyslel, že tak vážné téma jde pojmout takto humorně. Ironie a sarkasmus byly pomalu na každé stránce, což vůbec nevadilo.
Byla zde spousta věcí k zamyšlení, jak z pohledu hlavních postav, tak i jejich blízkých.

Od začátku jsem si myslela, že knížka povede k loučení s Hazel, ale že nakonec to bude Augustus, kdo zemře jako první, jsem opravdu nečekala. A že to bude ona, kdo nakonec bude utěšovat nejen své rodiče, ale i jeho. Trochu moc na jednu umírající holku. Ale závěr s dopisem byl dojemný.

17.07.2022 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V dětství mě tato knížka úplně minula. Na střední škole o ní samozřejmě zmínka byla, ale ani to mě nedonutilo si ji přečíst.

Dostala jsem se k ní až nyní a měla jsem ji přečtenou asi za hodinu, možná dvě. Tím chci říct, že se výborně čte, takže stránky ubíhaly samy.

Bylo tam pár myšlenek, které se mi líbily, ale že by mě dostaly natolik, abych si to četla opakovaně, to asi ne. Možná zase někdy po letech.

16.07.2022 4 z 5

Odpusť! Odpusť! Jakub Hlávko

(SPOILER) Kniha není úplně můj žánr, ale byla krátká, takže se to dalo zvládnout.

Děj je hodně popisný, člověk si při čtení dokáže představit opravdu pomalu každý krok.

Co pro mě občas bylo matoucí, tak to přeskakování mezi dvěma liniemi. Navíc i v každé linii se dost dějově skákalo. Někdy bylo něco naznačeno, ale v nějaké další kapitole dovysvětleno.

Asi v poslední třetině knihy jsem začala tušit, že příběh skončí smrtí. Tipovala jsem hlavního hrdinu, což se nakonec nestalo, a tak byl závěr pro mě překvapivý. Navíc nebyl úplně jasný, takže každý si ho mohl vyložit po svém.

16.07.2022 4 z 5