666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Karel IV. - Ilustrovaný život a doba Karel IV. - Ilustrovaný život a doba Renáta Fučíková

Velmi pěkně zpracovaný životopis Karla IV. - stručně a srozumitelně, s krásnými ilustracemi odpovídajícími době 14.století, může být skvělou učební pomůckou pro žáky základních škol, díky níž získají základní vědomosti o našem proslulém panovníkovi. Mám radost z takovýchto počinů, kéž by jich vznikalo více.

31.01.2024 5 z 5

Morový sloup Morový sloup Jaroslav Seifert

Jedna z nejslavnějších sbírek básní Jaroslava Seiferta, která byla pro svůj obsah ve své době u nás zakázaná, člověka pohladí po duši, ale též mu způsobí mrazení v zádech. Lyrická poezie napsaná volným veršem s notnou dávkou melancholie, smutku, rozjímání, vzpomínání na mládí a lásky, je jakýmsi rozloučením se Jaroslava Seiferta se životem a to i přesto, že žil ještě 14 let po jejím napsání.

"Poesie jde s námi od počátku.
Jako milování
Jako hlad, jako mor, jako válka
Někdy byly mé verše pošetilé
až hanba.

Ale za to se neomlouvám.
Věřím, že hledat krásná slova
je lepší
než zabíjet a vraždit."

31.01.2024 5 z 5

Kacíř a spol. Kacíř a spol. Guillaume Apollinaire

Skvěla četba, která mi svou pochmurnou rozmanitostí zpříjemnila lednové podvečery. Zajímavý soubor různorodých, často až mystických, povídek Guillauma Apollinaira byl rozhodně dobrou volbou a mým šálkem kávy. Z povídek na mě dýchala velice zvláštní a tajemná atmosféra, což je mi velmi příjemné.

Satanův deník Satanův deník Leonid Andrejev

(SPOILER) Sám vládce Temnoty, kterému už pekelné knížectví s celým svým osazenstvem lezlo krkem, se rozhodne použít tělo velmi bohatého Američana a vydat se na cestu po zemi poznávat lidi, jejich charaktery a životy jako plnohodnotný člověk. Brzy však s úžasem zjišťuje, že byl sám jako Ďábel člověkem v intrikánství, krutosti a páchání zla dávno překonán. Schopenhauerské filosofování se dílem proplétá jako had, otázky života a smrti, pesimismus, beznaděj, neodvratný konec civilizace, který si lidstvo díky svým "skvělým" vlastnostem a touze po moci nevyhnutelně přinese samo, to vše a spousta dalších témat jsou hlavní linkou tohoto předsmrtného díla Leonida Andrejeva.

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Jako bych se v čase přenesla na první stupeň základní školy - oslava 1.Máje, spartakiáda, předávání vysvědčení apod. - to vše v krojích. Já a moji spolužáci jsme ještě byli moc malí na to, abychom úplně chápali propagandu a to, jak je s námi manipulováno. Přesto jsem při poslechu této knihy měla pocit, jako bych byla přímo uprostřed dění tohoto trpkého příběhu, který velmi trefně vystihuje Československo v době normalizace.

28.01.2024 4 z 5

Další zajímavou cestu, tentokráte po Arménii a Gruzii, s Ladislavem Ziburou mám úspěšně za sebou. V mém hektickém životě mě toto čtení dokáže uvolnit, pomáhá mi aspoň na chvíli vypnout a přenese mě na vlnách lehkého humoru do dalekých a krásných krajin, kde se díky autorovi setkávám s mně neznámými kulturami, zvyky a zajímavými lidmi. Velmi mě těší také stati o historii navštívených míst, které jsou často velmi smutné, až bolí u srdce.

Svatava Svatava Jolanta Trojak

(SPOILER) Výlet do Prahy počátku 20. století, období, kdy těžce frčel spiritismus, esoterika, vědmy, kouzelníci, jogíni - doba výstřední dekadence a do ní umístěný příběh mladé dívky s paranormálními schopnostmi, která se, aniž by o to kdoví jak sama stála, stane velmi rychle hvězdou showbyznysu, a stane se figurkou v rukách ostatních, což jí nakonec donutí po boku spřízněné duše utéci z hektického světa a odevzdat se klidu a hledání sebe sama. Měla jsem možnost tuto knihu vyslechnout jako četbu na pokračování na Radiu Vltava, jinak by mě zřejmě úplně minula.

