Koupit knihy

Vladimir Vasiljevič Karpov

ruská, 1922 - 2010


Nahrávám...

Životopis

Vladimir Vasiljevič Karpov (*28. července 1922, Orenburg, RSFSR - †18. ledna 2010, Moskva, Ruská federace), ruský a sovětský spisovatel, publicista. Autor románů, příběhů a studií o Velké vlastenecké válce. Hrdina Sovětského svazu (1944 ), laureát státní ceny SSSR (1986), člen KSSS(b) od roku 1943.

Studoval na Taškentské pěší škole (1939 - 1941), byl mistrem Uzbekistánu a středoasijských republik v boxu ve střední váze.
Za války v roce 1944 získal titul Hrdiny Sovětského svazu.
Po válce v roce 1947 absolvoval Vojenskou akademii MV Frunzeho, až do 60. let pokračoval ve vojenské kariéře. Od roku 1962 byl členem Svazu spisovatelů SSSR. V roce 1966 odešel do výslužby a věnoval se pouze dráze spisovatele. V první polovině 80. let byl šéfredaktorem časopisu Novyj mir, v době pěrestrojky v letech 1986-91 byl prvním tajemníkem Svazu spisovatelů SSSR. Od 60. do 90. letech vydal několik desítek knih s válečnou tematikou, obdržel několik různých státních ocenění. Šlo tedy o prominentního sovětského spisovatele, kromě válečných románů je autorem řady knih válečné literatury faktu a životopisů.
Kromě dokumentárního příběhu o generálovi Petrovovi jsou známé jeho oslavné biografie maršála G. K. Žukova. Jeho texty jsou mnohdy na pomezí faktografie a beletrie, k mnohým tvrzením zejména v jeho posledních knihách je třeba přistupovat velmi obezřetně.

Za zmínku stojí, že Karpov byl jedním z prvních, kdo se zmínil o „Žukovově plánu“ z 15. května 1941, ve kterém se navrhoval preventivní útok na soustřeďující se Němce. Poprvé byly pasáže z tohoto plánu zveřejněny v roce 1989 Dmitrijem Volkogonovem v jeho životopisu Stalina a právě Karpovem v životopisu Žukova. Karpov z plánu obsáhleji citoval i ve svém článku o Žukovovi v časopisu Kommunist vooruženych sil v březnu 1990. Zatímco později se ruská historiografie snažila význam tohoto plánu zpochybnit s odkazem na to, že údajně nebyl schválen a ani by nebyl v praxi realizovatelný, tak Karpov tehdy tento plán oslavoval jako další ukázku Žukovovy geniality - nepochyboval o tom, že by plán uspěl a barvitě popisuje chaos, který by podle něj na německé straně po naprosto nečekaném sovětském útoku nastal.(zdroj životopisu: http://www.fronta.cz/dotaz/vladimir-vasiljevic-karpov)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973