Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75672/bmid_bestie-EMz-75672.jpg 4 806 184

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , XYZ (ČR)

Beštia , 2006

petr4927
27.04.2020 5 z 5

Přiznám se, Dominik Dán je můj oblíbený autor.

Dánovky jsou si dost podobné, ale tahle je výjimečná a mám pocit, jako by ji napsal někdo jiný.

Začátek ze zahraničí mi přišel skoro až odfláknutý, ale to přisuzuji tomu, že u toho autor, narozdíl od slovenské části, nebyl. Slovenská už je iné kafe a nedá se od ní odtrhnout.

Nejsmutnější na všem je, že vše je podle skutečného případu. Kontury už jsem znal, protože jsem před několika lety viděl dokument ze série Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (3. epizoda Nočný vrah) .

jprst
20.03.2020 4 z 5

O něco slabší než předchozí díl. ale opět řemeslně dobře zvládnuté, někde mezi 3 - 4 hvězdami. Za přečtení ovšem stojí.

klokan.1905
12.03.2020 5 z 5

Bestie...
Chronologicky šesté pokračování z mé oblíbené série Naše Město od Dominika Dána...
V první části tohoto pokračování, které se odehrává v rozmezí let 1990 až 1992, nás autor seznámí s pachatelem... Je krátce po sametové revoluci - hranice jsou otevřené... Někteří z propuštěných zločinců toho využívají a opouštějí republiku... Náš pachatel začíná řádit v Německu, poté se přesouvá do Holandska, následně zpět na rodné Slovensko... Všude po sobě zanechává zmasakrovaná a zneužitá těla žen, avšak žádné otisky prstů...
Seznam zavražděných je dlouhý... Helena Stillieková, Ilke Zummová, Marie Wolfová, Terezie Rabajová, Anna Pálená, Juraj Žilinský, Helena Novotná, Helena Ottlová a Matylda Uhrovecká...
Po přesunu na Slovensko se pachatele pokouší dopadnout parta kolem našeho hlavního hrdiny Richarda Krauze... Pachateli se však daří dlouho unikat, k jeho dopadení pomáhá i nově používaná metoda DNA...

V knize jsou však i místa, kde se i zasmějete...
.... "Mám rád lidi, co mají otevřenou hlavu."
"Vy jste psycholog?"
"Ne, patolog."....

U mě si kniha zasloužila plné hodnocení, tedy pět hvězdiček... Zcela zaslouženě... Celá série je naprosto skvělá...

Greenfingers
10.03.2020 5 z 5

Je až s podivem, že pachatel - ne příliš inteligentní (spíše slabomyslný), trpící schizofrenií, mohl detektivům tak dlouho unikat. Jak se říká, měl více štěstí než rozumu. Případ Ondreja Riga si pamatuji, vzbudil velkou pozornost veřejnosti.
Jinak Dominik Dán jako vždy výborný a přesvědčivý.

karantena
26.02.2020 5 z 5

Pokud nehcete spát,přečtěte si tuto knihu.Ano,je brutální!Ještě brutálnější je,že je napsaná podle pravdivého případu Ondřeje Riga.Člověk je až nucen se ptát,proč už není trest smrti.

Daura
02.02.2020 5 z 5

Zhltla som ju jedným dychom. Zatiaľ pre mňa najlepšia kniha od Dána.

TomHr
30.01.2020 5 z 5

Další kniha z Nášho Mesta má všechno, na co jsme u Dána zvyklí: zajímavou zápletku, sympatické hrdiny, správně stupňované napětí, humor, hlášky. Zajímavá je mezinárodním přesahem a přiblížením psychologie pachatele. Jedna z lepších detektivek ze série.

IVANA0123
29.01.2020 4 z 5

Opět jedna z povedených Dánovek. Kdo ještě nezačal s knihami od tohoto autora, tak bych rozhodně doporučila číst podle seznamu v komentářích o autorovi od uživatele mi-380, kde knihy logicky a časově navazují, a ne podle toho, jaké má kniha číslo v sérii. Několik prvních knih jsem četla náhodně a občas v tom mám zmatek.
Tentokrát se kniha odehrává v krátce porevolučním období. Richard Krauz již není na oddělení vražd nováčkem a stává se hlavním vyšetřovatelem série sadistických vražd. A tak se začíná odvíjet zdlouhavé až nekonečné vyšetřování, kdy policisté vědí vše a vlastně nic... obdivuhodné, při tak úmorné a bezvýsledné práci, najít ještě motivaci a duševní sílu a pokračovat. Jako bonus jsou zde popsány první zkušenosti s analýzou DNA. Byla jsem překvapená, jak vlastně teprve nedávno se začala tato metoda používat v praxi. A aby toho příjemného nebylo málo, tak získalo osazenstvo oddělení nové členy a na scénu přibyli Kuky, Chosé a Cannis. Kdo má knihy DD rád, tak si tuto knížku určitě užije. 4,5*
(1/20)

