Sonáta hada

Sonáta hada https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17309/bmid_sonata-hada-v3c-17309.jpg 3 18 1

Je naše civilizace ve vesmíru skutečně osamocena? Na tuto otázku může dát odpověď zatím jenom vědeckofantastická literatura. Tak jako v tomto sborníku povídek známých sovětských spisovatelů.

ludek.n
15.07.2019 3 z 5

Povídková sbírka Sonáta hada míří tematicky do stejných vod jako o rok dříve vydaná saturnovská kolekce Setkání pro rok X, tedy k prozkoumávání vesmíru a hledání odpovědi na otázku, zda je lidstvo ve vesmíru samo. Editor a překladatel Vlado Ríša měl s výběrem zřejmě více trpělivosti než jeho předchůdce, neboť povídky zde uvěřejněné jsou přece jen o stupínek lepší než ty, které dával dohromady Josef Týč. Ať už si jdeme ulovit některé z podivuhodných mimozemských stvoření (Největší lovecká trofej, Povolení k odstřelu), pokoušíme se uniknout z hadí zoo (Sonáta hada), snažíme se trochu si přilepšit bezelstným drancováním světů (Ještě jedno mrtvé město) nebo jen přežít na vražedné planetě daleko v hlubinách kosmu (Astra), děláme to s lehounce nadstandardním zápalem a nadšením. Nic složitého ani krkolomného nečekejte, to nejhorší, co vás muže potkat jsou Hodná zvířátka. Naopak ozdobou vašeho zážitku může být třeba nenápadná, ale uchvacující Zelená perla.