Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75672/bmid_bestie-EMz-75672.jpg 4 814 814

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , XYZ (ČR)

Beštia , 2006

boxas
13.10.2018 4 z 5

Autor zná prostředí, o kterém píše, a na knize je to dobře vidět. Umí také napsat svižné a leckdy i vtipné dialogy, snaží se udržovat napětí, nevyhýbá se ani téměř hororovým popisům místa činu. Bohužel však v prostřední části ztrácí kniha tempo a vylíčení jednotlivých událostí se stává poněkud monotónní.

ivoiro
16.08.2018 5 z 5

Opět plný počet bodů za knihu popisující skutečné události, které se odehrály v Našem Městě (pro neznalé Naše Město = Bratislava).

kap66
11.08.2018 4 z 5

Dán se vrací v čase a dostává se ve stopách bestie i mimo Slovensko, ale jeho styl je stejný - komu vyhovuje, ocení to. Dialogy německých a slovenských vyšetřovatelů jako by si z úst vypadly, jen "šajze" přibylo; odůvodnění je prosté: "Stres treba ventilovať, ako sa len dá." Jsem ráda, že čtu Dánovy romány popořadě, protože návrat na začátek 90. let a utváření mně už známé party vyšetřovatelů byla pro mě nejzajímavější část (Kukyho příchod na scénu jsem si stejně jako francouz vychutnala).
Na jednu stranu si autor neodpustil ani tady své poněkud cynické komentáře (nikoliv v dialozích, tam to beru, z výše uvedeného důvodu); po rozbití hlavy oběti dokonce dvakrát napsal, že "neprotestovala". Na druhou stranu oceňuji to, že se nebojí být řekněme politicky nekorektní.
Po třetí autorově knížce si dám pauzu, aby se mi nestalo to, co už mnohokrát i u jiného dobrého autora - zajedl by se mi, a to já nechci.

zuzca.h
30.07.2018 4 z 5

První a rozhodně né poslední kniha od tohoto autora. Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na autorův styl psaní a pak už mi tolik nevadil. Celkem mě překvapil reálný náhled mezi vyšetřovatele. Zajímaví je, že i v reálu maji někteří zločinci z prd... kliku jako v případě Ondreje i když tam by se to spíš dalo v některých případech nazvat laksností určitých jedinců.

Tyet
20.07.2018 3 z 5

První kniha, kterou jsem od Dominika Dána četla. Je vidět, že autorem je skutečný policista, žádný intelektuál a dialogy tomu odpovídají. Drsné prostředí vyžaduje buranské detektivy, žádné salónní Poiroty. Příliš mi nevyhovuje styl psaní, množství trojteček, nedopovězených vět, ne příliš jasných náznaků, jako by autor sám nevěděl, jakým způsobem vyjádřit to, co chce čtenářům říct. Ale o to je to autentičtější, umím si představit, že takhle se mezi policajty mluví i uvažuje.
Zpočátku jsem byla překvapená autorovým nostalgickým postojem k minulému režimu - stranické průkazy, agenti STB, nechuť ke všemu ze Západu. Ale nakonec jsem si řekla, že je to pochopitelné, u VB nemohli sloužit nestraníci a je vlastně dobře, že se autor nepřetvařuje.
Knížka velmi pěkně odsejpá, měla jsem ji přečtenou za dvě odpoledne. Přečtu ještě jednu, abych si udělala lepší obrázek, ale mezi oblíbené kousky se nezařadí, stejně jako autor.

IvikaS
09.07.2018 4 z 5

Připomínalo mi to Případy 1. oddělení.

Kočičáci
06.07.2018 4 z 5

Moje první dánovka a koukám, že jsem hnedka kápla na pěkně brutální kousek. Líbilo se mi to, ač to místy bylo hodně hrubé čtení (to úplně nemusím), tak to mělo spád a nenechalo mě to knihu odložit. Ondrej se mi hnusil. Kriminalistický tým se mi líbil. Povedené. Jdu na další :-)

Danca196
01.07.2018 5 z 5

Napínavý a děsivý příběh. Rozhodně stojí za přečtení.

Dervish
25.06.2018 4 z 5

Opět velmi čtivá kniha, která vás chytne a nepustí až do přečtení poslední věty. Trochu naivní a dětinské mně přišly dialogy mezi policisty, takhle snad ve skutečnosti nikdo nemluví nebo ano? Ale to je asi jediná slabina, téma je silné a zajímavé, při čtení snad zadržuje člověk i dech, když je pachatel už téměř na dosah a pak ... zase fuč. Dobré to bylo, dobré. Bohužel takové "bestie" jsou a budou všude mezi námi, snad jim ten hlas nebude napovídat často.

harena
23.04.2018 4 z 5

Tak toto je opravdu povedená dánovka, zatím nejlepší, kterou jsem od D.Dána četla. Zbeletrizováno podle skutečného případu, který se stal na počátku 90. let na Slovensku. DD neodbočuje z vyprávění, vtipné dialogy mezi kriminalisty jsou přesně takové, aby pobavily a neunavily, napětí se stupňuje až do konce. A člověku nejvíc vadí, že pachatel těchto brutálních vražd si sedí klidně ve vězení u barevné tv a videa, 5x denně jídlo, ničeho nelituje, jen by si "to venku" chtěl ještě alespoň jednou vyzkoušet.