Lamanai
14.01.2020 3 z 5

Knížek od DD už jsem přečetl několik, autorův rukopis není těžké poznat. Případ ponožkového vraha se odehrává v době změn nejen společenských, ale také v době přijímání nových vyšetřovacích metod na základě nedávných vědeckých poznatků (zlom ve výzkumu jedinečnosti DNA) - za tohle díky, to je docela osvěžující. Zároveň je to období bez hyperkorektnosti. Jenže autor vyvažuje přehnanou korektnost mnohdy dost lacinými vtípky za každou cenu. Osobně se mi nelíbí ani jeden extrém, i když chápu, že jde o zachycení autentické atmosféry na stanici. A sem směřuje má další poznámka. Některé vztahy a drobné události jsou důležité pro děj, ale je tu i spousta takových, které už jsou svou bodrostí trochu otravné (tohle asi ocení reální chlapi ve službě). Navíc, postavy sice jednají každá jinak, ale vyjadřují se prakticky všechny stejně. Podle přímé řeči bez uvozovacích vět byste je od sebe nerozeznali. Další výtka: čtenář by poznal, že je na stanici družná a pospolitá atmosféra, i kdyby to autor stále neomílal dokolečka jako mantru. Navíc vzdychání po starých časech už je na mě dost přes čáru, což je ale spíš osobní pohled. Příběh samotný zajímavý, děsivý je chladnokrevný kalkul a nerozpoznání zla z pohledu vraha, které trochu připomínají mrazivé poválečné procesy s nacisty. Pak si člověk říká, jak by to dopadlo, kdyby nepřišly ty převratné novinky na poli forenzní kriminalistiky. Trochu to totiž působí, jako by policie byla předtím jen do počtu, což je samozřejmě nesmysl. A jinak by mě docela zajímalo, nakolik čerpá příběh ze skutečných případů. (Jo, a nešlo by knihu zadat jako knihu od DÁNského autora? :-D jen vtip, pro rejpaly.

Martica
05.01.2020 1 z 5

Jako milovníka chytrých detektivek mě tato kniha hluboce zklamala. Výčet trestných činů jednoho vraždícího šílence, propojený příběhy z vyšetřování a místy "okořeněný" několika chlapskými košilatými vtípky. Sonda do myšlení a pocitů vraždícího byla docela povedená, ale kdo měl kdy průjem, kdo se kdy pozvracel, kdo naprděl v autě atp., bez těchto informací bychom se obešli. Zvláštní věty, možná trochu utrpěly překladem, těžko říct. Celé mi to připadalo jako návrh na scénář k nějakému trapnému pseudodokumentu do televize Barrandov. Taky jsem se nemohla při čtení ubránit pocitu, že autor s láskou vzpomíná na to, jak bezproblémové to bylo u VB za socíku. Jasně, každá doba má své, ale já si už další knihu od tohoto autora do ruky nevezmu.

Ester71
07.12.2019 5 z 5

Výborné čtení, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Fakt dobré... Četla jsem jedním dechem a s očima navrch hlavy. Oceňuji použitý dobrý humor, i přes vážnost námětu jsem se občas nahlas zasmála.
Určitě zkusím i jiné příběhy D. Dána.

Nunynka
21.11.2019 5 z 5

Moje třetí kniha od autora a musím říct,že bomba. Moc se mi líbí,že detektivové nejsou žádní supermani a mají své chyby a hlavně jsem se i u takové morbidní knížky dost nasmála,což je super,že se to dá takhle odlehčit. Knížky od Dána se mi líbí víc než Carter nebo Deaver a to je co říct. Opravdu doporučuji.

Vlajdula
17.10.2019 5 z 5

Knihu jsem hltala.

Cisuna
08.10.2019 5 z 5

Opět skvělé...(samozřejmě z literárního hlediska).

Aivlis
30.09.2019 5 z 5

Náklady cez 300.000 ročne vo väzení na takéhoto satana! Večná škoda, že tieto zrudy nemožeme vešať na námestí.... Tento príbeh je bohužiaľ pravdivý (nepopieram, že tie ďalšie nie sú), minulý rok si beštia požiadala o prepustenie.... Asi nemusím pokračovať. 5 hviezdičiek dávam Dánovi za úžasne spracovaný príbeh.

Dada077
09.07.2019 4 z 5

podľa skutočného krimi príbehu, najväčší masový vrah Slovenska, prepadával a vraždil ženy aj v Holandsku a Rakúsku (Ondrej Rigo)

muf-rodrigo
01.07.2019 5 z 5

Z knih, které jsem od Dominika četl (resp. slyšel v podobě audioknihy, samozřejmě v originále), chronologicky šestá, tahle byla opravdu nervyrvoucí a opravdu jsem cítil, jak líčení odpovídá tehdejší realitě, protože se jedná o zpracování skutečného případu sériového vraha.

munka
26.06.2019 5 z 5

Drsný príbeh, pri ktorého čítaní som mala niekedy chuť toho nechať. Nakoniec som to dočítala a neľutujem.

davaprd
13.06.2019 5 z 5

super, až mrazí, když si člověk uvědomí, že je to psáno na základě skutečné události, jinak velký hold autorovi, že nás nechá nahlédnout pod pokličku opravdové práce na kriminálce, připomíná mi to typově Příběhy prvního oddělení.

CharlesWard
07.06.2019 1 z 5

Od autora jsem předtím nic nečetl, jen jsem o něm slyšel. A teď jsem rád. Celou dobu mi přišlo, jako bych četl strohou zprávu z policejního archívu, kterak jde hlavní hrdina např. ukrást shnilá jablka z obchoďáku aby mu následně v patách pobíhali sveřepí strážci prodejny. Prostě peklotyčná nuda bez jakékoliv jiskry, která se v závěru vlastně sama ne /vyřešila.