Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2622 2622

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Markét.t
26.11.2016 5 z 5

Velmi silný příběh, který si budu ještě dlouho pamatovat a ke knize se určitě ještě jednou vrátím. O tragédii lodi Wilhelm Gustloff jsem před přečtením neměla ani tušení. A jsem ráda, že se díky této knize dostane do širšího podvědomí lidí.
Kniha je krásně napsaná. A i přeš všechny ty hrůzy, které se v ní odehrávají, dokáže i místy vykouzlit úsměv na tváři.
Díky častému střídání čtyř hlavních postav se kniha četla velmi rychle. Každý z nich měl na věc úplně jiný pohled a na různé události nahlížel odlišně.
Pokud bych měla porovnat Sůl moře s autorčinou předchozí knihou V šedých tónech, která mne také nesmírně oslovila, Sůl moře by vyhrála.
Čteno v originále.

morava
24.11.2016 5 z 5

Nekdy si rikam, jak o nekterych knihach muzu napsat, ze jsou nadherne, kdyz je v nich tolik bolesti. Ale i presto i o teto knize musim rict, ze je nadherna. Nebo presneji nadherne napsana.
I pres utrpeni, ktere na vas vybafne skoro pri kazdem otoceni stranky,
se dokazete i pousmat . Protoze to dokazali i Joana, Florian nebo Emilia. Ctete, ctete,doufate a v hlave mate myslenku, slova "nadeje umira posledni ." Skvely emocionalni zazitek!
Je to me druhe setkani s autorkou a Rute Sepetys dekuji za toto dilo , stejne jako za knihu " V sedych tonech. "

aurora
22.11.2016 5 z 5

Tahle kniha mne pohltila Je to drsný příběh o době, o které moje generace vůbec nevěděla. Válka z té druhé strany. Ne jen sovětští hrdinové z mého dětství, z filmů, které se tehdy točily, z knih, které se tehdy vydávaly. Dávám všech 5 hvězdiček.

ivona6995
22.11.2016 5 z 5

Je mi úzko z představy, že osudy Emilie, Joany, Liny a dalších miliónů kluků a holek nejsou pouze smyšlené. Že kvůli rozhodnutí pár lidí, kteří neukočírovali své ega, přišlo tolik lidí a dětí o možnost prožít život, tak jak by si oni sami přáli a představovali.
Opět klobouk dolů před autorkou. Umí na čtenáře tak věrně přenést pocity a prožitky postav, že z toho až mrazí.

Ivana11
20.11.2016 5 z 5

Silný příběh, výborný čtenářský zážitek.

DarkFireflies
20.11.2016 5 z 5

„Je z ní sůl moře.“

Tolik bolesti, tolik utrpení... A přesto se kniha výborně četla a nebylo možné ji na delší chvíli odložit. Postavy se mi (vesměs)dostaly pod kůži a to mě nutilo do konce doufat v tak nepravděpodobný šťastný konec...
Tragédie na palubě lodi WG byla sice pouze jedním z mnoha příšerných mezníků na časové ose 2. světové války, ale i přesto se o ní příliš málo mluví a tak může kniha pro leckoho obsahovat i mnoho nových faktů.

Příběh tolika nevinných lidí, kteří si pouze přáli být v bezpečí a žít... Otírám slzy a dávám 5*.

JanaDor
17.11.2016 5 z 5

Je to opravdu výborná kniha, která je výjimečná. Tolik emocí, lidskosti, pokory, úzkostí, obětavosti, prostě neuvěřitelná smršť všeho se na mě řítila z knihy a já byla zavalena v obrovské kouli příběhu, který se mnou házel ze strany na stranu a já, celá pohlcená, četla a četla. Nádherná literární lavina.
Příběh vyprávějí čtyři osoby. Pravidelně se střídají v krátkých popisech toho, co prožívají. Po stránce, maximálně dvou se mění vnímaní příběhu ve změně vypravěče. Někdy je to pouhých pár vět, které skvěle vystihly pocity a události k té určité osobnosti. Je to umění v tak malém prostoru perfektně vyjádřit danou situaci. Spousta věcí není řečena přímo, ale lze z toho přesně poznat vlastnosti osoby.

Caine
15.11.2016 3 z 5

Podle hodnocení jsem čekal něco víc, kupodivu žádné dojetí se nedostavilo :-(

maxihrosik

V poznámce autora na konci knihy Ruta Sepetys píše:

"Každý národ má svou skrytou historii v bezpočtu příběhů uchovávaných jen těmi, kdo je prožili. Válečné příběhy často společně čtou a rozebírají čtenáři ze zemí, které v bitvě stály na opačných stranách. Historie nás rozděluje, ale skrz čtení se můžeme sejít v příběhu, studiu a vzpomínání. Knihy nás spojují v celosvětovou komunitu čtenářů, a co je ještě důležitější, v celosvětové společenství lidí toužících poučit se z minulosti."

Tahle krásná myšlenka asi přesně vystihuje hlavní motiv Ruty Sepetys pro napsání úžasných knížek V šedých tónech a Sůl moře, ale bojím se, že lidé jsou nepoučitelní. Lidstvo se chová stejně jako děti, opakující chyby svých rodičů a přidávající k tomu své vlastní. Poučenému společenství čtenářů pak nezbývá než jen nevěřícně a bezmocně přihlížet. Myslím, že velice depresivní je povolání historiků - tisíckrát mohou varovat, ale děsivé dějiny se nakonec stejně s drobnou obměnou zopakují.

