Deník farářky

Deník farářky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477779/bmid_denik-fararky-wsb-477779.png 4 604 168

O životě někde mezi nebem a zemí. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.... celý text

Kopretina
22.04.2023 3 z 5

Co na knihu říct? Neurazí a nenadchne. Aspoň mě. Autorka je milá, laskavá, lidská, hledá Boží věci. Nenašla jsem nic nového, nic mě za srdce nechytlo. Nicméně jsem ráda, že máme mezi sebou věřící, kteří jsou čitelní a srozumitelní i nevěřícím.

JAnD
17.04.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostal náhodou. Čteno na několikrát, některé kapitoly mne oslovily, jiné méně. V mém dětství jsme střídali katolické a protestantské prostředí, takže mne některé části asi nešokují tolik, jako jiné katolíky ;-).
Paní Kopecká je zajímavý člověk, i když s některými postoji se nemůžu ztotožnit, ale minimálně se zde můžu zamyslet.

Lka
06.04.2023 3 z 5

Audiokniha :
Knihu jsem si vyposlechla v podání Terezy Kostkové, výborně načteno. Bylo to takové milé, ale asi nic pro mě. Kniha si určitě najde své čtenáře.

sofu
02.04.2023 4 z 5

Přijde mi skvělé,že je možné si najít v široké škále povah a typů kněží najít toho svého, sobě blízkého povahou. Pro mě je víra jinde, což i podle pani farářky je v pořádku. Některé věci pro to se mnou nerezonuji. Nedá se jí upřít opravdovost a elán. Nadšení a upřímnost. Na závěr knihy jsem podchytila krásná místa.

Jarda72
28.03.2023 4 z 5

Zakoupil jsem jako audioknihu v akční nabídce a po pár měsících poslechl. Byl jsem nadšen velmi jemným prolínáním života farářky a běžného života. Ač nejsem věřící člověk, tak jsem si kázání od Martiny pouštěl několikrát a zažíval mnoho "aha" momentů. Namluvení Terezou Kostkovou bylo pro mě příjemné a nerušivé.

attila1
14.03.2023 4 z 5

Tohle jsem poslouchala jako audioknihu a byla to dobrá volba. Pro mě pohlazení po duši.

Aleh
11.03.2023 4 z 5

Martina Viktorie Kopecká klame svým tělem a půvabem. Mladá, krásná, inteligentní a milá dáma ve službách Církve československé husitské. Chtěla jsem o ní vědět víc. Nekladu si otázku proč, ale jak. Jak žije paní farářka? Jak vypadá její všední den? Jak tráví svůj volný čas? Jaké má zájmy a záliby?Jaké bylo její setkání s papežem Františkem? Proto jsem otevřela její Deník farářky. Moc se mi líbí jedna z jejích životních rad: Žij, teď a tady. Paní farářka to svým životem a prací vrchovatě naplňuje.

gabriela9795
03.03.2023 5 z 5

Pro mne kniha, která mi dá klid a skvělá na závěr každého dne.

amejzlík
26.02.2023 4 z 5

Chtěla jsem poznat prostředí jiné církve, než té ve které se běžně pohybuji a jsem doma. Paní farářka Martina Viktorie je inteligentní a milá dáma. Povedlo se mi nahlédnout do jejího prožívání liturgického roku. Martina má rozumné názory a umí si užívat život, i když mi pár věcí jako katoličce nesedělo, protože moje pohledy na církev a svátosti jsou místy odlišné.

Rilian
25.02.2023 3 z 5

Kniha představuje tištěné vydání autorčiných blogů. Nejedná se tedy o hluboké teologické dílo, jak si mnozí patrně mysleli. Četba je příjemná a audiokniha rovněž. Čtenář má možnost nahlédnout do života farářky, která zároveň chce žít svůj život naplno.
Paní Kopeckou jsem měl tu čest potkat a velice jí fandím. Ačkoliv bych jako katolík mohl některé její názory považovat za příliš liberální, uvědomil jsem si při četbě, jak je vlastně dobře, že existuje mnoho nekatolických církví, které mohou reprezentovat určitou skupinu věřících a přitom následovat stejné Kristovo poselství. Za tuto jednotu v rozmanitosti bychom jako křesťané měli být vděčni a jsem rád, že ekumenický dialog v dnešní době stále pokračuje.

Josh
25.02.2023 2 z 5

Nevím tak úplně proč vznikla tato kniha. Ne, deník... Deník farářky, nějaké zábavné zápisky. No, kromě 1-2 kázání a příběhu o 3 cedrech mi to přišlo útržkové nebo náznak, něco jako "nakoupit", ale nedozvím se co:-( Zklamání. V případě této autorky radši zůstanu u vždy příjemného poslechu , ať rozhovorů nebo úvah.

Hoblinka
16.02.2023 5 z 5

Moc pěkné počtení, velice moudrá dáma. "Smyslem není uniformita, ale mnohost v jednotě, která ve své rozmanitosti dokáže přežít na hraně působení nerovnovážných sil."

