Deník farářky

Deník farářky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477779/bmid_denik-fararky-wsb-477779.png 4 604 168

O životě někde mezi nebem a zemí. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.... celý text

Petra00
06.11.2023 2 z 5

Knížka mě nesmírně zaujala tématem, ač se o něj běžně nezajímám, možná i právě proto. Měla jsem hodně velká očekávání, ale ta bohužel nebyla naplněna. Knížka byla krásně graficky zpracovaná, bavily mě fotky, místy jsem se i zasmála. Paní farářka Martina je velmi zajímavá a inspirativní osobnost. Jinak jsem ale měla problém vyznat se ve střídajícím písmu a v časech. Text a kapitoly na sebe nijak logicky nenavazovaly, některé části mi přišly trochu beze smyslu a vytržené z kontextu. Z mého pohledu bych vynechala nebo alespoň zkrátila některé "duchovní texty". Tyto pasáže mi bohužel vůbec nic nedaly, bylo jich tam mnoho a později jsem je přestala vnímat. Raději bych se dozvěděla nějaké další příběhy farářky na cestách nebo její názory na určitá témata a podobně. Mám už doma i Zpověď farářky, která je prý o něco lepší, tak doufám, že mi sedne.

Plativa
04.11.2023 4 z 5

Graficky velmi hezky zpracována knížka, již tradičně autorka boří zažité mýty o tom, jak má vypadat husitská farářka. Jako nevěřící mě i tak kniha bavila a dovolila mi nahlédnout trochu do fungování církve a do běžného dne či do celého roku faráře (což je pro mnoho lidí určitě jedna velká neznámá - pro mě taky stále tak trochu je). V něčem s autorkou naprosto souhlasím, v něčem zase zásadně nesouhlasím, ale to tak v životě již bývá. Například kapitola o vibracích vody je vysloveně úsměvná ezoterika, kterou bych nečekala od někoho, kdo se o pár stran vysmívá lidem, kteří věří čínskému horoskopu.

twigxi
29.10.2023 odpad!

Chybí mi tam pokora. Chápu, je to deník a i farářka je jen člověk. Ale asi jsem zklamaná, že farářka může být tak povrchní a samolibá.
Nic duchovního z ní necítím. Spíš jen touhu se za každou cenu zviditelnit. Škoda papíru, tohle mohlo zůstat na blogu.

VěraČamková
28.10.2023 2 z 5

více či méně úsměvná knížka o radostech zvláštního povolání, proč ne?

kalinkacz
26.10.2023 3 z 5

Martinu Viktorii Kopeckou jsem poprvé (asi jako většina z nás) zaregistrovala díky jejímu účinkování ve Star Dance.
Její osobnost mi přišla vážně zajímavá a tak jsem se nakonec po roce váhání pustila do čtení Deníku farářky, protože jsem chtěla více poznat, jaké to je být farářkou.
Po dočtení jsem ale zůstala lehce v rozpacích, protože jsem od knihy rozhodně nedostala to, co jsem čekala. Deník začíná těsně před vypuknutím pandemie a autorka měla v té době (a to platí dodnes) mnoho možností, kam vycestovat nebo kde se s někým významným potkat (i s papežem). Což bylo také zajímavé (ne že ne), ale z toho běžného života farářky jsem se díky tomu tolik nedozvěděla, což jsem nečekala...
Konec knihy byl doplněn o již zveřejněné rozhovory a já vám prostě nějak nevím... Nebylo to špatné, ale zároveň nejsem ani nadšená.
Uvidíme, jak mi sedne autorčina novinka.

Vakalik
19.10.2023 3 z 5

Podle názvu by člověk čekal, že jde o strohé vyprávění života na faře. Autorka ale deník obohacuje o své zážitky i duchovní mluvu. Asi bych raději měla jen jedno nebo druhé. Dohromady mi to přišlo takové zmatené. Autorka je mi ale jako osoba nesmírně sympatická a určitě budu číst i další knihu. Líbí se mi, že podává víru moderně, úměrně dnešní době.

