Tajemství

Tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464122/bmid_tajemstvi-v8i-464122.jpg 4 833 833

Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. Napínavé vyprávění o lidech v horách a horách mezi nimi, které už nejde obejít, ale dá se z nich spadnout a dá se v nich ztratit. Stejně jako v té šílené spoustě tajemství, co si v sobě pečlivě střeží dospělí i děti. Budete se modlit, aby vám aspoň někdo z nich něco prozradil a aby si řekl o pomoc hlasitěji než úplným tichem. Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. Nejprodávanější česká spisovatelka současnosti Radka Třeštíková vystavěla ve své sedmé knize příběh plný napětí, bolestných otázek a charakterově dokonale vykreslených postav. Parta kamarádů a jejich dospívajících dětí řeší v odlehlé chatě staré konflikty, nové vztahy a neodpuštěné křivdy. Autorka vás ve svém zatím nejrozsáhlejším románu vezme na dlouhou cestu za tím největším tajemstvím.... celý text

monulam
06.03.2022 3 z 5

tato kniha mě nenadchla, i když jiné knížky mám od autorky moc ráda. Přišlo mi že je zde zbytečně moc postav, jejich příběhů a záhad a část z nich nebyla v knize vysvětlena (ani nešla odvodit).

hana17.1.
05.03.2022 5 z 5

Radka opět nezklamala, mám ráda její styl psaní, chaos v postavách, všechno do detailů propletené, každý detail má v ději nějakou svoji podstatu.
Občas je těžké vyznat se v postavách, ale potom si na ně tak zvyknete, že vyžadujete stále další odpovědi. Každá postava má nejedno tajemství, výrazný obal knihy při čtení začne dávat na významu. Za mě velmi povedené. Dlouho nad tím ještě budu přemýšlet, nad osudy postav a určitě si knihu přečtu znovu a objevím nové detaily, které mi mohly uniknout.

adriane9
04.03.2022 4 z 5

Radku můžu.. a můžu přesně to, na co skoro každý nadává, že to je guláš, směska a zmatek, desítky postav a nakonec nic z toho.. To já si naopak odnesu všechno a vždycky se bavím. Tajemství je o tajemství, která máme každý z nás a Radka uvařila hodně ostrej guláš :)

AnjaBo
01.03.2022 5 z 5

Klobouk dolů před Radkou Třeštíkovou především za to, jak se ve svých postavách během psaní sama dokázala vyznat. Je to fakt mazec! Radka má úžasný styl vyjadřování, doslova hltám její zcela nenucené popisy a hladké přechody z jedné postavy do druhé. V jediné větě dokáže zachytit myšlenkové pochody nebo akci až tří lidí. To je opravdu něco! A jak postupně odkrývá vlastnosti a osudy jednotlivých postav - jako je jich fakt hodně. Takže do hloubky moc jít nemůže, i když by si to některé zasloužily a mohlo by to být hodně zajímavé. Rozhodně chápu, že její psaní není úplně pro každého. Nicméně za mě jo, výborný!

Petucelli
01.03.2022 3 z 5

Ani nespocitam, kolikrát jsem chtěla knížku odložit,ale vydržela jsem. Díky za to i přes velké množství postav, tajemství v každém odstavci, jsem dočetla. Ke konci knihy jsem pochopila, že autorka měla vše dokonale promyšlené, vše do sebe zapadlo jak skládačka. Někde jsem četla, že knize chybí rozuzlení, já si myslím, že celá kniha je vlastně rozuzlení příběhu.

Tereziee
01.03.2022 4 z 5

Tajemství bylo přesně takové, jaké jsem si přála. Napínavé a plné zapeklitých vztahů. I když postav bylo celkem dost, nedělalo mi problém se v příběhu rychle zorientovat. Na konci sice zůstalo pár otazníků, ale když se nad tím s odstupem času člověk zamyslí, všechno do sebe tak nějak zapadne. Za mě rozhodně jedna z těch lepších autorčiných knih.

Stanka1960
28.02.2022

Jedním slovem: GULÁŠ... . Myslím, že je to poslední kniha, kterou jsem od této autorky četla.

vekkr
26.02.2022 3 z 5

Ano nutí vás to číst dál a odkrývat tajemství,ale stejně z toho na konci nejste chytří a to mě dost vadilo.

patricka
25.02.2022 5 z 5

Geniální. Dlouho jsem se do ničeho takhle nezačetla. Člověk si uvědomí, co se kolem může dít, a že to, co sami prožíváme, nemusí být pro dalšího "normální". Že každý potřebujeme občas zachránit. Děkuju

Katka2501
23.02.2022 2 z 5

Kniha se četla dobře, ale byla pro mě zklamáním. Příliš mnoho postav a příliš mnoho tajemství :-) Přiznám se, že nakonec jsem některé detaily úplně nepochopila. Z mého pohledu to byla asi nejhorší kniha od R. Třeštíkové, kterou jsem četla.

