Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2168 2168

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

tinkal
25.10.2015 3 z 5

Úplně špatné to nebylo.Larssonovu trilogii jsem ale přečetla jedním dechem,což se u této knihy nestalo.Začátek mě poměrně nudil,dokonce jsem chvílemi přeskakovala řádky, konec byl vydařenější a měl určitý spád. Dívka v pavoučí síti je kniha, na kterou si za chvili ani nevzpomenu...průměr

macekd
25.10.2015 5 z 5

Na knihu jsem se těšila, i když jsem k ní přistupovala trošku s obavou, jestli bude stejně dobrá jako předchozí díy. A musím přiznat, že mile překvapila.
Příběh má opět spád, dobrou zápletku, dobře se čte.
Takže za mne 100%

Ilona
25.10.2015 5 z 5

Samozřejmě že Lagercrantz není Larsson... Pokud by kniha vyšla samostatně a autor by nepoužil známé postavy, určitě by za svůj počin sklidil jen a jen chválu. A já si myslím, že si ji plným právem zaslouží. Děj má spád, určitě první polovina není příliš "počítačová" a závěr? Končit severskou krimi skoro happyendem, to tu ještě nebylo. Lagercrantz riskoval a já si myslím, že vyhrál!

HaHa11
21.10.2015 1 z 5

Miléniu toto pokračování sahá sotva ke kolenům. Autor si vypůjčil některé z protagonistů, mnoho dalších postav přidává. Oproti Larssonovým hrdinům však jeho aktéři přímo šustí papírem. Jejich jednání mnohdy postrádá logiku, děj se posouvá kupředu těžko uvěřitelnou sérií náhod a chvílemi čtenář nevěřícně kroutí hlavou a říká si, že si z něj autor asi vystřelil. Toto se týká především Lisbeth - neuvěřitelné, co všechno dokáže. Střílí, skáče po skalách a pouhým pohozením hlavy vyřadí ze hry protivníka. A jen tak levou rukou stačí ještě vyhrát šachovou partii s uznávaným soupeřem, proniknout do počítačového systému mnoha institucí a rozluštit nerozluštitelný kód (pravda, za vydatné pomoci malého génia, kterého opakovaně zachránila před mnohonásobnou přesilou zloduchů). Co však knize chybí nejvíc? Larssonova schopnost vystihnout genius loci míst, kam čtenáře zavádí - mrazivého severu, krajiny kolem hlavního města i samotných ulic Stockholmu.

kozo.roh
21.10.2015 4 z 5

Musím říct, že mě Lagercrantz mile překvapil, první polovina knihy byla skvělá, ale řekl bych, že závěr byl hodně uspěchaný, jakoby se autor musel snažil vše nacpat do požadovaného počtu stránek. Každopádně skončila jen jedna epizoda a sága rodu Zalaščenkova má našlápnuto k další trilogii. Stejně mám ale pocit, že jsem narazil na několik faktických chyb, i když možná jsem jen dostatečně pozorně nečetl...

EDUmach
21.10.2015 5 z 5

Svižný, čtivý, napínavý, ale také více černobílejší (dobří jsou více dobří a zlí více zlí) a místy trochu méně uvěřitelný. Pokud máte rádi Milénium, pak si toto musíte přečíst. Lagercrantz sice není Larsson, ale je jeho důstojným nástupcem.

Hella
20.10.2015 4 z 5

Bomba! Pochybovala jsem, že je možné udržet vysokou kvalitu Larssonova Milénia, ale ono jo! :-)

sosna
19.10.2015 4 z 5

Ano, je znát, že toto knížku nepsat Larsson, ale bylo fajn opět potkat Lisbeth a Mikaela. Námět byl netradiční a zajímavý a zpracování více než slušné. Jen Lisbeth už není takovou drsňačkou (což je škoda) a poslední věta knížky mě fakt rozčílila...Jinak palec nahoru, autor byl pod drobnohledem čtenářů a literárních kritiků celého světa a ostudu si určitě neudělal. Těším se na pokračování!

Palom
16.10.2015 5 z 5

Méně syrové a temné než v uvodní trilogie. Vše je jasnější a více prvoplánové. Není to ale špatné a pěkně se to čte.

michnov
16.10.2015 5 z 5

Já musím vyjádřit obdiv autorovi, že měl vůbec odvahu se pokračování zhostit. A za mě se ho zhostil hodně dobře.

Lagercrantz opravdu není Larsson. A jak by také mohl, když jde o úplně jiného autora. I když největší rozdíl mezi Larssonovým a Lagercrantzovým pojetím jsem asi zaznamenala v počtu Mikaelových milostných pletek, kterých tam tentokrát moc nebylo. :D Kniha je čtivá, postavy a příběh zajímavý, spolupráce Lisbeth s malým Augustem mě hodně bavila a závěr mě potěšil.

Určitě doporučuji přečíst. Prostě bych řekla, že "severští" autoři detektivky psát umí.

