Deník farářky

Deník farářky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477779/bmid_denik-fararky-wsb-477779.png 4 607 607

O životě někde mezi nebem a zemí. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.... celý text

DominaCZ
18.05.2024 odpad!

Moc to nechápu ten jejich svět...tak chlapi mají celibát a ona si může žít a vrzat se ženskou??? A to jako proč, v čem je jako rozdíl???
nesympoš čůza už od pohledu čili nelíbí

janulka1310
08.05.2024 5 z 5

Kniha mě zaujala nejen svým nápaditým zpracováním a krásnou obálkou, ale i formou jakou je napsaná. Deníkové záznamy jsou doplněny o kázání a niterné myšlenky autorky a to se mi moc líbilo. Samotný obsah mě bavil, poučil a donutil se zamyslet.

Maki229
05.04.2024 5 z 5

Martinu Viktorii Kopeckou mám ráda. Vyzařuje z ní radost a pohoda. Dle mého mínění může oslovit nejen věřící, ale i toho, kdo je ochoten zamyslet se nad životem vůbec - témata k zamyšlení, ale i běžný každodenní cvrkot. Každý si zde může najít myšlenku, poznámku i víru k povzbuzení.
Líbí se mi i formát knihy se zaoblenými rohy.

SimulinaT
03.04.2024 5 z 5

Poučná knížka plná zajímavých věcí k zamyšlení. Mám pocit jako bych farářku znala přitom jsem ji v životě neviděla. Knížka se dobře četla jsou tam krásně fotky a popisky. Doporučuji.

maminaOlina
19.02.2024 4 z 5

Četla jsem knihu po částech a vždy s vědomím, že je to deník. Je to zajímavě popsaný život jedné z nás. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Lily101
31.01.2024

Za mě je paní farářka nesmírně milá a zajímavá osobnost.

Kniha ale byla šáhnutím vedle. Nesedly mi popisování cestování na různé semináře v zahraničí a přepisy kázání, které paní farářka měla nebo jež si poslechla, když jednou byla na bohoslužbě někoho jiného. Navíc se už občas dost opakovala (napřed nám autorka sama povyprávěla o tom, jak se dostala k církvi a následně totéž sdělení musíme číst min. dvakrát v rámci úryvků z tisku).

Kniha však obsahovala i zajímavé informace, jen jsem s ohledem na popularitu knihy (přes rok čekání ve veřejné knihovně), jich bylo spíš poskromnu, což je škoda.

Mám zakoupenou druhou knihu paní farářky, tak snad bude lepší.

mythos91
30.01.2024 3 z 5

Poslechnuto v audioverzi. Po účasti Martiny Viktorie ve Star Dance jsem objevil i tuto knihu a osobnost i slovní projev paní farářky mne zaujal na tolik, že jsem si chtěl přečíst o čem vlastně kniha bude. Očekávání jsem neměl žádná, v podstatě jsem čekal, co vlastně kniha čtenáři sdělí. Objevují se v ní popisy cest na různé semináře, nebo setkání s papežem, itinerář běžného dne, myšlenky, které se svévolně honí autorce v hlavě a nebo náboženské popisy a myšlenky. Kniha mě až tolik nezaujala, právě pro náboženský základ. Jasně, tak autorka je přece farářka... :-) 2,5 *

L.Helena
18.01.2024 4 z 5

Zajímavá osobnost, zajímavé čtení.

HH77
10.01.2024 2 z 5

Přiznám se,že to asi není úplně můj šálek kávy. Možná škoda,ale nějak se mi nechce dávat tomu šanci a dočíst to. Slečnu farářku mám ráda a dovedu si představit číst její zajímavé názory formou blogu,ale celou knihu nedávám.

rosalee3974
03.01.2024 4 z 5

Oproti knize Zpověď farářky je deník takový odlehčený a spíše "povrchový" náhled do života farářky. Povrchový dávám do uvozovek, aby to neznělo příliš kriticky, není to tak myšleno. Je to takové milé první seznámení s milou paní farářkou a je pochopitelné, že některá témata jsou tam odlehčená, jako by si paní farářka vytyčila hranici, za kterou už čtenáře nepustí - ostatně když se s někým poprvé seznámíte, také na něj nevychrlíte nejniternější pocity a myšlenky. Z mé strany to tedy není výčitka.