Simík284
22.02.2022 2 z 5

Na začátku má člověk problém zorientovat se v postavách a ději, ale jakmile ke knížce víc přičichne, tak je to příběh, který je reálny a poutavý. Jediné co bych vytkla, je až moc zdlouhavý konec a popisy Jiřího kurzu přežití. :D

Mothermoth
20.02.2022 5 z 5

Tak to byla jizda! Do knizky jsem se trochu premlouvala, nakonec jsem ji vzala jednim dechem. Presne jak pise Pdede v predchozim komentari - seznam postav by se hodil. Nedelala jsem si ho, tak to byl takovy trenink mozku:). Mix postav se vsemi myslitelnymi problemy spojeny do jednoho pribehu … Stalo by za to si to ted dat jeste jednou, kdyz uz clovek vi. A nebo nevi? :)

Pdede
19.02.2022 4 z 5

Po poslední knize od autorky se mi nechtělo moc tuto číst, ale nakonec jsem se do ní pustila a dobře jsem udělala. Akorát je tam mnoho postav, tak doporučuji si na začátku udělat seznam postav a vztahů. Jinak super zápletka a přechody z přítomnosti do minulosti.

margareth1189
18.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Takhle kniha mě už před časem lapila do svých spárů povedenou reklamou a anotací, která slibovala napínavé čtení. Měla jsme hodně velká očekávání. A hned na začátku jsem byla zklamaná. Ani trochu mi nesedl vypravěčský styl, kdy je okomentováno každé slovo a každý pohyb každé postavy, bylo toho zkrátka moc. Dost mě to iritovalo a já se nemohla začíst. To množství postav a neustále skákání z jednoho místa na druhé a kupení záhad a nedořečeného mi v tom nijak nepomohlo.

Ale četla jsem dál a ani nevím jak, ale počáteční rozladění najednou zmizelo. Postavy se stávaly reálnějšími a rozpoznatelnějšími a já se najednou přistihla, jak spřádám teorie, vymýšlím, co se asi tak stalo... Kdo to zapálil? Kde je Lukáš? Co tají Robert? A Anežka? Proč Viky blbne? Kdo je Adam? Co se stalo Dušanovi a jak s tím podivným rodinně-přátelským propletencem souvisí Márty s Víťou?

Počáteční handicap zapomenut, ba co víc, už se jako handicap vůbec netváří, takhle to zkrátka muselo být.
Styl vyprávění je sice zvláštní, jak už jsem zmiňovala, je svým způsobem strohý a syrový, přesto ale oplývá množstvím detailů a dokáže skvěle navodit atmosféru.
Nádherná hra se slovy, místy omračující, přesto přirozená (viz třeba popis dne, kdy zemřel Franta).
Postavy jsou rozmanité a kdyby byl zvolen jen o fous jiný přístup, působily by dost možná jako karikatury. Ale takhle ne, takhle jsou to působivě vykreslené charaktery. Jako čtenář jsem měla pocit, že je všechny důvěrně znám a že dokonce chápu i všechny jejich vrtochy a podivnosti. Chápu, proč se chovají, jak se chovají.

A třešinkou na dortu je zvolený koncept, kdy nás autorka na konci prvního dílu nechává na faktickém konci, zmatené a popletené, aby nás následně hodila na začátek a krůček po krůčku nás v malých náznacích seznamuje s odpověďmi na (téměř) všechny předchozí otázky.

Zkrátka, tohle byla jízda a rozhodně to nebyla má poslední kniha téhle autorky.

