Volání netvora

Volání netvora https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/bmid_volani-netvora-t3s-127534.gif 5 1316 360

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

A Monster Calls , 2011

splaty
02.04.2021 3 z 5

Za naprosto úžasné považuji ilustrace. Pro mě, člověka bez fantazie to byla pomůcka k nezaplacení. Kniha na dva večery, byla jsem na ni moc zvědavá a nedalo se od ní odtrhnout. Mnoho hlubokých myšlenek a pravd. Nevím, zda jsem knihu četla zrovna v nepříznivém období, ale i přes všechny superlativa mi z hlavy vyletěla jak balónek s heliem na pouti z ruky dítěte. Snad se to ještě rozleží.

Clara_C
22.03.2021 5 z 5

Říkáte si, jo super, skvělé hodnocení, kniha pro mládež, není sentimentální, má cca dvě stě stran, taková jednohubka. Přelouskáte jí téměř celou, víte o co jde, jo netvor jako vypravěč příběhů, že svět není spravedlivé místo, posledních čtyřicet stran si necháte, že je dočtete další den a naprosto vás rozsekají na kusy. Mám třináctiletého syna, takže Conorovi velmi rozumím, i tomu strachu, že by měl zůstat sám..No, jeden kapesník mi nestačil, ale krásně zvládnuté téma, dá-li se to o smrti říct. K tomu chválím příhodné ilustrace, takže dojem je dokonán..

" To je ten pocit, takhle to vypadá na samém konci světa, kde se kameny na okraji propasti drolí. Conor jí drží za ruce, přesto mu vyklouzává z dlaní a padá.
Nééé, křičí. Nééé. To nééé!
Mlha se rozplynula a on znovu stál za babiččiným domem, kde si netvor hověl na střeše kanceláře.
Tohle není žádná moje pravda, demolil otřesený Conor. To je jen noční můra. "

Johana
07.03.2021 5 z 5

Báječná kniha o různých druzích strachu a lásky. Námět je sice smutný, ale text není sentimentální a nese v sobě hloubku a sílu, která mne až překvapila.
Podotýkám, že film, natočený podle této knihy, je ve srovnání s ní slabý. Kdo ho viděl, mohl by se cítit odrazený od četby, jako jsem byla i já. Teď jsem celá nadšená, že jsem originálu dala šanci a přečetla ho. Vřele doporučuji!

- "Když teď řekneš pravdu, dokážeš se pak vyrovnat s čímkoli, co přijde," zašeptal mu netvor do ucha.

666Jitka
17.02.2021 4 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha pro (nejenom) mládež o tom, jak se vyrovnat se ztrátou milované osoby, se svými strachy, obavy z budoucnosti a samoty. Kniha mladému čtenáři ukazuje, jak se smířit se smutnou realitou lidského života...

andrea7191
10.02.2021 5 z 5

knihu jsme sčetla až poté, co jsem viděla film, který sám o sobě mi přišel dobrý, ale knize nesahá ani po kotníky. Krásná kniha o smutném tématu. Vůbec mi nevadilo, že kniha je psaná dětským stylem, naopak. Více vynikl děj a pohled malého chlapce na situaci, se kterou se vnitřně pere.

Marek82
08.02.2021 3 z 5

Vedel som, že ide o knihu o chlapcovi na prahu puberty, ktorý bojuje s hroziacou stratou blízkeho. Spôsob rozprávania príbehu je príjemný, láskavý. Kniha sa počúva dobre, nehrá na city viac, ako je vzhľadom na tému nutné. Asi som však čakal vzhľadom na hodnotenia niečo viac. Za vypočutie však kniha určite stojí, vzhľadom na dĺžku to môžete zvládnuť za jediný deň a bude to príjemne strávený čas, ktorý vás možno donúti zdvihnúť telefón a zavolať svojim blízkym, kým je to možné.

veriszv
04.02.2021 5 z 5

Kniha s velice temnou atmosférou, která se tváří trochu pohádkově, ale vlastně vůbec pohádková není. Je ale věrohodným nahlednutím do duše jednoho kluka, který má velice nemocnou maminku. Autor opravdu skvěle vystihl všechny pocity, které dítě prožívá. Ať už sám ve svém nitru a nebo na základě toho, jak se k němu chová okolí.
No, pozitivní čtení to určitě není, takže pokud spíš potřebujete rozveselit, asi se do ní právě teď nepouštějte, ale kniha je to dobrá, takže doporučit ji určitě můžu.

Zorka
02.02.2021 4 z 5

Kniha se mi velmi špatně hodnotí. Je psaná stylem literatury pro děti a mládež, ale tematikou mi tam tak úplně nesedí. Přestože vím, že i toto téma se dětem v praktickém životě nevyhýbá, rozhodně to není kniha, kterou bych jim chtěla doporučit. Jakkoli citlivě je téma zpracované, je o nevyhnutelném osudu, ke kterému nelze načíst žádné postupy a návody.

Gréta79
07.01.2021 4 z 5

Kniha bola veľmi prepracovaná dejovo, aj charakterom postáv. Ilustrácie sú temné a tajomné, pútajú a pomáhajú nastoliť atmosféru. Avšak neviem, či je kniha určená pre deti, skôr je to taká rozprávka pre dospelých. Kniha v sebe nesie veľa myslienok a posolstvo, ktoré deti ešte nepostrehnú, lebo tie sa zaujímajú o dejovú stránku.

