Kroky vraha

Kroky vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339072/mid_kroky-vraha-a38-339072.jpeg 4 2175 2175

Josef Bergman série

V pražském lesoparku byla v noci uškrcena mladá žena. Novinářka Julie Kellerová je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře. Byla to náhoda nebo měl vrah spadeno na někoho jiného? Sympatický inspektor Josef Bergman rozkrývá složitý hlavolam a odhaluje tajemství zahalující minulost.... celý text

rubit
14.08.2017 4 z 5

Na prvotinu velmi dobré a pro mě spíše psychologický román, než detektivka. Trošku mě na konci vadilo, že autorka rozehrála spoustu vztahových zápletek a finální rozuzlení bylo v podstatě o něčem jiném, také mě mrzelo, že jsme se nedozvědeli, jak některé osoby dopadli, kam se jejich život ubíral. Pro mě tak mezi 3-4 hvězdičkami, za to, že je to od českého autora, dávám 4.

SPOILER - ta druhá vražda mě až zabolela, prostě jsem si tuto hrdinku ze všech postav nejvíce oblíbila, sžila se s ní, fandila jí a vůbec by mě nenapadlo, že nedožije konce knihy. To autorce neodpustím :-)

orinka3
29.07.2017 1 z 5

Tak námět byl dobrý. Tzv. detektivka velice čtivá. Ale ty postavy...velice špatně načrtnuté. Až absurdní. Kočkomilná Julie, libující si v neudržované zahradě, s tajuplným milencem, Juliina dcera Klára, zadlužená až po uši, ve 30 letech neví, co se životem. Její úvahy, jak se uživit (koncem knihy) nemají se zdravým rozumem nic společného, fantazíruje jako malé dítě, tak to prostě nefunguje. Chová se jako puberťačka a její partner, to už je hotová pohroma. Ač vysokoškolák, projevuje se jako totální trouba s průhledným záměrem. Ta Klárka musela být docela slepá a hloupá, že ho neprokoukla po pár dnech. Totéž mladá Jahodová. Ale pro tu aspoň mluví to, že jí je sladkých 16. David si s Petrem v ničem nezadá, oběma jde jenom o peníze. Rozvrácené rodiny tu i tam jsou samozřejmostí a mají vliv na psychiku obou dívek:) Pomatený despota Ludvík a jeho druhá manželka jsou taky dobrá dvojka - člověk nestačí kroutit hlavou nad tím, co všecko je možné beztrestně konat. A do toho tajuplný případ, kterým detektivka začíná i končí....ach jo. Knížka je takové detektivní Slunce, seno, jahody.... nemůžu si pomoct. Kriminalista Bergman se sice snaží, ale i tak je to takové naše malé české, co si na cosi hraje. Omlouvám se všem fanynkám paní Klevisové, ale toto nezvládla dobře. Je to hodně prostoduché.

petunkav
26.07.2017 5 z 5

Toto je už třetí detektivka, kterou jsem od autorky četla. Opět nezklamala - určit předem vraha není vůbec jednoduché. Nemám ráda detektivky, kde vrah je známý hned z počátku nebo je tak evidentní, kdo je vrahem, že už není moc proč dál číst.
U knížek paní Klevisové je vše jak má být a já jsem moc spokojená. Určitě si přečtu i poslední její detektivku.

pavlina361
17.07.2017 5 z 5

Já jsem spokojená,jedna z nejlepších českých detektivek.

peko
15.07.2017 5 z 5

Jsem spokojená. Sice mi to přišlo překombinované a místy hodně přitažené za vlasy, ale další knihy si určitě přečtu. Mám ráda českou tvorbu.

helenah
09.07.2017 5 z 5

Oddechové, napínavé.....skvělá česká detektivka.

Vesmich
06.07.2017 4 z 5

U mě dobrý! Nečekané setkání - v Audioknihách byla sleva, příjemně čtené. Vyhovoval mi námět, provedení, vykreslení postav, motiv i spád. Detektivky čtu spíš náhodně a zde mi vyhovovala nadstavba v podobě pozoruhodných charakterů. Kupříkladu Ludvík byl náramný typ! Nebo paní Jahodová, úplně jsem ji viděla!

ritz
27.06.2017 3 z 5

Tak to nebyl můj šálek kávy, přišlo mi to zmatené, zdlouhavé, divné

Loginus
14.06.2017 3 z 5

Není to zas tak špatné, ale některé věci mi dost vadili. Postava režiséra je strašná. Ale na druhou stranu jsem to dal do konce celkem v klidu. A jako prvotina rozhodně zaslouží nějaký ten bodík do kladu.

IVANA0123
26.05.2017 5 z 5

Skvělý detektivní příběh. Líbí se mi styl, jak je kniha napsaná a líbí se mi, jak dokáže autorka dokonale popsat nejen postavy a zápletku, ale i prostředí a atmosféru příběhu. Vidím tu starou vilu v zarostlé zahradě v podzimním oparu... a nezbytnou kočku na sloupku u branky. Knížky od Michely Klevisové si vždy moc užiju. Škoda, že nejsou delší a není jich víc, už mi začínají bohužel docházet.
(5/17)

marlowe
11.05.2017 3 z 5

Počáteční spokojenost nakonec vystřídaly pocity spíše smíšené – byť musím přiznat, že na české poměry se zcela určitě jedná o nadprůměrný kousek. Jenže každému se líbí něco jiného – a z mého pohledu to prostě nebylo to pravé ořechové…

Jelikož se kniha nepokrytě (viz přebal) prohlašuje za "detektivku", patří moje největší výtka velmi kostrbaté linii "detektivní": na můj vkus je tam příliš mnoho zbytečně překombinovaných zápletek a příliš mnoho podezřelých – a neuspokojil mě ani závěr s těžko stravitelným vysvětlením vrahovy motivace.

