Volání netvora

Volání netvora https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/bmid_volani-netvora-t3s-127534.gif 5 1316 360

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

A Monster Calls , 2011

Hakate
09.07.2022 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek v audiu k nákupu.
Velmi mě překvapila.
Krásný příběh s poselstvím.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Nádherný příběh s hlubokým poselstvím.

Hathor89
10.04.2022 5 z 5

Netvor vyprávějící příběhy. Poučení. Noční můra každého dítěte. Skvělé metafory. Silné téma. A především skvělá kniha. Přestože napsat toto o knize pro mládež s tak vážným tématem – šikana, umírání – vypadá poněkud zvláštně. Jsem ráda, že takové knihy vycházejí. Čtenář, který se s podobnými událostmi setká i ve vlastním životě, může najít svou cestu. I od jiných čtenářů z cílové věkové kategorie okolo mne mám na tuto knihu pozitivní odezvu. I když mě varovali, že na konci sami plakali, měla jsem co dělat, abych vydržela – a to jsem konec očekávala. Tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho. Doufám, že navždy.

Arkagas
26.01.2022 5 z 5

Knížku jsem dostala darem, za což moc děkuju, protože jsem neměla o její existenci tušení. Nádherné zpracování na křídovém papíře s dokonalými ilustracemi od Jima Kay jen podněcují už tak dokonalý příběh, který je komorní, syrový a náročný a svým tématem zasáhne nejednoho čtenáře. Tahle kniha je sice o nemoci, rodině a tyranech ve škole, ale především o uvědomění si sama sebe a svých přání. Nečekejte odpočinkovou knihu, čekejte příběh, který se nedá odložit a zároveň Vás vyděsí. Ale i takové knihy je třeba číst. Tohle je skvost a zařazuji ho hrdě do poličky vedle Vrány, byť se nejedná o komiks.
Moje hodnocení: 10/10

Síma031
22.01.2022 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení nejstarší dcery, která ji oplakala. Příběh ji silně zasáhl. Je to taková ta kniha, u které si spousta rodičů klade otázku: Patří smrt do knížek pro děti? Za mě určitě ano. Opravdu krásný a dojemný příběh o loučení se syna a matky, která umírá na rakovinu.

Stromovous
04.01.2022 5 z 5

Depresivní a smutná kniha se silným tématem.

kamibe
05.12.2021 4 z 5

Nejprve jsem poslouchala výborné namluvení Janem Vondráčkem. Při poslechu jsem zjistila, že u některých míst skoro nedýchám. Příběh mě velmi oslovil, ale v druhé části se mi špatně poslouchalo (pokažené cd), tak jsem si ještě přečetla knihu.
Je to jímavý příběh o vyrovnávání se se smrtí nejbližšího člověka, a také o šikaně v nezvyklých podmínkách, která může být kupodivu i prospěšná, ale hlavně je to příběh o tom, že věci nejsou takové, jak se zdají, a že nejdůležitější je zaměření na pravdu.
Jediné, co příběhu vytýkám, je dokonce trojí zmínka o jedovatosti bobulí tisu (str. 14, 47 a 108), které naopak jediné na tisu jedovaté nejsou.

rozina351
04.12.2021 5 z 5

Tak toto byla síla. Zhmotněná noční můra každého dítěte. Skvělá práce s emocemi, je vidět, že autoři mají téma prožité do morku kostí.

Alma-Nacida
24.08.2021 3 z 5

Máloco je horší, bez ztratit mámu v dětském věku. Horší je asi jen ztratit dítě. Přesto, že všichni víme, že se to stává, všichni tak nějak věříme, že nám se to nestane. A všichni se tak trochu bojíme, že možná jo. O tom je tato útlá knížka a už jen to, že je určena dětem, je velká výzva pro autora. Pokud navíc vstupuje do vlaku rozjetého jiným autorem, pak je už skoro nemožné, aby výsledek neměl nějaké ty mouchy. Myslím, že v knize není dostatečně zdůrazněno, že Conor za nic z toho, co se děje mámě, vůbec nemůže. Že naopak plno chyb udělali dospělí.
Když jsme knihu četli ve skupině 14. - 15. letých děti, hodně z nich se zlobilo. Proč pořád cpou Conora do školy? Proč ho nenechají se s mámou rozloučit už dřív? A kde jsou všichni dětští psychologové, když je člověk potřebuje? V podstatě s nimi souhlasím.
Podle komentářů ale vidím, že pro většinu čtenářů asi kniha funguje... Tak nevím. Ráda bych věděla, kolik jim bylo let, když to četli.

petrzel
11.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha.

