Tajemství

Tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464122/bmid_tajemstvi-v8i-464122.jpg 4 834 834

Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. Napínavé vyprávění o lidech v horách a horách mezi nimi, které už nejde obejít, ale dá se z nich spadnout a dá se v nich ztratit. Stejně jako v té šílené spoustě tajemství, co si v sobě pečlivě střeží dospělí i děti. Budete se modlit, aby vám aspoň někdo z nich něco prozradil a aby si řekl o pomoc hlasitěji než úplným tichem. Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. Nejprodávanější česká spisovatelka současnosti Radka Třeštíková vystavěla ve své sedmé knize příběh plný napětí, bolestných otázek a charakterově dokonale vykreslených postav. Parta kamarádů a jejich dospívajících dětí řeší v odlehlé chatě staré konflikty, nové vztahy a neodpuštěné křivdy. Autorka vás ve svém zatím nejrozsáhlejším románu vezme na dlouhou cestu za tím největším tajemstvím.... celý text

čef
10.02.2022 3 z 5

Pro mne je velkým tajemstvím, jak zamaskovat možná celkem zajímavé příběhy party lidí do takového bahna slov. Proto je samozřejmě nutná velká vynalézavost při splétání banálních i jiných zápletek, časoprostorové skoky jsou jistě povinné. Také postavy musí být určitě od naprostých blbců až po blbce pouze průměrné s nepochopitelným jednáním. No, takže abych se styděl - patřím do menšiny těch čtenářů, pro které byla četba tohoto veledíla ryzím utrpením. Autorka u mne skončila, nadšených čtenářů má již dost.

nova8907
08.02.2022

Konečně jsem knihu dočetla a musím souhlasit s mnoha komentářema přede mnou. Stále jsem si musela v hlavě opakovat,kdo vlastně je komu patří a co se to tam vlastně děje a v jaké době. Některé příběhy se mi zdají být neuzavřené. Dočetla jsem celou knihu jen pro to,že jsem si myslela,že se na konci všechno objasní a vyřeší. Najednou byl konec a hodně otazníků. Znova bych určitě nečetla.

ladyka
07.02.2022 3 z 5

Na Tajemství jsem byla zvědavá, o to víc, když ostatní čtenáři knížku přirovnávali k Bábovkám (mému favoritu z autorčiny tvorby). Moje trojhvězdičkové hodnocení je z důvodu zde již v komentářích zmíněných - velké množství postav, ač jsem si taky vyrobila tahák a doplňovala si klíčové informace, na "docvaknutí" všeho to nestačilo a rovněž nemám sílu a ani chuť si číst znova 1. část. Mám pocit, že se RT nechala trochu unést - sice klobouk dolů nad vymyšlením a kompilací, ale bylo toho nějak moc a přece jen je trochu úmorné si při čtení vše hlídat a zaznamenávat a po dočtení zjistit, že stejně něco uniklo (byť nezásadní věci) a ten kousek skládačky mi prostě chybí nebo v knížce vlastně ani není. U Bábovek mi to přišlo vše akorát a perfektně vyvážené, tady mi to prostě skřípe, škoda. To už mi bylo bližší mnohými neoceněné Foukneš do pěny, tam šla RT na dřeň, zde to vzala zkratkou jen po povrchu a mnou u autorky ceněná niternost mi tu scházela.

lendinka.k
06.02.2022 5 z 5

Opět jsem měla potřebu číst knihu znovu od začátku. Poprvé mě nebavilo, že nechápu souvislosti, o to víc jsem si ale užila četbu podruhé. Vše do sebe zapadlo a objevila jsem i další detaily, které mi unikly. Něco zůstalo však nejasné i potom, což byl asi záměr. Bylo to hodně silné, ještě teď po dvou dnech ve mě příběh rezonuje. Některé postavy jsem litovala víc, některé míň. Například Ditu jsem odsoudila a Roberta litovala, a naopak Viki jsem nedokázala ani pochopit, což o mě asi něco vypovídá. Některé situace byly i vtipné, ale já se nad nimi nedovedla zasmát, moc jsem to s nimi prožívala. Hodně mi to připomnělo můj dojem z knihy P. Soukupové Věci, na které nastal čas.

janina74
05.02.2022 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila, i třeba ten styl, že nejdříve je to, co se děje teď, samé tajemství, každý něco ví, ale neřeknou si to, kdyby řekli, poskládají příběh raz dva. No a pak je druhá část, která se odehrává rok před první...některé věci mě překvapily hodně, jiné jsem tušila od začátku. Za mě bomba.