Librorumistka
17.10.2023 3 z 5

Tato kniha má rozhodně zajímavý námět, protože přeci jen nakouknout do zákulisí toho, jak vypadá život české farářky je rozhodně lákavé, nicméně musím konstatovat, že samotný námět byl za mě spolu s tím, jak byl příběh namluven, na knize to nejlepší. Kniha totiž obsahovala pasáže s osobními zážitky autorky, ale také části, kde se autorka věnovala určitému tématu, jejímu pohledu na něj a byla zde třeba i kázání. Osobně mě tyto “rozmanité doplňující části bavily mnohem více, než samotné zážitky. Umím si tedy představit, že kdyby autorka sepsala pouze tyto své myšlenky, zaujala by mě četba mnohem více. Musím tedy konstatovat, že pro mě je tato kniha někde na pomezím mezi “líbila se mi a “nelíbila se mi.

Alethea_k
28.09.2023 4 z 5

Zpočátku jsem četla fyzicky, pak jsem si to po delší době dala celé od začátku v audiu. A jo, líbilo se mi to! Nevím vlastně, co o knize napsat. Je to jedinečný zážitek a v každém by měla kniha vyvolat touhu se zamyslet nad vlastním životem a nad tím, jak být lepší.

kedlis
20.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem zklamaná hlavně kvůli vlastním představám, je to opravdu deník a proto mi připadalo, že to neplyne úplně dobře. Náboženské úryvky jsem upřímně po čase začala úplně přeskakovat, autorka mi trochu přišla jako poslední zlatá růže a překvapily mě i poněkud rasistické poznámky (haha snad nejím psa, haha netopýr k jídlu). Na druhou stranu jsem byla i překvapená tím, kolik toho jako farářka vykonává a že netráví čas jen v kostele, ale proletí se po celém světě.

cukrovka
01.09.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Krásně načteno. Zajímavé střípky ze života farářky. Některé byli o všednostech života, jiné k zamyšlení. I když jsem ateista, hodně mě zaujalo několik úryvků z kázání.

olejnice
26.08.2023 5 z 5

Byla jsem překvapena právě úryvkama s bible - pro mě jako nevěřící- a zdály se mi pěkné a ze života.. moje představa o církvi a jak to tam chodí se touto knihou zase posunula o kousek blíže k pochopení této organizace..
k takové farářce bych také chodila

PabloFuentes
03.08.2023 3 z 5

Některé myšlenky se mi moc líbily, na některé slovní spojení už asi nikdy nezapomenu: "vytékal mi inzulín očima", ale jak bylo napsáno již dříve i od ostatních čtenářů, čekal jsem více zážitků z osobního života, který je rozhodně zajímavý a určitě má co nabídnout.

Alto98
02.08.2023 4 z 5

Mozaikovité příběhy ze života obdivuhodné ženy. Myslím, že tohle je jedna z cest, kudy se bude církev dál ubírat. Ilustrace velkými načmáranými písmeny se mi nelíbily.

Mateo67
25.07.2023 3 z 5

Jsem ráda, že jsem se k této audioknize dostala a že jsem se blíže seznámila s autorkou, která mě už delší dobu zajímala. Úspěšná, krásná, mladá a farářka k tomu. Odvážná, prostořeká, někdy i drzá. Rozporuplná, svým vystupováním přirozeně bojující proti předsudkům. Kniha na mě ale působila hodně roztříštěně, i když její rámec byl logický a měl by fungovat. Něco mě zaujalo hodně, v něčem jsem se ztrácela. Její poslech nebyla ztráta času, ale wow efekt se nedostavil.

Juagustin
04.07.2023 3 z 5

Slabinou této knihy je nevyváženost a nesoudržnost. Míchají se zde povrchní cancy z blogu s vážnými úvahami, kázáními, projevy na světových konferencích. Trochu mi vadil pocit, že některé kapitoly jsou jen recyklovanými články/projevy/rozhovory z minulosti, aby se kniha natáhla a nedalo to moc práce. Nenašel jsem pojící linku mezi kapitolami.

