Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75672/bmid_bestie-EMz-75672.jpg 4 806 184

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , XYZ (ČR)

Beštia , 2006

smardice
31.07.2021 5 z 5

Detektivka dle skutečného případu bestiálního a bezcitného vraha úchyláka. Sice vulgárnější, ale opravdu dobrý, drsný příběh. Baví mě humor a špičkování detektivní partičky.

Ira13
15.06.2021 4 z 5

Z knih, které jsou psány podle skutečné události mě vždy mrazí. Tady mi trochu neseděl styl psaní. Uvítala bych více kapitol. Ke konci docela napínavé.

Dandy1
27.04.2021 4 z 5

Pěkná Dánovka. Mám ráda dramata podle skutečnosti a když se v knize i něco dozvím. Tady šlo o první použití DNA k usvědčení pachatele. Škoda, že zemřelo tolik žen, než ho našli.

ZdenekP.
08.03.2021

Velke zklamani. Poslouchal jsem audio ve slovenske verzi. Nedoposlouchal jsem. Chybely mi dve hodiny. Tohle neni Danovka, nebo mozna je, ale tragicky spatne namluvena. Dialogy divne, vtipy trapne.

Lucka11
31.01.2021 3 z 5

Kriminálky čítam veľmi málo. Opis DNA ma miestami nudil. Miestami to bolo dosť krvavé a brutálne. Brutalita nie je to, čo v knihách vyhľadávam. Na druhej strane chcem vychádzať zo svojej osobnej "čitateľskej" pohodlnej zóny a čítať aj knihy so žánrami, ktoré bežne nečítam. Na tento mesiac som si úlohu splnila :-D

Mudry
10.01.2021 5 z 5

Tentokrát bez mafie a bez politiky . Příběh brutálního sériového vraha, z kterého mrazilo o to víc, že je skutečný, že Ondrej Rigo je stále živ a pravděpodobně i zdráv ve výkonu doživotního trestu. Navzdory syrovým popisům míst činu a závažnosti situace jsem se díky povedené partičce detektivů nejednou i od srdce zasmála.

mataj
29.11.2020 5 z 5

Případ sériového vraha, napsaný podle skutečných událostí, byl docela drsný a nechutný. Několikrát jsem si myslela, že ho už už chytí a vždy tak nějak se štěstím vyklouzl. Současně se nám hezky rozrůstá skupina vyšetřovatelů v oddělení kolem Krause a Burgera. Jejich špičkování nemá chybu. No budu se těšit na další díl...

Aymira
13.11.2020 5 z 5

Tato kniha by se krásně vyjímala i jako jeden z dílů Dobrodružství kriminalistiky, tentokrát na téma "DNA a počátky její akceptace v rámci důkazních prostředků". Píše se začátek 90. let, v kinech triumfuje Mečení ovcí a kriminalisté se učí, co že to vlastně ta DNA je. V Československu dochází k restrukturalizaci policejních složek a objevuje se arabská mafie. A do toho všeho se díky amnestii dostal na svobodu jeden psychopat, kterého sexuálně vzrušuje krev a řídí ho jakýsi vnitřní hlas. Vražd přibývá, přibývá i chyb ve vyšetřování, ale přesto se smyčka utahuje. Tato kniha byla určitě mnohem lepší než předchozí dvě, protože se nijak zásadně nevěnuje podsvětí, ale dlouhodobému pátrání po zmíněném šílenci.

SilvieSisinka
26.10.2020 3 z 5

Nebylo to špatně čtení. Občas zdlouhavé, hodně vysvětlování kolem DNA. Vrah úplný bezcitny magor. Krvavý jatka co dělal.

viweb
06.09.2020 5 z 5

Pěkně napsaná, jinak brutální příběh... Čtivá, přečetla jsem už po druhé...Za mě 5/5

o_mega
30.08.2020 3 z 5

Miestami otravne a nudne hlavne sekcia okolo vysvetlovania novych kriminalistickych metod = DNA a dost nezazivne sa tahalo patranie po pošahanom degešovi Ondríkovi.

oskli
19.08.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha a za mě zklamání. Martin Mňahončák Mariána Geišberga nahradil opravdu se ctí, ale verze Jozefa Vajdy mi nesedla. Příběh samotný je mrazivý, děsivý, ale do mých top Dánovek se nezařadil.

hanzmb
10.08.2020 5 z 5

Zase parádní Dánovka, navíc plná technických (v té době) novinek a popisu problémů při jejich zavádění. Jak čtu chronologicky, je tohle zatím nejstarší díl dle vydání. Jsou tam určité nesrovnalosti, především v době služby hlavního hrdiny na vraždách. Ale to nevadí. To by pak nemohl vzniknout parádní Uzol a Básník. Jen mám strach, jak to dopadne, až si tuhle knihu přečte nějaký bláznivý aktivista. To bude určitě požadovat její zákaz.