pm...
13.03.2018 5 z 5

V každé zemi existuje zločinec, který se může pyšnit nějakým NEJ. Ondrej Rigo je doživotně odsouzený sériový vrah s největším počtem obětí na Slovensku. Brutálně zabil devět žen, nejmladší bylo 22, nejstarší 88. Útočil na ně výhradně ve spánku, poté jim rozsekal hlavu na fašírku a když se přesvědčil, že je oběť mrtvá, zneužil ji a sebral cennosti. Ne nadarmo má proto mimořadně morbidní román název Bestie...

allyce
08.03.2018 4 z 5

Mé první setkání s autorem a po přečtení knihy vím, že mě polapil do svých sítí a jsem ztracena. Už se těším na další pekelnou jízdu.

Astonius
24.02.2018 5 z 5

Co jsem si představovala, že naleznu u populárních severských autorů, jsem našla zde - příběh, u kterého jsem ani nedýchala. Pocit hrůzy, který kniha vyvolává, umocňuje skutečnost, že je psána podle skutečných událostí - a velice, velice věrně - z pasáží, ve kterých se čtenář dostane do pachatelovy hlavy a sleduje jeho zvrácené myšlení, až mrazí. Jak jsem se dočetla, napsal to zřejmě policista - a díky tomu je zde velmi reálně popsána detailní práce policie, která dává nahlédnout do obtížnosti a mravenčího snažení, které vede -
někdy i bohužel dlouhodobě - k vypátrání pachatele. Kniha na některých místech - hlavně ze začátku - vyvolává znechucení, které u mne až hraničilo s nutkáním ji odložit, ale současně jsem absolutně nemohla přestat číst. Příběh je velmi uvěřitelný a reálný, i když zvrácený, ale takové věci se bohužel také v životě dějí - velmi se mne dotkl a mohu jen zopakovat, že většina těch fantasmagorií, kterých jsou plné severské detektivky a které jsou tolik populární, této knize nesahají ani po kotníky. Určitě budu ve čtení tohoto autora pokračovat.

AlenaF
31.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem, napínavé, poutavé, drsné.

francouz
29.01.2018 4 z 5

Tentoktát to bylo drsnější než co jsem zatím četl. To jak se vrah rozhodoval a jak to prováděl, bylo opravdu velmi drsné. Na druhou stranu pro mě bylo trošku škoda, že jsme hned věděli, kdo je vrah, takže jsem se alespoň nemusel cítit blbě, že jsem na vraha přišel, až na posledních stránkách, když většině bylo jasné, kdo je vrah od 20 stránky.....
Super bylo představení kolegů, které známe jako Kuky nebo Chosé. Zejména uvedení Kukyho, bylo opravdu stylové. A to se mě líbí, že je často používán humor na odlehčení, opravdu drsné doby společně s drsnými vraždami. No prostě typická Dánovka, nemůžete si nechat ujít.

miloslav0399
09.01.2018 4 z 5

Trochu těžkopádný rozjezd, ale kniha postupně nabírá na obrátkách. Měl jsem dojem, že těch vražd je zbytečně moc, ale pak jsem zjistil, že celý příběh dost věrně kopíruje skutečnost... Líbilo se mi srovnání prvních krůčků policejní psychologie s prvními krůčky analýzy DNA. Výsledek jasný :-) Určitě si brzo přečtu od Dána něco dalšího.

Vlk.kh
29.12.2017 4 z 5

Druhá Dánovka po Rudém kapitánovi, co se mi dostala do rukou. Je to napsané velmi poutavě a má to spád, ale čísto to znovu asi nebudu. Když si totiž uvědomím, že takovýhle ksindl si dožívá někde v lochu, místo aby dostal provaz, jsem z toho akorát neskutečně naštvaný. Nic pro slabší povahy.

slunicko1958
16.12.2017 odpad!

To bylo odporné. Byla to první kniha tohoto autora, koupila jsem si ji ze zvědavosti. Chyba. Člověk by neměl být příliš zvědavý. Pan spisovatel si s velkou chutí užíval popisy nechutných vražd, já se utvrdila v přesvědčení, že knížku D. Dána už nikdy. Detektivky mám ráda, ale inteligentní. Tato skončí v popelnici.

bertrand
08.12.2017

Mno, tak toto pro mě nejslabší Dánovka (zatím) co jsem čtl. Napoprvé, a to už jsem někde psal, jsem ji celkem znechuceně odložil. Minulý týden jsem se do toho odhodlaně vrhnul střemhlav, nesedí mi ale explicitní popisy vražd a to ani v Dánově podání, ostatně přeskakuju je i v jiných jeho knihách.
Jinak zbytek je obvyklý nadstandard. Včetně vlastně celé formy vyprávění, kdy se živě střídají zločiny a práce kriminálky na nich a to celé autor ještě občas okomentuje ze svého pohledu.
Popis životaběhu pachatele je vcelku povrchní, ale vypovídá dostatečně. On asi nebyl žádná bedna. Pro mne ale je to asi celkově i tematicky nezajímavé, za top považuju Noc plnou lží a Rudého kapitána. Možná už jsem predánovkovaný....

katerina9582
30.11.2017 5 z 5