Volání netvora

Volání netvora https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/bmid_volani-netvora-t3s-127534.gif 5 1316 361

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

A Monster Calls , 2011

Lulu13
05.05.2019 5 z 5

Krásna kniha, ktorá má čo povedať každému, bez ohľadu na vek, pohlavie, či osobný vkus čitateľa. Nemôžem iné, len odporučiť!

jengibre
03.05.2019 4 z 5

Smutný příběh pojednávající o cestě, která vede k nalezení odvahy, přijmout pravdu takovou, jaká je. Jedna z knih, u které mi na konci ukápla slza.

Ticiana
02.05.2019 5 z 5

Krásná knížka s úžasnými ilustracemi. Myslim si, ze je i pro dospělé. Každý se podle mne potýká se svými myšlenkami, které si někdy úplně odporujou. Ale patří to k životu.

Katte2
28.04.2019 5 z 5

Velmi silný příběh. Knížka je tenoučká, ale četla jsem ji po kouscích několik dní. I když od začátku víte, co bude na konci a jaký je smysl knihy, přesto je poselství v ní ukryté velmi silné a dostane snad každého (ať dítě nebo dospěláka).

Aristea
19.04.2019 3 z 5

Smutná, dojemná, napínavá. Bohaté ilustrace.

Alexxxka
16.04.2019 5 z 5

Krásná knížka, smutný a přesto moc poučný příběh, krásně vystavěný. Slzy na krajíčku, na konci mě až mrazilo. Moc doporučuji !!!

Adellll
02.04.2019 5 z 5

Krásná kniha, při které jsem měla vážně na krajíčku. Nechápu, proč je kniha v dětském oddělení, protože pro děcka fakt není. Oceňuju i dobře promyšlené postavy. Čekala jsem nějaký obyčejný dětský příběh skoro o ničem, ale vážně mě kniha mile překvapila...

Kateřin-a
01.04.2019 5 z 5

Moc pěkně napsané, úplně mě to pohltilo. Smutné a poučené vyprávění i o tom, jak důležité jsou příběhy v životě člověka a že mít ambivalentní pocity je zcela normální. Pro mě přínos v tom, že autor se věnuje tématu, jak se děti vyrovnávají s těžkými situacemi a jak je obtížné se jim přiblížit a porozumět. Dítěti bych to k přečtení asi také nedala, i když příběh působí pohádkově.

hayalet
31.03.2019 4 z 5

Niterně napsaný příběh u kterého zamrazí. Smutné a přesto milé. Conor a jeho "netvor", vnitřní hlasy a bolest. Zároveň však všední život chlapce, který má kolem sebe milující osoby. Závěr knihy byl dosti citově náročný i pro mě. Rozhodně dílo co stojí za to si přečíst a souhlasím, že knihu bych asi taky dítěti do rukou nedala. Po dobu čtení kolem mě panoval jistý opar beznaděje a smutku.

Purple7
13.03.2019 3 z 5

No, jak začít... kapesníčky jsem nakonec nepotřebovala, protože jsme si relativně nedávno sami prošli něčím velice podobným. Taky to nemělo dobrý konec. A když víte, že tohle je jen jako, že je to prostě jen příběh, tak vás to tolik nedojme. Po těch reálných zážitcích fakt ne.
Ale i přes to nechci snižovat poselství celé knihy, stylu psaní a ilustracím není co vytknout. Děj sice předvídatelný, ale to mi nevadilo, spíš by mě zamrzel nějaký překvapivý obrat ve finále.
Dítěti bych tuto knihu číst asi nedala. Ani ne kvůli tématu smrti, ale tahle kniha je depresivní z více důvodů. Šikana, nezájem rodiče, neoblíbená babička... A kde je nějaká ta naděje? Ta mi tam chyběla, alespoň drobek z ní.

trudoš
11.03.2019 4 z 5

Jednou z jistot literárního úspěchu je psát o smutných věcech. Spotřebitel tak skončí v pozici, kdy nemůže přiznat příběhu slabší stránky, protože VŽDYŤ JE TO O SMRTI! Dlužno podotknout, že Volání netvora na tohle hřeší jen částečně. Bezútěšná atmosféra z románu jen kape, a být tam ještě trochu víc ilustrací Jima Kaye, jeden by si hodil mašli. A díky úspornému stylu vyprávění, které zbytečně nekličkuje, vám brzy docvakne, že tahle kniha asi nepřinese úplně nejlepší téma pro večerní předčítání.
Bohužel krátký rozsah nedává autorovi možnost rozepsat charaktery, takže si člověk musí vystačit s vlastní fantazií. Tady je krásně vidět proč jsou Ray Bradbury nebo Neil Gaiman v podobných situacích nepřekonatelní - oni kromě silného tématu dokáží hmátnout i na dno vaší duše, a v tomhle bodě zůstává Patrick Ness lehce pozadu. Snaží se to sice zamáznout depresivním závěrem, ten je však nakonec pouhým prostředkem, jak ze čtenáře vymáčknout co nejvíce slz. Ale poplakal jsem si hezky, neříkám, že ne.