SadUnicorn
30.07.2020 5 z 5

Považuji se za milovníka detektivní literatury a popravdě mám radši krvavější vraždy než třeba vyšetřování loupeží nebo mafie. Ale tohle je asi to nejkrvavější, co jsem kdy četla. Přestože identitu vraha zná čtenář hned od začátku, příběh je napínavý, mrazivý a někdy mi z detailních popisů vražd bylo lehce nevolno. Název Bestie přesně vystihuje pravou podstatu tohoto vraha a to, že je to napsáno dle skutečného případu tomu dodává jen další rozměr odpornosti. Rozhodně nejlepší kniha od Dominika Dána, jakou jsem zatím četla. Velmi oceňuji i zmínku o počátcích používání DNA jako důkazního materiálu v kriminalistice (tento obor je mi blízký, takže mě to potěšilo).
Určitě doporučují všem milovníkům kvalitních detektivek, kteří se nebojí podívat se skutečné lidské zrůdě do očí.
EDIT: Pokud chcete příběh v chronologickém pořadí, doporučuji po útoku na malířku Janku knihu odložit, přečíst si Ve stínu a pak se zase vrátit k Bestii.

Eicherik
12.07.2020 5 z 5

Bestie je krimi, ve které od začátku známe pachatele. Je to také krimi, která ukazuje začlenění DNA do policejních metod. A je to také krimi, která je prošpikována drsným chlapským humorem, někdy ovšem velmi primitivním.

haki34
02.07.2020 3 z 5

nemůžu si pomoct..musím jít níž než většina fanoušků...možná kdybych četla knihhu v slovenském originále, bylo by to krapet lepší..i když...
Ne že by mě příběh nebavil, ale klidně bych ho okřesala. Na mlj vkus moc omáčky ( a to si na omáčku málokdy stěžuji ;)) jasné, do detailů popsána policejní práce, vztahy v týmu, ale těch detailů bylo moc. Dokonce jsem měla tendence přeskakovat. Navíc mi nikdo z partičky policistů nepřirostl k srdci...
Zaujal návrat do 90tek, a přinesl s sebou také zamyšlení, kolik vrahů mohlo proklouznout tak, jako málem Ondrej...

Každopádně, po dlouhé době jsem četla něco drsnějšího, napsaného docela sugestivně (hned jsem venku viděla v několika chodcích podezřelé indvidua ;)), protože Dán svoji bestii vytvořil obzvláště odporně.

zkusím ještě nějakou jinou Dánovku, třeba zaujme líp...
a jeden citát na závěr :
" Krauz zareagoval bleskově a po prvním cinknutí telefon zvedl. Pozdě, manželka už byla vzhůru. Ženy policajtů mají jiné spaní než ty ostatní. Mají i jiný život a jiné zkušenosti...."

akdar72
15.06.2020 5 z 5

Ano, zatím nejlepší. Možná měla být prvním dílem, vzhledem k popisovaným začátkům kariéry Krauze.

TaLu
01.06.2020 5 z 5

Velmi jsem si užívala atmosféru knihy. Zatím nejlepší, co jsem od autora četla. Příběh zpracovaný z pohledu vraha a vyšetřovatelů neztratil nic z napětí a zvratů. Stáváme se svědky formování týmu, vnímáme porevoluční dobu, nové postupy, nové metody. Popravdě jsem netušila, že DNA se začala používat u soudu tak pozdě. Mladý a méně unavený Krauz i jeho kolegové, kteří postupně přicházejí, se potýkají se sérií brutálních vražd. "Záhadu ponožek" jsem odhalila poměrně záhy. Četla jsem v každé volné chvíli. Doporučuji.

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Další výborný případ ze série Naše mesto. Knihu jsem si užila, jako pokaždé, když čtu Dominika Dána. A byla jsem spokojená.

pavlinka0250
08.05.2020 5 z 5

Po delší době jsem opět zavítala k mému oblíbenému panu Dánovi a volba padla na Bestii v podobě audioknihy, dokonale namluvenou Jozefem Vajdou.
Hodně drsná detektivka podle skutečného případu, odlehčená o skvělý humor party policistů.
Já mohu jen doporučit.
*****