O jednu hvězdu méně dávám z toho důvodu, že jsem si vzápětí přečetla Zpověď farářky, která je ve všech směrech mnohem vážnější a člověka více podněcuje k vlastní zpovědi nebo alespoň sebereflexi.

Co se mi trochu nelíbilo, byly některé rozhovory - měla jsem pocit, že redaktor/ka se na něco zeptal/a, ale odpověď paní farářky se otázky příliš netýkala. Ale snad to bylo jen mé osobní neporozumění.

marli58
02.01.2024 2 z 5

Moc sympatická paní farářka. Zajímavé životní příběhy, ale pasáže s náboženskou tématikou jsem postupně přeskakovala. Není to můj šálek čaje.

painthers
20.12.2023 2 z 5

Paní farářka je mi z deníku sympatická, myslím, že s ní bude legrace a byl to pro mě zajímavý exkurz do života druhé osoby, který je tak jiný než ten můj. V druhé polovině už mě to tolik nebavilo, ale jako oddechové čtení ke kávě při vánočním shonu to bylo místy fajn.

veverkaVv
15.12.2023 3 z 5

Zajímavá zkušenost při čtení tohoto deníku. Nejsem věřící člověk a byla jsem spíše zvědavá na tento druh literatury od člověka, který je dosti zmiňován v tisku i v televizi. Některé pasáže se mi líbily více, některé méně. Farářka je velmi pracovitá, stále na cestách v cizině, na konferencích, při zasedáních různých komisí a pod. Uvítala bych možná více podrobností o husitské církvi obecně, ale to by už asi nebyl deník osoby. Toto mě aspoň donutí zjistit si tyto podrobnosti sama. Za ztracený čas však četbu nepovažuji.

mirek7450
21.11.2023 4 z 5

Byl jsem zvědav, jak popíše svůj život farářky dívka - žena, kterou jsem kdysi poznal osobně. Čtení bylo zajímavé, asi trochu neučesané, vždyť Martina není spisovatelka a navíc je to její prvotina. Díky tomu, že jsem pokřtěný husita a do kaple (občas) na bohoslužbu chodím, chápal jsem pasáže, které jsou možná pro někoho nesrozumitelné. Určitě deník stojí za přečtení a již se těším na osobní setkání příští týden...

Adrastea
20.11.2023 odpad!

No, tak já musím souhlasit s Twigxi, že je to neskutečně samolibé a povrchní. Ne vše je potřeba vydat... Ale chápu, že toto má jistý prodejní potenciál.

Maky78
17.11.2023 4 z 5

Jsem věřící a kniha pro mě byla nadějí, že se církev trochu posouvá pro mě tím správným směrem i když pomalu.
Čas, ticho - to jsou věci které dnešnímu člověku schází.

A jsou noci, které trvají tak akorát dlouho, abychom s úlevou mohli přivítat nový den.

Marekh
16.11.2023 5 z 5

Nejprve jsem přečetl knihu ZPOVĚĎ FARÁŘKY a jelikož se mi kniha líbila, rozhodl jsem se, že si přečtu také její prvotinu DENÍK FARÁŘKY a kniha se mi rovněž líbila.

V knize nalezneme kapitoly autorčina života, které se odehrály během tří let. Zápisky jsou ve formě deníku. Jsou poskládány okolo dějové linky církevního roku, který začíná časem adventu.

V knize nalezneme úvahy, vyprávění o cestách (New York, Čína, Budapešť, Soul, Řím aj.), zážitky a různá setkání. Autorka se také setkala s papežem FRANTIŠKEM. Najdeme zde také autorčina kázání, biblické citáty a odpovědi na různé otázky. Autorka psala knihu v době COVIDU, takže i toto téma v knize nalezneme. Autorka v některých částech píše odlehčeně a v knize nalezneme také humor. Autorka přiznává, že má ráda rum a doutníky.

