William Sydney Porter

O. Henry pseudonym

americká, 1862 - 1910 statistiky

Nahrávám...

Životopis

William Sydney Porter (11. září 1862, Greensboro, USA – 5. června 1910, New York, USA), známý pod svým pseudonymem O. Henry, byl americký spisovatel, jenž se proslavil psaním krátkých povídek o obyčejných lidech. Na konci většiny jeho povídek dochází k překvapivému zvratu děje, což je pravděpodobně jeden z prvků, které zaručily Henryho úspěch.

O. Henry se narodil ve městě Greensboro v USA a stal se lékárníkem. Ve svých 19 letech se přestěhoval do Texasu, kde začal pracovat jako pokladník v bance. Začal psát pro zábavu, oženil se a narodila se mu dcera. Později byl obviněn ze zproněvěry peněz a uprchl do Hondurasu, kde napsal svou první sbírku příběhů. Po smrti své ženy v roce 1897 se vrátil zpátky do Texasu, kde se vzdal policii a byl odsouzen na pět let do vězení. Zde a následně i po jeho propuštění a přestěhování se do New Yorku, se Henry dál věnoval psaní. Během této doby napsal více než 600 povídek a zaznamenal svůj největší úspěch. Zemřel v roce 1910 na jaterní cirhózu, zřejmě způsobenou jeho problémy s alkoholem.

Mezi jeho nejslavnější povídky patří například The Gift of the Magi, The Ransom of Red Chief, The Cop and the Anthem nebo A Retrieved Reformation.

Zdroj životopisu: wikipedie

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938