broskev28
08.03.2019 4 z 5

Moc se mi líbí komentář Bukina - právě takového čtenáře jsem si představovala v naší knihovně, když jsme koupili tuhle knížku. Od té doby čekám, zdali se najde nějaký odvážlivec, který si na ni troufne . . .
Jak už tady napsali mnozí: příběh je zvláštní, zajímavě vyprávěný, nádherně ilustrovaný. Snaží se dětem pomoci pochopit to, co my dospělí už dávno víme, že totiž málokdo a máloco v našem životě je jen dobré/špatné, jen bílé/černé. V případě smrti nejbližšího, navíc poměrně mladého člověka je i pro dospěláka dost obtížné utěšovat se například rčením "všechno zlé je k něčemu dobré". Ale pokud se najde malý čtenář, který bude ochoten s Connorem prožívat tyhle těžké chvíle a přemýšlet o smutné životní situaci, mohl by autor být spokojen.
Dávno už nepatřím mezi dětské čtenáře a dost možná právě proto mě tento příběh mile překvapil.

alef
04.03.2019 3 z 5

„Příběhy jsou nejdivočejší ze všech šelem, zaburácel netvor. Příběhy vyslídí svou kořist, doženou ji a nakonec zadáví“

„Příběhy jsou velice důležité, podotkl netvor. Někdy jsou důležitější než cokoli jiného. Bývá to tehdy, sdělují-li pravdu.“

Tohle není knížka s pohádkovou atmosférou, ale sdělené poselství, které může velmi ovlivnit a zasáhnout ... možná způsob, jak hovořit s dětmi, pokud to je třeba! ... o velmi smutných věcech. Netvorovy příběhy totiž nejsou vybrány nahodile ... ukazují, že lidé nejsou vždy takoví, jak se může zdát, a také, že umírají i lidé, kteří si to nezaslouží ... a v neposlední řadě, třeba také, že je v takových situacích někdy potřeba dát průchod i negativním emocím ...
„Skutečnost nám často připadá zcela pomýlená. Království dostanou prince, jakého si zaslouží, dcery sedláků bezdůvodně umírají a čarodějnice se občas dočkají spásy. Vlastně docela často. To by ses divil, jak často.“
Pro tyto účely knížka jistě vhodná a citlivě sepsaná. Proč tedy 3 hvězdičky? Knížka je primárně určená dětem, ale mě o tom tak úplně nepřesvědčila. Slova, umně sestavená vypráví příběh tou správnou formou, sestavenou dětem "na míru", jejich obsah ale pak míří spíš k dospělým? ... kdy se pak "pere" s dětskou formou sdělení ... jak už jsem řekla, dětem, pokud to je třeba, ale tak úplně k běžnému čtení ... o tom nejsem přesvědčená.

„Ještě stále nevíš, proč sis mě zavolal, že? zeptal se netvor. Pořád netušíš, proč jsem za tebou přišel!"¨

PS: otazník je na místě, pochyby přetrvávají ... nejen o počtu přidělených hvězdiček.

LusSyNDA
27.02.2019 4 z 5

Knihu jsem si přečetla v angličtině, originál je fakt úplně něco jiného než české překlady. Bylo to moc hezké, konec byl dojemný

eva2938
21.02.2019 5 z 5

krásné ilustrace, velmi dojemný příběh

Skřítek77
14.02.2019 5 z 5

Kniha s neskutečně silným příběhem a dokonalou grafickou úpravou. Pokud jste u ní nebrečeli, navštivte svého kardiologa, protože nejspíš nemáte srdce.

sola_lupa
11.02.2019 5 z 5

Co cítí děti, vlastně my všichni, když nám onemocní někdo blízký? Jaký je náš život? Jak se s tím vším vypořádat? O tom všem kniha je. Krásné dílo s hezkými ilustracemi k fantastické rovině díla.

DanyB
02.02.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Akorát ten smutný konec.
Uděluji knize 5*

parxel
31.01.2019 5 z 5

Volání netvora je velmi citlivě napsaná kniha, která mne hluboce oslovila. Po jejím přečtení bych si z celého srdce přál, aby žádné dítě na světě nikdy nemuselo prožít to co hlavní hrdina této knihy. Bohužel si uvědomuji, že to není možné. Některým "netvorům" se v životě prostě nevyhneme. Kéž by se z nich stali alespoň takoví průvodci, jakým je netvor v této knize.

Za tento smutný a zároveň velmi krásný příběh dávám plný počet hvězd.

hambra1
30.01.2019 5 z 5

Krásná knížka. Celou jsem ji probrečela. A děti mě utěšovaly.