Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2622 2622

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Barbra06
05.01.2017 5 z 5

Tak já jsem absolutně spokojená. Krásný příběh na pozadí skutečných událostí a ještě skvěle napsaný. Doporučuju všem, protože se to čte úplně samo, díky střídání postav a hlavně krátkým kapitolám. O Gustloffovi jsem už něco zaslechla, ale rozhodně jsem neměla ponětí, jaká katastrofa to byla. Kam se na ní opravdu hrabe slavný Titanic. A jelikož to bylo moje první setkání s autorkou, nadšeně se vrhnu i na další díly :)

Marika Vanova
04.01.2017 5 z 5

Moc dobrý román, dobře se čte, krátké kapitolky, napínavý příběh. Autorka opět nezklamala. Tady si člověk uvědomí, na čem doopravdy záleží. Doporučuji.

nikola8775
04.01.2017 5 z 5

Nevím, jak vyjádřit to co cítím po přečtení této knihy..bolest, soucit a strach. Tyhle slova to asi vystihují nejlépe. Kniha je úžasně napsána a ukazuje nám příběh lodi, o které jsem třeba nevěděla. A přitom můžu říci, že je to jedna z největších lodních tragédií v historii lidstva. Příběh se čte sám. Nebýt míst, kdy jsem nad knihou jen seděla a plakala. Pro mne už to bude navždy kniha co budu nosit v srdíčku a kdykoliv se k ní ráda vrátím.

Mandalka74

Nádherný silný příběh. Doporučuji

Bránolog
04.01.2017 5 z 5

Normálně u knížek nebrečím (u filmů se mi to tu a tam stane). Závěr tohohle díla je výjimkou, potvrzující pravidlo. Mám na mysli ten závěrečný dopis...

cori
02.01.2017 4 z 5

Strhující příběh uprchlíků, kteří se snaží nalodit a odplout do bezpečí před postupující Rudou armádou, má nezvyklou formu, kdy střídá kratičké kapitoly vyprávěné z pohledu čtyř hlavních postav. Každý z hrdinů skrývá své temné tajemství a trauma. Autorka dokázala vystihnout jejich psychiku a dilemata, která museli řešit. Přečetla jsem za jeden den.
Trošku nedořešená a možná i pro příběh zbytečná mi přišla jantarová komnata.
Milé překvapení a odkaz na Emilii je čáp pod přebalem knihy. To se povedlo.

sioux
01.01.2017 5 z 5

Jiné. Zvláštní. Zajímavé. Čtivé. Schopné rychle navodit atmosféru. A zachytit pocity hlavních hrdinů.
Nádhera. Děkuji.

glenny
31.12.2016

Kniha je neskutečně silná. Naprosto geniální mi přišla souvislost s knihou V šedých tónech.

KattyV.
31.12.2016 5 z 5

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli něco říct či napsat a prostě to nešlo?...Došla slova?
Tak přesně to se mi stalo teď, po přečtení této knihy.

beveron
31.12.2016 5 z 5

Smekám, nemam slov. Strhující a napinave. Pro me jiná strana války, neznama. Nechám tomu cas to vse vstřebat a mezitím si zjistim vic informaci. Dekuji za tuto knihu i za doporučení si ji přečíst.

tkometka
26.12.2016 5 z 5

Jedním dechem přečteno. Velmi dobře se čte a její způsob psaní ponechává prostor pro vlastní myšlenky.
Jediné na co jsem nazlobená je že jsem o lodi Wilhelm Gustloff a jejím osudu vůbec netušila.

klokan.1905
20.12.2016 5 z 5

Sůl moře...
Tak jako mě nadchla knížka V šedých tónech, tak totéž mohu napsat o této knížce... Byla naprosto úžasná...

Loď Wilhelm Gustloff...
Kapacita lodi : 1 463 pasažérů.
Počet lidí na palubě : 10 573.
Počet záchranných člunů měl být : 22 (10 člunů však chybělo)....
...Tisíce lidí seskakujících do vody, kopajících kolem sebe a lapajících po dechu. Mořská voda plní ústa a nosní dírky i selhávající plíce. Vysoké vlny, zuřivé moře, sníh a vítr...
Neváhejte a čtěte, zcela oprávněně má tato knížka na databázi knih momentálně hodnocení od čtenářů 97%...