Klara1909
03.02.2022 1 z 5

Po delší době jsem opět chtěla zkusit knížku od R. Třeštikove. A bohužel jsem se ujistila, ze knihy této autorky nejsou nic pro me. Po přečtení ve mne zůstává pocit smutku a takové ulepené ošklivosti. Asi chci vidět svět a lidi méně depresivneji než jak ho popisuje.

Siraelxy
02.02.2022

Spousta jmen, spousta příběhů a spousta tajemství. Jedno se proplétá druhýma třetím a čtvrtým.....Dokonce je tam i další příběh, který nijak nesouvisí s příběhy rodin.
Ale přesto čtete a čtete a čtete, protože chcete všechny uzlíky rozmotat a dovědět se co a jak a proč :-)
Všichni někdy potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. A jestli v této knize bude někdo zachráněn, to je tajemství :-)

Siraelxy
02.02.2022

janamaluveckova
01.02.2022 1 z 5

Tak nějak nevím. Nikam to její spisování nevede, točí se na jednom - pohodlném, teplém - místečku.

mss
31.01.2022 4 z 5

Zase jednou skvělá kniha! Postupně se snažím přečíst od RT všechny knihy - líbí se mi její styl psaní, syntax a hlavně to, že u knih dokážu absolutně vypnout a nevnímat čas. Knihu bych přečetla snad na jeden zátah, kdyby u mě každý večer nezvítězilo spaní. Děj velmi zajímavý, motiv tajemství ještě lepší. Poslední hvězdička schází jen těm několika neodhaleným tajemstvím. Ale rozhodně si ji přečtu za pár let znovu a třeba odhalím o něco více.

sweeneytodd
31.01.2022 3 z 5

Rozhodně lepší než Vladěna, ale na geniální Osm to nemá :)
Neměla jsem problém orientovat se v postavách, první polovina příběhu moc neodsýpala, ale pak už jsem se nemohla od knihy odtrhnout a chtěla vědět, jak to teda se všemi je.
Nejvíc mě zasáhla asi Viky, nejen její tajemství, ale (MOŽNÝ SPOILER) také trápení s rodiči, kdy se po rozchodu chovají oba jako .... a myslí hlavně na sebe.
(KONEC SPOILERU)

Není pravda, že by tam nebyla ukončena linka s Viky a Dušanem pro toho, kdo čte pozorně. Jen u Dušana se to musí trochu domyslet.

Cekově je to dobrá kniha, ale je škoda, že kvůli množství postav se tam u každého problému a psychiky postavy klouže po povrchu, radši bych méně postav, ale víc na dřeň.

dzejkbeltygros
30.01.2022 4 z 5

Podle mě tohle není její nejlepší kniha, to u mě pořád vede Veselí, ale byla taky skvělá. Spousta různých vztahů a situací, retrospektivní vyprávění dvou hlavních dějových linek. Trocha akce, dramatu, vtipu, sarkasmu. I přes to, že má kniha celkem dost stran, mi přišlo, že byly některé postavy trochu nedotažené. I konec byl takový hodně rychlý a vyvolává ve čtenáři hodně otázek.

Vlaďkaa4
29.01.2022 5 z 5

Výborný. Ovšem souhlasim, že vysvětlení na konci mohlo být detailnější.

Daenerys
27.01.2022 5 z 5

Tak tohle mě neskutečně vtáhlo a bavilo jako už dlouho nic, rozhodně zasloužených 5*

Mermaid
27.01.2022 5 z 5

Znáte takový ten přístroj, kam hodíte minci a ona pak v obrovském trychtýři krouží a krouží, v čím dál tím menším poloměru, až nakonec spadne do díry uprostřed?
Přesně tak jsem si připadala při čtení této knihy.
Kroužíte kolem pointy, nejspíš ji už i někde na té cestě objevíte, ale stejně se těšíte na každý další večer, kdy máte konečně čas na čtení. A na odhalování Tajemství. A tak kroužíte dál.
Tohle je Třeštíková v nejlepší formě. Po několika knihách, které byly snad zajímavé - ale zapomenutelné je tu něco, co stojí za přečtení.

Navíc můžu pochválit, že právě zmiňovaná pointa tentokrát nechyběla. U R.T., která je nerada doslovná, to rozhodně není samozřejmost a mě otevřené konce nesedí.

