Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2612 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Illaa
19.10.2016 3 z 5

Autorčina předešlá kniha mě oslovila mnohem více. Příběh byl velice silný a beznadějný. Trochu mi vadil styl psaní, stálé přeskakování z jednoho hrdiny na druhého. Sice se to rychleji četlo, ale čtenář se musel více soustředit, pod kterým hrdinou zrovna čte.

bosorka
18.10.2016 5 z 5

Ruta Sepetys píše krásně, vlastně jednoduše, prostě a syrově a přitom tak chytlavě a úžasně. S obrovskou pečlivostí na sebe nenásilně staví jednotlivé kostky, z kterých tvoří vysokou vež. A každému je přitom jasné, že tu věž nemůže vršit donekonečna. I když tak činí pozvolna, je jen záležitostí času, kdy kostky vespod neudrží tu poslední a samou tíhou se sesypou. Vše k tomu spěje a když se to v její knize stane, mrazí to až do morku kostí. Příběh, který je neobyčejně silný, je postavený na tragických reálných událostech druhé světové války. Do něj jsou zasazeny postavy nejpíš také trochu inspirované těmi reálnými. Její literární postavy jsou ovšem obzvláště životné, obdařené naprosto uvěřitelnými vlastnostmi, ať už jsou pozitivní, či negativní. Mají svá tajemství, která autorka pomalu rozkrývá a která čtenáře nepustí až do samotného konce. Díky moc, Ruto Sepetys, že se věnuješ svým kořenům, že mě seznamuješ s historickými událostmi, které byly pro tvé předky zásadní a které nejsou pro širokou veřejnost tak známé. Ráda po přečtení některých knih pátrám dál, miluju knížky, které po odložení zůstávají v hlavě i nadále. A to Sůl moře je.

kofina
15.10.2016 5 z 5

"Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."
Nechci předbíhat, ale myslím, že jsem právě dočetla pro mě nejlepší knihu za rok 2016. :)
Ruta umí a pevně doufám, že bude pokračovat!

DiLay
14.10.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Skvěle napsaná. Do poslední chvíle jsem doufala.
Rozhodně řadím Rutu Sepetys mezi me oblíbené autorky :)

Lkova
14.10.2016 5 z 5

Ruta mi v každé své knize zlomí srdce. Ale takovým způsobem, že jsem ochotna ty muka podstoupit kdykoliv znovu.
Pěla bych ódy, ale jsem emocionálně odrovnaná. Udělejte si laskavost a prostě se do knihy pusťte. Litovat nebudete.

jitus.drahotska
13.10.2016 5 z 5

Neskutečné pocity, které mě přiváděly k zaskočenému vyjeknutí uprostřed jedoucího metra.
Čtyři postavy. Čtyři obyčejné a zároveň neskutečné příběhy, které odmotávaly svá tajemství v přesném načasování.
Skvělé zpracování knihy, které ve mně podporovaly ty zvláštní pocity každým otočením stránky, protože text nebyl jednolitě položen do odstavců, ale každý pohled měl svůj vlastní prostor. Jak tu mnozí již psali, cítím se teď naprosto zničená, vyhaslá, emočně vyčerpaná. Málokterá kniha dokázala se mnou takto zatřást. Děkuji!

Katschka
10.10.2016 5 z 5

Když ona píše tak krásně! Nespočet vět mi uvízlo v paměti, ale nechci spamovat, proto bude lepší, když si obrázek udělá každý sám. Tahle knížka mi v myšlenkách zůstane dlouho...

Lucy2211
09.10.2016 5 z 5

Přiznám se, že jsem se tímto dílem setkala s autorkou prvně. Vůbec jsem nečekala, že mě příběh natolik zaujme a roztrhne mi srdce na dvě poloviny! Nejprve jsem velmi váhala, když jsem se rozhodovala, zda si jí opravdu pořídit, ale nakonec jsem si řekla proč ne a objednala jsem si všechny knihy, které u nás od této autorky vyšly (V šedých tónech a Potrhaná křídla). Z počátku jsem si myslela, že to budu číst tak, jak to u nás vyšlo. Nejprve V šedých tónech, Potrhaná křídla a poté Sůl moře, ale když jsem si přečetla anotaci, nemohla jsem odolat a vrhla se do této. Číst jsem začala včera odpoledne, četla dlouho do noci a nyní jsem dočetla. Nedalo se odtrhnout!
Každá kapitola začíná vyprávěním jiné hlavní postavy a kapitoly jsou tak krátké, že vám kniha neuvěřitelně rychle plyne. Autorka nám skvěle a barvitě přestavila největší a nejtragičtější lodní katastrofu v dějinách tohoto světa. V dějinách lidstva. Bohužel o ní málokdo ví. Já sama jsem o této události nic nevěděla. A to se o historii velmi zajímám. Mrzí mě, že jsem se o tom neučili ani na základní ani na střední škole. Jaká to škoda... Lidé by o této tragické události rozhodně vědět měli. Díkybohu za tuto knihu!
Tímto řadím Rutu Sepetysovou k mým nejoblíbenějším autorkám, které tu mám. Možná si říkáte, že je to jen nějaká další Young Adult kniha a že to není nic pro vás. Omyl! Ano, hlavní hrdinové jsou náctiletí, ale rozhodně si toto dílo zamilují i čtenáři v dospělém věku. Díky tomu, že jsou hlavní hrdinové ve věku od 15 let výš, dokáže tato kniha upoutat pozornost mladých čtenářů, kteří se třeba zajímají i o historii. Konkrétně o druhou světovou válku.