27.01.2024 3 z 5

Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Aleš Hejna

Přiznám se, že jsem milovník spíše klasických pohádek, ale chápu, že nová doba si žádá jiný přístup a změnu. Pohádky z chlupaté deky jsou toho příkladem. Vtipné, poučné, originální a někdy až strašidelné pohádkové příběhy, které dětem moderní formou odpoví na spoustu otázek určitě potěší spoustu menších dětí i jejich rodiče. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila a přečetla - teď může putovat k mým synovcům a neteřím :-)

27.01.2024 4 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Tuto velice zajímavou knihu, která se velmi empaticky zaobírá různými tématy jako je např. otroctví, rasismus, předsudky, postavení žen atd. jsem měla možnost vyslechnout jako četbu na pokračování ve skvělém přednesu Jany Strykové. Autorka velmi poutavě líčí těžký život mladé černošské ženy, který byl studnicí hořkosti a bolesti. I přes všechny hrozné věci, které Titubu na její drsné cestě životem potkaly, v sobě dokázala hlavní hrdinka najít nebývalou sílu, hrdost, naději a víru v lepší zítřky. Opravdu velice silný příběh, který by měl donutit čtenáře k zamyšlení.

27.01.2024 5 z 5

Troll Troll Matthew A. Clarke

Tak trochu jiné Zrnko temnoty, které jsem doslova sežrala na posezení s následným uspokojením jako po dobré žranici - člověku je fajn, až trochu na zvracení, ovšem v dobrém slova smyslu, protože toto byla skvělá volba !!! Bizarní příběh plný absurdit se mi moc líbil a měl koule, zároveň upozorňuje na nebezpečí, které na internetu číhá v podobě rádoby kamarádů a spřízněných duší. Za mě skvělá výstřední jednohubka.

27.01.2024 5 z 5

Konec rodu Slavníkovců Konec rodu Slavníkovců Oldřiška Ciprová

Napínavý příběh pro mládež, který čtenáře díky cestování v čase přenese do jednoho z nejtěžších údobí našich dějin a zábavnou formou mladé milovníky knih seznámí s velmi smutnými a krutými událostmi, které se na konci 10.století udály na Libici. Myslím, že si autorka dokáže napínavým dějem, který má spád a zároveň není ochuzen o vtipné momenty, udržet čtenářovu pozornost. Jen těžko bych nemohla vidět v jednom z hlavních hrdinů Sheldona Coopera ... :-)

Klášter nejsvětějšího srdce Klášter nejsvětějšího srdce Štěpánka Jislová

Velmi se mi líbila pochmurná a napjatá atmosféra obestřená tajemnem, která celým komiksem příjemně rezonovala. Námět není vůbec špatný a kam jinam umístit záhadu než do kláštera - skvělé to místo pro skrývání tajemství. Ponurou náladu příběhu podtrhuje skvělá rustikální kresba. Za mě velmi povedený počin.

27.01.2024 4 z 5

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Karin Novotná

Další strašidelný příběh z mé oblíbené edice Zrnka temnoty nezklamal. Asi se budu opakovat, ale jsem moc ráda za ten nápad tyto jednohubky v tomto provedení vydávat. Příběh o mladé sympatické "outsiderce" Rebece se rychle rozjíždí. Temnota a z ní přicházející bytosti se postupně do příběhu vkrádají spolu s plíživým strachem. Děj nabírá na obrátkách a končí ne úplně dobře a dost překvapivě, což je velké pozitivum.

26.01.2024 5 z 5

Vyvolení stát se popelem Vyvolení stát se popelem Pavel Hewlit

Zajímavý nápad popisovat úděsnosti holocaustu z perspektivy autistického chlapce - člověku je při četbě takových knih vždy strašně, ale tato jako by ty hrůzy místy ještě umocňovala, pokud to tak vůbec lze napsat. Také se přikláním k názoru, že je velmi nepravděpodobné, že by autistický chlapec vůbec mohl toto běsnění přežít, ale beru autorovu myšlenku psát z tohoto pohledu jako umělecký způsob, kterým tolikrát popsaná zvěrstva čtenáři přednese neotřelou mrazivou formou.