EliskaD
03.08.2021 4 z 5

Volání netvora je laskavým a dojemným příběh se silným sdělením, nad kterým je potřeba trochu popřemýšlet, aby člověk rozkryl metafory, které v sobě ukrývá.
Při čtení mi neustále přicházelo na mysl, pro jak staré děti je tato kniha zamýšlena? Téma je sice pojaté citlivě, ale přesto se jedná o velice smutný a mnohdy hutný příběh (chemoterapie a vše co k ní patří, umírání, šikana, otec, který se nestará...). Spíše to vnímám jako příběh s pohádkovými prvky pro dospělé, než pro děti.

Dani25
28.07.2021 5 z 5

Tak toto je nádherná kniha. Ostane mi dlho v pamäti. Myslím, že každý máme svojho netvora...

Ventimiglia
11.07.2021 5 z 5

To si musíte přečíst! Skvělé, citlivé, poutavé. Normálně mi mysteriózní prvky v realistickém příběhu vadí, ale tady ne: tisové jehličky i bobule na podlaze, větvička vyrůstající z podlahy jsou součástí krásného příběhu. Při čtení jsem několikrát pomyslela na Malého prince a myslím, že to není náhoda. Ještě hlubší, než jste čekali. :)

Annkag
20.06.2021 5 z 5

Tato kniha byla plna emotivnych okamihov,tajemnych pribehov....jedneho chlapca,netvora,zvlastnej nocnej mury,nemocnej maminky....
na konci knihy jsem se uz neudrzela a plakala....byl to silny pribeh o zivote,utrpeni,pochopeni a vsude cihajucej smrti

Luigi1
17.06.2021 5 z 5

Velice dobře se mi tato kniha četla.Byla místama tak smutná,že se stáhlo hrdlo a myslel jsem,že ji ani nedočtu.Moc pěkné.

martina1797
25.05.2021 5 z 5

Sice je tato kniha řazená do literatury pro děti a mládež, ale má neuvěřitelně hluboký obsah. Spoustu myšlenek, které nutí k přemýšlení a vhání slzy do očí. Hodně silný příběh, který určitě stojí za pozornost.

Kika28
16.05.2021

Tak tohle byla hrozně pěkná knížka, ale zároveň strašně moc smutná. Je to knížka plná myšlenek, nad kterými je fajn si za přemýšlet. Knížka nám ukazuje smutnou realitu života a jak se s ní máme vypořádat. Bohužel nemůžu dát plný počet hvězd, jelikož ten třetí příběh byl pro mě trochu zmatený a tak musím půl hvězdičky odebrat. Jinak knížku doporučuji ať už mladším nebo starším, myslím si že by se všem mohla líbit.
Hodnocení- 4,5*/5*

Gaara1
02.05.2021 5 z 5

Začalo to knedlíkem v krku a ke konci jsem musel zamačkávat slzy, které se omylem vykutálely z očí. Ke čtení doporučuji balení kapesníků a kdo nemá rád emotivní příběhy, tak se téhle knize obloukem vyhněte. 5 hvězd.

Verrrunka
28.04.2021 4 z 5

Tak jsem si zas pěkně pobrečela no, že já si nedám pokoj.
I když jsem od začátku věděla, jak to skončí, tak mě to stejně na konci dostalo. Textově to odpovídá tomu, že je to young adult, takže vlastně nevím, co jsem čekala, ale trochu mě to iritovalo, ale musela jsem to stejně dočíst, protože mi bylo jasné, že to nakonec bude stát za to. Taková jednohubka na večer, ale dost silná.

Atlantis
03.04.2021 5 z 5

Volání netvora je kniha, která s vámi sice nevydrží dlouho fyzicky (nemá ani 200 stran), ale po psychické stránce vás na chvíli zaměstná. Silný příběh o boji s nemocí v rodině. O boji, který víte, že nedokážete vyhrát, ale odmítáte to vzdát. A tímto svým odmítáním si ale ve finále ubližujete jen sami sobě. A čím dříve si tento fakt uvědomíte, tím lépe pro všechny zúčastněné.
Pokud jste podobnou situaci zažili, přidejte si ještě jednu hvězdu (ano, vím, že už jich teď dávám pět).
Volání netvora vás donutí přemýšlet. Bude jednotlivé metafory přetáčet v hlavě a hledat, co vlastně znamenají. Jen abyste zjistili, že to všechno ve finále dávalo až moc dobrý smysl.