Volání netvora

Volání netvora https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/bmid_volani-netvora-t3s-127534.gif 5 1316 1316

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

A Monster Calls , 2011

hana8062
18.08.2018 4 z 5

Volání netvora. Moje první knižní setkání s Patrickem Nessem. A jsem nadšená, dokonce tak moc nadšená, že bych si ji koupila, abych měla vlastní výtisk. Tahle je totiž knihovní a musím ji chtě nechtě vrátit

denib
25.07.2018 5 z 5

Pevně doufám, že se knize kvůli zařazení do škatulky "pro děti a mládež" nevyhnou ani dospělí. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení a je prostě skvělá. Smutná, bolavá, moudrá, skvělá. Někdy je tak strašně těžké uvěřit pravdě, i když nás přímo bije do očí. A někdy je tak těžké poznat, co je dobré a co špatné. Jsou chvíle, kdy bych taky chtěla mít svého netvora, aby mi to ukázal.

Kateshiki
09.07.2018 4 z 5

Kniha končí zároveň šťastně a zároveň smutně. Je to velmi fascinující. Lehce se četla a čtení zpříjemňovaly krásné ilustrace od Jima Kaye.

Bůchmótte
07.07.2018

Brilantně pojaté rady vyprávěné obživlým monstrem z chlapcovy fantazie - stejně obrovitým jako vše kruté a těžké v životě hlavního hrdiny. Upevnění mezilidských vztahů ve vyhroceném, nezadržitelném stavu v kruhu rodinném, katarze vylíčená v podobenstvích a příměrech ... Výtvarné pojetí příběhu je úžasné, stejně tak i jeho filmové převyprávění. Emotivní, silný příběh o vztazích malého chlapce, co musí dospět v muže rychleji, než by si přál i zasloužil, osloví jistotně malé i velké čtenáře - ideálně propojení obého při společném čtení ...

verulik196
02.07.2018 5 z 5

Když jsem knížku vytáhla z poličky v knihovně, pořádně jsem nechápala, co to vlastně držím v rukou. Začala jsem si říkat, jestli se mi bude líbit a jestli na ni nejsem příliš stará, když vypadá jako kniha pro děti. Trochu znejistělá jsem se pustila do čtení a nyní po dočtení vím, že tato knížka má něco do sebe! Je sice určená spíš mladším čtenářům, má ale v sobě něco, kvůli čemu by si ji měli přečíst i dospívající či úplně dospělí.

sgjoli
01.07.2018 5 z 5

U této knihy jsem dlouho váhala, jestli se do ní mám pustit, nebo ne. Nechtěla jsem být zklamaná. Ale mé obavy byly zcela zbytečné. Jedná se o velmi silné čtení, které vás emocionálně zasáhne a donutí přemýšlet nad některými věcmi. Nesmírně jsem si knihu užila a jsem ráda, že jsem jí nakonec dala šanci. Moc doporučuju!

A235711
29.06.2018 5 z 5

Bála jsem se, že mě to nebude bavit, přece jen je to kniha napsaná pro děti, ale příběh mě naprosto pohltil. Patrick Ness mě nezklamal a opět se mu povedlo udělat knihu plnou zajímavých postav a rozhovorů. Na konci knihy bylo úžasné jak najednou začalo vše dávat smysl, ne jako v některých knížkách, kde prostě víte, že čtěte něco s hlubším významem, ale ani na konci vlastně nepochopíte jakým a můžete se jen dohadovat, o čem jste to vlastně četli.

2mig1
25.06.2018 5 z 5

Příběh o tom, jak se postavit tváří tvář strachu a čelit realitě. Emocionální dopad síly Armageddonu, kterému Bruce Willis nedokázal zabránit.

Marekh
19.06.2018 5 z 5

Tato kniha se mi hodně líbila a určitě knihu doporučuji. Ke konci knihy mi ukáply slzy. Kniha má pěkné ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ne vždycky musí být někdo dobrý. A ne vždycky musí být někdo zlý. Většina lidí je někde uprostřed.

Svůj život nepíšeš slovy, vysvětlil mu netvor. Píšeš jej skutky. Není důležité, co si myslíš. Význam má jen to, co děláš.

danyinsidebooks
17.06.2018 4 z 5

4,5*
Dojemné, krásné, nádherně ilustrované.

Petass
04.06.2018 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Nemohla jsem ji odložit a druhou půlku jsem probrečela. Krásný příběh. Nějak teď nemůžu sáhnout po další knize, musím všechny ty emoce vstřebat. Kniha mi dala pohled ze strany chlapce, kterého "je třeba litovat". Určitě k zamyšlení, že to, co považujeme za ohleduplné, může být naopak neskutečně kruté... Doporučuji YA i dospělákům.

elisabeth03
11.05.2018

Já jsem jako první viděla film. Musím říct, že kniha je povedená. Velmi
sympatické čtení a nutí vás, aby jste hl. hrdinu chápali a neodsuzovali jeho špatné skutky. Dává vám pocit, že za oknem stojí váš netvor!

books_with_sara
08.05.2018 3 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystala a konečně jsem se k ní dostala. Upřímně nelituji koupě, byla to taková hezká a zároveň smutná pohádka pro starší. Nejvíce ale oceňuji ilustrace, ty jsou vážně nádherné. Brzy se chci podívat na filmové zpracování, tak doufám, že nezklame :)..

adorjas
30.04.2018 3 z 5

Pre mňa kniha z oblasti YA až detská literatúra, ktorá vysvetľuje a dáva zmysel témam, ktoré ťažko spracuje hoci aj dospelý človek. Choroba, umieranie, smrť.

