Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75672/bmid_bestie-EMz-75672.jpg 4 814 814

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , XYZ (ČR)

Beštia , 2006

Radasek
07.11.2017 5 z 5

TOTALNI MASAKR.Kdo ma pevne nervy a zaludek ,doporucuji precist.Dominik Dan zase nesklamal.

Chesterton
06.11.2017 4 z 5

I pro mne v duelu Nesbo - Dán vítězí jednoznačně Dominik Dán. Přečetla jsem velkou většinu i přesto, že po knize Kráska a zvíře jsem tvrdila, že je na mě příliš brutální . . .
Jenže pak jsem zkusila další. . . . . a u Bestie, kterou jsem četla v parném létě 2016 jsem si chvíli zavírala na noc okno:(
Knihy mají specificky autentickou policejní a lidskou atmosféru, které nemohu odolat.

Lucissia
24.10.2017 5 z 5

Moje druhá kniha od Dána a tímhle tempem je do roka a do dne přečtu všechny. Stokrát lepší než Nesbo. Střídavě jsem se u knihy bála, zasmála se, chvílemi se mi zvedl žaludek, vletěly slzy do očí, pak se objevil úsměv na rtech a o stránku dál jsem zase nemohla popadnout dech... A to myslím mluví za vše... :-)

Kolohnát
05.10.2017 5 z 5

Můj první D.Dán vůbec, a hned jsem nadšený. Skvělý zážitek jak po obsahové, tak i interpretační stránce (audiokniha). Skutečně osvěžující detektivka, po otravné sérii opěvovaných severských autorů (Nesbø, Mankell...), kteří rutinérsky chrlí jednu kravinu za druhou a předhánějí se, kdo to paní logice víc natře. Krásná slovenština v pestrém podání Jozefa Vajdy.

Prey
21.09.2017 4 z 5

Není to bezchybné. Autor někdy vypadává z role beletristického vypravěče a dodává vlastní poznámky (že tehdy ještě nebyly mobily, že tehdejší prezident byl naivní). Některé výjevy ze života bestiálního vraha jsou prvoplánové a zkratkovité, hodně je přeskočeno. Naopak z policejního špičkování by neuškodilo trochu ubrat, jakkoliv autentické může být. Způsob dopadení je podstatně méně úžasný, než jsme z knížek a filmů zvyklí. Ve srovnání s některými světovými bestsellery úplně chybí bohatší podhoubí postav, míst, událostí. Ale na druhou stranu... Ze skutečné inspirace (případ Rigo) bez nadsázky mrazí. Autor z nás nedělá voly přetvářením primitiva na geniálního záporáka. Dodržuje určitou dokumentaristickou kvalitu. A poměrně úsporným stylem psaní stejně dokáže na několika místech parádně zrychlit tep. Přímočaré vyprávění neobtěžuje odbočkami. Suma sumárum, Dánova bibliografie mě děsí svou obsáhlostí. Taková nadprodukce jako by předem křičela, že to seká jak Baťa cvičky. Ale zrovna tahle „cvička“, kterou jsem četl jako první, je ve svém žánru dost dobrým kouskem. A Slováci mohou být na svého tajemného insidera hrdí. (Čteno v překladu Josefa Šmatláka.)

111moni
21.08.2017 5 z 5

Skvělá detektivka, jak mě štvalo, že jim nemůžu napovědět :-) Knihy D. Dána jsou velmi dobře napsané,člověka tak nějak potěší i ta přidaná hodnota blízkého prostředí. Budu v nich rozhodně pokračovat.