KnihoSny
04.02.2023 4 z 5

Co na o říct moje první biografie ale poutavé čtení myslím že mi i kniha něco dala knihu moc doporučuji.

dlabikk
31.01.2023 3 z 5

Celkem příjemná knížka, sem tam jsem se pobavila a něco málo nového zjistila :o)

libuse6749
27.01.2023

Deník farářky vás provede rokem života paní farářky Martiny Viktorie Kopecké. Jsou v něm nahuštěny zážitky z posledních tří let před vydáním knihy a drží se časově církevním rokem.
Začíná časem adventu, Vánoci, pokračuje přes zimní liturgické mezidobí a postní čas k Velikonocům, dále svatodušní doba a letní liturgické mezidobí než přijde nový adventní čas.

V knize je zveřejněno několik kázání, modliteb nebo citací nejenom z Bible. Ale určitě se tím nenechte odradit, pokud jde víra mimo vás, je taktéž plná lidských příběhů, zážitků z cest, popisů církevních obřadů, vyprávění z každodenního života mladé farářky.
Je to kniha plná života, lásky i naděje, přestože nechybí pasáže o smrti, bolesti i nemoci.

Zpestřením jsou osobní fotografie, které doplňují barvité a místy vtipné vyprávění. Jsou zde zveřejněny i výňatky z již publikovaných rozhovorů, kde prozradila farářka mnoho osobních zajímavostí.

Mě osobně se líbily hlavně její zamyšlení i motivační citáty. Jedna její univerzální rada, by se mohla hodit i vám. ️„Žij, teď a tady.“

Děkuji za společné chvíle a laskavé slovo

dancadragneel
26.01.2023 1 z 5

Dostala jsem tenkrát jako dárek. Ani nevím jestli k narozeninám nebo k Vánocům. Paní farářku jsem znala z doslechu a věděla jsem o ní a tak jsem se na knihu těšila, ale... kniha nebyla můj šálek čaje. Možná někoho zaujme a vyvolá v něm to, co mě chybělo. Je to škoda, ale prostě deník nebyl můj styl a tak bude kniha putovat dál....

okyes
19.01.2023 odpad!

Kniha jen pro určitý typ nenáročných čtenářek. I ty mají konečně právo na svůj druh "literatury", dá-li se tohle tak nazvat.

Andulino
18.01.2023 4 z 5

Moje první setkání s Martinou Viktorií Kopeckou se uskutečnilo prostřednictvím StarDance. Už v tomto pořadu na mě působila jako milá a překvapivě vtipná žena, jejíž ženská energie a jakási rozpustilost byly vybalancovány hloubkou jejích myšlenek a aurou samotného povolání farářky. Moje vnímání dokreslila i samotná kniha, která je protkaná laskavým humorem i nečekanými vtípky. Kniha je graficky moc hezká, rozměrem příjemná a oceňuji i její rozdělení na části dle církevního roku. Líbí se mi, jak autorka boří stereotypy a na věci nahlíží s velkým nadhledem a moudrostí. Kniha rovněž shrnuje některé zásadní příběhy křesťanství, ať už více či méně známé, a například příběh Jidáše prezentuje ve velmi moderním pojetí.

Některé myšlenky stojí za zaznamenání, něco ve mně totiž spustily.
- Velmi mě oslovila promluva paní farářky na akci Pecha Kucha: když posloucháme svůj vnitřní hlas, jdeme svou cestou a nebojíme se dělat něco jinak, vesmír nám pomůže to dokázat.

- Potkáváme právě ty osoby, které potřebujeme.

- Aby se věci mohly začít dít, potřebujeme jim dát prostor.

Některé publikované texty pro mě osobně však byly až příliš filozofické, například pasáž o jednotě v mnohosti.

Obecně však to, co pro mě kniha znamenala, zachycuje v knize perfektně sama autorka: Poslechnout si názor člověka, který je jiný než já, mi může otevřít oči i nové možnosti. A já paní farářce přesně za to moc děkuji!

Mibaf
13.01.2023 5 z 5

Předtím, než si Jidáš začal do kolonky povolání psát ,,apoštol" , žil jako velmi bohatý člověk. Jednoho dne se Jeruzalémští kněží doslechli neuvěřitelné zvěsti o člověku z Galeje, který dokáže uzdravovat a dělat zázraky (a tenkrát ještě nebyl Facebook)...
Tak to je jenom malinkatá citace z toho kde mě paní autorka bavila asi nejvíc tedy když s nadhledem a glancem podává čtenáři náboženská fakta.

Navíc si kniha od počátku nehraje na víc než skutečně je - tedy deníkovým záznamem z jednoho celkem zajímavého osobního příběhu. Kdo tedy čeká hluboké rozjímání nad stavem společnosti asi bude zklamán, já ale tyto očekávání neměl a tak můžu s klidem dát plný počet hvězdiček.

hajrys
11.01.2023 5 z 5

Krásná to žena a krásná to kniha. Nekonvenční, skromná a velmi lidská v povolání, kde se taková osobnost neočekává. Mile a nenásilně proplétá svoje osobní vzpomínky s liturgickými texty. Určitě si ji zajdu do kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí poslechnout osobně.