KACABAK
17.02.2022 5 z 5

Tlustá a zamotaná kniha, kde se příběhy odehrávají v přítomnosti, ale i v minulosti. Čeká Vás mnoho jmen, tak dávejte na začátku bedlivý pozor. Kniha popisuje příběhy několika rodin, manželských párů (nebo jen párů) ve středních letech a jejich dětí. Rodiny vypadají navenek velmi spořádaně a závidění hodné, ale pod slupkou, každá rodina cosi skrývá. Co je ale to Tajemství?….rozhodně budete mít během četby, plno tipů

keny
15.02.2022 4 z 5

Po Veselí, které se mi nelíbilo, se mi do nové Třeštíkové moc nechtělo. Ale jsem ráda, že jsem to překonala a knihu si koupila. Mám ráda psychologické zápletky, depres...i když tady ho bylo trochu příliš...vše, co si dokážete představit...homosexualita, anorexie, počítačová závislost, změna pohlaví, vraždy, sebevraždy, kuberšikana, nevěry....možná až trochu moc na 4 spřátelené rodiny,...až si říkáte, že to není možné. Ale když se podívám kolem sebe, dějou se věci v reálném životě, kdy si člověk říká, že kdyby se o tom napsala kniha tak nikdo neuvěří, že to je možné. Knihu je dobré číst bez velkých prodlev, po dvoudenní přestávce už jsem zase nevěděla, kdo ke komu patří. Spousta otázek, málo odpovědí. Ale ona nikdy na všechno nepřijde odpověď hned, v průběhu života. Trochu mi to připomínalo Malý život, vše je špatně, bezvýchodné, nikde ani trocha světla na konci tunelu. Nutí Vás to číst pořád dál a dozvědět se to...nebo vlastně všechna ta...tajemstvi

MilackovaN
15.02.2022 5 z 5

Po Foukneš do pěny, kterou jsem dočítala opravdu jen s velkým sebezapřením, je tohle zase příjemný návrat k paní Třeštíkové tak, jak jsem ji znala z knih Osm, Bábovky nebo Veselí. Nemám ráda knihy, kde je velké množství postav, navíc, když v této knize má každá postava své tajemství... Když jsem si vše rozkreslila na papír, kdo s kým a co asi skrývá, hrozně mě to bavilo. Po dočtení jsem si přečetla svoje domněnky a v některých jsem tajemství odhadla, v jiných jsem byla úplně vedle... Ačkoliv tím, že má kniha otevřený konec a nedozvíme se úplně vše, můžeme se aspoň domnívat, jak dopadla linka s Dušanem, co za "nemoc" má vlastně Dušan a kdo je ve skutečnosti Mikuláš? Co se stalo s Viky a mnoho dalších nevyřčených otázek. Dvě dějové linky jsou skvělé, knihu jsem přečetla za dva dny, protože kdybych ji četla ve více dnech, bála bych se, že bych mezitím zapomněla, co se stalo v současnosti a uniklo by mi tak spoustu informací, které souvisí s minulostí. Pro ty, kdo se taky ztrácí v postavách, udělejte si na papír poznámky, po přečtení můžete sledovat tok vašich myšlenek...

YellowQueen
14.02.2022 5 z 5

Tak tohle bylo velice zajímavé čtení. Po celou dobu jsem byla napjatá, jak se bude celá kniha vyvíjet, co se bude dít, jak to dopadne. Proto se taky četla tak dobře a rychle. Přestože teda vždycky když jsem přestala číst, měla jsem z toho vlastně zvláštní pocit a nechtěla jsem se k ní vracet. U postav jsem se pozastavovala, některé mě opravdu neskutečně vytáčely, ale zase to tomu dodalo takovou tu plastičnost, jako kdybyste to prožívali s nimi a opravdu ty lidi znali. Ráda bych i věděla, jaké příběhy ty postavy dál prožívaly. Každopádně za mě to byl povedený počin, měla bych se vrhnout do čtení autorčiných předcházejících knih, určitě budu stejně nadšená.

Paja11.11
14.02.2022 5 z 5

Tohle se neskutečně povedlo a to jak obal knihy (i barva knihy je během čtení jasná), tak především její obsah. Ano, ze začátku chvíli trvá, než člověk zjistí a spojí si, kdo k sobě patří, kdo je čí muž, dítě apod., ale po chvíli se člověk hned zorientuje. Každý z nich měl tajemství (a nejen jedno) a také spoustu svých vlastních problémů.
Kniha se četla velice dobře, byla jsem pořád napjatá a chtěla jsem číst dál a dál, abych co nejdříve zjistila, jak to bude dál.
Určitě po knize sáhnu znovu, věřím totiž, že i napodruhé zjistím spoustu věcí, které mi mohly uniknout.

Marina1
13.02.2022 1 z 5

…cekala jsem vic. Je to prvni kniha, kterou jsem od RT precetla… styl mi evokoval spise scenar…
Pribeh je ale zajimavy.. musite se nejdrive zorientovat, pak to jde dobre :)