K obsahu: Nevím, jestli se má bojovnice za rovnost pohlaví prezentovat tím, že tolik využívá právě ženské zbraně a své mládí;-) Nevím, jestli bylo potřeba knihu ilustrovat takovými - sorry jako - čmáranicemi. Nevím, jestli propagátorka ekumeny musí tolik (ač v nadsázce) dloubat do katolíků;-) Naopak oceňuji, že autorka předkládá (byť ty nejprofláklejší, ale velmi krásné) úryvky Bible a opravdu od píky zpřístupňuje informace o smyslu církevních svátků, úkonů, svátostí a o dění v církvích i pro čtenáře, kteří jsou křesťanstvím nepolíbeni. A ještě víc mě oslovila její odvaha změnit svůj zdánlivě nalinkovaný a asi pohodlnější život korporátní ouřednice a vydat se na tenký led a hluboké vody povolání v církvi.

Aaloha
26.06.2023 3 z 5

Příjemné čtení, Martina umí vyprávět a je to sympatická mladá dáma. Čekala jsem asi trochu víc osobních zážitků, pobavilo mě převlékání v taxíku. Pasáže citované z bible a kázání jsem ale přeskakovala.

raccoon81
17.06.2023 4 z 5

Martina Viktorie Kopecká je bezesporu člověk se srdcem na správném místě, který prošel v životě zajímavým vývojem. Naprostou většinu jejích názorů bych v klidu podepsal, aniž bych na to musel být věřící - prostě z jejího textu občas ve své mysli vypustím ten božský princip (nebo ho nahradím nějakým trochu jiným) a ocitnu se na hodně podobné vlně. Faktem je, že v některých pasážích to nebylo tak jednoduché a trochu jsem se ztrácel, což sice považuji spíše za důsledek své nedostatečné vzdělanosti v dané oblasti než chybu autorky, ale přece jen to ten čtenářský zážitek mírně negativně ovlivnilo.

Doubravka1975
08.06.2023 4 z 5

Velmi hezká a sympatická farářka Martina Viktorie Kopecká mě zaujala v soutěži Star dance a od té doby si chci přečíst tenhle její deník.
Skvělé a zajímavé čtení. Mám ráda tyhle moderní faráře a farářky
Žij teď a tady !!!

Atisa
05.06.2023 3 z 5

Kniha je opravdu koncipována jako deník, což jsem zjistila, že mi v tomto případě vůbec nesedí. Knihu formou deníku mám ráda, pokud se děj někam posouvá. V tomto případě to je spíše taková změť všech možných zápisků. Sice je zde snaha o uspořádání podle církevního liturgického roku, ale stejně jsou texty uspořádány dost nahodile. Něco málo mě zaujalo. Něco mi přišlo docela složitě napsané a o něčem bych si ráda přečetla více, např. cestopisné části. V některých věcech bylo vidět, že paní farářka jede v ekumenickém proudu, něco mi přišlo hodně zredukované, což chápu, že jinak nejde, pokud se na tom má shodnout 350 církví. Určitě je super, že se tato knížka dostala do mainstreamu a přečetla si ji široká veřejnost. Martina Viktorie tak pomáhá odbourávat předsudky o církvi. Je zajímavé na sobě pozorovat, jak to na mě působí. V něčem mi přišlo, že tohle už je až moc, ale to jsou právě ty naše představy o tom, jaký byl měl kněz být. Je potřeba se těchto představ zbavovat a nechávat kněžím svobodu. K tomu si myslím, že je tato kniha ideální.

Veggi
15.05.2023 3 z 5

Zajímavý vhled do života farářky. Byla jsem překvapena, že i farářky mohou být nedochvilné a často absolutně nepřipravené. Co mě otravovalo bylo neustálé se opakující důraz na rtěnku a boty. Trochu jak Sex ve městě, jen bez toho sexu :D