Amifa
05.01.2021 5 z 5

Pláču, dojemna, smutná, ale vlastně nadherná kniha. Někdy je těžké si přiznat pravdu

Edona
01.01.2021 4 z 5

Volání netvora mě zasáhlo, tak jako asi každého, kdo někdy byl v Connorově kůži. Nádherný leč smutný příběh, který se neobejde bez slz. Děkuji autorům a ilustrátorovi.

Pasadenka
31.12.2020 4 z 5

Je mi celkem blbé se ke knížce vyjadřovat, protože je to jeden z těch silně emočních kousků, takových těch střepinek, které, i když nejsou dokonalé, jak kdyby nesnesli kritiku. A to nemyslím nijak výsměšně.

Žel mě film neminul a tím pádem pro mě rozuzlení nebylo tak silné. Nicméně i tato psaná črta měla co říct a příběh mě dojal. A určitě stojí za přečtení, rozhodně se nejedná o nikterak dlouhý příběh.

Jako negativum, a to je spíš už můj problém, je věkové zacílení. Je to knížka pro děti a mládež a pro dospělé se síla příběhu vytrácí s úměrou člověčích prožitků. No i tak, mé tradiční 4 hvězdičky! :P

Mikus
29.12.2020 5 z 5

Volání netvora je kniha plná bolesti, kterou na vás dýchne už po pár stránkách. A pak už to jen bolí víc a víc. Jestliže se mnou moje první kniha od Patricka Nesse (A oceán byl naší oblohou) "zase tolik podlahu nevytřela", pak Volání netvora se mnou vydrhlo nejmíň deset veřejných záchodků, všechny poplivaný zrcadla i ulepený podlahy a úplně vyžvejknutýho se mnou mrsklo do rohu.
Krásně napsaná kniha, která má v kombinaci s nádhernými ilustracemi na čtenáře velký dopad. U knih nebrečím, ale tady jsem měl na krajíčku a teď se bojím, co se mnou udělá film...

ooNatálkaoo
02.12.2020

Tohle je moc krásná a povedena kniha. Je i poučná. Je to velmi silný příběh, u kterého jsem nedokázala nebrečet. Kniha je nádherně zpracována graficky a textu tam moc není, takže jsem knihu přečetla za nějaké 2 dny. Tahle kniha patří k mým nejoblíbenějším a doporučuju si ji přečíst

anez66
02.12.2020 5 z 5

Tak toto je nejsilnější kniha, jakou jsem za poslední dobu četla. Je nádherná a přitom tak hrozně smutná. Poslední kapitoly mi rvaly srdce a celý můj polštář zalily slzami. Doporučuji přečíst, ale upozorňuji, bude to bolet.

Knizectvi
26.11.2020 4 z 5

První audiokniha, kterou jsem doposlouchal až do konce. V audioverzi ji vydalo nakladatelství @onehotbook , načetl Jan Vondráček a má něco málo přes 4 hodiny. To, že jsem konečně doposlouchal audioknihu a dokázal se na ní soustředit má hned několik důvodů. Prvním důvodem je určitě to jak je kniha napsaná, sice víme co se děje, a že skoro vše je v rovině psychologického vyrovnávání se dítěte s pocity budoucí, nevyhnutelné ztráty, to však nedělá prožitky vůbec menšími. Druhým důvodem byl, velmi příjemný hlas, kterým byla kniha načtena a v neposlední řadě má zásluhu určitě nová, skvěle přehledná a poměrně intuitivní aplikace od @audioteka.
A teď už k samotnému příběhu. Je to nádherně napsaný, místy až mrazivý příběh chlapce, jemuž umírá matka na rakovinu. Netvor z tisu je skvělým příměrem vlastního podvědomí. Toho jak se nejen v dítěti, v takovéto situaci mísí pocity. Strach, sebelítost, sobecká touha ať už to skončí, bolest, zmatek, nejistota, vztek. Příběh o tom jak se srovnat se všemi změnami, jak taková událost mění náš vztah s okolím i to jak jsme vnímáni. V téhle knize dostanete hodně silných pocitů a podnětů na několika málo stránkách, což možná občas příběhu ubližuje, protože .... někdy už je toho prostě moc. Čekal jsem větší emoční vypětí, které se ale nedostavilo až tak jak jsem i vzhledem k tématu očekával, proto 4 hvězdy. Jinak za mě určitě skvělá kniha, kterou rád doporučím.

Ivka14
21.11.2020 5 z 5

Úžasný příběh. Lehké fantasy spojené s normálním životem. Velice mě to bavilo a skončila jsem v slzách.

Meginho
21.11.2020 5 z 5

Po dočtení příběhu vás to emočně rozseká, ale jakmile to trošku odezní a utřete si slzy, uvědomíte si, jak krásný příběh to je a jak vás vlastně vnitřně posílil.
Krásně smutná kniha anebo spíš smutně krásná?
Doporučuju!

Bauriska
27.10.2020 5 z 5

Na světě jsou příběhy dobré i špatné. Silné i slabší. Ale někdy je příběh natolik silný, že vás při čtení bolí srdce. Ale přesto víte, že to stálo za to.
Nádherné ilustrace jsou jen třešničkou na dortu.

uteklazreality
18.10.2020 5 z 5

... rodinné vztahy, noční můry, příšery a monstra, umírání, strach a beznaděj
Pravda, která se před vámi ukrývá bolí nejvíce. Nezodpovězené otázky prohlubují smutek a zoufalství. A hledání odpovědí naráží na lži a pokrytectví druhých, kteří si myslí, že na pravdu nemáte nárok. Negativní emoce vás prožerou skrz na skrz, pokud ztratíte naději. Každý z nás má nárok na pravdu, ať je jakákoliv.
*Volání netvora od Patricka Nesse*