Volání netvora

Volání netvora https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/bmid_volani-netvora-t3s-127534.gif 5 1316 360

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

A Monster Calls , 2011

Bája89
18.05.2020 3 z 5

Volání netvora, který vlastně není netvor. Velmi smutný a upřímný příběh chlapce, který ztrácí matku. První věc, která se mi od Patrika Nesse dostala do rukou. Nejsem si jistá, jestli jsem už z takového příběhu nevyrostla, protože jsem skutečně čekala něco víc. Volání netvora mělo vyvolat u čtenáře (v mém případě posluchače) jisté emoce a ono nic. Teda krom nelibosti nad otcem, který si přiletí z Ameriky a je tak domestikovaný až zapomene mluvit jako slušný Angličan a v nejhorší chvíli kluka opustí s tím, že zase přijede. A že on může na oplátku přijet na návštěvu za vlastním otcem a macechou. Jo, tak to mi zvedlo mandle. Ale jinak jsem byla dost apatická a nezúčastněná. Což mě mrzí, protože postava Netvora se mi vážně zamlouvala a jeho tři příběhy byly skvostné. Přesto mi to k naprosté spokojenosti nestačilo.

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

V 0:07 k chlapci přichází obrovský mluvící strom. Netvor. Chce, aby při jejich setkáních zazněly čtyři příběhy. On bude vyprávět první tři a čtvrtý příběh bude na oplátku vyprávět sám Conor. A Netvor od něho chce slyšet jediné - pravdu. Pravdu o jeho nočních můrách.
Příběh je bohatý na upřímné postavy. Co chci vyzdvihnout především je skutečnost, že Patrick Ness dokázal na tak málo stránkách vytvořit příběh, s tak velkým přesahem, který se vám zaryje hluboko do srdce. Pocítíte, že Patrick nechtěl pouze vyprávět Conorův příběh, který by čtenáře rozplakal (což se mu samozřejmě povedlo). Chtěl předat poselství a poukázat na to, jak těžké může být podívat se pravdě do očí, přiznat si vlastní strach a jak osvobozující pro člověka je, říct pravdu. A říct ji nahlas.

Karolína2425
05.05.2020 5 z 5

Volání netvora je krásný, smutný příběh s mnoha úžasnými citáty. Jestli se o Greeovi říká, že píše skvostné citáty, které by se měly nechat zarámovat, tak to ještě nečetli Nesse. Knihu Volání netvora bych si díky citátům zarámovala celou. Je to skvělý, dojemný příběh, který vás jistě dožene na konci k slzám. Nevím, co bych si z knihy vzala jako malá, ale přirovnala bych ji k Malému princi. Ten se čte dětem a děti s ním rostou. Přečtou si ho několikrát a až pak ho pochopí. Ale mohu knihu jen doporučit, dětem i dospělým.

Lvíček835
01.05.2020 5 z 5

Krásná kniha,upřímná plná lásky a i smutná.
Za mě bych dala i více hvězd

Tuti
08.04.2020 5 z 5

Já nemůžu, než říct, že je to naprosto úžasná knížka!
Jen nevím, nakolik je určená dětem a mládeži...

prazskanaplava
04.04.2020 5 z 5

9/10 Jedna hvězda náleží atmosférickým, v dětské literatuře netypickým ilustracím Jima Kaye (doporučuju vydání, která je obsahují). Citlivě zpracované téma, se kterým se horko těžko vyrovnávají i dospělí. Oceňuju fantasy pohádkové prvky odlehčující ústřední lince, která drtí jak neúprosný dopad kovadliny v animáku. (Walker Books, 2012)

Pablo7
28.03.2020 5 z 5

Nevím, nakolik je to pro děti a mládež. Nedokáži posoudit, jak to pochopí, protože to není tak jednoduchý příběh, jak to vypadá na první pohled. Já už dávno nejsem cílovka, přesto mě příběh nesmírně dojal a neubránil jsem se slzám. Velmi citlivé a poetické vyprávění o 13 letém chlapci, jehož matka má rakovinu. Fantazijní pasáže se střídají s tvrdou realitou.

peterkovasona
26.03.2020 5 z 5

Krásná, upřímná, rozumná a přesto kniha plná lásky, porozumění a smutku. Dojala mě.

Janadvorackova
04.03.2020 5 z 5

Bylo to fakt dobré. Jsem ráda, jak často v poslední době narážím na knihy pro mládež, které vyprávějí srozumitelný příběh k zamyšlení. Ze života.
S radostí doporučuji. I když hlavní hrdina moc důvodů k radosti nemá.

LunaL.
23.02.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která vás dostane. Už jen svými ilustracemi, natož dějem! Čteno jedním dechem, vůbec jsem ji nedokázala odložit. Příběh, který se člověka dotkne a zanechá v něm stopu..