Kniha se četla stejně dobře jako Deník farářky. Je to kniha, při které se můžeme zamyslet nad spoustou věcí. Autorka ukazuje, že je člověkem z masa a kostí a má také různé problémy, které musí řešit jako každý jiný člověk. Myslím si, že autorka vnesla svěží vítr v církvi a mnoho lidí může svými knihami motivovat k tomu, aby se začali zajímat o víru, kladli si otázky a hledali na ně odpovědi. Samozřejmě některé lidi může také odradit svým vystupováním a vizáží a nesouhlasí s tím, aby pracovala jako farářka.

Líbí se mi názor farářů, který se nachází na zadním obalu: „V této knize má věřící i nevěřící možnost prožit církevní rok s báječnou husitskou farářkou. Ale ne ledajakou. Farářkou, která propůjčuje Bohu lidskou tvář se vším všudy – s radostmi i starostmi, jistotou i pochybnostmi, s rudou rtěnkou i doutníkem a rumem, hlubokou vírou i všedností běžného dne.“

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Kniha má kvalitní papír, obsahuje barevné fotografie a různé ilustrace. Kniha má pěknou obálku.

stojinek
10.11.2023 3 z 5

Tato kniha je příjemným zastavením se v dnešním surovem, uspechanem, konzumním světě. Je to čas se zamyslet, čas se nadechnout...za mě mile napsané!

bobulka999
09.11.2023 4 z 5

Martina Viktorie je úžasná. Na čtení Deníku jsem se moc těšila, ale asi jsem čekala trochu něco jiného. Každopádně myšlenky a názory autorky jsou velmi zajímavé, určité části mě donutily zastavit se a zamyslet. O světě, životě, lidech, víře, kterou autorka nenásilně, často vtipně, přibližuje i “obyčejným smrtelníkům. Díky ní jsem o krok blíž pochopení.

Tereza0107
08.11.2023 4 z 5

Hezká knížka, do které jsem se pustila hlavně z důvodu autorčina působení ve Stardance, kde si svým milým vystupováním získala mé sympatie.
Mé pocity z poslechu jsou takové smíšené, občas asi trošku protichůdné. Těšila jsem se hlavně, že se dozvím něco víc z takového toho každodenního života farářky. Toho se mi ovšem dostalo jen pomálu. Ale zase některé pasáže byly popsané tak hezky s nadhledem a humorem, že mi to nedalo a musela jsem se zasmát - třeba kapitola na poště.
Čeho mi tam naopak přišlo až moc, bylo duševní samomluvy. U některých pasáží, namluvených paní Kostkovou, jsem se vyloženě nudila a měla tendenci přeskakovat. Ale když přišlo ke kázáním, namluveným reálným hlasem paní farářky, tak to bylo úplně jiné kafe. Ten její neskutečně uklidňující, pro mě až hypnotizující hlas s krásným přednesem, v kapitole "Kázání vánoční vigilie v pravou půlnoc", byl pro mě opravdu zážitkem. Až do té míry, že jsem zatoužila po účasti na jednom z jejích vánočních kázání. To musí být přímo pohádkové.
Jsem upřímně zvědavá i na autorčinu druhou knížku, která momentálně vychází. Určitě si také přečtu.

"Advent znamená věřit ve světlo, i když nás zatím obklopuje tma."

"Vidí nás svět, když si zakryjeme oči? Vidí nás země, když ji slepí devastujeme a jejích darů si nevážíme? Vidí. Vidí a pláče."

"Jak dokončit práci na celý měsíc během několika minut? Sníst naráz celý čokoládový adventní kalendář."

Úterý 11.prosince 14:02:
"Vole já už tady čekám přes 2000 let", praví kdosi komusi ve frontě na poště. Zpozorním, zdali to není Pán. Není to Pán. Teda asi.