666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Les Les Jan Hlubek

Povedená obálka dýchá tajemnem a láká k přečtení strašidelného příběhu, který možná není nic nového, co se týče obsahu a rozuzlení, avšak velmi dobře se čte, dějová linka odsýpá, a i když je sem tam předvídatelná, tak mi místy naskakovala husina a chvílemi jsem se docela bála. Až zase pojedu na Šumavu na výlet, určitě si budu hlídat záda.

Maryla Maryla Alois Jirásek

Příběh o zakázané lásce, sporech nižší šlechty o majetek a o životě na zemanských dvorcích v době vlády Jiřího z Poděbrad nám Jirásek podává lehkou formou, která není nic náročného na čtení. Děj je vcelku předvídatelný a vzhledem k tomu, jak všechno dobře dopadne ku spokojenosti všech, působí vyprávění spíše jako pohádka s historickými reáliemi.

26.03.2024 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Na několika desítkách stránek pomalu vzkvétá mladá láska, která má rozbujet v Paříži během první světové války. Nesmyslnost a krutost války je neměnná, avšak nadutí mocipáni vždy najdou důvod, proč další absurdní válku vyvolat. Kniha je protknutá spoustou myšlenek a zřejmých autorových postojů a názorů, co se války a jejích následků týče.

Milujte královnu Milujte královnu Anton Hykisch

Historický román o životě nejenom Marie Terezie je čtivě napsán, provede nás jejím složitým a náročným životem plným nelehkých rozhodnutí, ztrát, ale také okamžiků štěstí. Tato osvícenská panovnice sice nikdy nebyla v Čechách oblíbená, ale rozhodně se jí nedá upřít odhodlání, statečnost, prozíravost a smysl pro pokrok. Některé její reformy jsou platné do dnešní doby. Kniha mapuje období vlády jediné královny na českém trůnu srozumitelně a dost stručně, avšak pokud se někdo chce seznámit s tou osobností a její dobou v základních rysech, tak je tento počin to pravé.

26.03.2024 4 z 5

Mistr a Markétka: grafický román Mistr a Markétka: grafický román Andrzej Klimowski

Tento počin by se měl prodávat jako příloha ke knize, protože podle mého názoru se v komiksu nelze zorientovat, pokud člověk nečetl tento skvostný Bulgakův román. Čtenář, který tuto originální předlohu nečetl, se lehce ztratí a příběh o dvou časových rovinách mu asi ani nedává smysl. Mistr a Markétka patří k mým nejoblíbenějším knihám a četla jsem jí několikrát, dokonce i sbírám různá vydání tohoto díla, a proto jsem ráda, že je má knihovna bohatší o toto grafické zpracování, které mi nepřijde tak špatné, jak jej zde dost lidí hodnotí - jak jsem však řekla, byl by to pěkný bonus ke knize jako takové.

Žena 50+ Co už nemusí řešit Žena 50+ Co už nemusí řešit Michael Kernbach

Takový mini dárek k narozeninám, ve kterém dává autor ženám 50+ vtipné, někdy však jen rádoby vtipné rady, jak se vypořádat s tímto životním milníkem. Docela úsměvná brožura, která snad nikoho neurazí, i když nejsme všichni ze stejného těsta...

15.03.2024 2 z 5

Jak být chudým Jak být chudým George Mikes

Zajímavý pohled na chudobu a bohatství s mírným filozofickým přesahem mě velice zaujal a musím zkonstatovat, že s většinou autorových názorů, byť se mohou zdát leckomu přitažené za vlasy, souhlasím. I když je kniha napsaná se zřejmou dávkou nadsázky a ironie, obsahuje spoustu pozoruhodných myšlenek hodných hlubšího zamyšlení.

Ida Ida Helena Černohorská

Další pochmurný příběh ze Sudet z období poválečného Československa a 50.let - jako by snad z té těžké doby tady u nás mohly být příběhy veselé :-( Novela Ida na méně než sto stránkách věrně vystihuje poměry na české vesnici v období kolektivizace. Hroutící se mezilidské vztahy, generačně odlišné názory, neskutečná každodenní lopota, jakou si dnešní člověk ani neumí představit, předsudky, křivdy a bezpráví páchané nedostudovanými poskoky režimu, kteří si vychutnávají moc, kterou jim za jejich oddanost do rukou vložila strana - to vše a další témata jsou obsahem této smutné prózy, při jejímž poslechu mi bylo opravdu úzko u srdce.

