Knihy, po kterých pátrám - poraďte


LadyCharlene
LadyCharlene 13.09.2017 v 16:22

To je ona, děkuji. :)

Albina
Albina 13.09.2017 v 18:20

Mám otázku pro pamětníky.
Víc než před padesáti lety se mně dostala do rukou kniha, která už tehdy měla něco za sebou. Byly v ní příběhy dětí z různých částí světa a obraz života společnosti, ve které žily. Pamatuju si několik z nich.

1 Japonský chlapec jede s otcem a venkov a zjišťuje, že zemědělci, kteří pěstují rýži, jsou tak chudí, že sami rýži nikdy nejí a místo ní se živí prosem. Také tam byl popis toho, jak Japonci spí na rohožích a hlavu si podkládají dřevěným špalíčkem obaleným hedvábným papírem. A že místo skla mají v oknech průsvitný papír, který láká malé děti, aby ho prstíkem trhaly.

2 Eskymácké děti žijí v iglú a když roztaje led a voda má 10°C, tak se koupou v moři.

3 Na Zanzibaru se těží drahé kameny a lidé nechávají slepice rozhrabávat hlušinu. Pak když slepice zabijí, nacházejí v jejich žaludcích drobné drahokamy, které slepice sezobou.

4 V Mexiku jsou slavnosti, při nichž muži skáčou na lanech ze sloupů.

Víc si nepamatuju, ale ráda bych zjistila, jak se ta kniha jmenovala a/nebo kdo ji napsal. I když už bude dnes spíš historickým dokumentem než obrazem současného života, ráda bych ji přečetla vnoučatům. Vzpomenete si někdo?

radus7106
radus7106 15.09.2017 v 16:25

Dobrý den, hledám knížku pro děti (spíše pro mládež). Nepamatuji si jméno ani autora, ale pamatuji si, že příběh byl vyprávěn formou emailů mezi klukem a holkou - to, co psal kluk, bylo modře, to, co psala holka, bylo růžově. Pokud si dobře pamatuji, šlo tam o krádež prasat (nebo drůbeže, už nevím). Mám pocit, že se spolu spojili náhodou, protože jeden z nich si spletl email, ale nejsem si jistá. Pokud někdo z vás zná název knihy (nebo alespoň autora), byla bych vděčná, pokud by mi ho napsal. Moc děkuju!

floderova.k
floderova.k 16.09.2017 v 18:55

Moc prosím o radu. Videla jsem tu knizku, kdyz mela teprve vyjit. Muze byt treba pul roku stara.. V nazvu byli myslim jenom cisla. Cislo/cislo a melo to byt o divce, kterou unese nejaky psychopat, ale ona je vetsi psychopat nez on..:D
Diky za pomoc. :)

encyklopedie
encyklopedie 16.09.2017 v 19:00

floderova.k - nevím jestli je to ono
https://www.databazeknih.cz/knihy/12-12-298130

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.09.2017 v 19:18

Floderova.k-nebude to spíš Metoda 15/33? Tam sice nejsou jenom čísla, ale obsahem to sedí...
https://www.databazeknih.cz/knihy/metoda-15-33-328792

Text příspěvku byl upraven 16.09.17 v 19:19


floderova.k
floderova.k 17.09.2017 v 11:15

Lenka.Vílka To je presne ono!! Dekuji moc! :*

Vercuucz23
Vercuucz23 19.09.2017 v 03:26

Dobrý večer, před pár lety jsem četla knihu, která se hned stala jednou z mých nejoblíbenějších. Chyba byla půjčit jí bratrovi, který ji NĚKDE NECHAL! Jsem podražděná už když to píšu, jediné co jsem po něm chtěla ji dostat zpátky,
Nicméně k příběhu, budu Vám moc vděčná za jakýkoliv nápad a informaci....
Příběh začíná tak, že mladá dívka (cca 16 let) je těhotná, rodiče jsou (asi i věřící) rozlobení, dívka musí jít na potrat, kvůli otci, který si to přeje. Potom dívku pošlou na dívčí tábor, aby si uvědomila jak se chová. Dívčí tábor je daleko od domova.....na odlehlém ostrově, kam museli přicestovat letadlem. S žádnou z dívek si naše hrdinka ,,nesedne''. Teď si nepamatuji co bylo dál, vím že měla nějakou potyčku s vedoucím na táboře... jednoho dne měli jít na celodenní výlet. Po cestě slyšeli střelbu... a jejich vedoucího někdo zastřelil. Dívky se rozutekly, bylo jasné, že střelec jde po nich, nikoli po zvěři.... uplynuly noci a dny..... dívky neměly co jíst ani pít, byly ztracené v hlubokém lese bez světla, vody........ jak dny plynuly, dívky se ztrácely a střelba byla pořád slyšet blíž a blíž,,, určitě všechny ztracené dívky zemřely... po pár dnech se pár dívek na ostrově našlo a daly se dohromady jako parta. Potom našli i příbytek těch lovců. Snažily se jim vzít jídlo.....Pak byl s nimi další konflikt........ nevím :( ... Končí to tak, že naše hrdinka spolu s jednou dívkou (která ji od začátku šikanovala) uvidí konečně, po dlouhé cestě, vesnici. Vyhladovělé a vyprahlé. Mají s sebou poslední zbyteček vody, naše se chce rozdělit s dívkou, která je na tom zdravotně o dost hůř.... ale ta začne kašlat a plivat krev, je vážně nemocná.......... přežije jen ta naše hrdinka. Kniha má cca 260-350 stránek. Děkuji za jakoukoliv informaci..chtěla bych si jí alespoň ještě jednou přečíst. Moc zajímavý příběh. Díky a hezký večer. Veronika.