Ještě nyní jsem stále plná dojmů. Mám zlomené srdce a stále mi tečou slzy po tvářích! Říkám si stále dokola: Proč??? Proč to Ruta napsala tak, že mě to naprosto emocionálně vyčerpalo a učinilo jiný pohled na lidské priority. Lidé v těch dobách a na té lodi Wilhelm Gustloff chtěli jen jedno jediné: PŘEŽÍT!

Více se dozvíte v recenzi, kterou najdete v záložkách :-)

Eruvie
08.10.2016 5 z 5

Je mnoho autorů, kteří píší příběhy z období druhé světové války. Takových, kteří umí popsat příběh o strašlivém neštěstí a lidském utrpení tak krásnými slovy je ale velice málo. Ruta Sepetys mezi ně patří.

zdenek5887
07.10.2016 5 z 5

Titanic všichni notoricky známe. Wilhelm Gustloff byl však daleko horší tragédie a já se přiznávám, že jsem o ní a celkově o operaci Hannibal vůbec nevěděl. A ano, teď se stydím, nebudu však určitě sám. A jsem rád, že se mi do rukou dostala tato moc dobrá kniha se skvělým, ačkoli krutým, příběhem. Plný počet.

Hanisek
05.10.2016 5 z 5

Dokonalé. Mrazivé. Smutné.
A všimli jste si souvislosti s knihou V šedých tónech :) to mě velmi potěšilo. A nečekala jsem tuhle souvislost a propojení obou úžasných knih.

eva6354
04.10.2016 5 z 5

Naprosto perfektní! Všechny hlavní postavy mi přirostly k srdci a nerada jsem se s nimi loučila. Protože patřím k lidem, které dějepis ve škole moc nebral, mám mezery ve znalostech historie, proto mám ráda knížky, které mi něco dají i v tomhle směru. Knížka je psaná z pohledu několika hlavních postav po krátkých kapitolách a čte se hrozně rychle. Po přečtení jsem si opravdu uvědomovala, jak se mám dobře a jaké blbosti v běžném životě řeším. Opravdu skvělá knížka a už se chystám na zbylé dvě od této autorky!

kklepkaa
04.10.2016 5 z 5

Tak tohle byla vážně síla. O Rutě jsem samozřejmě slyšela, ale až nyní jsem se k ní dostala a nelituji. Dávno zapomenutá katastrofa vyprávěná čtyřmi mladými lidmi mě doslova pohltila. Krátké kapitoly dodávaly příběhu spád. Nejvíc jsem se vždy těšila na Joanu a Floriana. Bylo úžasné sledovat střípky lidství ve světle těch hrůz co se děly. Rozhodně se v budoucnu vrhnu na další knihu od této výborné autorky.

DariDerek
28.09.2016 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih tohoto roku, srdcovka a určitě ji doporučuji dál. Už jen z toho důvodu, že je psána pohledem mladých lidí, což přiláká mladší čtenáře, aby tyto události nebyly zapomenuty… více bude psáno na chrudimka.cz v recenzi :-)

ivousekk
28.09.2016 4 z 5

Skvělé čtení a silný příběh, který byl zajímavě podaný - psáno z pohledu hned několika osob. A taky velmi čtivé, nechce se vám knihu odkládat, sama jsem ji dočetla ve 2 ráno :)
Jako bonus beru pohled do historie, zase jsem se něco nového dozvěděla. A přiznám se, že o této tragédii jsem vůbec nevěděla, nechápu, proč nám o tom v hodinách dějepisu neřekli.
Neodpustím si s rovnání s předchozími knihami autorky. I když je kniha skvělá, podle mě na V šedých tónech nemá, ta mi přišla ještě o level lepší. Ale i tak ji doporučuji. Rozhodně se vám bude líbit.

mmmisulka.r
27.09.2016 5 z 5

Silný příběh, který budu ještě hodně dlouho vstřebávat. Nádherně napsané po krátkých kapitolách, čte se to svižně a hlavně se od knihy nejde odtrhnout. K ději asi ani nemusím nic dodávat, je to prost síla. Hon za svobodou, ke které vede strastiplná cesta a všude okolo číhá smrt a zlo...

kalinkacz
26.09.2016 5 z 5

Tohle bylo mé první setkání s touto autorkou a jsem nadšená, vlastně i zničená a zlomená... Tahle kniha rozhodně není obyčejná... Je silná a upřímná... Dá vám něco, co ne každá kniha umí... Něco navíc... Něco co vám otevře oči a vy si díky tomu uvědomíte, jak těžké to bylo... Jak se máte dobře... A že v dějinách existují události o kterých svět nemá nejmenší tušení... Ani já o potopení této lodi a o tragédii s tím spojenou nevěděla... Po přečtení této knihy se stydím a sahám po další knize této autorky!

AjinQa
24.09.2016 5 z 5

Další skvělá kniha od této autorky.
Styl, jakým Ruta tuhle knihu psala, byl opravdu fenomenální. Každá ze 4 postav měla svůj zvláštní způsob myšlení, ať už to byla Joana, Emilia, Alfred nebo Florian.
Všichni hlavní hrdinové mi byli sympatičtí (až na jednoho), že jsem si přála aby se jejich osud mohl změnit. O vedlejších postavách ani nemluvím.
Děj vůbec nepokulhával a díky krátkým kapitolám, jsem měla knihu přečtenou za dva dny. Prostě se nedala odložit.
Určitě neváhejte, a knihu si přečtěte. Stojí to za to. (Plus obálka vypadá nádherně.) Určitě hodnotím 5*