JelloBiafra
20.07.2017 5 z 5

Na počiatku 90. rokov nastali v Československu prudké a radikálne zmeny. Pád komunizmu a nástup nových politických pomerov znamenal aj jednu rozsiahlu a v prvej rade neuváženú amnesiu, na základe ktorej sa dostali na slobodu nenapraviteľní zločinci. Jedným z týchto zločincov bol aj Ondrej Rigo - modranský Cigáň a recidivista, ktorý počas svojho pobytu na slobode od júna 1990 do marca 1992 spáchal 9 mimoriadne brutálnych vrážd. Z toho dve vraždy v nemeckom Mníchove a jednu vraždu dokonca až na predmestí Amsterdamu v Holandsku. Tento dodnes šokujúci prípad sériového vraha sa stal námetom pre túto naturalistickú a v mnohých ohľadoch až hororovú knihu. Som presvedčený že Dominik Dán musel byť jedným z vyšterovateľov, ktorí tento prípad mali na starosti, pretože ním popísané fakty a detaily o tom svedčia. Naši starí známí "vraždári" budú mať tentoraz plné ruky práce, navyše v nových pomeroch, kde nosiť stranícku legitimáciu už bol dávny prežitok a protekcia nič neznamenala. Nervozita kriminalistov stúpa a s ňou zároveň aj brutalita vraha. Táto kniha s veľavravným názvom "Beštia" je podľa mňa jeden z najväčších autorových majsterštykov a vzhľadom k tomu, že je to moja 5. kniha, ktorú som od Dána čítal, zaraďujem ju medzi obľúbené. Dobrá práca maestro.

Kerberos
27.06.2017 5 z 5

To,že detektivku píše bývalý vyšetřovatel a dává do toho své pocity dává knize další rozměr.

kiraa
17.06.2017 4 z 5

Už chápu, proč je D.D. jedním z nejúspěšnějších u bratrů Slováků. Zajímavý je pohled ze strany vraha, jeho úchylné představy, "myšlení" s absencí veškerých citů. A oproti tomu pachtění se policie, hektolitry vypitých kafí, stovky vyhulených cigár, mraky hodin navíc a nic. Stovky otazníků a žádná odpověď. A to je fajn, protože ve skutečném světě nikdo není dokonalý, ani polda není vědma a pro přiblížení reality je střídání úspěchu i neúspěchu ku prospěchu věci. Ó díky dobrý bože, že jsi dokázal stvořit náhody, hlavně ty šťastné, kde bychom bez nich byli ... Každopádně skvěle zpracovaný příběh inspirovaný skutečnými událostmi a tzv. ponožkovým vrahem Ondrejem Rigou, nejhorším sériovým vrahem v historii Slovenska, je napsán tak věrohodně, že mi ještě pár dní "po" zejména v nočních hodinách pěkně cvakala prdel. :)

Reat
23.05.2017 5 z 5

Skvostné. Ne, není to veselé čtení, to ani náhodou…ale je skvostné. Dominik Dán se coby federální autor vyšvihl v mém osobním žebříčku z nuly na sto, na úplný piedestal, hned vedle "božského" Juraje Červenáka a zároveň mi přivodil vrásku na čele. Budu si muset totiž opatřit a přečíst všechny jeho knihy, protože tento autor má neskutečný talent, a jelikož si knihy převážně kupuju (byť přes kamaráda se slevou, ale pssst!), znamená to další výdaje...ale co, za tyto knihy to asi stojí. Perfektně napsaný detektivní krimi thriller, přehledný, zábavný, mrazivý. Dán kupř. na půl stránky vykreslí osobu, která bude na druhé půlce stránky zavražděna, a čtenář má pocit, že umírá někdo, koho znal, kdo jej provázel knihou snad od začátku, čtenář cítí bolest, lítost, zhnusení, vztek.... Je zážitek číst takto napsanou knihu, myšleno ovšem po stránce spisovatelské.....jinak se Vám klidně jako mě může stát, že se Vám občas zvedne žaludek.

Dorianne
18.05.2017 5 z 5

Po precteni teto knihy uz v noci nebudu spat s otevrenym oknem. O to desivejsi fakt, ze kniha je podle skutecne udalosti. Napinavy a poutavy pribeh jako vzdy.

