Koupit knihy

Zdeněk Kňučík Navrátil

česká, 1950 - 2017


Nahrávám...

Životopis

Český textař, hudebník, kreslíř a recesista Zdeněk Navrátil. Všemi kamarády byl nazýván Kňučík a pod touto přezdívkou si ho zapamatoval celý Zlín.
Nejvíce se Kňučík proslavil jako autor legendární postavy Jožina z bažin, kterého pak přetavil do nesmrtelného hitu Ivan Mládek. Písničku o Jožinovi, exhibicionistovi z bažin mezi Otrokovice a Tlumačovem, původně Zdeněk Navrátil hrával hostům v baru Interhotelu Moskva. Tam také došlo v sedmdesátých letech k osudovému setkání s Ivanem Mládkem, který se i později s autorem slavného Jožina často setkával.

Zdeněk Navrátil pocházel z vojenské rodiny, narodil v Praze. Jeho táta byl důstojník, máma pracovala ve sportovním oddílu Dukla Praha. Tam se malý Zdeněk seznámil například s Emilem Zátopkem.

Nepropadl ovšem sportu, ale hudbě. Kytaru mu rodiče koupili, když mu bylo čtrnáct. Hrát ho naučil spolužák Petr Kalandra. Užívali si tehdejšího pražského bigbeatového kvasu. Ještě před vojnou si stihl zahrát třeba s bratrem Petra Jandy Slávkem, Jaromírem Helešicem, Standou Kubešem nebo Vladimírem Padruňkem. Kromě Beatles měli v repertoáru i další tehdy populární kapely.

Po vojně se Zdeněk Navrátil usadil v tehdejším Gottwaldově, ze zdejšího kraje totiž pocházeli jeho rodiče. Přesto, že byl vyučený malíř pokojů, pracoval ve Svitu, živil se jako řidič, mazač strojů, hudebník, varietního komik, topič, barový muzikant či hospodský.

Muziku nikdy neopustil, hrál jako baskytarista se skupinami Fontána, Albatros nebo Orpheus Band. S bratrancem Jardou Boučkem dělali hudebně-humorná varietní vystoupení pod jménem Duo Hilaris.

Zdeněk Navrátil také psal. Texty písniček, povídky, básničky i ledacos jiného. Jeho humorné historky pak vyšly pod názvem Výtěr z díla. Napsal i sportovní hymny pro zlínské fotbalisty nebo extraligové hokejisty, známý popěvek Berany duc!

Byl zkrátka takřka všeuměl, kromě hudby a psaní se věnoval kreslení karikatur. Jeho inspirací byli Josef Lada, Neprakta nebo později Petr Urban.

V posledních letech měl Kňučík zdravotní problémy, trápila jej cukrovka a chodil na dialýzu. Přesto byl nad věcí a neztrácel pověstný humor. Jeho stav se ale dramaticky zhoršil po nedávné autonehodě, na její následky ve zlínské Baťově nemocnici 3. března zemřel. Bylo mu 66 let.(zdroj životopisu: http://www.vaszlin.cz/zemrel-zdenek-knucik-zlinska-legenda/)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Wilbur Smith

1933 - 2021