Vymazlené vraždy 3 Vymazlené vraždy 3 Milan Skála

Další tři vymazlené Skálovky se mi rozhodně skvěle četly a příjemně vyplnily chvíle volna. Vražedné povídky donutily mé šedé buňky zapnout motory a zamyslet se při typování vraha a hádání pohnutek ke spáchání činu. Nemůžu si pomoci, ale zase mi ( hlavně první příběh ) připomněl případ poručíka Columba. Každopádně jednotlivým detektivkám nechybí nápaditost a napětí, které udrží čtenářovu pozornost a knihu slupne jako malinu.

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Zamotaná pohádková divadelní hra o lásce, poslušnosti a o tom, jak jeden malý rozverný rarášek dovede zašmodrchat životy a city lidí tak, že už se v tom dá pramálo vyznat. Nakonec vše samozřejmě dobře dopadne a všichni jsou šťastní. Více než chaotický a bláznivý děj mě zaujaly nádherné košaté verše, bez nichž by zbyla jen průměrná potřeštěná motanice.

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Martinková

Kniha převážně z poválečného období a 50.let vykreslující nelehký úděl a tvrdý život jedné velice pracovité, statečné a silné ženy, která se se svým těžkým osudem postupně vypořádává po svém, aniž by po všem, co jí život přichystal, žehrala na své trápení a zanevřela na lidi. Na pozadí vyprávění o Anně, malé a drobné ženě s obrovským odhodláním čelit všem výzvám života, ať už jsou jakékoliv, jsou velmi pěkně vylíčeny politováníhodné poměry v tehdejším Československu.

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Moje první detektivka od Dominika Dána, kterou jsem si měla možnost poslechnout na Můj Rozhlas. Děj je napínavý, o překvapení rozhodně není nouze a nenudila jsem se, akorát mi to celé přišlo nějak moc překombinované. Souhlasím s Kolbym, že méně je někdy více a se Zuzzkou, že okolnosti případu byly poněkud přitažené za vlasy. Příležitostně si možná další knihu přečtu nebo poslechnu.

14.03.2024 3 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Sáhla jsem po knize, kterou už mám delší dobu doma, ale zatím jsem jí nečetla - a ejhle, jako bych četla příběh vlastního dětství !!! Tolik podobných nebo leckdy stejných zážitků, až mě u čtení mrazilo. Přenesla jsem se v čase, slyšela hlasy babičky a dědy, u kterých jsem trávila hodně času, cítila vůně jara, sušeného sena, vánočního cukroví a také pach mokrých psů, kteří byli mými největšími kamarády v mém tak trochu osamělém světě. Radůza vypráví svůj příběh ústy svého dětského já, což byla skvělá volba. Kniha je velice mile a vtipně napsaná, a díky věcnému dětskému vyprávění jsou i smutné zážitky odlehčené. Zkrátka moc pěkné čtení.

Grimmové Grimmové Kenneth Bøgh Andersen

Velmi pěkné vydání ještě strašidelnějších verzí pohádek bratří Grimmů obohacené o krásné ilustrace mě velmi potěšilo. Vyprávění se často nepáře se syrovostí a nelítostí obsahu - neváhá nám naservírovat speciální guláš, krutost rodičů nebo sourozenců, sadismus, zradu, vraždy, mamon, ale také notnou dávku odvahy, odhodlání, soudržnosti, věrnosti a lásky. Oceňuji také poznámky autorů k jednotlivým temným pohádkovým příběhům, ve kterých se dočteme něco o jejich historii a vývoji. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila a obohatila tak svou knihovnu. Pozor - čtení pro malé děti to rozhodně není !!!

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Velmi naturalisticky a syrově napsaná kniha o životech lidí, kteří žijí své životy v heroinovém opojení, leckoho úplně odvaří, protože toto je velmi silné kafe a pro spoustu lidí absolutně nestravitelné čtení. Ale právě způsob, jak je kniha napsaná, kdy si autor vůbec nebere servítky a bez skrupulí čtenáři naservíruje životy lidí na pokraji společnosti, dělá z tohoto počinu vynikající a pravdivou záležitost, při jejímž čtení "normální" člověk ani nemůže věřit tomu, co čte, pokud u knihy vůbec vydrží. Tato kniha je neskutečná jízda a výborná sonda do života feťáků a alkoholiků, z jejichž způsobu života až mrazí. Nikdy nezapomenu, jak mě sestřelil stejnojmenný film natočený na motivy této knihy v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Tentokrát jsem poslouchala jsem ve vynikajícím přednesu na Radiu Vltava.

