1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Jak malý capart fascinovaný pravekom a Z. Burianom pre mňa bola táto kniha, jak šlabikár. Prečítané asi 4X, z ilustrácií poznám každý ťah. Pre mňa teraz nostalgia, v detstve historický román nomero uno.

19.07.2013 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Trochu brnká na sterilnu notu, klasickému Drakulovi. Najlepšie sú samozrejme detičky - upírčatá. Proste slabší (King) z klasického hororového obdobia. No kto má rád upírov, vrelo odporúčam.

19.07.2013 4 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Klasická krimi strihnutá psycho-terro-hororom. Taky poctivý King , na nič sa nehrá, vie o čom píše (šak o spisovateľovi). Pekná fabulacia na vlastnú tému pseudonymu (Bachman), ktorú krásne Kingovsky rozvíja. Tie vrabce nemali chybu.

19.07.2013 5 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Jedno z prvých stretnutí s ozajstným (literárnym) hororom u nás a práve s touto klasikou. ...sa vie, že som sa bál, a ako rád. Aj keď dosť staromódne opisy udalostí, ale atmosféru to malo mrazivú a ... no proste na tú dobu SUPER. Taký mám pocit sa sa tu dosť čerpalo pre scifi film VEC. Len jedna výtka, ale to sa týka vlastne všetkých jeho diel. Dunwich a Dagon aj Barva s kozmu - trošku šablónovitý a prvú polovicu predpovedateľný dej

19.07.2013 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Podobné ako iná Bechmanovka Running man. Krátke, ponuré, explicitne brutálne. King, ktorý nie je zlý, no nie pre mňa.

18.07.2013 3 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Opät jedna z mojích naj, proste mi sedí: dieťa v ohrození (i keď s veľkou mocou), bezradní rodičia, prostredie a fašizujúca spoločnosť kvázi posthipisáckovietnamskej éry USA, ako z B scifi filmov 50tych rokov. Len to malo len 410 strán.

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

No jasne, že som to čítal. Len som očakával viac memoáre ako "O psaní". Ale ono to na počudovanie je veľmi čtivé. Vyskakujú na Vás kingoviny, o ktorých nás oboznamuje sám pan kráľ s paralelami k vlastným prózam a je to zábavné.

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Neviem, ale u Kinga je to asi jediná rozprávka, a ešte rozprávka rozprávkovitá, ako od Nemcovej. 100 percentné morálne hodnoty, škaredé zlo a vysoké múry hradu. Pozor nie je to fantasy, ale kryštalická badtimestory. Vynikajúca a o pár rokov si ju ešte určite vychutnám.

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Nech si kto chce čo chce u mňa ma táto kingovka plných 5. Bolo to goticko-strašidelné, romanticko-perverzné, porno-brutálne, lesoprostredio-nadherné a normálne logicky ukončené smutno - Kingovsky. No preto to čítam ...nie? A žiadne magnetky a sovy mi tam neprekážali - bodka

18.07.2013 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Nic moc, no najprv som videl ten film a hľadal paralely aspoň v zábavnosti, ale je to príliš vážne a temné, taká sockritika spolocnosti, ktorou sa pomaly stávame.

18.07.2013 3 z 5

Jedna z mojích naj kníh vôbec. Nehoror - len strach, les mierného pásma, malé dievčatko (tiež mám 6 a 10 ročné), tak som sa vedel pekne vcítiť a precítiť. Zase kráľ dokázal z minima vydolovať maximum bez toho aby tlačil na pílu.

Carrie Carrie Stephen King

Po prdeli zpracovaná prvotina - novela, od ktorej sa nedokážete odtrhnuť.

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Moja asi druhá Kingovka, presne s tým obalom. Sú tam dva príbehy: Nadaný žák a Telo. Oba také civilne, nefantastické mrazivo reálne. Proste taký minimalistický King, takéto veci mám rád, len to bolo krátke.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Práve dočítané - ešte si to stále skladám, ten koniec a taáák. Zakončil to tak (samozrejme originálne a nečakane), chýbalo mi to tam ešte tak 100 stran na vysvetlenie - epilóg, alebo satisfakciu - intervenciu. Take vyšumenie doslova do prázdna. A tých postáv ... ajajaj, hlavne tých vedľajších to som fakt nevedel who is who. A nenadarmo dal do knihy mena a funkcie a dobre urobil - moja načítanejšia stránka.
Ináč King is king, klobuk dolu, co dobre rozprávanie dokáže vydolovať z tak triviálneho motívu izolácie mestečka a la Simpsons Movie.

Osvícení Osvícení Stephen King

No... najprv som videl film, tak som už akési predstavy, aspoň vizuálne, ale oproti filmu je to videné očami malého chlapca (jasne že sa o neho viac bojíte) a vo vašej predstavivosti môže byť aj lepší herec než Jack Nicholson. A vyhovovalo mi málo postav a jeden baračisko, v ktorom som sa pekne zorientoval - dezorientoval.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Asi moja najKingovka. Mam to najstarsie vydanie z Laseru s tym malovanym prebalom - dosť gyčovitým. Ale kniha je fakt mraziva (aj s tym primrazenym kocúrom) ... a riadne som sa bal. Famózne rozpísané z reálne prežitého Kingovho prostredia učiteľa v škole - ktorým King naozaj bol.

Misery Misery Stephen King

Moja prvá Kingovka. Také podkožulezenie som dovtedy nezažil, uvedomil som si ze prikyvujem hlavou pri jednaní (už neviemakych) postav priamo pri čitani. Dostal som svojho autora, a on dostal mňa - forever.

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

X files a la Brown, všetko ako má byť, číta sa to samo, trošku viac scifistické ako ostatné jeho knihy, reznute Crichtonom - ale dobre.

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Čítal som ju hneď ako vyšla (prečítané jedným dychom) a riadne ma potrápila. V jednej ruke Dejiny od Pijuana, v druhej biblia, medzi tým Brown. Neskôr už každy machroval, že je to fabulácia - ale nech. Hlavne že je to dobré čtivo.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Slušné čítanie, zvlášť keď mesiac pred tým som navštívil Rím a Vatikán, Takže slušné živé predstavy o pobehovaní po pamiatkách. Ach a ten akčny koniec mi tam nesedel, jak z filmu 80tych rokov.