Ivan F
04.05.2017 4 z 5

Príbeh podľa skutočných udalostí, za ktoré môže jedna nepremyslená amnestia. Chcem len podotknúť jedno: na takéhoto hajzla, špinu, asociála Ondreja Riga vynakladáme cca 13 000 € ročne, my, daňoví poplatníci. Je odsúdený na doživotie, má v zime teplo, pozerá sa na farebný televízor, päťkrát denne jedlo a nápoje, nikdy nepracoval a pracovať nebude. Žije si dobre, nič mu nechýba, možno len nejaká tá nevinná ďalšia obeť. Ak bude žiť do 70ky, tak nás bude stáť viac ako pol milióna Eur. Tým nechcem napísať, že konopné lano je lacnejšie, ale je to pravda. Krauz na konci knihy dobre počul, čo by si Rigo zaslúžil - hoci by to bolo (ne)humánne.

Aktualizácia: v júni 2022 sa sériový vrah pobral priamym spojom do zatratenia. Tým odľahčil štátnemu rozpočtu a opustil preťažené väznice. Štatistický úrad vydal správu, že náklady na jedného väzňa v roku 2022 sú 20 000 €. Mnoho ľudí nezarobí v čistom toľko peňazí.

olcab
12.04.2017 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec. Beštia je napínavou detektivkou, kterou napsal podle skutečných událostí. Od začátku do konce je kniha velice poutavě napsána, všechny jeho díla mám ve slovenštině, což dává nezaměnitelnou atmosféru při čtení a hlavně vtipnou komunikaci mezi mordpartou. Je to napínavá detektivka, odlehčená vtipkováním právě touto partičkou. Právě proto doporučuji si přečíst nejenom toto dílo ale všechny jeho knihy /tomu, komu to nevadí / ve slovenštině.

StihOMam
08.04.2017 4 z 5

Díky čtenářské výzvě se mi představil autor poprvé právě tímto dílem a musím uznat, že se jednalo o seznámení skutečně působivé. Jeho nazírání na zločiny je tvrdé, stejně jako realita, ale zároveň jiné. I díky politickému pozadí příběhů, které se člověku živě vybavuje, působí dílo opravdu silně. Slovenský jazyk pak všechno nádherně podtrhne a umocní, takže pana Dána si v brzké době pozvu opět k sobě domů a nechám ho rozprávět jeho rodným jazykem o dalších ne/šťastných osudech.

JustWomen
26.02.2017 4 z 5

Čtivé a napínavé, a to přestože vraha a jeho pohnutky prozradí nezvykle autor hned na začátku knihy. Znalost prostředí a doby přidává příběhu na mrazivost. Hvězdičku dolů za zdlouhavý konec.

Aleen
10.02.2017 5 z 5

Nejlepší československý autor detektivek! Umí pracovat s informacemi, které ve své praxi získal, velmi poutavě. Kolik takových detektivů znáte?

lucie5503
28.11.2016 5 z 5

Pan Dán mě fakticky baví! Ten styl psaní je strhující a pohlcující. Z pohledu druhé strany, tedy policistů, velmi zajímavý. Určitě si chci přečíst další tituly, ale musím si dát pauzu, jsou to silné příběhy, které se opravdu staly. V létě budu mít problém nechat otevřené okno...

ber-tram
28.11.2016 3 z 5

Nejvíce mrazí z vědomí, že takovej zmetek opravdu řádil a pak ho humánní společnost živila (a dodnes vlastně živí!) v lochu. Není to tedy důmyslně spletitá detektivka vyfabulovaná na senzacechtivý odiv, nýbrž přímočará, v praxi kdysi odkroucená kriminální kauza. Zřejmě proto jsem ji nevstřebal takříkajíc na jeden zátah, nešť na etapy, i jak se vleklo pátrání. Glorifikaci policejní fachy »pár správných chlapů« nelze autorovi zazlívat, ovšem mnohé rádoby vtipné interpersonálie a narážky si mohl nechat pro sebe. 51/16

lenka4826
02.11.2016 5 z 5

Ako obvykle d. Dan nesklamal. Úžasná zápletka a napínavy dej.

Jaruš7
01.11.2016 5 z 5