Siraelxy
19.12.2016 5 z 5

Plný počet hvězd dávám málokdy. Psaní paní Sepetys je tak úžasné, vtáhne vás do děje, dokáže dokonale popsat pocity...a navíc témata jejich knih jsou tak jiná. Sůl moře vás rozpláče, rozzuří, dojme....více: http://siraelxy.blogspot.cz/2016/12/ruta-sepetys-sul-more.html

Lenka27
14.12.2016 4 z 5

Druhá světová válka je pro mě tématem, kdy mám vždy pocit, jak málo toho vím, i když jsem načetla celkem dost knih věnujících se tomuto období. O potopení lodi Wilhelm Gustloff se mnoho neví, já sama jsem měla velmi kusé informace a jsem vždy ráda, když mě kniha kromě čtenářského zážitku obohatí vědomostně. Zaujal mě styl psaní autorky, pohledy postav knihy. A hlavně oceňuji citlivé ukončení, neb v poslední době jsem se více zaměřila, jak autor \"naloží\" s osudy hrdinů a nešťastně zpracované ukončení může zrušit zážitek z celé knihy, což se rozhodně netýká díla "Sůl moře".

ritz
12.12.2016 4 z 5

Zvláštním způsobem psaná kniha, dobře se četlo, velmi zajímavé téma. Za mě doporučuji k přečtení a hned v knihovně rezervuji další autorčinu knihu.

sporran
11.12.2016 5 z 5

Po knize Jsou světla, která nevidíme, další romantický příběh z války... Tady vnímám takovou tu klasickou americkou linii, drama, kladní hrdinové, vyhrocené okamžiky a americký happy end. Takto pojatý konec se mi líbil. Moc se mi líbí, že kniha je psaná na základě historických údajů a událostí. Fakt je ti ten, že o potopení lodi Wilhelm Gustloff se mnoho neví. Rozhodně mě autorka zaujala a pustím se do dalších knih. Vyhovuje mi i její styl krátkých kapitol podle jednotlivých postav.

Kokesar13
11.12.2016 5 z 5

Ruta Sepetys zase zaválela! Úžasný příběh, který se vám vryje pod kůži. Na autorce obdivuji to, že dokáže objevit, nádherně zpracovat do čtivé podoby a dojmout čtenáře po celém světě úplně novým tématem.
Knihu moc a moc doporučuji!

...Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili...

Aléda
02.12.2016 5 z 5

Skvost. Ale nic jiného jsem od autorky ani nečekala. Příběh nejen o obrovské lidské katastrofě, ale také o naději a touze po lepší budoucnosti.

Pedruska01
28.11.2016 5 z 5

Kniha má opět tu moc, kterou mu s takovou lehkostí předala autorka, že se čte velmi rychle a víc než dobře. Už jenom ta forma vyprávění příběhu z několika úhlu pohledu přesto příběh totožný - snaha o přežití. Hned na úvod musím autorku vychválit. Umí. Jednoznačně mi to ukázala ve všech svých 3 knihách, kdy mě dokázala naprosto dostat. Nastavila laťku už dost vysoko a stále ji zvyšuje. Je to paní autorka s velkým A a já před ní smekám a klaním se!
Asi bych nikdy neřekla, že příběhy z válečné doby mě nějak budou bavit. Už tohle jsem si říkala při Šedých tónech, ale ty předčili moje očekávání přesně jako tato kniha. Nebála jsem se, že by příběh nebyl dobrý - už sama autorka zaručuje kvalitu natřískanou emocemi. Přesto kapku jsem měla obavu z toho tématu. Pff, hned po několika málo slovech bylo všechno zažehnáno a já to doslova hltala. Pokud jsem musela knihu odložit, trhalo mi to srdce. Opravdu jsem měla v podvědomí za největší lodní tragédii Titanic, člověku se vybaví hnedle filmové zpracování - detaily, kdy bezmocná lidská těla padala přes ocelové zábradlí do ledového oceánu s děsem v očích a křikem -, ale popis tragédie na Wilhelmu Gustloffovi je opravdu ještě děsivější a krutější, a to nejen počtem lidí, co zemřeli. Většina snahy přišlo vniveč.
Hlavní hrdinové, krom Alfreda - který mi k srdci vůbec nepřirostl, si toho zažili hrozně moc. Byl vůbec div, že některé situace přežili, a přesto tomu nebyl konec. Osud si pro ně připravil ještě větší ránu. Člověk, který žije v téhle době a pomine-li vřavy, naštěstí, několik desítek tisíc kilometrů v Asii, tak si ani neuvědomuje, jaké má vlastně štěstí, neuvědomuje si, že tohle byla opravdu realita. Samotnou mě to vždy šokuje, zarazí a zalije soucit s nepochopením.
Byl to velmi silný příběh, který ve čtenáři vyvolá neskutečné. Autorka dokáže svými příběhy spoutat a pohltit, roztrhat duši. Není třeba víc slov než: velice doporučuji! :)

Lokina
26.11.2016 5 z 5

Tahle kniha se zaslouží víc než pět hvězd. Silný příběh a i díky tomu, že kapitoly byly krátké, příběh rychle ubíhal. Kniha, která určitě by měla patřit do povinné četby. Při dočtení posledních stránek jsem měla slzy na krajíčku. Víc dodat nemohu.