Přes všechny popsané válečné krutosti na mě Sůl moře zapůsobila pozitivně. Statečnost, obětavost a houževnatost některých postav v naprosto beznadějných situacích vnesla
do příběhu dost optimismus, aby po přečtení nezůstal jen pocit odevzdané malomyslnosti z lidské krutosti a bezcharakternosti, ale i pocit pýchy a hrdosti na lidskost, nezištnou pomoc a hrdinství . Tahle knížka není černobílá a je vážně nádherná.

Košišta
12.11.2016 5 z 5

Po knížce v Šedých tónech, druhá kniha od autorky a už si dělám zálusk na třetí. Skvělý silný příběh, o málo známé námořní tragédii. Dělala jsem si starosti, ohledně linky příběhu, když jsem věděla, že se monstrózní loď potopila za velice krátkou dobu, ale Ruta mě nenechala na pochybách, že je mistryní ve vypravování. Nebudu spoilerovat, ale ty scény se vám vryjí hlubko pod kůži, budete cítit ten mráz, prožívat tu hrůzu s hlavními hrdiny... Plný počet hvězdiček a jednu navíc.

Didi15
12.11.2016 5 z 5

Přečteno za pár hodin o noční službe. Krásně napsáný příběh z války. Spisovatelka se mi dostala pod kůži a rozhodně přečtu i další knihy.

veronika0382
10.11.2016 5 z 5

Sůl moře je velice silný román o lidské naději, víře, lásce, odhodlání a obětování se pro druhé, až je to k neuvěření. Je popsaný tak skutečně, že si dovedete vše živě představit. Vidíte ty lidi, jak se snaží zachránit své životy. A nejen své, ale i svých dětí a druhých okolo sebe. To jsou ti praví hrdinové.... více v mojí recenzi zde :)

sadlo
09.11.2016

Skvele cteni.Výborná autorka a preklad.Všechny tři knihy stoji za to, aby člověk peníze vložil do jejich nákupu jako darek.

Šánka
06.11.2016 5 z 5

Knihy s válečnou tematikou většinou nevyhledávám, ale je moc dobře, že se stále objevují nové. A vůbec si nemyslím, že je to čtení jen pro mladší čtenáře, neboť skutečných pamětníků této poslední války ubývá. Ne, je to čtení pro nás všechny, kteří válku nezažili a měla by být připomínkou, odkazem a varováním před její nesmyslností a nelidskostí.
A i když se mně o malinko více líbilo V šedých tónech, i tento příběh byl další silný zážitek, který ve mně zanechal rozjitřené emoce. Velmi doporučuji !

Ditules
05.11.2016 5 z 5

Dechberoucí, tragické, úžasné.... Ruta opět potvrdila, že je skvělou autorkou.

Arella
05.11.2016 5 z 5

Už když jsem si kupovala tuhle knihu, mrkala na mě mladá brýlatá kočka za pokladnou, že je to pecka. A ona vážně je. Pecka peckovní. Dobře čitelné, dechberoucí, na podkladě skutečných událostí, dobře promyšlené, propracované. Jde vidět, že si tuhle knihu autorka vymazlila. Jediná malá výtka je, že jsem našla pár překlepů, což se mi často nestává, ale neubralo to ničemu, jsem naprosto nadšená a konsternovaná a chybí mi tu ještě asi milion hvězdičekk hodnocení, protože tak dobrou knihu jsem už pěkně dlouho nečetla. Děkuji!!!

sabanka
04.11.2016 5 z 5

Dechberoucí, zkrátka Ruta, co jiného by jste očekávali ?

Vlaštovka0
30.10.2016 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Takový žánr většinou nečtu, ale tahle mě opravdu dostala. Doporučuju!

Eva2424
24.10.2016 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení, už jen proto, aby si člověk uvědomil, kolik strádání přináší válka obyčejným lidem a v jakém luxusu dnes žijeme.
Vyprávění je poutavé, popisy situací působivé, vnímavější čtenář je okamžitě vtažen do atmosféry mrazu a strachu a děj běží jako film, od něhož se těžko odtrhává.
Čtyři hvězdičky dávám za postavy, které mi připadaly příliš černobílé - byly buď dobré nebo zlé, ale nic mezi tím. Do povahy a duševních pohnutek hrdinů nás spisovatelka nechala nahlédnout opravdu jen velmi povrchně a odehrávající se milostný románek byl jako z červené knihovny.
Z příběhů na válečné téma bych dala třeba Zusakovu Zlodějku knih o level výše.

zuzana2599
23.10.2016 5 z 5

Sůl moře se mi opravdu nečetla lehce. Tolik smutku, bolesti, lidského strádání a utrpení, které dýchalo z každičké stránky, bylo dosti depresivní a smutné.
Ano, válka je vždy pro obě strany hrozná, trpí nevinní lidé, přestávají platit pravidla, hranice chování se posouvají, z mnoha lidí se pak stávají hyeny a na druhé straně se objevují noví hrdinové. Všichni, kdo si přečtou tuto knížku, se musí nad těmito hrůzami války zamyslet a to je určitě jedno z poslání Soli moře. A také nikdy nezapomenout na minulost a najít v ní poučení k lepší a krásnější budoucnosti.