Navíc se mi zdá, že autorka, ve snaze dostrkat postavy do kritického místa X, občas šoupá figurkami po šachovnici až nadmíru násilně – a že jednání hrdinů leckdy nevyplývá z logiky věci.

A ještě jeden ryze subjektivní dojem: mám pocit, že paní Klevisová nechává jen málo prostoru na "kreativní vnímání textu", jinými slovy: že až přespříliš úzkostlivě vede čtenáře za ručičku, když podrobně rozebírá každičkou situaci, když objasňuje každé hnutí postavy, když z každého "záběru" vytváří detailní drobnokresbu, a když sebenepatrnější událost prozkoumává pod zvětšovacím sklem a doslova rozebírá na atomy – což může být zajímavé v dušezpytných psychologických románech, ale detektivce, dle mého názoru, tenhle postup spíše škodí, než pomáhá…

Drgajda
03.05.2017 5 z 5

Po dlouhe dobe velice kvalitni CESKA detektivka, a to z vice duvodu. Autorka ma nesmirny cit pro jazyk, ktery vskutku umi pouzivat. Postavy jsou uveritelne, dobre charakterizovane, clovek je vidi pred ocima. Pribeh vyusti z logicke zapletky, ktera ovsem v zadnem pripade neni prvoplanova, motiv jsem nerozlustila, vraha jsem odhalila az 2 kapitoly pred koncem. Bravurni je i spletitost situace, kdy je vysetrovani vedeno nekolika smery, kazdy se zda byt do posledka spravny, kazdy podezrely ma sve kostlivce ve skrini.
Secteno podtrzeno - vrele doporucuji kazdemu milovnikovi detektivek :-)

waltraud5114
23.04.2017 4 z 5

Pre mňa príjemné osvieženie v záplave tzv. severských nechutností, pardon, detektíviek. Autorka sa nesnaží šokovať nás čvachtaním v črevách, ale pekne pomaly rozvíja príbeh, kde každý každého pozná a každý má dôvod niekoho zabiť. A hlavne - motívy vrážd sú jasné, logické, prijateľné. Je jednoduché napísať detektívku, kde vrah je duševne chorý jedinec, ktorý má svoj chorý motív a koná len v rámci svojej vlastnej logiky, a my len čumíme, čo do pekla sa to zas deje.

Joges
17.04.2017 5 z 5

Poslouchal jsem ji jako audioknihu a nestačil jsem se divit, jak mi vyprávění sedlo. Tentokrát detektivka ustoupila do pozadí, vnímal jsem jen dobře napsané postavy. Každá byla úplně jiná a mezi většinou z nich to pěkně skřípalo. A to všechno během dvanácti hodin (v knize 350 stran). Je to neustalý tok myšlenek, monologů i dialogů, a vážně dobrých. I když detektivka neskončila podle mých představ, jsem rád, že jsem objevil českou autorku, jejíž knihy budu už navždy číst a sledovat.

Warden
04.04.2017 3 z 5

Ani dobré, ani špatné, takové nijaké. Za mě čistých 50% Ovšem jsem na detektivky docela přísný. Ale dám 3* místo 2, protože je to z našich luhů a hájů a snaha se vždycky cení.

PetK
11.03.2017 5 z 5

Poslouchala jsem jako audio. Myslím, že to byla moje první česká současná detektivka a hned milé překvapení. Určitě se podívám i po dalších dílech autorky.

Puntíkatýhrnek
07.03.2017 4 z 5

Další pěkná knížka od Klevisové..sice jsem se k prvnímu dílu dostala až po přečtení následujících, ale musím říct, že mi to vůbec nevadilo. Paní Klevisová umí psát, její knížka není žádné "velké drama a kruťárny" umí hezky popsat jak krajiny, tak emoce, má smysl pro detaily..jediné nad čím jsem přemýšlela po přečtení, že některé dějové linie byly zbytečné, protože v podstatě jen vyšuměly do ztracena bez nějaké pointy..Zatím trvám na tom, že nejvíc se mi od ní líbí Ostrov šedých mnichů. Ale i tuhle doporučuji, mně se líbila.

Aymira
02.03.2017 4 z 5

Moje první detektivka od českého autora. Příjemně mě překvapila. I když spíše než o vyšetřování tady jde o popis života obyvatel jedné ulice v pražské vilové čtvrti, nicméně s přesně dávkovanými prvky tajemna. Z příběhu by byla pěkná televizní inscenace. Postav je v knize spousta a při čtení musí čtenář občas zapátrat v paměti, o kom že je vlastně opět řeč. Možných pachatelů se nabízí také velké množství a líbilo se mi, že po celou dobu ani jeden z nich nebyl vysloveně podezřelejší než druhý a že ten pravý byl odhalen až na úplném konci. Pro mě zdařilý začátek této série.

Niraj
24.02.2017 5 z 5

Moje druhá kniha od této české autorky a obě příjemné překvapení. Určitě omrknu její další a určitě i ty nedetektivní, protože její náklonnost ke kočkám mi je sympatická.

edith79
21.02.2017 4 z 5

Pěkná, zajímavá krimi od české autorky. Některé postavy a dějové linky mi nakonec připadaly trochu zbytečné, jenom pro natažení knihy, ale příběh byl napínavý a motiv vcelku neotřelý.