Winston Groom

americká, 1943 - 2020

Nahrávám...

Životopis

Winston Groom se narodil roku 1943 v městě Mobile v Alabamě. Měl krásné dětství společně se svým o několik let starším bratrem. Rodiče chtěli, aby se stal právníkem jako jeho otec. Winstonovi se však tahle myšlenka pranic nelíbila. Nesnášel pomyšlení, že by měl být právníkem, ale zjevně se to od něj očekávalo. Po dokončení střední školy se Groom rozhodl pro Alabamskou univerzitu. Zde začal studovat práva, ale skončil, jakmile dostal nabídku na místo editora v literárním časopise. Začal mít psaní moc rád. Postupem času propadal literární tvorbě, která se mu velmi dařila. A tak zklamal rodinná očekávání a budoval si kariéru profesionálního spisovatele.

Naneštěstí krátce po dokončení univerzity, v letech 1966–1967, musel jít sloužit do války ve Vietnamu. Tam prodělal mnoho hrozných a nervy drásajících zkušeností, které se mu později staly inspirací k několika knihám. Popsal válku jako nejstrašnější věc, jakou kdy zažil – každý okamžik může být váš poslední.

Po návratu z války dostal Groom práci v deníku Washington Star. Když se o tuto práci ucházel, neměl s žurnalistikou vůbec žádné zkušenosti, ale byl neobyčejně učenlivý. Přesto časem zjistil, že tato práce mu nedává to, co od povolání spisovatele očekával a dal výpověď. Věnoval všechen svůj čas psaní vlastní tvorby. V roce 1980 se usídlil v New Yorku a dostal práci u deníku New York Times. To značně zlepšilo jeho postavení. Lidé věděli, kdo to je Winston Groom a to byl začátek jeho úspěšné kariéry.

Vrátil se do státu Alabama a vytvořil svou nejslavnější literární postavu, která se pro Ameriku brzy stala obdivovaným symbolem – Forresta Gumpa. Forrest vznikl na základě historek, které malému Winstonovi vyprávěl jeho otec před spaním. Byly o skvělých vlastnostech a duši muže, který byl pokládán za idiota. Nevěděl nic o světě, ale věděl, jak být správným člověkem. Groom očekával okamžitý úspěch knihy, ale k zklamání jeho i celé rodiny se bestsellerem nestala. Román se slušně prodával a ani u kritiků si nevedl špatně. Ale autor chtěl víc, než jen průměrnou knihu. Plánoval se touto knihou proslavit. Snažil se najít způsob, jak z knihy udělat velký hit a jeho sen se nakonec splnil.

Roku 1994 byl podle románu natočen jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších filmů všech dob. Šest Oskarů z třinácti nominací mluví za vše. Film měl obrovský úspěch. A nedlouho poté se celá Amerika rozhodla přečíst si předlohu, podle které tento snímek vznikl. A tak se z Forresta Gumpa stala jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

V současné době bydlí Winston Groom v přímořském městečku Point Clear v Alabamě. Žije tu se svou třetí manželkou Anne Clintonovou a s ovčáckým psem Forrestem, Forrestem Gumpem.

Zdroj životopisu: http://www.groom.webz.cz/