Dominika13
19.02.2020 5 z 5

Jak velkou tíhu bolesti jsou dospělí schopni unést? Jak velké úsilí k překonání překážek jsou schopni vyvinout? A co teprve děti.. Fascinující příběh o poutu mezi rodičem a dítětem, které stále drží, i když životní události krutě pokouší jeho pevnost. Je neuvěřitelné, jak děti dokáží být statečné. Bohužel se negativní dopad těchto zkušeností ve velké míře častokrát někde projeví. A strach z konce je zhmotněn ve srozumitelnější formu pro dítě - Netvora. Kniha mě rozbrečela. Někdy jediná zkušenost popsaná prostými slovy v sobě nese obrovskou sílu.

Hesonit
17.02.2020 5 z 5

Marná touha po nalezení léku pro matku, dětská touha zachránit ji. Hluboký žal a niterné tušení, že boj je prohraný. Hledání cesty jak přijmout skutečnost skrze ne-tvora. Rozervanost z pocitu hrůzné ztráty a zároveň touha, ať to strašné čekání už skončí. Mě tenhle příběh rozsekal, a kdo špatně snáší téma smrti matky nebo dítěte, ať to nečte. Ostatním lze jen doporučit.

JIVaJaH
11.02.2020 5 z 5

Dojemný, silný příběh. V knize je mnoho moudra, skrytých i vyřčených pravd. Je to jedna z těch knih, která nějakým způsobem v člověku zůstane.

misa5176
11.02.2020

Kniha byla dle mého názoru dost povedená. Přirovnala bych ji k takové ,,pohádce pro dospělé''. Byla ale plná emocí a nutila člověka aspoň trochu se zamyslet nad opravdovostí a smysluplností příběhů, které se v ní odehrávaly. Možná mi i tak trochu ukázala, že je lepší se na věci dívat z více stránek, než jen z jedné.

Sidonka3
19.01.2020 5 z 5

Kniha je špičková. Filmové zpracování se mi už tolik nelíbilo.
Napsal P.Ness na námět umírající autorky S.Dowdové. Síla osobního prožitku je tam znát a přenáší se na čtenáře. Je to sice přednostně hororová fantasy pro -náctileté, může ovšem oslovit i dospělé. Klade mnoho otázek, až filozofických, které jsou úměrné věku cílových čtenářů a oslovují i některé dospělé, kteří se musí vyrovnat se ztrátou někoho či něčeho.
Je to příběh o třináctiletém chlapci a o jeho těžce nemocné matce. Příběh o nespravedlnosti, sobectví, milosrdných lžích, o potřebě přiznat si nepohodlnou pravdu, nepřipouštění si nepohodlných skutečností, o vyrovnávání se s nejtěžšími situacemi, aniž by přitom čtenáře zdeptal a nedal mu žádné východisko. Čtenář naopak dostane povzbuzení: "Snažte se snášet zkoušky, jak nejlíp dovedete. Tento příběh nekončí, neste jeho štafetu dál."

AgatkaXoXo
14.01.2020 4 z 5

Moc dojemný příběh ;) Jen škoda že se mi zdá, že je cílený na až moc mladé čtenáře... Trochu "dospělosti" by nevyčíslitelně přidalo na mém celkovém dojmu.

kercah
14.01.2020 5 z 5

Knihu jsem již kdysi četla a úplně mě dojala. Následně jsem knihu pujcila a už si ke mě cestu zpět nenašla. Zůstala po ni ale stopa v mé mysli a já si ji znovu koupila. Je to kniha, která rozhodně má své místo v mé knihovně.

chaera
31.12.2019 4 z 5

Od knihy jsem moc nečekala, tudíž jsem po přečtení byla velmi příjemně překvapena. Byla neskutečně čtivá (přečteno za jedno dopoledne), nabitá emocemi a nádhernými ilustracemi. Určitě příběh, který stojí za pozornost, ale bohužel to na mě bylo celé až příliš depresivní - mladším čtenářům bych to asi nedoporučila. Během čtení jsem občas cítila takovou beznaděj, že mi z toho až vhrkly slzy do očí. Ráda se ke knize někdy znovu vrátím. 4/5

ThrisaManx
18.10.2019 4 z 5

Na knihu Volání netvora jsem se chystala hodně dlouho a vzhledem k rozporuplným recenzím jsem neměla žádná očekávání. A i když se u mě nekonalo žádné extrémní nadšení, líbilo se mi to hodně. Příběh je i přes svou vážnost opravdu krásný. Smutný, ale na zamyšlení. Možná poučný, nabízí nám na svět kolem trochu jiný pohled. Přečtené to máte za chvíli, takže doporučuji.

ooNatálkaoo
18.10.2019

Kniha ve mně zanechala silný dojem.Je to ten typ knížky kterou i po přečtení máte jěště dlouho v hlavě , myslím si že mi toho přinesla i hodně do života.A jako jedna z málo knížek mě dokázala rozbrečet.