Takže za mě spokojenost. A větší množství abnormalit na tak malém vzorku populace mi nevadí. Nikdo nemá rád nudné postavy.

VeronikaAug
25.01.2022 5 z 5

Za mě plný počet. Kdo Radku čte, tak ví, že zazvonil zvonec a pohádky je konec se v jejích knížkách nekoná. Na druhou stranu, Tajemství většinu rozuzlení nabízí a to, že u některých linek si to musí čtenář malinko domyslet, nepovažuju za škodnou. Příběh mě hodně bavil, postavy taky, ale co je vždycky sázka na jistotu, i kdyby vás cely ten obsah nechytil, tak je styl psaní, volba slov, to jak věci řekne, jak se vyjádří, já to prostě miluju! Bylo to smutně srandovní jako vždy a já doporučuju k přečtení :-)

Summer7
25.01.2022 3 z 5

První knížka od autorky. Kniha se mi líbila, obecně mám ráda, když je v knize hodně postav a jejich osudy se nějak prolínají. Ze začátku jsem měla trošku problém se orientovat, kdo ke komu patří…
Kniha má spád, děj ubíhá rychle, je to velmi čtivé a napínavé. Co se týče postav, nebyla mi sympatická moc ani jedna. Každá postava má nějaké tajemství. Jejich tajemství a některé problémy jsou srovnatelné s dnešní dobou, některé můžeme najít ve spoustě rodin.. Nicméně se nemohu zbavit otázky, proč vlastně taková parta lidí, jezdí tolik let společně na chalupu, když se vzájemně 2x nemusí? No a závěr, čekala jsem, že ne všechny tajemství budou odhalena, ale tady nebylo odhaleno skoro nic. Bohužel otevřené konce nemám ráda, za konec tedy strhávám body dolů.
Kolem a kolem, ale velmi příjemné čtení. Moc se mi líbila obálka. Určitě to nebyla poslední knížka od autorky :)))

Klára90
24.01.2022 5 z 5

Mě kniha přišla skvělá. Od začátku do konce. Hrozně jsem ji hltala a zároveň oddalovala dočtení (takhle to u dobrých knih mám), protože jsem se prostě nechtěla loučit s postavami. Ty mi přišly všechny přirozené, reálné, každá svým vlastním způsobem byla i sympatická - až teda na Dalibora, ten mi nesedl od začátku. A ty tajemství! To jsem úplně hltala. A celou dobu přemýšlela, jaké tajemství skrývají mí přátelé :D moc se mi i líbilo, že spousta tajemství byla odhalena tak nějak…tajemně…během knihy, máloco bylo řečeno na plnou pusu, něco skoro vůbec, při čtení musíte být fakt ostražití, ale ve finále vše důležité bylo řečeno nebo naznačeno a vy si to prostě domyslíte. tohle se paní Třeštíkové opravdu moc povedlo, za mě jedna z nejlepších jejich knih, přála bych si snad jen, aby byla delší.

Jana283
24.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Radka Třeštíková ví, jak na čtenáře – hned na začátku otevře řadu tajemství a rozehraje mnoho osudů a čtenáři „nezbývá“ než číst do poslední stránky, aby se dozvěděl (a o některých taky nedozvěděl), jak to vlastně bylo. Musela jsem si napsat tahák, abych se v tom množství postav, jejich vztahů a problémů úplně neztratila. Jasně, že asi nemá smysl napsat knihu o 10 lidech, kteří žijí své všední životy a nemají žádné problémy, ale tady těch „psycho“ diagnóz vystřílela autorka na čtenáře opravdu hodně a neopomněla snad žádné z „módních“ témat od poruch příjmu potravy (dokonce 2x) až po problematiku sexuální orientace (rovněž 2x). Ano, Radka Třeštíková píše čtivě, ale pokud od četby očekáváte víc než odpočinek od vlastních starostí a problémů (hleďme, kolik lidí je na tom mnohem hůř než já!), tak vás takhle kniha zase tolik neuspokojí.

JaLenka
19.01.2022 4 z 5

Nová Radka Třeštíková pro mě milé překvápko, jen ten konec bych víc rozebrala, po těch téměř 500 stranách by už to autorku nezabilo:)
Lehčí než předchozí kniha, líbilo se mi rozdělení na dvě části s retrospektivou, dalo to příběhu “něco navíc”…