26.01.2024 5 z 5

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Doktor Jesenius, osvícenec, průkopník anatomie, bojovník za svobodu vyznání - výjimečný člověk, který si zaslouží všeobecnou úctu. Knihu jsem si velmi ráda přečetla a kromě přiblížení života tohoto velikána nejenom naší historie, jsem měla možnost zatoulat se minulostí do doby vlády Rudolfa II., ale bohužel také do okamžiků stavovského povstání, které vyvrcholilo roku 1620 bitvou na Bílé hoře s následnou popravou 27 českých pánů, čímž se odstartovala pro náš národ strašná doba Temna. Zvláště na konci knihy mi bylo při čtení úzko a ukápla mi nejedna slza. Čest památce všech popravených !!!

26.01.2024 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Kniha Dalajlamova kočka je dobrým způsobem, jak člověka, který nemá žádné ponětí o základech budhismu, v odlehčené formě seznámit se základními principy a přesvědčením tohoto filozofického směru, chcete-li náboženství. Kniha se velice dobře čte a zařadila bych jí jako odpočinkovou literaturu. Sáhla jsem po ní díky recenzím zde na DK - byla jsem zvědavá. Kniha by v člověku měla zanechat vesměs pozitivní dojmy a připomenout mu důležité mírumilovné postoje tohoto učení, co mi však dost vadilo, je, že se tam pořád pojídá maso a to ve velkém, dokonce i v rezidenci samotného Dalajlamy - to mi přijde nepravděpodobné vzhledem k tomu, v co budhisté věří - nebo že by i tento směr zasáhla vlna pokrytectví ?

26.01.2024 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Stereotyp - noční můra téměř všech párů, které jsou spolu delší dobu. Člověk se do něj propadá jako do tekutého písku a často ani neví, kdy se do něj začal vztah nořit, a už vůbec nezná odpověď na otázku, jak z toho deprimujícího stavu ven. Přichází nelehké dilema, co s životem dál, jsou přednější mé pocity anebo rodina, co bude nejlepší pro všechny apod. Autorka velmi empaticky, s jistou dávkou hořkosti všední reality vykresluje běžný život snad každého z nás. Perspektiva čtyř pohledů, a sice obou manželů a jejich dětí, posouvá knihu o level výše a dodává příběhu na autentičnosti. Poslouchala jsem ve skvělém zpracování na Dvojce jako četbu na pokračování.

26.01.2024 4 z 5

Příběhy Artura Gordona Pyma Příběhy Artura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

Knihu jsem si nyní naservírovala jako četbu na pokračování v podání Lukáše Hlavici a musím přehodnotit svůj původní komentář. Jediný román E.A.Poea je, oproti jeho strašidelné a tajemné tvorbě, dílo spíše dobrodružné, avšak napínavé a plné dopodrobna vylíčených situací a pocitů, a to takovým způsobem, že má čtenář dojem jako by na té výpravě také byl. Právě toto důkladné líčení událostí a rozpitvaný popis vnitřního rozpoložení postav jsou pro autora vlastní. Otevřený tajemný konec dodává příběhu nádech mysticizmu.

10.01.2024

Mladší sestra II Mladší sestra II Jane Austen

Druhý díl série Mladší sestra, která je typickým dílem Jane Austen, v jejíchž stopách jde velmi zdařile její neteř Catherine Austen Hubback, je pokračováním příběhu se sociální tématikou, který je přiléhavou kritikou pokrytecké a povrchní společnosti nižší venkovské šlechty. Opět jsou velmi výstižně vykresleny charaktery jednotlivých postav a bravurně propracované rozhovory. Osudy Emy, jejích sester a dalších postav románu jsou barvitě vylíčeny a jsem zvědavá, jak celá série skončí. Zase však velmi pokulhává korekce - nejenom, že je zde spousta pravopisných chyb, špatné skloňování a občas vypadne i celé slovo, ale někdy jsou dokonce zaměněna i jména postav !!!

10.01.2024 4 z 5

Zpráva o nemocech mocných Zpráva o nemocech mocných Ivan Lesný

Velmi zajímavé rozbory zdravotního stavu, fobií, šílenství, výstředností a dalších neduhů významných osobností evropských dějin, jsou pozoruhodnou sondou do minulosti očima neurologa MUDr.Ivana Lesného. Autor o každém jednotlivci shrnuje nejzásadnější momenty jeho života a jeho významné činy v kontextu s historií. Kniha je velice poučná, čtivá a nabízí nám přijatelné závěry ohledně chorob sužujících tyto velikány.

10.01.2024 5 z 5