Petra28
15.10.2015 5 z 5

... pro mě to bylo příjemné setkání. Jako potkat kamarády po dlouhé době.

marlowe
15.10.2015 4 z 5

Zkrátka, člověk NEMŮŽE nesrovnávat… I když se mu stokrát nechce… (Ostatně, autor hozenou rukavici sebral z vlastní vůle – a musel tak s procesem "srovnávání" dopředu počítat.)

Vezmu to tedy velmi stručně: Larsson to není, ale "dost se to Larssonovi podobá".
Stylisticky snad ani nelze románu nic vytknout (ano, ani se tomu nechce věřit, ale autor opravdu UMÍ psát), horší je to s "příběhovou linkou", kterou Lagercrantz nechává kolem "osy x" oscilovat jen velmi váhavě. A tak zatímco v originální trilogii linie příběhu pulzuje jako profil trati horské etapy Tour de France, tady se vše příliš dlouho a okatě připravuje, což vede k tomu, že výsledný efekt mnoha scén často vyšumí do ztracena. A to autorovi "čtyřky" vyčítám ze všeho nejvíc: onu určitou "rozvolněnost" vyprávění bez výrazněji (a nápaditěji) vygradovaných pasáží.

Ale jinak solidní počtení – a (u mě) příjemných 75%!

jiri77
13.10.2015 5 z 5

Myslím si, že se pokračování Milénia Davidovi Lagercrantzovi vydařilo na jedničku, kniha se mi velmi líbila a byl jsem rád ,že se opět mohl setkat s Lisbeth a Mikaelem. Taky nechápu to srovnávání autorů. Tuhle knihu nenapsal S. Larsson a s tím jsem do čtení také šel .Paráda a těším se snad na další pokračování.

petrels
13.10.2015 5 z 5

Ano není to Larsson, ale myslím si, že se spisovatel Lagercrantz zhostil pokračování Milénia velice dobře. Je to stejně čtivé jako Milénium od Larssona a rozhodně tato knížka stojí za přečtení.

raty
13.10.2015 5 z 5

Jsem ráda, že toto pokračování vůbec vzniklo. Obdivuji odvahu autora pokračovat v takové sérii. Knihu jsem jen těžko odkládala. A doufám, že přijde pokračování, jak naznačuje ne úplně uzavřený konec.

buschka
10.10.2015 4 z 5

Mě se také kniha líbila. Jiný styl než přechozí díly, což je samozřejmé, když je jiný autor. Proto nechápu čtenáře, kteří za každou cenu musí 2 autory srovnávat.
Lisbeth stále stejná, útočná, chytrá, ...

Enehy
09.10.2015 5 z 5

Já tedy nevím, ale mě ta kniha přišla dobrá. Nikdo přece nemohl čekat, že to bude stejný jako Larsson. Každý spisovatel má vlastní styl a Lagercrantz prostě zariskoval, aby nás pustil trochu dál do životů Mikaela a Lisbeth. Stejně to byl důvod, proč jsme si to všichni přečetli, ne? A jestli to udělal jen pro slávu a peníze? No a co? I tak je to napínavá oddechovka, která se snadno přelouskne.

MagdaS
08.10.2015

Knihu jsem si koupila na základě pochvalných recenzí na Databázi. Není to prostě Larsson. Souhlasím se všemi kritikami zde, autor na to prostě nemá. Jak píše axi81 Mikael není Mikael a Lisbeth není Lisbeth. Larsson měl určitě dějovou linku vymyšlenou na několik dílů dopředu a moc mě mrzelo, že se nedostal k dílu právě o Lisbeth. Lagercrantzemu vyprávění o dospívání Lisbeth a Kamily, i když vychází z Larssona, prostě nemůžu uvěřit. Zatímco Larssonovi jsem věřila všechno, i když to bylo někdy na hraně, tady si říkám, že už je to moc a že tolik odhalení v jednom dílu je snad i na škodu. Vyprávění o Kamile mě naprosto zklamalo. Jinak se kniha četla celkem dobře, ale nemá to prostě tu správnou atmosféru a pocit neustálého napětí. Třeba to někdo další napíše líp :).

vineka
08.10.2015 5 z 5

To už je konec?...marně hledám další stránky...nejraději bych začala číst tuto knihu znovu od začátku...a takové nutkání jsem ještě nikdy nezažila. Klobouk dolů! Klaním se.

rasputin
08.10.2015 4 z 5

Člověka to nutí srovnávat a to asi není úplně správný. Je poznat jiný rukopis. Kniha se četla dobře. Někde byly možná trochu zbytečné popisy, jak se snažil zachovat Larssonův styl a to na mě působilo trochu křečovitě. Zápletka je trochu jednodušší a kniha tedy není tolik obsáhlá, ale mě se to prostě líbilo. Myslím, že si tam každý najde to dobré, ale i to, co se dá knize vytknout. Kdo chce psa jíst, hůlky si vždycky najde, nebo jak to je.