Heyhey
02.04.2018 4 z 5

Kniha byla velmi zvláštní. Ilustrace byly nádherné.

Mojepočteníčko
29.03.2018 5 z 5

Volání netvora patří v mém případě do skupiny knih, které v určitou chvíli doslova zasypaly internet, knižní blogy a sociální sítě především. Často se mi stává, že si nějakou konkrétní knihu vyhlédnu dopředu, ta náhle získá mezi čtenáři vysokou popularitu a pak je všude. Což mě paradoxně od jejího pořízení, minimálně na nějakou dobu, odradí. Čekám až prvotní boom pomine, abych si příběh mohla vychutnat po svém a míněním okolí byla minimálně ovlivněná.
Kniha prozatím není trvalým inventářem mojí knihovny, ale věřím, že se jím časem stane...

Conor je tak trochu malý dospělák. Žije bez otce a má velmi vážně nemocnou maminku, která podstupuje náročnou a prozatím neúspěšnou léčbu. Už si zvykl, že musí spoustu věcí zvládnout sám. Jako třeba udělat si snídani, vyprat prádlo, přežít šikanu ve škole nebo ošklivou noční můru, která ho pravidelně budí ze spaní.
Dominantou okolí, které lze snadno pozorovat z okna chlapcova pokoje, je mohutný tis. A ten si pro Conora jedné hluboké a temné noci přichází. On sám překvapivě nepociťuje strach a nakonec dokonce přijímá jeho nabídku, aby vyslechl tři příběhy, které mu se mu netvor rozhodne předložit. Na oplátku chce také jeden slyšet. Jeden, který nebude vycházet z jeho děsivých úst, nýbrž z těch Conorových. Řeknete si, že vyprávět příběh, je přece snadné. Souhlasím. Mnohem těžší je ale vyprávět příběh, o kterém víte, že vás donutí připustit si pravdu. Takovou, jež vás hluboce zasáhne a ještě dlouho poté velmi bolí. A přesně toho si netvor na Conorovi žádá...

Jedna z prvních věcí, které mě na knize upoutaly, byly ilustrace. Absolutně mě uchvátily a opravdu skvěle podtrhovaly atmosféru celého vyprávění. Příběh sám o sobě je velmi čtivý. Ústředním motivem je noční můra, která Conora noc co noc pravidelně navštěvuje a zároveň zprostředkovává jednotlivá setkání s netvorem. V tomto propojení také velmi intenzivně působí a proměňuje povahu a způsoby jednání hlavního hrdiny v konkrétních situacích.
Ústředním tématem je smrt, vina a odpuštění. Možná si řeknete, že nejde o nic neobvyklého. Ale věřte, že pokud to celé prožijete očima třináctiletého chlapce, který cítí a zároveň v sobě dlouhodobě dusí ohromné množství bolesti a provinění, uvědomíte si, jak moc silný příběh to doopravdy je o závažnosti tématu nemluvě.

Pokud jste četbu této knihy odkládaly podobně dlouho jako já, myslím, že je načase, abyste se do ní pustili. Za mě velké doporučení!

Torino
29.03.2018 5 z 5

Knížka má velmi zajímavý příběh se zvláštním závěrem. Tedy závěr je předvídatelný, ale emoce, co hlavní postava cítí jsou rozhodně zajímavé a nutí k zamyšlení a i k určitému poučení. Podle názvu jsem si myslela, že půjde o "horor pro mládež". Ale ono jde vlastně o horor, který může zažít kdokoli, protože i když v knížce "netvor" skutečně vystupuje, podstatné jsou právě ty emoce. Co se mi na knize opravdu moc líbilo, byly její ilustrace, které dodávají na atmosféře. Na konci je kniha velmi dojemná. A nejen, že děj začíná být smutný a dojemný, ale je napsaný tak, že i ze mě vytáhl pocity, které s dějem knihy neměly žádnou souvislost a měla jsem je zastrčené někde hluboko v sobě. Pak jsem nebrečela jen kvůli knize... Na to musí mít spisovatel skutečně talent.

NymphMaeve
20.03.2018 5 z 5

Kniha je neskutečná, úžasná, dojemná a rozhodně dokáže zapůsobit na tom správném místě. Po přečtení jsem měla slzy na krajíčku, opravdu silný příběh.

daniska
12.03.2018 5 z 5

Velice silný příběh a ty nádherné ilustrace. Kniha se mi velice líbila. Je dojemná, smutná, nutí k zamyšlení.

Pampalini
12.03.2018 5 z 5

Zle sa mi hodnotí pretože čosi podobné som zažil. Snáď preto na mňa každá veta posobí ťaživejšie. Príbeh o vyrovnávaní sa s neodvratnosťou, ktorú nechceme, ale musíme prijať. Možno banálny, chvíľami naivný a jednoduchý, o to viac zrozumiteľný.