V zimě se u nás netopýr V zimě se u nás netopýr Eva Turnová

Jako velký fanoušek E.T. jsem si knihu samozřejmě pořídila. K jejímu přečtení, které jsem z různých důvodů odkládala, mě nakopla návštěva Husovky v Karlových Varech, kde měla Eva T. autorské čtení. Po přečtení pár kousků nejenom z této knihy, kdy jsem se upřímně bavila a zasmála, jsem hned druhý den knihu otevřela a ponořila se do skvěle napsaných příběhů ze života, které jsou ještě více osobnější než ty v Turnových hájích. Autorka pod rouškou ironie a sebeironie odhaluje mimo jiné i zážitky z dětství, které jí poznamenaly na celý život. Několikrát mě úplně zamrazilo, protože jsem měla pocit, jako by psala o mém životě. Ale přesně jak napsala "deefha" - pouze a jenom Eva ví (možná ještě Vráťa B.), do jaké míry se jedná o autobiografii. Každopádně to pro mě byl skvělý čtenářský zážitek.

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Úžasný strašidelný příběh staré školy z pera úžasného Algernona Blackwooda jsem četla od začátku do konce se zatajeným dechem. Skvěle vykreslená temná atmosféra, měnící se nálada a napětí hlavních postav, všudypřítomný plíživý děs a strach z neznámého - jako bych tam byla chvílemi s nimi. Vůbec se nedivím, že H.P.Lovecraft tohoto vynikajícího autora nepokrytě obdivoval a myslím, že otisk jeho způsobu psaní lze přečíst i v jeho vlastních tajemných příbězích. Vynikající !!!

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Vcelku napínavý příběh, který nás přivádí na Příbramsko, má nádech tajemna a velmi rychle čtenáře strhne do děje. Během pátrání vychází postupně najevo dávné zločiny a různé jiné okolnosti, které nemají s hlavní linkou příběhu vůbec nic společného. Některé věci v knize postrádají logiku a spojení s Klekánicí jsem asi nepochopila - tedy obálka je velmi povedená a odpovídá Kytici K.J.Erbena, kterou si autorka vybrala jako kmotru pro názvy svých knih. Připojuji se k názoru, že rozuzlení je opravdu nečekané a jenom doufám, že takové praktiky známé spíše z Černé sanitky, jsou z větší části spíše autorčinou fantazií, čímž netvrdím, že se taková svinstva ve světě nedějí. Nicméně na mě příběh působí prvoplánově s tím, že chce čtenáře zřejmě šokovat a vyděsit hlavně rodiče malých dětí.

06.03.2024 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

(SPOILER) První dystopický román z roku 1920 musel být opravdu ojedinělou novinkou na trhu knih a musel leckomu svými myšlenkami zamotat hlavu. Není divu, že tato kniha nebyla pochuti totalitním režimům, jejichž myšlenky a pravidla se v knize dají krásně rozpoznat. Všeobecně přijímané DOBRO Jednotného státu zbavené emocí, fantazie a vášně, které, jakmile vybočujete a onemocníte "duší", vás nekompromisně, avšak za souhlasu všech správných členů společnosti, vymaže ze světa - to by tak scházelo, aby někdo měl jiné názory a postoje, než ty uzákoněné a nejlepší pro všechny. Proto bude lepší, když všichni podstoupí Velkou Operaci pro své dobro, aby už byli všichni jenom spokojení a v soukolí státu šlapali jako hodinky. Pro mě byla kniha jako prvotina dystopie povinnost. Místy je vyprávění napsané trochu zmatečně a nepřehledně, člověk se tak trochu ztrácí, nicméně poselství knihy je zřejmé a nedivím se, že příběh ovlivnil i další dystopické průkopníky.

06.03.2024 4 z 5

Nabíledni prázdno Nabíledni prázdno Vladimíra Čerepková

Kniha básní z pozůstalosti Vladimíry Čerepkové má, řekla bych, velice trefný název. Poezie této básnířky, která zamlada, když začínala psát, ani netušila, že to, co píše, je poezie, vyvěrá přímo z nitra její duše poznamenané nelehkým životem, z hlubin jejího srdce a mysli. Osobitě však vykresluje také věci zdánlivě všední. Knihu doplňují fotografie a rozhovory s touto básnířkou, ze kterých si může člověk udělat obrázek o její povaze, rozpoložení a názorech na život.

"Jak je to lehké
přidělat si stín