Marrrkett
Marrrkett 19.09.2017 v 10:33

Ahoj všichni chtěla bych se zeptat zda je možné najít i knihu o všech nadpřirozených bytostech a jejich vlastnostech. Jestli vůbec taková existuje..
Kdyby ano byla moc ráda za nějaký typ či stránku kde jí najdu.
Moc děkuji :)

alena3
alena3 19.09.2017 v 10:48

Ahoj, sháním knihy od Patricie Vandenbergová- Tajemný amulet. Tady na Databázi knih, jsem sehnala zatím jen 1, 5, 6. Zkouším na internetu antikvariáty, ale nikde jsem ty knihy nenašla. Vydávalo to nakladatelství Ivo Železný. Nevíte, kde by se ostatní knihy daly sehnat?

Edda
Edda 19.09.2017 v 10:56

to alena3: díly 3,4 jsou zde v bazaru. Díl 2 jsem našla v tomto antikvariátu: http://antikvariat.obchodsvitavy.cz/product.php?id_product=41264

Clint
Clint 19.09.2017 v 11:54

Dobrý den. Při pátrání po jedné knížce jsem narazil na tuto diskuzi. Poprosím vás znalé, třeba někdo dovedete poradit a zlepšit si karmu :) V roce 1991 si ji ve Voj. nemocnici v Plzni v místní knihovně půjčil „kolega“ marod a já mu na ni tajně chodil, když spal.

Jediné, co o knížce vím, že byla slabší, žádná velká bichle, snad povídková, autora nevím, ale zněl cize a příběhy byly laděné spíše do vesela, žádné tragédie.
Z jednoho příběhu si pamatuju pouze část, kdy si hlavní mužská postava mohla nechat akupunkturou vylepšovat svoje smysly. Po napíchnutí určitého bodu se mu dočasně obrovsky zlepšil zrak. Jindy sluch. Také chuť si nechal akupunkturou dodatečně vylepšit (a nic ho pak neuspokojovalo, nic mu nechutnalo). Toto všechno ale mělo jen dočasný účinek. Aby to měl natrvalo, musel podstoupit snad „zlatý“ vpich, který by mu tato zlepšení smyslů zajistil trvale. To je ale všechno, co o tom vím. :( Vůbec si nevybavuju, jak to dopadlo, už dvě desítky let :(

Dovedla mi mi některá zdejší dobrá duše prosím poradit? Dííky moc předem.

trevize
Clint
Clint 21.09.2017 v 08:22

@trevize - smekám a klaním se. Mám se ještě co učit :) Děkuji pěkně, je to přesně ono!

Zula98
Zula98 24.09.2017 v 23:26

Ahoj. Kdysi jsem četla knihu, která mě dost uchvátila, ale teď už si nevzpomenu na jméno. Bylo to určitě určeno pro mladé čtenáře. Ale jinak to bylo docela brutální.
Bylo to ó holce, co zjistila, že její bratranci a sestřenice se umí měnit ve vlky a ona že to umí také. Končí to tak, że jednoho bratránka sežerou a utečou. Jmenovalo se to tuším "Kronika rodu ....." A to právě nevím jakého rodu. Neznáte náhodou název, nebo Aurora??
Předem moc děkuji

kenedu
kenedu 25.09.2017 v 09:45

Zula98
Nemohla by to být Kletba rodu Bardulfů, ale nejsem si jistý.
https://www.databazeknih.cz/knihy/kletba-rodu-bardulfu-139425

Jumbo
Jumbo 25.09.2017 v 16:20

Ahoj, kdysi jsem viděla detektivku, vydanou někdy za první republiky, která byla pojatá jako hra - obsahovala vložené přílohy (stopy), podle kterých čtenář mohl pátrat. Například roztrhanou fotografii, kousek dopisu apod. Myslím, že byla navíc ilustrovaná fotografiemi, což bylo samo o sobě dost netypické, prostě inscenovaná fotografická ilustrace. Nevím ale ani jméno autora, ani název. Myslím, že šlo o překlad zahraničního spisovatele. Neví někdo, o jakou knihu by mohlo jít?

