Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2164 527

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

lucifrid
30.08.2015 2 z 5

Ke knize jsem přistupovala s rezervou a neočekáváním návratu Milénia. Tak jak bylo hlásáno. A proto jsem byla celkem spokojená. Kniha je sérií opravdu jen inspirována. Příběh je zajímavý, ale není to nic, z čeho bych spadla ze židle a nutilo mě to nespat a knihu dočíst. Některé dřívější postavy jsou trochu nadbytečné, některým novým je věnováno občas zbytečně moc prostoru. A jedna postava mi tam chyběla opravdu hodně. Chvílemi se Lagercrantz snaží psát jako Larsson, chvílemi mi trochu připomíná Browna, ale člověka z toho ani na chvíli nemrazí. Kolem a kolem to není špatná kniha, líbila se mi. Jen to prostě s Miléniem má společného asi tolik jako pátá Smrtonosná past s předchozími čtyřmi díly. Vzhledem k masovému marketingu a tudíž i počítám velkým ziskům z prodeje knihy počítám s pokračováním, ke kterému má kniha nakročeno.

lucifuk
30.08.2015 4 z 5

Digitálna pevnosť po švédsky. Odhliadnuc od porovnávania s predchádzajúcimi dielmi, bola to dobrá kniha. Nie geniálna, ale dobrá. Lagercrantz sa úlohy zmocnil najlepšie ako vedel. Za mňa je to OK.

domov
29.08.2015 4 z 5

Musím souhlasit s Ha-nes . To samé jsem prožíval také.

Ha-nes
29.08.2015

Předešlé díly jsem s těžkým srdcem ve tři ráno zavíral a nemohl dospat až budu znovu číst.U této jsem se zavřením problém něměl.Dokonce jsem měl pocit, že mi je vlastně jedno,jak to dopadne.Vždy,když to začalo vypadat nadějně,se to zase zabrzdilo.Pohrával jsem si s myšlenkou,jaké by to asi bylo z dílny L.Keplera.

Maarty
28.08.2015 3 z 5

Mám za sebou 87 stránek a zatím dobrý,rozhodně mám chuť číst dál.

Greene
28.08.2015 3 z 5

Ale jo, šlo to. Příběh byl vcelku dobrý, ale Larsson to v žádném případě nebyl. Nevím, co všichni kecali, že nepoznáte, že to psal někdo jiný. Tůdle. Navíc mi připadalo, že Lagercrantz nepříliš dobře popisoval postavy převzaté z původních románů. O dialozích bych toho mohl taky napsat mnoho. Tady jen napíšu, že byly fakt špatné. Celkově lepší průměr.

trudoš
28.08.2015 3 z 5

I bez přihlédnutí k handicapu, který má kniha zákonitě na krku, nemohu říct, že by mě Dívka v pavoučí síti nadchla. David Lagercrantz k textu přistoupil s chladnou hlavou profesionála a podle toho to taky tak vypadá. Postavy jednají správně a zápletka se drží v duchu předchozích dílů, ale to je všechno. Hrdinové nějak ztratili kouzlo, především pak sama Lisbeth, která se ze sympatické sociopatky proměnila v agresivní superhrdinku. Atraktivní námět se autorovi rozpadl díky nezvládnuté gradaci a i když je koncepce sestavena po vzoru původní trilogie, nepředstaví nic, co by čtenář neznal už z dřívějška. Navíc opakující se informace příběh zbytečně natahují, což nulovému finále moc nepřidává. Asi nejvýraznější slabinu jsem však pociťoval v rozdílné stylistice. Zatímco Stieg Larsson zaujal osobitým stylem vyprávění, David Lagercrantz najel na osvědčený model anglo-amerického thrilleru. Jenže nepředvádí žádná kouzla, jež by román vyšvihla výš, než je hranice mezi průměrem a lepším průměrem.