stopka64
stopka64 25.09.2017 v 18:20

Hledám knížku z 50.let (četla jsem jako dítě u babičky na prázdninách) o čs.pionýrech v sovětském Artěku na Krymu. Napsal pravděpodobně český autor, ale není to Poledňák Alois: Na březích Černého moře (1954), ani Gajdar: Vojenské tajemství. V této mnou vzpomínané knížce si děti zpívají popěvek "Náš Artěk, náš Artěk, v našich (srdcích?) bude vděk...." Prosím, pokud si někdo vzpomene, dejte mi vědět. V knize je zajímavá pasáž o dávné historii Krymu. Díky, Marta

veronika6285
veronika6285 25.09.2017 v 19:37

Dobrý den,
doufám, že mi poradíte nějakou knihu. Hledám v žánru fantasy pro ženy i s lechtivými scénkami. Možná něco ve stylu: Nesmrtelná láska od Jen Hollingové.
Děkuji moc předem
P.S. prosím návrh mi pošlete do zprávy nebo tady.

Text příspěvku byl upraven 25.09.17 v 19:37

Daysy
Daysy 26.09.2017 v 11:09

Tak u mě furt nikdo nic. :/ Tak zkusím ještě jednou. Kdyžtak mi napište prosím do zprávy.

V knižní výzvě na DK je bod "oblíbená kniha rodičů/prarodičů" a já si vzpomněla na jednu knihu, kterou mamka četla, když jsem byla mladší a pak ji dala přečíst i mně a docela mě zaujala.
Je dost možné, že to bude od Vlasty Javořické, protože tu mamka miluje a co si vzpomínám, podle doby a příběhu by to mohla být ona, ale netuším, protože já jinak Javořickou vůbec nečtu a mamka už si na tuhle knížku nevzpomíná. Navíc to nebyl klasický román o páru, jaké Javořická píše, nábrž o dvou kamarádkách. (Je možné, že to bude jiná autorka, ale podobný styl a doba.)

Co si pamatuju:
Příběh byl o dvou malých holčičkách, kamarádkách. Jedna byla z lepších poměrů, druhá přesně naopak. Kamarádily se spolu a jednou v lese tu bohatší uštknul had a ta chudší ji měla hrozně ráda a chtěla ji za každou cenu zachránit, tak jí ten jed z rány vysála, ale při tom se jed dostal do ní a sama umřela. Na pohřbu pak měla ta chudá holčička krásné (tuším bílé) boty, které jí do rakve věnovala ta její bohatší kamarádka, protože věděla, že se její kamarádce vždycky líbily, ale nemohla si je dovolit.

Text příspěvku byl upraven 26.09.17 v 11:09

4art
4art 29.09.2017 v 15:42

Ahoj všem:) Tak já to taky zkusím...vše co si pamatuju může být samozřejmě jinak,ale vím tohle: Nejspíš cizí autor, skupina lidí kdesi na cizí planetě. Někdo je pronásleduje a oni se útěkem před nimi dostanou do tzv.Pekelnice. Tou prochází, aby jim utekli. Na konci utíkají na jakýchci létajících strojích. Ukazuje se, že celý tento areál byl pro děti- puberťáky, cosi jako přechodový rituál, když tím prošli byli dospělí... Aneb vím, od koho sem knihu měla půjčenou, bohužel ho nelze kontaktovat...moc díky, pokud ji najdeme, ušetříte mi pár bezesných nocí:)

tinuschen
tinuschen 29.09.2017 v 16:29

ahojte, hladam autora detektivok z Polska a nie je to Zygmunt Miloszewski. vdaka Tina

Koka
Koka 29.09.2017 v 17:07

tinuschen, mohl by to být:
https://www.databazeknih.cz/autori/maciej-slomczynski-34437
nebo
https://www.databazeknih.cz/autori/jerzy-korycki-7493

Text příspěvku byl upraven 29.09.17 v 17:54

trevize
trevize 29.09.2017 v 17:59

2 4art - nejvíc mi to připomíná povídku Vladimír Michajlov - Admirál nad paloukem (v antologii Sonáta hada - https://www.databazeknih.cz/knihy/sonata-hada-17309)
Jednalo se o planetu stvořenou pro děti, kde se jim plnila všechan přání v rámci her - létali na prkénku, stříleli po sobě (ale nezabili se) a podobně - a byli tam pozemští průzkumníci

4art
4art 29.09.2017 v 19:35

trevize: aaa to nebude ono:( tohle tam objevili nahodou...ale diky za tip na cteni:)



Vložit příspěvek